Nezařazené

Panasonic Lumix GF1 (info)

Komentář Digineffu
Systém Micro Four Thirds jsme tu popsali před rokem. Přiopomínám, že jde o formát čipu 18×13,5 s nově řešeným bajonetem výměnné optiky, přičemž zatím byl tento systém uplatněn celkem třikrát: Panasonic vyrábí přístroje s elektronickým hledáčkem Lumix G1 a GH1 a Olympus přístroj E-P1 PEN, k němž jsme referovali ZDE a o zkušenostech s ním ZDE. Zvláště ten druhý odkaz je důležitý, jelikož E-P1 a GF1 jsou přístroje velmi příbuzné.

Už na první pohled má Panasonic jedno zařízení navíc, totiž vestavěný blesk. To značně rozšiřuje jeho možnosti. Už při letmém seznámení bylo patrné, že je též svižný, tedy pohotový, jak při náběhu, tak při ostření. Jde tedy o přístroj s výkonem menší zrcadlovky a rozměry většího kompaktu. Platí o něm totéž, co jsem psal o PENu, že totiž má smysl pro poučeného fotografa, který hledá kompromis mezi výkonem a rozměry/váhou. Samo tělo věru není žádná miniatura, nicméně objektivy samozřejmě vycházejí mnohem menší, než výměnná optika pro DSLR. A nyní tisková zpráva:

TSIKOVÁ ZPRÁVA

Praha, 2. září 2009 – K dokonalým fotografiím už nepotřebujete objemné a nemotorné přístroje! Panasonic představuje Lumix GF1 (foto-videoaparát) s výměnnými objektivy, který se stává každodenním společníkem profesionálního i amatérského fotografa. Novinka z revoluční řady Lumix G Micro 4/3 je nejlehčím a nejmenším fotoaparátem s výměnnými objektivy a integrovaným bleskem a přináší dosud nevídanou kombinaci špičkového fotoaparátu, videokamery s profesionálními parametry a výbavou z kategorie snů. To vše s neuvěřitelně jednoduchým a pohotovým ovládáním. Díky odstranění „zrcadla“ je radikální rozdíl zřejmý už na první pohled a neoklasický design v luxusním hliníkovém těle se štíhlým profilem dává tušit, že máte co do činění s extra třídou. V malém těle Lumix GF1 se skrývá špičkový výkon a vedle toho i velice snadné ovládání. S tímto fotoaparátem, který je stále s vámi, pořídíte jak úchvatné fotografie, tak vysoce kvalitní videa a to vždy, všude a bez zbytečného poutání pozornosti. S novým modelem GF1 vaše fotografie získává nový svěží náboj.

GF1 je vůbec nejmenším a nejlehčím fotoaparátem s výměnnými objektivy na světě se zabudovaným bleskem1. Nový fotoaparát GF1 je třetím modelem revoluční řady G, což jsou digitální fotoaparáty s výměnným objektivem postavené na standardu Micro 4/3. Již první model řady mimořádně kompaktní a lehký DMC-G1 zaznamenal na trhu obrovský úspěch. Zákazníky oslovil zejména svou pokrokovostí, šikovnými rozměry a vynikající kvalitou obrazu. Zcela novou dimenzi pak přinesl model DMC-GH1, který byl navíc vybaven funkcí pořizování videonahrávek v nejvyšším formátu AVCHD Full-HD.

Nejnovější přírůstek DMC-GF1 se vyznačuje luxusním designem, nabízí širokou škálu funkcí, špičkový výkon a vedle toho i velice snadné a pohotové ovládání. S tímto fotoaparátem pořídíte jak úchvatné fotografie, tak vysoce kvalitní videa. Model GF1 je vybaven funkcí AVCHD Lite, která je ideální k pořizování delších nahrávek ve formátu HD
a rovněž zajistí skvělé propojení s ostatními AV zařízeními. Vedle toho dokáže GF1 nahrávat video ve formátu M-JPEG a nabízí širokou kompatibilitu s osobními počítači.

Nenápadný foto-videoaparát Lumix GF1 poskytuje uživateli širokou paletu tvůrčích možností. Při fotografování nebo pořizování videa má uživatel na výběr z několika přednastavených filtrů v režimu Mé Barvy, případně lze použít několik originálních textur ve filmovém režimu.

Vedle řady základních funkcí pro začátečníky, jako je například velice oblíbený automatický režim iA (Inteligentní Auto), nabízí DMC-GF1 řadu jedinečných funkcí, jako je například názorný expozimetr, živý náhled clony a efektu času závěrky prostřednictvím Live View. K dispozici je uživateli i široké příslušenství, například výklopný hledáček Live View Finder, který nabízí náhled fotografované scenérie ve full-time. Díky tomu je fotografování podstatně zábavnější a umožňuje uživateli dokonale rozvinout jeho kreativní schopnosti.

Foto-videoaparát Lumix GF1 nabízí nekonečné možnosti při fotografování a může se pochlubit také atraktivním designem čtyř různých barevných provedení2. Každého fotografa potěší především přenositelností a vysokou schopností nerušit svou přítomností okolí. Zkušení uživatelé v tomto modelu najdou vynikající aparát pro každodenní momentky, který je lehký, skladný a velice rychlý. Naopak ti, kteří s fotografováním příliš zkušeností nemají, jistě ocení, že jim nový model nabízí možnost zkoumat oblasti fotografie daleko za hranicemi konvenčních zrcadlovek.

1. Kompaktnost, jednoduchost a atraktivní vzhled

GF1 se svým designem výrazně odlišuje od všech ostatních fotoaparátů s výměnným objektivem. Díky absenci omezujícího zrcadla bylo možné dosáhnout u tohoto modelu skladný design těla díky radikální redukci rozměrů i hmotnosti. GF1 byl navržen tak, aby byl co nejtenčí – tělo fotoaparátu má o 35 % menším objem a o 26% nižší hmotnost než již tak ultrakompaktní Lumix G1.

Ačkoli má GF1 malé rozměry, funkcemi rozhodně nezaostává. Ba naopak. Foto-videoaparát je vybaven například integrovaným bleskem a uživatel jistě ocení i velký, 3palcový LCD panel s širokým zorným úhlem a excelentním rozlišením 460 000 bodů. Uživatelé si při fotografování budou moci vychutnat živé, krásně detailně propracované záběry, a to jak při samotném fotografování, tak při následném prohlížení snímků na panelu. LCD panel je rovněž vybaven skvělou Inteligentní kontrolou podsvícení, která je v kombinaci s vysokým rozlišením zárukou, že pořízené snímky si budete moci pohodlně prohlížet kdekoli, ať už na ostrém slunci nebo v přítmí a to vždy při zachování věrného barevného podání. GF1 se lehce kombinuje s externím výklopným hledáčkem Live View Finder (DMW-LVF1), který stejně jako displej nabízí funkci pravého živého náhledu v reálném čase (full-time view), která uživateli poskytne 100% pokrytí fotografovaného pole bez ohledu na právě používaný objektiv.

Výrobce věnoval při vývoji tohoto modelu značnou pozornost svižnému provozu
a snadnému používání. Všechny ovladače jsou umístěny tak, aby se obsluhovaly pohodlně
a při minimálních pohybech prstů. Právě dokonalé rozložení ovládacích prvků a jednoduché menu zajišťují snadné a intuitivní ovládání při reportážní akci.

Kovové tělo foto-video aparátu Lumix GF1 je nabízeno v několika barvách: klasické černé, rubínově rudé, elegantní stříbrné a lakované bílé. Všechny části fotoaparátu jsou vyrobeny z upraveného hliníku, který jim propůjčuje atraktivní vzhled kombinovaný s výjimečně praktickým designem. Stručně řečeno, s GF1 se fotografování stává potěšením.

2. Vysoká kvalita obrazu

Lumix GF1 přináší další revoluční kroky ke zvyšování kvality obrazu, aby se vyrovnala tradičním digitálním zrcadlovkám, a dokonce je i překonala. Snímač 4/3 LiveMOS s rozlišením 12,1 megapixelu nabízí to nejlepší z obou světů LCD a CMOS: vynikající kvalitu CCD snímače a zároveň podstatně nižší spotřebu CMOS. Díky vyspělé technologii, která umožňuje číst 4 kanály dat simultánně, může GF1 nabídnout snímky v reálném čase Full-time Live View rychlostí 60fps při zachování vysokého rozlišení detailů a bohaté gradace barev.

Zpracování obrazu zajišťuje nový procesor Venus Engine HD, který je vybaven špičkovou technologií. Tento vyspělý LSI dokáže oddělit chromatický šum od jasového
a využít optimální redukci šumu pro obě složky – díky tomu zůstává snímek velice ostrý
a detailně prokreslený i při vysokém nastavení citlivosti ISO. Venus Engine HD nabízí
i odstupňovanou gradaci pro každou složku barevného spektra (červená, zelená, modrá)
a díky tomu dokáže věrně zachytit i ty nejjemnější barevné nuance. Venus Engine HD je úzce propojen se snímačem LiveMOS, a dokáže tak zachytit velice detailní snímky v rozlišení až 12 megapixelů s výběrem poměrů stran 1:1, 4:3, 3:2 a 16:9. Signály obsahující vysoké objemy obrazových dat jsou odesílány přímo ze snímače Live MOS do hledáčeku Live View Finder nebo LCD panelu, takže si uživatel může vychutnat jasný obraz ve vynikajícím rozlišení. Venus Engine HD rovněž podporuje širokou škálu funkcí, a to včetně výstupu HDMI.

