Nezařazené

Panasonic Lumix GX9

Systémový dvacetimegový kompakt třídy Micro Four Thirds (Olympus a Panasonic) je určen k náročnějšímu focení, zejména pak k živé fotografii. Přichází tři roky po uvedení velmi úspěšné osmičky a bude konkurovat svému jednoduššímu blíženci GX850.

Systémový dvacetimegový kompakt třídy Micro Four Thirds (Olympus a Panasonic) je určen k náročnějšímu focení, zejména pak k živé fotografii. Přichází tři roky po uvedení velmi úspěšné osmičky a bude konkurovat svému jednoduššímu blíženci GX850.

Jde o kompakt s výměnnou optikou a elektronickým hledáčkem. V těle z hořčíkové slitiny zůstává dvacetimegový čip CMOS 17,3 x 13 mm, podporovaný procesorem Venus Engine. Čip nemá nízkofrekvenční filtr, to je jedna z novinek modelu. Rozsah ISO zůstává mezi 200 a 25600, nicméně je tu implementována nová technologie Multi Process Noise Reduction. Další předností přístrojů Panasonic, tento nevyjímaje, je ostření Depth From Defocus, kdy automatika pozná podle charakteristiky nezaostřeného obrazu, kterým směrem má posunout zaostřovací člen a vyhne se tak známému váhání sem a tam. Ostření tedy trvá 0,07 sec.

Hledáček má o něco větší rozlišení, 2,7 mega. Lze ho zvednout o 90 stupňů. Dotykový displej má o něco větší rozlišení (1,2 megapixelů) a je to vyklápěcí displej, čili nikoli překlápěcí: toto je jistě věc osobní preference, já ty překlápěcí displeje nemám rád, je vyžadují o pohyb víc a nepřirozeně mi trčí do strany. Chvála bohu za „pouze“ vyklápěcí displej – říkám já, je to čistě osobní pohled. Zřejmě největší změna se týká konstrukce závěrky, která je elektromagneticky poháněná a zařízení snižuje o 90% šok vyvolaný mechanickým pohybem lamel.
Některé vymoženosti jsou skutečně finesy – Sequence Composition vytváří koláže z rozfázovaných pohybů nasnímaných v režimu 4K Photo (to jsou osmimegové fotky, pořízené vysokofrekvečním snímáním). Rozumí se samo sebou, že přístroj nabízí 4K video. Focus Stacking už je funkce osvědčená z předchozích modelů – přístroj ostří na různé roviny ostrosti a buď lze uložit jednotlivé obrázky separátně, anebo je propojit do jednoho proostřeného záběru. Novinkou je Light Composition, doposud doména zejména Olympusů – přístroj skládá do sebe nejjasnější partie, vhodné hlavně pro noční fotky. Zajímavost: lze pořídit fotku se softwarovým filtrem a bez něho. Pokud jde o konektivitu, je tu jak Wi-Fi, tak i Bluetooth pro trvalé spojení s mobilním telefonem kvůli přenosu fotek a také kvůli zápisu zeměpisných souřadnic. Přístroj se bude nabízet s prestižním objektivem 12-60 za tisíc dolarů, bude tedy levnější než GX8. Je to dáno mimo jiné i tím, že nemá utěsnění proti vlhkosti a prachu.