Aktuality, Fotografujeme

Panasonic Lumix GX880

Rychlý, přesný a s ostrým obrazem, to slibuje novinka v oboru systému MFT (Micro Four Thirds) od Panasonicu. Míří na yuotubery a na milovníky selfies – jeho výklopný displej lze otočit o 180 stupňů.

Je v tradici této modelové řady, že snímač má 16 mega (jde o formát 17,3 x 13 mm, tudíž prodlužovací faktor ohniska je 2x). Nejvyšší citlivost je 25600, ostření využívá funkce DFD, což znamená, že podle charakteristiky neostrosti přístroj nehledá rovinu zaostření zcela zkusmo, ale jeho motorky posouvají pohyblivý element optické soustavy žádoucím směrem. Tím se výrazně zkracuje doba zaostření – funguje to při použití objektivů Panasonic (bajonet MFT zpřístupňuje tělo přístroje i optice jiných výrobců MFT, především Olympusu). Navíc je pak možné průběžně ostřit i při sériovém focení 5 snímků za vteřinu. Starlight AF dokáže zaostřit na hvězdy na noční obloze. Autofokus má i rozpoznávání očí – ostření na oči. K zajímavým funkcím jež Panasonic nabízí už delší dobu je focus stacking – to je skládání obrázků zaostřených na různá místa a následné složení do výsledné fotky: takto se dosáhne dokonale ostrého jak popředí tak i pozadí. Obdobou je Post Focus – z postupně pořízených fotek si vyberete tu, která vám zaostřením vyhoví nejlépe. Light Composition je postupné vrstvení snímků pořízených při nízké světelné hladině, až vznikne dobře exponovaná fotka bez šumu.

Velká pozornost je věnovaná postprodukci rovnou ve fotoaparátu – zjemnění pleti, zeštíhlení, rozostření pozadí. V selfie režimu lze pořídit i panorama, to je velmi zajímavá novinka. Přístroj lze dobíjet přes USB-C kabel z běžné nabíječky pro mobil, v autě nebo z power banky.

Video je až 4K, vítané je i fotografování s výslednými 8megovými snímky při vysoké snímací frekvenci, které jsou z plného formátu bez ořezu. Komunikace s mobilem je přes wi-fi, přičemž aplikace Panasonic Image App funguje i jako dálková spoušť. Vtipná je funkce Jump Snap – telefon aktivuje spoušť při nejvyšším výskoku.

Panasonic Lumix GX880 je pokračovatel modelu GX800, který se i s objektivem 12-32/3.5-5.6 prodává za cca 10 tisíc. Liší se nepatrně, největší rozdíly jsou v softwarovém vybavení, které je ale vítané. Cena je 450 euro včetně zmíněného objektivu (jsou i jiné kombinace a k systému MFT existuje doslova ohromné množství optiky, od jednoduchých objektivů až po špičkové profesionální produkty). Tento přístroj je malý, lehký, v podstatě jednoduchý a poměr ceny a výkonu je velmi příznivý. Kdo by chtěl optimalizovat výdaje, zakoupí ale původní GX800: tak velký rozdíl od novinky zas tak moc není.