Fotoaparáty rodiny Lumix G jsou vybaveny speciálním systémem, který brání znečištění snímače. Pokud by při výměně objektivu vnikly dovnitř foto-videoaparátu částečky prachu, mohly by se posléze přilepit ke snímači a zobrazit na výsledných fotografiích jako tečka. Systém redukce prachu v GF1 pomáhá toto riziko snižovat tím, že se před snímač Live MOS staví ultrazvukový vlnový filtr. Ten vibruje frekvencí 50 000 vibrací za sekundu
a zbavuje přístroj prachu i dalších nečistot.

3. Paleta možností podporujících kreativitu fotografa

DMC-GF1 má umělecký tvar a rovněž kreativní funkce. Uživateli poskytuje širokou škálu aplikací, které umožňují pořizovat opravdu věrné snímky anebo vytvářet nádherně expresivní záběry. Fotoaparát GF1 je nově vybaven režimem Mé Barvy (My Color), který má až sedm různých přednastavení, a to konkrétně Expressive, Retro, Pure, Elegant, Monochrome, Dynamic Art a Silhouette, přičemž z dřívějšího režimu Custom zdědil možnost manuálního nastavení barvy, jasu a sytosti. Funkce Live View zase ukazuje, jakým způsobem konkrétní nastavení ovlivní finální vzhled snímku – to vše umožňuje lépe a výstižněji zachytit přesnější náladu a atmosféru. Má-li uživatel zájem dosáhnout ještě propracovanějšího účinku, může použít jeden z celkem devíti režimů „nastavení filmu“ (Film), kdy je v každém režimu možné nastavit kontrast, ostrost i sytost barev. Funkce Custom pak umožňuje uložení zvoleného nastavení v paměti. GF1 rovněž uživateli nabídne celkem 16 scénických režimů, včetně nového Peripheral Defocus, který udržuje objekt zaostřený a jemně rozostřuje okolí. Tyto režimy je možné použít i při pořizování videosekvencí, takže uživatelé mají možnost pořizovat snímky s dramatickými, téměř kinematografickými efekty bez nutnosti další editace po nahrávání.

Expozimetr lze zobrazit v režimech P/A/S/M. Zde se názorně zobrazuje vztah mezi rychlostí závěrky a velikostí clony, přičemž barevně kódované varování se objeví vždy, když nastavení překročí vymezený rámec. Expozimetr je velice užitečná pomůcka, která začátečníkům může pomoci osvojit si základy správného nastavení fotoaparátu a pomůže jim – vizuálním a logickým způsobem – rozvíjet své fotografické schopnosti.

4. HD video zcela nové úrovně

Výjimečný Lumix GF1 pořizuje HD video v rozlišení až 1280×720 bodů v AVCHD Lite, které se vyznačují značnou kvalitou, úsporností a kompatibilitou s audiovizuálními zařízeními. Při pořizování videosekvencí může uživatel naplno využít výhod, jaké nabízí vyměnitelné objektivy nebo změna clony. Pro zahájení nahrávání stačí stisknout speciální tlačítko na horním okraji foto-videoaparátu GF1. Většina nastavení pro fotografování a video je přenositelná, což uživatel ocení zejména v situacích, kdy chce stejný objekt vyfotografovat
a zároveň pořídit video nahrávku. Kromě dalších formátů QVGA, VGA a WVGA si může jako alternativní formát vybrat HD Motion JPEG v rozlišení 1,280 x 720 bodů, který je kompatibilnější s počítači.

DMC GF1 umožňuje pořizovat vynikající HD video záběry i naprostému začátečníkovi a to díky populárnímu režimu iA (Inteligentní Auto), který je dostupný i pro video. Nepřesnosti vzniklé chvěním ruky při pořizování videa při použití zoomu efektivně eliminuje systém optické stabilizace obrazu (Optical Image Stabilizer, O.I.S.) Funkce Rozpoznání známých tváří (Face Detection) dokáže automaticky zjistit v záběru lidskou a třeba i konkrétní tvář
a upravit zaostření, expozici i kontrast tak, aby tvář v záběru opravdu vynikla. Funkce Inteligentní expozice neustále kontroluje intenzitu okolního světla a nastavuje podle toho expozici, aby zabránila přesvícení či nechtěným stínům. Inteligentní výběr scén je zase funkce, která dle aktuálního prostředí a situace automaticky přepíná mezi nastavením normální, portrét, makro, krajina a slabé osvětlení tak, aby výsledný snímek byl co nejlepší.

Lumix GF1 rovněž nabízí barevné režimy, filmový režim a dalších 11 různých scénických režimů, a to jak pro fotografování, tak pro video nahrávky. Pro video má uživatel k dispozici i režim Program, který umožňuje průběžně měnit velikost clony i rychlost závěrky pro kreativnější filmování. Díky této široké nabídce možností si můžete – stejně jako při fotografování – vyzkoušet filmování na téměř profesionální úrovni.

Při nahrávání ve formátu AVCHD Lite můžete volit ze třech různých úrovní kvality záznamu: SH (17Mbps), H (13 Mbps) a L (9Mbps). Ve všech těchto režimech můžete využít funkci větrného filtru Wind Cut, která blokuje většinu šumu v pozadí.

5. Kontrastní AF systém zajišťuje pokročilé funkce

Kontrastní AF systém se vyznačuje nejen vysokou přesností, ale především nejvyšší rychlostí (zhruba 0,3 sekundy při použití standardního objektivu H-FS014045). Tento systém umožňuje naplno využít funkci Live View, která zobrazuje objekt v reálném čase.

Uživatel může vybírat ze široké škály AF režimů včetně zaostření na více oblastí (až 23 oblastí). Stejně tak je možné oblast a velikost zaostření vybírat. Dále díky tomuto systému uživatel využije funkci Rozpoznání tváří a Sledování pohybu (AF tracking). V režimu 1-area AF lze velikost zaostřené oblasti volit velice jednoduše, a to otáčením otočného tlačítka. Lumix GF1 je rovněž vybaven funkcí Quick AF (zrychlený autofokus), který zaostří okamžitě, jakmile uživatel na nějaký objekt fotoaparát namíří bez běžného namačkávání spouště do poloviny. Díky tomu je fotografování podstatně rychlejší a je možné zachytit i ty okamžiky, které by jinak unikly. Kontinuální AF dokáže udržet objekt zaostřený po celou dobu, kdy je objekt sledován hledáčkem. GF1 tedy nabízí velmi širokou škálu režimů pro autofokus, každý fotograf si tedy dle situace vybere.

6. Nádherné fotografie nejen od profesionálů

Foto-videoaparát Lumix GF1 je vybaven řadou pokročilých funkcí, které uspokojí zkušené fotografy a jsou zároveň výzvou pro začátečníky. Je to ideální aparát pro milovníky kompaktních přístrojů, kteří ovšem touží po vyšší kvalitě fotografií, aniž by s sebou museli tahat objemné a těžké zrcadlovky a obtížně je nastavovat. Panasonic dokázal dosáhnout snadného ovládání zejména výrazným vylepšením režimu Inteligentní Auto iA, které jsou neobyčejně populární u kompaktních fotoaparátů řady LUMIX.

Funkce Rozpoznání známých tváří umožňuje zaregistrovat až šest osob. Fotoaparát dokáže rozpoznat až tři najednou a zobrazit také jejich jména. Pro každou osobu je možné zaregistrovat až tři portréty a funkce je tedy podstatně přesnější. Po zaregistrování dokáže fotoaparát automaticky tvář rozpoznat, jakmile se objeví v zorném úhlu hledáčku. Tato osoba je nastavena jako prioritní a zaostřena. Lumix GF1 upraví expozici tak, aby na snímku tvář dotyčné osoby vyšla jasně a ostře. Rovněž je možné u daných osob zobrazit aktuální věk – oba údaje pak dokáže fotoaparát ukládat do výsledných snímků. Při přehrávání snímků si můžete zvolit pouze ty snímky, na nichž je zachycena konkrétní zaregistrovaná osoba
(k tomu slouží funkce Přehrávání kategorií), a stejně tak lze ze snímků konkrétní osoby sestavit prezentaci. Tato funkce výrazně usnadňuje třídění při archivaci a dokáže i digitálně spravit „červené oči.“

Funkce Sledování pohybu (AF Tracking) umožňuje zaměření na konkrétní objekt
a ten pak sledovat při plném zaostření i v pohybu – tuto funkci oceníte zejména v okamžicích, kdy se vám naskytne příležitost na úchvatnou momentku. Jednoduše namíříte, zapnete tuto funkci a pak už jen čekáte na pravý okamžik. Tato funkce je také vynikající při makrofotografii bez použití stativu, kdy lze označit příslušné zaostřené místo a poté upravit kompozici. AF tracking se tak postará, aby vybraný bod zůstal nadále zaostřen.

