Nezařazené

Panasonic Lumix GH4

Panasonic nasadil dalšího borce do arény špičkových mirrorlessů.
GH3 jsme zde zkoumali v listopadu 2012 a je tedy na místě zvědavost, kam se vývoj za necelé dva roky posunul. Vycházím ovšem z tiskové zprávy, přístroj byl zveřejněn dnes.

Panasonic nasadil dalšího borce do arény špičkových mirrorlessů.
GH3 jsme zde zkoumali v listopadu 2012 a je tedy na místě zvědavost, kam se vývoj za necelé dva roky posunul. Vycházím ovšem z tiskové zprávy, přístroj byl zveřejněn dnes.

Na první pohled vypadá jako zrcadlovka. Má důkladné tělo s hořčíkové slitiny, jeho srdce tvoří šestnáctimegový CMOS třídy MFT (micro 4/3, to je 17.3 x 13 mm). Obraz vytváří procesor nové generace, Venus Engine IX. To se projevilo i na rozsahu ISO, teď je 200 – 25600, což v praxi obvykle znamená, že se posouvá mez praktické použitelnosti – na MFT to bývá 2000 ISO. Navíc nový tandem čip/ procesor by měl rozšířit dynamický rozsah. Displej je výklopný a přetáčecí OLED, třípalcový dotykový s 1 mega rozlišením. Hledáček má nyní rozlišení 2,4 mega. Rozsah časů se zvedl ze 60 sec na 1/8000, což umožňuje použít o jeden stupeň nižší clonu – kvůli hloubce ostrosti. Vestavěný blesk má při 200 ISO pěkný dosah 17 m, synchron je 1/250 sec. K režimům snímání přibylo intervalové snímání, sériové focení má maximum 12 fps, chápu to je při plném rozlišení, GH3 má 20 fps v menším rozlišení. Těch 12 fps je při zaostření na první obrázek, při frekvenci 7fps lze doostřovat průběžným autofokusem.


Autofokus je doplněn systémem DFD (Depth-of-Defocus) . Systém odhaduje podle míry rozostření při náhledu, jak daleko je objekt od fotoaparátu a zároveň zjišťuje, zdali je objekt před nebo za aktuální rovinou zaostření. Tato data slouží k urychlení procesu zaostření na principu analýzy kontrastu. Celý proces vychází z uložených profilů 22 objektivů Panasonic MFT. Zdá se ale, že výrobce počítá s možností dodat profily i objektivů od dalších výrobců.

Hlavní bomba se ale týká videa. Je to přístroj třídy 4k, rozlišení videa je až 4096 x 2160 při 24 fps – a samozřejmě nižší. Videisté zde mají velký rozsah možností. Ve 4k je to buď Quad HD nebo Cinema 4K. Nižší rozlišení lze nastavit na různou frekvenci i na různou kompresi. K přístroji lze dokoupit jednotku DMW-YAGH, která zprostředkuje výstup obrazu i zvuku a zároveň slouží i k napáíjení s 12 V baterie. Toto zaměření na profi video zřejmě vytváří z GH4 unikátní přístroj.


Zapisuje v MPEG-4 anebo AVCHD na karty třídy SD. Je zde vestavěná wi-fi s NFC (konektivita po přiložení smartfonu). Nepatrně se ještě zvýšila váha na 560 g a o fous je větší, 133 x 93 x 84 mm.
Cena ani datum uvedení na trh nebyly uvedeny.