Nezařazené

Panasonic Lumix GM1

Tak tohle je opravdu týden bohatý na novinky! A ne ledajaké. Tenhle Panasonic je v jednom směru rekordní: je to fyzicky nejmenší mirrorless formátu Micro Four Thirds. Velikost kompaktu a má výměnné objektivy a na kompakt velký čip!

Tak tohle je opravdu týden bohatý na novinky! A ne ledajaké. Tenhle Panasonic je v jednom směru rekordní: je to fyzicky nejmenší mirrorless formátu Micro Four Thirds. Velikost kompaktu a má výměnné objektivy a na kompakt velký čip!

Opakuji, je to plnohodnotný Micro Four Thirds, tudíž nabízí dnes už klasický formát čipu CMOS 17.3 x 13 mm . Je k němu speciálně vyvinutý objektiv s ohniskem fyzicky 12-32 mm, po přepočtu 24 – 64 mm,tedy ideální záklaďák. Ten má vysouvací konstrukci, takže v zasunutém stavu je tak malý, že celý mirrorless strčíte do kapsy, tělo má rozměry 99 x 55 x 30 mm a váží dvacet deka. Tento objektiv můžete samozřejmě použít i na jiných tělech systému MFT od Olympusu nebo Panasonicu a naopak, všechny kompatibilní MFT objektivy pasují na tohoto prcka. Je to v jistém směru kuriozitka pro specifické publikum. O kvalitě obrazu netřeba pochybovat, ta bude naprosto na úrovni závěru roku 2013. K pozoruhodnostem přístroje patří i nejkratší doba osvitu 1/16000, opakuji, šestnáct a tři nuly. Přístroj má nový typ závěrky, mechanická je ovládaná krokovým motorem a je doplněna elektronickou závěrkou, schopnou jít o ještě jedno EV dál přes dosud limitní 1/8000 sec. Má to smysl hlavně při použití ultrasvětelných objektivů, kde chceme při plném denním světle využít co nejmenší hloubku ostrosti. Když se podíváte na moji stránku s tabulkou EV , tabulku jsem pracně vyrobil těmahle rukama, zjistíte, že na clonu F2.0 byste exponovali při 100 ISO při EV 15 a to jsme doslova na poušti, vyšší EV jsme ve svém archivu nenašel. Ale existuje to, smysl to má. Nicméně, pojďme zpátky k GM1. Je to zřejmě začátek nové řady. Přístroj má pevný třípalcový jednomegový LCD displej, nemá ale sáňky na blesk, natož na elektronický hledáček. Ono asi se uvažovalo tak, že nemá smysl mít elektornický hledáček na přístroji kompaktího rozměru, ale kompakty od Olyho a Sony tu možnost nabízejí a Panasonic dělá moc dobré elektronické hledáčky. Přístroj je naladěn spíš na laickou veřejnost, velký důraz je položen na scénické režimy. Těch je dvaadvacet. Do piditěla se podařilo vpravit i maličký blesk s dosahem 4 metrů, asi při 100 ISO. Video je full HD 1920 bodů a wifina je vestavěná. Malé tělo chce malou baterku s menší výdrží, jen 230 fotek, v dodávce není nabíječka, nabíjí se USB kabelem.

Bez nejmenších pochyb je to cenné obohacení třídy MFT, tedy Micro 4/3, která má bezkonkurenčně největší nabídku optiky a dnes už velké rozpětí nabízených modelů, od jednoduchých po složité schopné naplnit profi požadavky. Tento přístroj je atraktivní miniaturním rozměrem, nenápadností a při tom všem vysokým obrazovým výkonem.

Přístroj se bude prodávat se zmíněným objektivem za 18 tisíc. Bude nabízen i v setu se základním objektivem a výtečným panacake pevným ohniskem 20/1.7, ale tam cena hopne na 26 tisíc. Pravda, jde o výtečný objektiv, který stojí 10 tisíc, víc nemám co dodat.