Kromě vyspělých funkcí popsaných výše zdědil režim iA i další zásadní funkce, které uživatelé vyžadují od dobrého digitálního fotoaparátu. Je to například MEGA O.I.S., který dokáže zabránit rozostření způsobené nepevnou rukou při fotografování. Inteligentní ISO zase redukuje nepřesnosti automatickým upravením citlivosti, pokud se fotografovaný objekt při pořízení snímku pohybuje. Funkce inteligentní expozice optimalizuje expozici pro každou jednotlivou část snímku, čímž zabraňuje tomu, aby některé části byly přesvícené a jiné naopak ve stínu. Pomáhá rovněž dosáhnout lepšího odstupňování a přesnější reprodukce detailů. Funkce je nově vybavena kompenzací protisvětla, která se automaticky aktivuje, kdykoli fotoaparát zjistí, že se fotografovaný objekt nachází proti jasnému pozadí. Funkce Inteligentní výběr scén dokáže automaticky rozpoznat čtyři nejčastější situace při fotografování, tedy portrét, krajinu, makro a přítmí – a na základě toho vybrat náležitý režim.

Všechny tyto velice užitečné a pohodlné funkce se neustále samy přepínají jednoduše tím, že nastavíte režim iA.

7. Bohaté možnosti rozšiřitelnosti

Nové produkty v rodině fotoaparátů Lumix G poskytnou svým uživatelům ještě vyšší výkon. Kromě objektivů řady Lumix G lze v kombinaci s fotoaparáty LUMIX DMC-GF1 a LUMIX G Micro System používat všechny objektivy, které jsou kompatibilní se standardem 4/3, a to prostřednictvím adaptéru DMW-MA1. Pro prestižní objektivy Leica M a Leica R lze použít adaptér DMW-MA2M nebo MA3R.3 Díky tomu má uživatel přístup k široké škále špičkových objektivů. Lumix GF1 je tak výborným doplňkem všech tradičních fotografů, pro možnost využití kvalit Leica objektivů v digitálním světě Lumix.

Vzhledem k tomu, že pro řadu Lumix G Micro System je k dispozici stále širší spektrum objektivů, jsou výrazové možnosti těchto fotoaparátů prakticky neomezené. LUMIX DMC-GF1 nabízí širokou škálu možností pro každou situaci i pro každý styl fotografování. Do konektoru v horním rohu fotoaparátu je možné připojit výklopný hledáček Live View Finder (DMW-LVF1) s rozlišením 200 000 bodů a 100% pokrytím celého zorného pole.

Výklopný hledáček Live View Finder: DMW-LVF1

Externí blesk: DMW-FL220(GN22) / DMW-FL360(GN36) / DMW-FL500(GN50)

PL Filter: DMW-LPL46

ND Filter: DMW-LND46

MC Protector: DMW-LMC46

Adaptér: DMW-MA1, DMW-MA2M, DMW-MA3R

Akumulátor: DMW-BLB13

DC kabel: DMW-DCC3

Dálková spoušť: DMW-RSL1

Kožené pouzdro na objektiv (pro GF1 s 20mm objektivem): DMW-CGL1

Kožené pouzdro na objektiv (pro GF1 s 14-45mm objektivem): DMW-CGL2

Měkké pouzdro: DMW-CG3

Kožené pouzdro na tělo: DMW-CGB1

Měkká taštička: DMW-BAG1, DMW-BAL1

Popruh (stylový): DMW-SSTG1-A/C/R/K

Popruh (tkaný): DMW-SSTG2-W

Popruh (kožený): DMW-SSTG3-T

Popruh (kožený): DMW-SSTL1

* Ne všechny doplňky jsou dostupné ve všech zemích.

8. HD snímky a HD video sekvence propojené přes VIERA Link

Fotografie i HD video pořízené ve formátu AVCHD Lite a uložené na paměťovou kartu SD si lze prohlížet na televizorech Panasonic VIERA TV s Full HD rozlišením. Stačí jednoduše vložit kartu do slotu SDHC/SD v televizoru VIERA nebo přehrávači Blu-ray disků DIGA
a můžete bez problémů přehrávat obsah. Rovněž lze použít kabel mini-HDMI, který je součástí volitelného příslušenství. Pokud fotoaparát připojíte tímto kabelem k televizi, lze pak přehrávat obsah z fotoaparátu přímo za použití dálkového ovladače k TV. Tak maximálně využijete funkce pro přehrávání, jimiž nový model fotoaparátu disponuje: můžete snímky zobrazovat jako prezentaci, případně využít kalendáře atd. Vše se velice snadno ovládá dálkovým ovladačem k televizoru.

Dodávaný software PHOTOfunSTUDIO 4.0 HD Edition umožňuje prohlížet, editovat
a archivovat pořízené snímky. Rovněž lze vybrané snímky nahrávat na YouTube, anebo si je vypálit na DVD disk.

9. O dodávaném softwaru PHOTOfunSTUDIO 4.0 HD Edition

Nejnovější verze dodávaného softwaru PHOTOfunSTUDIO 4.0 vám umožňuje prohlížet, editovat a archivovat pořízené snímky a video sekvence daleko snadněji, než tomu bylo kdykoli předtím. Celý proces je navíc podstatně zábavnější. Nový software PHOTOfunSTUDIO 4.0 startuje až 10krát rychleji než předchozí verze a snímky registruje 8krát rychleji4. Grafické uživatelské rozhraní bylo kompletně změněno a vyznačuje se nyní jednoduchými grafickými prvky, přehledným rozložením i použitím průvodce, díky němuž je ovládání podstatně intuitivnější a velice jednoduché.

Fotografie i videosekvence lze přenášet na počítač prostřednictvím USB kabelu,
a pak je prohlížet či archivovat v počítači, na němž je nainstalován software PHOTOfunSTUDIO 4.0 HD Edition. Za použití tohoto softwaru lze odstraňovat nebo editovat nechtěné části videosekvencí pořízených ve formátu AVCHD Lite. Obsah zaznamenaný ve formátu AVCHD Lite lze rovnou vypalovat na DVD a poté přehrávat na přehrávači disků Blu-ray. Pomocí softwaru lze také konvertovat obsah do formátu MPEG2, a následně ho vypálit na DVD.

Portrétní snímky pořízené funkcí Rozpoznání tváří jsou uspořádány přehledně v jedné složce se jménem, které bylo ve foto-videoaparátu zaregistrováno. A nejen to, software je rovněž vybaven zcela nezávislou funkcí Rozpoznání tváří, která dokáže rozpoznat obličej na snímcích uložených ve vašem počítači a na základě toho je rychle roztřídit. Pokud budete chtít najít snímek určité osoby, nemusíte pracně procházet tisícovky fotografií uložených v počítači. Pouze sáhnete do virtuální složky, kterou pro vás připravil software. Stejně tak máte k dispozici prezentace s různými přechodovými efekty, přičemž jako hudbu do pozadí lze použít knihovnu z iTunes. Video sekvence lze nahrávat přímo na YouTube prostřednictvím integrovaného nástroje.

