Nezařazené

Panasonic Lumix GX7

Ano, nespletl jsem se, je to sedmička, nástupce GX1. Nemusíme všemu rozumět… Podstatné je, že přichází nesmírně zajímavý model do řady Micro Fourt Thirds, sdílený Panasonikem s Olympusem. A je to další systémový kompakt s elektronickým hledáčkem! Tady se asi leckdo zarazí. S elektronickým hledáčkem je přece řada G, respektive GH. Loni v listopadu jsem tu recenzoval špičkový GH3 a model GX1 jsem tu zkoumal v listopadu 2011. Nicméně, je to tak, nástupce GX1 má pořadové číslo sedm a má elektronický hledáček. Ten dokonce patří k jeho velkým vymoženostem. Je to dvouapůlmegvý EVF – vyklopitelný vzhůru o 90 stupňů, jak to dovedou přídavné elektronické hledáčky Panasonic i Olympus. Zkrátka, je to vestavěný přídavný elektronický hledáček a tím je zmatek dovršen.


Berme to ale popořadě. V hořčíkovém těle je 16 Mpix Live MOS snímač. Ten je stabilizovaný – to je u Panasonicu novinka, i jeho objektivy jsou stabilizované, takže toto bude nutno řešit, jistě obdobně, jako Oly E-P5, kde se nastaví priorita buď objektivu nebo snímače. Procesor je Venus Engine, k jeho funkcím patří i dvoukroková redukce šumu. Ostření je nadále na kontrast, nicméně tisková zpráva se zmiňuje o schopnosti ostřit ve světelné hladině odpovídající noci s hvězdami. Manuální ostření usnadňuje „focus peaking“, tedy zvýrazňování kontur správně zaostřeného objektu. Sekvenční snímání je 5 fps, avšak „ 40 fps při použití elektronické závěrky“, čemuž moc nerozumím. Maximální rychlost závěrky je 1/8000. To umožňuje fotit s malou hloubkou ostrosti ve dne s vysoce světelnými objektivy.


Velký dotykový displej se 100% pokrytím pole je možné naklonit o 45° nahoru a 80° dolů. Dotykové LCD využívá řešení bez vzduchové vrstvy mezi dotykovou částí a zobrazovačem a dosahuje tak maximálního potlačení externích odrazů na displeji. Rozlišení displeje se zlepšilo o 13 % a reprodukce barev o 20 % čímž dosahuje vyšší čitelnosti i ve slunném dni a lepší zobrazení Live View za všech podmínek, cituji tiskovou zprávu. Na náš trh má GX7 přijít v září za cenu kolem 25 tisíc, rozumí se tělo.

Komentář DN
Podle prvních informací by měl být model GX7 výkonem rovnocenný s modelem GH3. To ovšem naznačuje skutečně špičkovou kategorii. Této GH3 jsem vyčítal v podstatě jediné – značné rozměry a váhu. Tím se ovšem přichází o hlavní atraktivitu systémového kompaktu (třebaže ne úplně, protože objektivy pořád jsou podstatně menší a lehčí než jejich partneři z oblasti zrcadlovek). Model GX7 měří 123 x 71 x 55 mm a váží 402 g, kdežto GH3 váží 550 g a měří 133 x 93 x 82. GHG3 má ovšem podstatně větší výdrž baterky (550 fotek oproti 350 na GX7). Vestavěný výklopný elektronický hledáček značně zvyšuje atraktivitu tohoto malého nenápadného aparátu s velkým výkonem, k němuž lze připojit rozsáhlé příslušenství, zvláště pak doslova obrovský park objektivů Panasonic, Olympus a dalších výrobců. Elektronické hledáčky mají některé modely systémových kompaktů Sony a Fujifilm.I ke stávajícím modelům bylo možno si EVF přikoupit, ale za vydřidušskou cenu a hlavně – člověk přišel o sáňky na externí blesk. Shrnuto: podle zveřejněných detailů přichází na trh naprosto špičkový přístroj, který na sebe strhne mnohá nej