  • KONEC –

DMC-GF1 Specifications

K-Black, R-Red, S-Silver, W-White

TYPE Type Digital interchangeable lens system camera
Recording media SD memory card, SDHC memory card
Image sensor size 17.3 x 13.0 mm (in 4:3 aspect ratio)
Lens mount Micro Four Thirds mount
IMAGE SENSOR Type Live MOS Sensor
Total pixels 13.1 Megapixels
Camera effective pixels 12.1 Megapixels
Color filter Primary color filter
Dust reduction system Supersonic wave filter
RECORDING SYSTEM Recording file format Still Image: JPEG(DCF, Exif 2.21), RAW, DPOF compatible
Still Image with Audio: JPEG(DCF, Exif 2.21) + QuickTime
Motion Image: AVCHD Lite / QuickTime Motion JPEG
Aspect ratio 4:3, 3:2, 16:9, 1:1
Image quality RAW, RAW+Fine, RAW+Standard, Fine, Standard
Color space sRGB, Adobe RGB
File size(Pixels) Still Image [4:3] 4000 x 3000(L), 2816 x 2112(M), 2048 x 1536(S)
[3:2] 4000 x 2672(L), 2816 x 1880(M), 2048 x 1360(S)
[16:9] 4000 x 2248(L), 2816 x 1584(M), 1920 x 1080(S)
[1:1] 2992 x 2992(L), 2112 x 2112(M), 1504 x 1504(S)
Motion Image Motion JPEG [4:3] QVGA : 320 x 240, 30fps / VGA : 640 x 480, 30fps
[16:9] WVGA : 848 x 480, 30fps
[HD] 1280 x 720, 30fps
AVCHD Lite NTSC [HD] 1280 x 720, 60p (sensor output is 30fps)(SH: 17Mbps, H: 13Mbps, L: 9Mbps)
PAL [HD] 1280 x 720, 50p (sensor output is 25fps)(SH: 17Mbps, H: 13Mbps, L: 9Mbps)
Continuous recordable time (Motion images) AVCHD Lite with picture quality set to [SH]: Approx. 210 min with H-H020 / Approx. 170 min with H-FS014045
Motion JPEG with picture quality set to [HD]: Approx. 210 min with H-H020 / Approx. 170 min with H-FS014045
Actual recordable time (Motion images) AVCHD Lite with picture quality set to [SH]: Approx. 110 min with H-H020 / Approx. 100 min with H-FS014045
Motion JPEG with picture quality set to [HD]: Approx. 110 min with H-H020 / Approx. 100 min with H-FS014045
FOCUS Type Contrast AF system
Focus mode AFS/AFC/MF
AF mode Face detection / AF Tracking / 23-area-focusing / 1-area-focusing
AF detective range EV 0-18 (F3.5 lens, ISO 100)
AF assist lamp YES
AF lock AF/AE LOCK button or Shutter button halfway pressed in AFs mode
Others Pre AF(Quick AF/Continuous AF),AF+MF, MF Assist(5x, 10x)
EXPOSURE CONTROL Light metering system 144-zone multi-pattern sensing system
Light metering mode Intelligent Multiple/Center Weighted/Spot
Metering range EV 0-18 (F2.0 lens, ISO 100)
Exposure mode Program AE, Aperture Priority AE, Shutter Priority AE, Manual
ISO sensitivity (Standard Output Sensitivity) Auto / 100 / 200 / 400 / 800 / 1600 / 3200 / Intelligent ISO
Exposure compensation 1/3EV Step ±3EV
AE lock AF/AE LOCK button or Shutter button halfway pressed
AE bracket 3,5,7 frame, in 1/3 or 2/3 EV Step, ±2 EV
WHITE BALANCE White balance Auto / Daylight / Cloudy / Shade / Halogen / Flash / White Set 1,2 / Color temperature setting
White balance adjustment Blue/amber bias, Magenta/green bias
Color temperature setting 2500-10000K in 100K
White balance bracket 3 exposures in blue/amber axis or in magenta/green axis
SHUTTER Type Focal-plane shutter
Shutter speed Still Images: 1/4000 ~ 60 and Bulb (up to approx. 4minutes)
Self timer 2sec / 10sec / 10sec, 3 images
Remote control Remote control with bulb function by DMW-RSL1 (Optional)
SCENE MODE Still Image SCN mode Portrait/Soft Skin/Scenery/Architecture/Sports/Peripheral Defocus/Flower/Food/Objects/Night Portrait/Night Scenery/Illuminations/Baby 1,2/Pet/Party/Sunset
Movie SCN mode Portrait/Soft Skin/Scenery/Architecture/Sports/Flower/Food/Objects/Low Light/Party/Sunset
(Activated by selecting Still Image SCN mode then pressing Movie Button. Still Image SCN modes without corresponding Movie SCN mode is recorded in Normal mode or other related mode.)
MY COLOR MODE My Color Mode Expressive/Retro/Pure/Elegant/Monochrome/Dynamic Art/Silhouette/Custom(Color/Brightness/Saturation/ adjustable)
BURST SHOOTING Burst speed 3 frames/sec (High speed) or 2 frames/sec (Low speed)
Number of recordable images 7 images (when there are RAW files with the particular speed)
Unlimited consecutive shooting (when there are no RAW files)
(depending on memory card size, battery power, picture size, and compression)
BUILT-IN-FLASH Type TTL Built-in-Flash, GN6.0 equivalent (ISO 100 ·m), Built-in Pop-up
Flash mode Auto, Auto/Red-eye Reduction, Forced On, Forced On/Red-eye Reduction,
Slow Sync., Slow Sync./Red-eye Reduction, Forced Off
Synchronization speed Less than 1/160 second
Flash output adjustment 1/3EV Step ±2EV
Flash synchronization 1st. Curtain Sync, 2nd Curtain Sync.
Hot shoe TTL Auto with FL220/FL360/FL500(Optional)
LCD MONITOR Type Low temperature Polycrystalline TFT LCD
Monitor size 3.0inch / 3:2 Aspect / Wide viewing angle
Pixels 460K dots
Field of view Approx. 100%
Monitor adjustment Brightness (7 levels), Color (7 levels)
LCD mode Off / Auto Power LCD / Power LCD
LIVE VIEW Digital zoom 2x, 4x
Extra optical zoom Max.2x
(Not effective with L size recording. Magnification ratio depends on the recording pixels and aspect ratio.)
Other functions Guide Lines (3 patterns)
Real-time Histogram
FILM MODE Color Standard / Dynamic / Nature / Smooth / Nostalgic / Vibrant
Black and white Standard / Dynamic / Smooth
Others My Film1 / My Film2 / Multi Film
PLAYBACK Playback mode Normal playback, 30-thumbnail display, 12-thumbnail display, Calendar display, Zoomed playback (16x Max.), Slideshow, Playback Mode (Normal/Picture/AVCHD Lite/Motion JPEG/Category/Favorite), Title Edit, Text Stamp, Resize, Trimming, Aspect Conversion, Rotate, Rotate Display, Print Set, Protect, Audio Dubbing
IMAGE PROTECTION / ERASE Protection Single / Multi or Cancel
Erase Single / Multi / All / Except Favorite
PRINT Direct print PictBridge compatible(Print size, Layout, Date setting is selectable)
INTERFACE USB USB 2.0 High Speed
HDMI miniHDMI TypeC
Video: Auto / 1080i / 720p / 480p (576p in PAL system)
Audio: Dolby® Digital Creator
Audio video output Monaural Type, NTSC/PAL, NTSC only for North America
*Check the website of the Panasonic sales company in your country or region for details on the products that are available in your market.
Remote ?2.5mm.
Built-in microphone Monaural, Wind-cut: Off / Low / Standard / High
External microphone terminal NO
Speaker YES
LANGUAGE OSD language English,German,French,Italian,Spanish,Polish,Czech,Hungarian,Russian,Chinese(Traditional),Chinese(Simplified),Dutch,Thai,Korean,Turkish,Portuguese,Arabic,Persian,Japanese,Swedish,Danish,Finnish
*Check the website of the Panasonic sales company in your country or region

for details on the OSD languages on the products that are available in your

market.

** Depends on the model your sales area

POWER Battery ID-Security Li-ion Battery Pack (7.2V, 1250mAh) (Included)
Battery Charger/AC Adapter (Input: 110-240V AC, DC Cable is required)
Battery life CIPA Standard* :
Approx. 380 images(LCD), Approx. 430 images(optional LVF) with H-H020
Approx. 350 images(LCD), Approx. 400 images(optional LVF) with H-FS014045
DIMENSIONS / WEIGHT Dimensions (W x H x D) 119 x 71 x 36.3mm / 4.69 x 2.80 x 1.43 in
Weight Approx. 285g / 10.05 oz (Body only)
OPERATING ENVIRONMENT Operating temperature 0? to 40? (32°F to 104°F)
Operating humidity 10% to 80%
STANDARD ACCESSORIES Software PHOTOfunSTUDIO 4.0 HD Edition
SILKYPIX® Developer Studio 3.0 SE
USB Driver
Standard accessories Battery Charger/AC Adapter, Battery Pack, Body Cap,
AV Cable, USB Connection Cable, AC Cable, Shoulder Strap, CD-ROM

*Shooting conditions: 23°C with 50% humidity; LCD on; Using a Panasonic SD Memory Card (512MB); Using the supplied battery; Using the supplied lens; Starting recording 30 seconds after the camera is turned on (When the optical image stabilizer is set to [Mode1]); Recording once every 30 seconds with full fl ash every second recording; Turning the camera off every 10 recordings; The number of recordable images decreases in Auto Power LCD mode or Power LCD mode. CIPA is an abbreviation of "Camera & Imaging Products Association".

•Four Thirds and Micro Four Thirds, and Four Thirds and Micro Four Thirds Logo marks are trademarks or registered trademarks of Olympus Imaging Corporation, in Japan, the United States, the European Union and other countries.

•"AVCHD" and the "AVCHD" logo are trademarks of Panasonic Corporation and Sony Corporation. •AVCHD is a new standard for recording HD signals onto memory cards, DVD discs, and hard disks. It uses the H.264 standard to achieve more than twice the compression of conventional MPEG-2 and MPEG-4 standards. •AVCHD motion images recorded onto an SD Memory Card or a DVD disc cannot be played from a device that does not support the AVCHD standard. •Do not insert a disc containing AVCHD-recorded images into a device that does not support the AVCHD standard. The disc cannot be played on such a device, and it may not be possible to remove the disc once inserted.

•Lenses other than LUMIX G lenses cannot use the AF Tracking, AFc (Auto Focus Continuous) or Continuous AF functions. Also, when a lens that does not support the Contrast AF function is mounted, operation will automatically switch to manual focus. Confirm the operation information of compatible lenses at Customer support http://panasonic.jp/support/global/cs/dsc (English).

•The SDHC Memory Card can be used only if the SDHC logo is indicated on the equipment or in the operation manual. It cannot be used with equipment that supports only the SD Memory Card.

•Some functions may not work when lenses other than the included lens are used. Please refer to Panasonic's website etc., for the latest information.

•The use of recorded or printed materials that are protected by copyright for any purpose other than personal enjoyment is prohibited, as it would infringe upon the rights of the copyright holder.

•Weight and dimensions shown are approximate.

•Design, functions, and specifications are subject to change without notice.

O společnosti Panasonic

Komentář Digineffu
Systém Micro Four Thirds jsme tu popsali před rokem. Přiopomínám, že jde o formát čipu 18×13,5 s nově řešeným bajonetem výměnné optiky, přičemž zatím byl tento systém uplatněn celkem třikrát: Panasonic vyrábí přístroje s elektronickým hledáčkem Lumix G1 a GH1 a Olympus přístroj E-P1 PEN, k němž jsme referovali ZDE a o zkušenostech s ním ZDE. Zvláště ten druhý odkaz je důležitý, jelikož E-P1 a GF1 jsou přístroje velmi příbuzné.

Už na první pohled má Panasonic jedno zařízení navíc, totiž vestavěný blesk. To značně rozšiřuje jeho možnosti. Už při letmém seznámení bylo patrné, že je též svižný, tedy pohotový, jak při náběhu, tak při ostření. Jde tedy o přístroj s výkonem menší zrcadlovky a rozměry většího kompaktu. Platí o něm totéž, co jsem psal o PENu, že totiž má smysl pro poučeného fotografa, který hledá kompromis mezi výkonem a rozměry/váhou. Samo tělo věru není žádná miniatura, nicméně objektivy samozřejmě vycházejí mnohem menší, než výměnná optika pro DSLR. A nyní tisková zpráva:

TSIKOVÁ ZPRÁVA

Praha, 2. září 2009 – K dokonalým fotografiím už nepotřebujete objemné a nemotorné přístroje! Panasonic představuje Lumix GF1 (foto-videoaparát) s výměnnými objektivy, který se stává každodenním společníkem profesionálního i amatérského fotografa. Novinka z revoluční řady Lumix G Micro 4/3 je nejlehčím a nejmenším fotoaparátem s výměnnými objektivy a integrovaným bleskem a přináší dosud nevídanou kombinaci špičkového fotoaparátu, videokamery s profesionálními parametry a výbavou z kategorie snů. To vše s neuvěřitelně jednoduchým a pohotovým ovládáním. Díky odstranění „zrcadla“ je radikální rozdíl zřejmý už na první pohled a neoklasický design v luxusním hliníkovém těle se štíhlým profilem dává tušit, že máte co do činění s extra třídou. V malém těle Lumix GF1 se skrývá špičkový výkon a vedle toho i velice snadné ovládání. S tímto fotoaparátem, který je stále s vámi, pořídíte jak úchvatné fotografie, tak vysoce kvalitní videa a to vždy, všude a bez zbytečného poutání pozornosti. S novým modelem GF1 vaše fotografie získává nový svěží náboj.

GF1 je vůbec nejmenším a nejlehčím fotoaparátem s výměnnými objektivy na světě se zabudovaným bleskem1. Nový fotoaparát GF1 je třetím modelem revoluční řady G, což jsou digitální fotoaparáty s výměnným objektivem postavené na standardu Micro 4/3. Již první model řady mimořádně kompaktní a lehký DMC-G1 zaznamenal na trhu obrovský úspěch. Zákazníky oslovil zejména svou pokrokovostí, šikovnými rozměry a vynikající kvalitou obrazu. Zcela novou dimenzi pak přinesl model DMC-GH1, který byl navíc vybaven funkcí pořizování videonahrávek v nejvyšším formátu AVCHD Full-HD.

Nejnovější přírůstek DMC-GF1 se vyznačuje luxusním designem, nabízí širokou škálu funkcí, špičkový výkon a vedle toho i velice snadné a pohotové ovládání. S tímto fotoaparátem pořídíte jak úchvatné fotografie, tak vysoce kvalitní videa. Model GF1 je vybaven funkcí AVCHD Lite, která je ideální k pořizování delších nahrávek ve formátu HD
a rovněž zajistí skvělé propojení s ostatními AV zařízeními. Vedle toho dokáže GF1 nahrávat video ve formátu M-JPEG a nabízí širokou kompatibilitu s osobními počítači.

Nenápadný foto-videoaparát Lumix GF1 poskytuje uživateli širokou paletu tvůrčích možností. Při fotografování nebo pořizování videa má uživatel na výběr z několika přednastavených filtrů v režimu Mé Barvy, případně lze použít několik originálních textur ve filmovém režimu.

Vedle řady základních funkcí pro začátečníky, jako je například velice oblíbený automatický režim iA (Inteligentní Auto), nabízí DMC-GF1 řadu jedinečných funkcí, jako je například názorný expozimetr, živý náhled clony a efektu času závěrky prostřednictvím Live View. K dispozici je uživateli i široké příslušenství, například výklopný hledáček Live View Finder, který nabízí náhled fotografované scenérie ve full-time. Díky tomu je fotografování podstatně zábavnější a umožňuje uživateli dokonale rozvinout jeho kreativní schopnosti.

Foto-videoaparát Lumix GF1 nabízí nekonečné možnosti při fotografování a může se pochlubit také atraktivním designem čtyř různých barevných provedení2. Každého fotografa potěší především přenositelností a vysokou schopností nerušit svou přítomností okolí. Zkušení uživatelé v tomto modelu najdou vynikající aparát pro každodenní momentky, který je lehký, skladný a velice rychlý. Naopak ti, kteří s fotografováním příliš zkušeností nemají, jistě ocení, že jim nový model nabízí možnost zkoumat oblasti fotografie daleko za hranicemi konvenčních zrcadlovek.

1. Kompaktnost, jednoduchost a atraktivní vzhled

GF1 se svým designem výrazně odlišuje od všech ostatních fotoaparátů s výměnným objektivem. Díky absenci omezujícího zrcadla bylo možné dosáhnout u tohoto modelu skladný design těla díky radikální redukci rozměrů i hmotnosti. GF1 byl navržen tak, aby byl co nejtenčí – tělo fotoaparátu má o 35 % menším objem a o 26% nižší hmotnost než již tak ultrakompaktní Lumix G1.

Ačkoli má GF1 malé rozměry, funkcemi rozhodně nezaostává. Ba naopak. Foto-videoaparát je vybaven například integrovaným bleskem a uživatel jistě ocení i velký, 3palcový LCD panel s širokým zorným úhlem a excelentním rozlišením 460 000 bodů. Uživatelé si při fotografování budou moci vychutnat živé, krásně detailně propracované záběry, a to jak při samotném fotografování, tak při následném prohlížení snímků na panelu. LCD panel je rovněž vybaven skvělou Inteligentní kontrolou podsvícení, která je v kombinaci s vysokým rozlišením zárukou, že pořízené snímky si budete moci pohodlně prohlížet kdekoli, ať už na ostrém slunci nebo v přítmí a to vždy při zachování věrného barevného podání. GF1 se lehce kombinuje s externím výklopným hledáčkem Live View Finder (DMW-LVF1), který stejně jako displej nabízí funkci pravého živého náhledu v reálném čase (full-time view), která uživateli poskytne 100% pokrytí fotografovaného pole bez ohledu na právě používaný objektiv.

Výrobce věnoval při vývoji tohoto modelu značnou pozornost svižnému provozu
a snadnému používání. Všechny ovladače jsou umístěny tak, aby se obsluhovaly pohodlně
a při minimálních pohybech prstů. Právě dokonalé rozložení ovládacích prvků a jednoduché menu zajišťují snadné a intuitivní ovládání při reportážní akci.

Kovové tělo foto-video aparátu Lumix GF1 je nabízeno v několika barvách: klasické černé, rubínově rudé, elegantní stříbrné a lakované bílé. Všechny části fotoaparátu jsou vyrobeny z upraveného hliníku, který jim propůjčuje atraktivní vzhled kombinovaný s výjimečně praktickým designem. Stručně řečeno, s GF1 se fotografování stává potěšením.

2. Vysoká kvalita obrazu

Lumix GF1 přináší další revoluční kroky ke zvyšování kvality obrazu, aby se vyrovnala tradičním digitálním zrcadlovkám, a dokonce je i překonala. Snímač 4/3 LiveMOS s rozlišením 12,1 megapixelu nabízí to nejlepší z obou světů LCD a CMOS: vynikající kvalitu CCD snímače a zároveň podstatně nižší spotřebu CMOS. Díky vyspělé technologii, která umožňuje číst 4 kanály dat simultánně, může GF1 nabídnout snímky v reálném čase Full-time Live View rychlostí 60fps při zachování vysokého rozlišení detailů a bohaté gradace barev.

Zpracování obrazu zajišťuje nový procesor Venus Engine HD, který je vybaven špičkovou technologií. Tento vyspělý LSI dokáže oddělit chromatický šum od jasového
a využít optimální redukci šumu pro obě složky – díky tomu zůstává snímek velice ostrý
a detailně prokreslený i při vysokém nastavení citlivosti ISO. Venus Engine HD nabízí
i odstupňovanou gradaci pro každou složku barevného spektra (červená, zelená, modrá)
a díky tomu dokáže věrně zachytit i ty nejjemnější barevné nuance. Venus Engine HD je úzce propojen se snímačem LiveMOS, a dokáže tak zachytit velice detailní snímky v rozlišení až 12 megapixelů s výběrem poměrů stran 1:1, 4:3, 3:2 a 16:9. Signály obsahující vysoké objemy obrazových dat jsou odesílány přímo ze snímače Live MOS do hledáčeku Live View Finder nebo LCD panelu, takže si uživatel může vychutnat jasný obraz ve vynikajícím rozlišení. Venus Engine HD rovněž podporuje širokou škálu funkcí, a to včetně výstupu HDMI.

Fotoaparáty rodiny Lumix G jsou vybaveny speciálním systémem, který brání znečištění snímače. Pokud by při výměně objektivu vnikly dovnitř foto-videoaparátu částečky prachu, mohly by se posléze přilepit ke snímači a zobrazit na výsledných fotografiích jako tečka. Systém redukce prachu v GF1 pomáhá toto riziko snižovat tím, že se před snímač Live MOS staví ultrazvukový vlnový filtr. Ten vibruje frekvencí 50 000 vibrací za sekundu
a zbavuje přístroj prachu i dalších nečistot.

3. Paleta možností podporujících kreativitu fotografa

DMC-GF1 má umělecký tvar a rovněž kreativní funkce. Uživateli poskytuje širokou škálu aplikací, které umožňují pořizovat opravdu věrné snímky anebo vytvářet nádherně expresivní záběry. Fotoaparát GF1 je nově vybaven režimem Mé Barvy (My Color), který má až sedm různých přednastavení, a to konkrétně Expressive, Retro, Pure, Elegant, Monochrome, Dynamic Art a Silhouette, přičemž z dřívějšího režimu Custom zdědil možnost manuálního nastavení barvy, jasu a sytosti. Funkce Live View zase ukazuje, jakým způsobem konkrétní nastavení ovlivní finální vzhled snímku – to vše umožňuje lépe a výstižněji zachytit přesnější náladu a atmosféru. Má-li uživatel zájem dosáhnout ještě propracovanějšího účinku, může použít jeden z celkem devíti režimů „nastavení filmu“ (Film), kdy je v každém režimu možné nastavit kontrast, ostrost i sytost barev. Funkce Custom pak umožňuje uložení zvoleného nastavení v paměti. GF1 rovněž uživateli nabídne celkem 16 scénických režimů, včetně nového Peripheral Defocus, který udržuje objekt zaostřený a jemně rozostřuje okolí. Tyto režimy je možné použít i při pořizování videosekvencí, takže uživatelé mají možnost pořizovat snímky s dramatickými, téměř kinematografickými efekty bez nutnosti další editace po nahrávání.

Expozimetr lze zobrazit v režimech P/A/S/M. Zde se názorně zobrazuje vztah mezi rychlostí závěrky a velikostí clony, přičemž barevně kódované varování se objeví vždy, když nastavení překročí vymezený rámec. Expozimetr je velice užitečná pomůcka, která začátečníkům může pomoci osvojit si základy správného nastavení fotoaparátu a pomůže jim – vizuálním a logickým způsobem – rozvíjet své fotografické schopnosti.

4. HD video zcela nové úrovně

Výjimečný Lumix GF1 pořizuje HD video v rozlišení až 1280×720 bodů v AVCHD Lite, které se vyznačují značnou kvalitou, úsporností a kompatibilitou s audiovizuálními zařízeními. Při pořizování videosekvencí může uživatel naplno využít výhod, jaké nabízí vyměnitelné objektivy nebo změna clony. Pro zahájení nahrávání stačí stisknout speciální tlačítko na horním okraji foto-videoaparátu GF1. Většina nastavení pro fotografování a video je přenositelná, což uživatel ocení zejména v situacích, kdy chce stejný objekt vyfotografovat
a zároveň pořídit video nahrávku. Kromě dalších formátů QVGA, VGA a WVGA si může jako alternativní formát vybrat HD Motion JPEG v rozlišení 1,280 x 720 bodů, který je kompatibilnější s počítači.

DMC GF1 umožňuje pořizovat vynikající HD video záběry i naprostému začátečníkovi a to díky populárnímu režimu iA (Inteligentní Auto), který je dostupný i pro video. Nepřesnosti vzniklé chvěním ruky při pořizování videa při použití zoomu efektivně eliminuje systém optické stabilizace obrazu (Optical Image Stabilizer, O.I.S.) Funkce Rozpoznání známých tváří (Face Detection) dokáže automaticky zjistit v záběru lidskou a třeba i konkrétní tvář
a upravit zaostření, expozici i kontrast tak, aby tvář v záběru opravdu vynikla. Funkce Inteligentní expozice neustále kontroluje intenzitu okolního světla a nastavuje podle toho expozici, aby zabránila přesvícení či nechtěným stínům. Inteligentní výběr scén je zase funkce, která dle aktuálního prostředí a situace automaticky přepíná mezi nastavením normální, portrét, makro, krajina a slabé osvětlení tak, aby výsledný snímek byl co nejlepší.

Lumix GF1 rovněž nabízí barevné režimy, filmový režim a dalších 11 různých scénických režimů, a to jak pro fotografování, tak pro video nahrávky. Pro video má uživatel k dispozici i režim Program, který umožňuje průběžně měnit velikost clony i rychlost závěrky pro kreativnější filmování. Díky této široké nabídce možností si můžete – stejně jako při fotografování – vyzkoušet filmování na téměř profesionální úrovni.

Při nahrávání ve formátu AVCHD Lite můžete volit ze třech různých úrovní kvality záznamu: SH (17Mbps), H (13 Mbps) a L (9Mbps). Ve všech těchto režimech můžete využít funkci větrného filtru Wind Cut, která blokuje většinu šumu v pozadí.

5. Kontrastní AF systém zajišťuje pokročilé funkce

Kontrastní AF systém se vyznačuje nejen vysokou přesností, ale především nejvyšší rychlostí (zhruba 0,3 sekundy při použití standardního objektivu H-FS014045). Tento systém umožňuje naplno využít funkci Live View, která zobrazuje objekt v reálném čase.

Uživatel může vybírat ze široké škály AF režimů včetně zaostření na více oblastí (až 23 oblastí). Stejně tak je možné oblast a velikost zaostření vybírat. Dále díky tomuto systému uživatel využije funkci Rozpoznání tváří a Sledování pohybu (AF tracking). V režimu 1-area AF lze velikost zaostřené oblasti volit velice jednoduše, a to otáčením otočného tlačítka. Lumix GF1 je rovněž vybaven funkcí Quick AF (zrychlený autofokus), který zaostří okamžitě, jakmile uživatel na nějaký objekt fotoaparát namíří bez běžného namačkávání spouště do poloviny. Díky tomu je fotografování podstatně rychlejší a je možné zachytit i ty okamžiky, které by jinak unikly. Kontinuální AF dokáže udržet objekt zaostřený po celou dobu, kdy je objekt sledován hledáčkem. GF1 tedy nabízí velmi širokou škálu režimů pro autofokus, každý fotograf si tedy dle situace vybere.

6. Nádherné fotografie nejen od profesionálů

Foto-videoaparát Lumix GF1 je vybaven řadou pokročilých funkcí, které uspokojí zkušené fotografy a jsou zároveň výzvou pro začátečníky. Je to ideální aparát pro milovníky kompaktních přístrojů, kteří ovšem touží po vyšší kvalitě fotografií, aniž by s sebou museli tahat objemné a těžké zrcadlovky a obtížně je nastavovat. Panasonic dokázal dosáhnout snadného ovládání zejména výrazným vylepšením režimu Inteligentní Auto iA, které jsou neobyčejně populární u kompaktních fotoaparátů řady LUMIX.

Funkce Rozpoznání známých tváří umožňuje zaregistrovat až šest osob. Fotoaparát dokáže rozpoznat až tři najednou a zobrazit také jejich jména. Pro každou osobu je možné zaregistrovat až tři portréty a funkce je tedy podstatně přesnější. Po zaregistrování dokáže fotoaparát automaticky tvář rozpoznat, jakmile se objeví v zorném úhlu hledáčku. Tato osoba je nastavena jako prioritní a zaostřena. Lumix GF1 upraví expozici tak, aby na snímku tvář dotyčné osoby vyšla jasně a ostře. Rovněž je možné u daných osob zobrazit aktuální věk – oba údaje pak dokáže fotoaparát ukládat do výsledných snímků. Při přehrávání snímků si můžete zvolit pouze ty snímky, na nichž je zachycena konkrétní zaregistrovaná osoba
(k tomu slouží funkce Přehrávání kategorií), a stejně tak lze ze snímků konkrétní osoby sestavit prezentaci. Tato funkce výrazně usnadňuje třídění při archivaci a dokáže i digitálně spravit „červené oči.“

Funkce Sledování pohybu (AF Tracking) umožňuje zaměření na konkrétní objekt
a ten pak sledovat při plném zaostření i v pohybu – tuto funkci oceníte zejména v okamžicích, kdy se vám naskytne příležitost na úchvatnou momentku. Jednoduše namíříte, zapnete tuto funkci a pak už jen čekáte na pravý okamžik. Tato funkce je také vynikající při makrofotografii bez použití stativu, kdy lze označit příslušné zaostřené místo a poté upravit kompozici. AF tracking se tak postará, aby vybraný bod zůstal nadále zaostřen.

Kromě vyspělých funkcí popsaných výše zdědil režim iA i další zásadní funkce, které uživatelé vyžadují od dobrého digitálního fotoaparátu. Je to například MEGA O.I.S., který dokáže zabránit rozostření způsobené nepevnou rukou při fotografování. Inteligentní ISO zase redukuje nepřesnosti automatickým upravením citlivosti, pokud se fotografovaný objekt při pořízení snímku pohybuje. Funkce inteligentní expozice optimalizuje expozici pro každou jednotlivou část snímku, čímž zabraňuje tomu, aby některé části byly přesvícené a jiné naopak ve stínu. Pomáhá rovněž dosáhnout lepšího odstupňování a přesnější reprodukce detailů. Funkce je nově vybavena kompenzací protisvětla, která se automaticky aktivuje, kdykoli fotoaparát zjistí, že se fotografovaný objekt nachází proti jasnému pozadí. Funkce Inteligentní výběr scén dokáže automaticky rozpoznat čtyři nejčastější situace při fotografování, tedy portrét, krajinu, makro a přítmí – a na základě toho vybrat náležitý režim.

Všechny tyto velice užitečné a pohodlné funkce se neustále samy přepínají jednoduše tím, že nastavíte režim iA.

7. Bohaté možnosti rozšiřitelnosti

Nové produkty v rodině fotoaparátů Lumix G poskytnou svým uživatelům ještě vyšší výkon. Kromě objektivů řady Lumix G lze v kombinaci s fotoaparáty LUMIX DMC-GF1 a LUMIX G Micro System používat všechny objektivy, které jsou kompatibilní se standardem 4/3, a to prostřednictvím adaptéru DMW-MA1. Pro prestižní objektivy Leica M a Leica R lze použít adaptér DMW-MA2M nebo MA3R.3 Díky tomu má uživatel přístup k široké škále špičkových objektivů. Lumix GF1 je tak výborným doplňkem všech tradičních fotografů, pro možnost využití kvalit Leica objektivů v digitálním světě Lumix.

Vzhledem k tomu, že pro řadu Lumix G Micro System je k dispozici stále širší spektrum objektivů, jsou výrazové možnosti těchto fotoaparátů prakticky neomezené. LUMIX DMC-GF1 nabízí širokou škálu možností pro každou situaci i pro každý styl fotografování. Do konektoru v horním rohu fotoaparátu je možné připojit výklopný hledáček Live View Finder (DMW-LVF1) s rozlišením 200 000 bodů a 100% pokrytím celého zorného pole.

Výklopný hledáček Live View Finder: DMW-LVF1

Externí blesk: DMW-FL220(GN22) / DMW-FL360(GN36) / DMW-FL500(GN50)

PL Filter: DMW-LPL46

ND Filter: DMW-LND46

MC Protector: DMW-LMC46

Adaptér: DMW-MA1, DMW-MA2M, DMW-MA3R

Akumulátor: DMW-BLB13

DC kabel: DMW-DCC3

Dálková spoušť: DMW-RSL1

Kožené pouzdro na objektiv (pro GF1 s 20mm objektivem): DMW-CGL1

Kožené pouzdro na objektiv (pro GF1 s 14-45mm objektivem): DMW-CGL2

Měkké pouzdro: DMW-CG3

Kožené pouzdro na tělo: DMW-CGB1

Měkká taštička: DMW-BAG1, DMW-BAL1

Popruh (stylový): DMW-SSTG1-A/C/R/K

Popruh (tkaný): DMW-SSTG2-W

Popruh (kožený): DMW-SSTG3-T

Popruh (kožený): DMW-SSTL1

* Ne všechny doplňky jsou dostupné ve všech zemích.

8. HD snímky a HD video sekvence propojené přes VIERA Link

Fotografie i HD video pořízené ve formátu AVCHD Lite a uložené na paměťovou kartu SD si lze prohlížet na televizorech Panasonic VIERA TV s Full HD rozlišením. Stačí jednoduše vložit kartu do slotu SDHC/SD v televizoru VIERA nebo přehrávači Blu-ray disků DIGA
a můžete bez problémů přehrávat obsah. Rovněž lze použít kabel mini-HDMI, který je součástí volitelného příslušenství. Pokud fotoaparát připojíte tímto kabelem k televizi, lze pak přehrávat obsah z fotoaparátu přímo za použití dálkového ovladače k TV. Tak maximálně využijete funkce pro přehrávání, jimiž nový model fotoaparátu disponuje: můžete snímky zobrazovat jako prezentaci, případně využít kalendáře atd. Vše se velice snadno ovládá dálkovým ovladačem k televizoru.

Dodávaný software PHOTOfunSTUDIO 4.0 HD Edition umožňuje prohlížet, editovat
a archivovat pořízené snímky. Rovněž lze vybrané snímky nahrávat na YouTube, anebo si je vypálit na DVD disk.

9. O dodávaném softwaru PHOTOfunSTUDIO 4.0 HD Edition

Nejnovější verze dodávaného softwaru PHOTOfunSTUDIO 4.0 vám umožňuje prohlížet, editovat a archivovat pořízené snímky a video sekvence daleko snadněji, než tomu bylo kdykoli předtím. Celý proces je navíc podstatně zábavnější. Nový software PHOTOfunSTUDIO 4.0 startuje až 10krát rychleji než předchozí verze a snímky registruje 8krát rychleji4. Grafické uživatelské rozhraní bylo kompletně změněno a vyznačuje se nyní jednoduchými grafickými prvky, přehledným rozložením i použitím průvodce, díky němuž je ovládání podstatně intuitivnější a velice jednoduché.

Fotografie i videosekvence lze přenášet na počítač prostřednictvím USB kabelu,
a pak je prohlížet či archivovat v počítači, na němž je nainstalován software PHOTOfunSTUDIO 4.0 HD Edition. Za použití tohoto softwaru lze odstraňovat nebo editovat nechtěné části videosekvencí pořízených ve formátu AVCHD Lite. Obsah zaznamenaný ve formátu AVCHD Lite lze rovnou vypalovat na DVD a poté přehrávat na přehrávači disků Blu-ray. Pomocí softwaru lze také konvertovat obsah do formátu MPEG2, a následně ho vypálit na DVD.

Portrétní snímky pořízené funkcí Rozpoznání tváří jsou uspořádány přehledně v jedné složce se jménem, které bylo ve foto-videoaparátu zaregistrováno. A nejen to, software je rovněž vybaven zcela nezávislou funkcí Rozpoznání tváří, která dokáže rozpoznat obličej na snímcích uložených ve vašem počítači a na základě toho je rychle roztřídit. Pokud budete chtít najít snímek určité osoby, nemusíte pracně procházet tisícovky fotografií uložených v počítači. Pouze sáhnete do virtuální složky, kterou pro vás připravil software. Stejně tak máte k dispozici prezentace s různými přechodovými efekty, přičemž jako hudbu do pozadí lze použít knihovnu z iTunes. Video sekvence lze nahrávat přímo na YouTube prostřednictvím integrovaného nástroje.

  • KONEC –

DMC-GF1 Specifications

K-Black, R-Red, S-Silver, W-White

TYPE Type Digital interchangeable lens system camera
Recording media SD memory card, SDHC memory card
Image sensor size 17.3 x 13.0 mm (in 4:3 aspect ratio)
Lens mount Micro Four Thirds mount
IMAGE SENSOR Type Live MOS Sensor
Total pixels 13.1 Megapixels
Camera effective pixels 12.1 Megapixels
Color filter Primary color filter
Dust reduction system Supersonic wave filter
RECORDING SYSTEM Recording file format Still Image: JPEG(DCF, Exif 2.21), RAW, DPOF compatible
Still Image with Audio: JPEG(DCF, Exif 2.21) + QuickTime
Motion Image: AVCHD Lite / QuickTime Motion JPEG
Aspect ratio 4:3, 3:2, 16:9, 1:1
Image quality RAW, RAW+Fine, RAW+Standard, Fine, Standard
Color space sRGB, Adobe RGB
File size(Pixels) Still Image [4:3] 4000 x 3000(L), 2816 x 2112(M), 2048 x 1536(S)
[3:2] 4000 x 2672(L), 2816 x 1880(M), 2048 x 1360(S)
[16:9] 4000 x 2248(L), 2816 x 1584(M), 1920 x 1080(S)
[1:1] 2992 x 2992(L), 2112 x 2112(M), 1504 x 1504(S)
Motion Image Motion JPEG [4:3] QVGA : 320 x 240, 30fps / VGA : 640 x 480, 30fps
[16:9] WVGA : 848 x 480, 30fps
[HD] 1280 x 720, 30fps
AVCHD Lite NTSC [HD] 1280 x 720, 60p (sensor output is 30fps)(SH: 17Mbps, H: 13Mbps, L: 9Mbps)
PAL [HD] 1280 x 720, 50p (sensor output is 25fps)(SH: 17Mbps, H: 13Mbps, L: 9Mbps)
Continuous recordable time (Motion images) AVCHD Lite with picture quality set to [SH]: Approx. 210 min with H-H020 / Approx. 170 min with H-FS014045
Motion JPEG with picture quality set to [HD]: Approx. 210 min with H-H020 / Approx. 170 min with H-FS014045
Actual recordable time (Motion images) AVCHD Lite with picture quality set to [SH]: Approx. 110 min with H-H020 / Approx. 100 min with H-FS014045
Motion JPEG with picture quality set to [HD]: Approx. 110 min with H-H020 / Approx. 100 min with H-FS014045
FOCUS Type Contrast AF system
Focus mode AFS/AFC/MF
AF mode Face detection / AF Tracking / 23-area-focusing / 1-area-focusing
AF detective range EV 0-18 (F3.5 lens, ISO 100)
AF assist lamp YES
AF lock AF/AE LOCK button or Shutter button halfway pressed in AFs mode
Others Pre AF(Quick AF/Continuous AF),AF+MF, MF Assist(5x, 10x)
EXPOSURE CONTROL Light metering system 144-zone multi-pattern sensing system
Light metering mode Intelligent Multiple/Center Weighted/Spot
Metering range EV 0-18 (F2.0 lens, ISO 100)
Exposure mode Program AE, Aperture Priority AE, Shutter Priority AE, Manual
ISO sensitivity (Standard Output Sensitivity) Auto / 100 / 200 / 400 / 800 / 1600 / 3200 / Intelligent ISO
Exposure compensation 1/3EV Step ±3EV
AE lock AF/AE LOCK button or Shutter button halfway pressed
AE bracket 3,5,7 frame, in 1/3 or 2/3 EV Step, ±2 EV
WHITE BALANCE White balance Auto / Daylight / Cloudy / Shade / Halogen / Flash / White Set 1,2 / Color temperature setting
White balance adjustment Blue/amber bias, Magenta/green bias
Color temperature setting 2500-10000K in 100K
White balance bracket 3 exposures in blue/amber axis or in magenta/green axis
SHUTTER Type Focal-plane shutter
Shutter speed Still Images: 1/4000 ~ 60 and Bulb (up to approx. 4minutes)
Self timer 2sec / 10sec / 10sec, 3 images
Remote control Remote control with bulb function by DMW-RSL1 (Optional)
SCENE MODE Still Image SCN mode Portrait/Soft Skin/Scenery/Architecture/Sports/Peripheral Defocus/Flower/Food/Objects/Night Portrait/Night Scenery/Illuminations/Baby 1,2/Pet/Party/Sunset
Movie SCN mode Portrait/Soft Skin/Scenery/Architecture/Sports/Flower/Food/Objects/Low Light/Party/Sunset
(Activated by selecting Still Image SCN mode then pressing Movie Button. Still Image SCN modes without corresponding Movie SCN mode is recorded in Normal mode or other related mode.)
MY COLOR MODE My Color Mode Expressive/Retro/Pure/Elegant/Monochrome/Dynamic Art/Silhouette/Custom(Color/Brightness/Saturation/ adjustable)
BURST SHOOTING Burst speed 3 frames/sec (High speed) or 2 frames/sec (Low speed)
Number of recordable images 7 images (when there are RAW files with the particular speed)
Unlimited consecutive shooting (when there are no RAW files)
(depending on memory card size, battery power, picture size, and compression)
BUILT-IN-FLASH Type TTL Built-in-Flash, GN6.0 equivalent (ISO 100 ·m), Built-in Pop-up
Flash mode Auto, Auto/Red-eye Reduction, Forced On, Forced On/Red-eye Reduction,
Slow Sync., Slow Sync./Red-eye Reduction, Forced Off
Synchronization speed Less than 1/160 second
Flash output adjustment 1/3EV Step ±2EV
Flash synchronization 1st. Curtain Sync, 2nd Curtain Sync.
Hot shoe TTL Auto with FL220/FL360/FL500(Optional)
LCD MONITOR Type Low temperature Polycrystalline TFT LCD
Monitor size 3.0inch / 3:2 Aspect / Wide viewing angle
Pixels 460K dots
Field of view Approx. 100%
Monitor adjustment Brightness (7 levels), Color (7 levels)
LCD mode Off / Auto Power LCD / Power LCD
LIVE VIEW Digital zoom 2x, 4x
Extra optical zoom Max.2x
(Not effective with L size recording. Magnification ratio depends on the recording pixels and aspect ratio.)
Other functions Guide Lines (3 patterns)
Real-time Histogram
FILM MODE Color Standard / Dynamic / Nature / Smooth / Nostalgic / Vibrant
Black and white Standard / Dynamic / Smooth
Others My Film1 / My Film2 / Multi Film
PLAYBACK Playback mode Normal playback, 30-thumbnail display, 12-thumbnail display, Calendar display, Zoomed playback (16x Max.), Slideshow, Playback Mode (Normal/Picture/AVCHD Lite/Motion JPEG/Category/Favorite), Title Edit, Text Stamp, Resize, Trimming, Aspect Conversion, Rotate, Rotate Display, Print Set, Protect, Audio Dubbing
IMAGE PROTECTION / ERASE Protection Single / Multi or Cancel
Erase Single / Multi / All / Except Favorite
PRINT Direct print PictBridge compatible(Print size, Layout, Date setting is selectable)
INTERFACE USB USB 2.0 High Speed
HDMI miniHDMI TypeC
Video: Auto / 1080i / 720p / 480p (576p in PAL system)
Audio: Dolby® Digital Creator
Audio video output Monaural Type, NTSC/PAL, NTSC only for North America
*Check the website of the Panasonic sales company in your country or region for details on the products that are available in your market.
Remote ?2.5mm.
Built-in microphone Monaural, Wind-cut: Off / Low / Standard / High
External microphone terminal NO
Speaker YES
LANGUAGE OSD language English,German,French,Italian,Spanish,Polish,Czech,Hungarian,Russian,Chinese(Traditional),Chinese(Simplified),Dutch,Thai,Korean,Turkish,Portuguese,Arabic,Persian,Japanese,Swedish,Danish,Finnish
*Check the website of the Panasonic sales company in your country or region

for details on the OSD languages on the products that are available in your

market.

** Depends on the model your sales area

POWER Battery ID-Security Li-ion Battery Pack (7.2V, 1250mAh) (Included)
Battery Charger/AC Adapter (Input: 110-240V AC, DC Cable is required)
Battery life CIPA Standard* :
Approx. 380 images(LCD), Approx. 430 images(optional LVF) with H-H020
Approx. 350 images(LCD), Approx. 400 images(optional LVF) with H-FS014045
DIMENSIONS / WEIGHT Dimensions (W x H x D) 119 x 71 x 36.3mm / 4.69 x 2.80 x 1.43 in
Weight Approx. 285g / 10.05 oz (Body only)
OPERATING ENVIRONMENT Operating temperature 0? to 40? (32°F to 104°F)
Operating humidity 10% to 80%
STANDARD ACCESSORIES Software PHOTOfunSTUDIO 4.0 HD Edition
SILKYPIX® Developer Studio 3.0 SE
USB Driver
Standard accessories Battery Charger/AC Adapter, Battery Pack, Body Cap,
AV Cable, USB Connection Cable, AC Cable, Shoulder Strap, CD-ROM

*Shooting conditions: 23°C with 50% humidity; LCD on; Using a Panasonic SD Memory Card (512MB); Using the supplied battery; Using the supplied lens; Starting recording 30 seconds after the camera is turned on (When the optical image stabilizer is set to [Mode1]); Recording once every 30 seconds with full fl ash every second recording; Turning the camera off every 10 recordings; The number of recordable images decreases in Auto Power LCD mode or Power LCD mode. CIPA is an abbreviation of "Camera & Imaging Products Association".

•Four Thirds and Micro Four Thirds, and Four Thirds and Micro Four Thirds Logo marks are trademarks or registered trademarks of Olympus Imaging Corporation, in Japan, the United States, the European Union and other countries.

•"AVCHD" and the "AVCHD" logo are trademarks of Panasonic Corporation and Sony Corporation. •AVCHD is a new standard for recording HD signals onto memory cards, DVD discs, and hard disks. It uses the H.264 standard to achieve more than twice the compression of conventional MPEG-2 and MPEG-4 standards. •AVCHD motion images recorded onto an SD Memory Card or a DVD disc cannot be played from a device that does not support the AVCHD standard. •Do not insert a disc containing AVCHD-recorded images into a device that does not support the AVCHD standard. The disc cannot be played on such a device, and it may not be possible to remove the disc once inserted.

•Lenses other than LUMIX G lenses cannot use the AF Tracking, AFc (Auto Focus Continuous) or Continuous AF functions. Also, when a lens that does not support the Contrast AF function is mounted, operation will automatically switch to manual focus. Confirm the operation information of compatible lenses at Customer support http://panasonic.jp/support/global/cs/dsc (English).

•The SDHC Memory Card can be used only if the SDHC logo is indicated on the equipment or in the operation manual. It cannot be used with equipment that supports only the SD Memory Card.

•Some functions may not work when lenses other than the included lens are used. Please refer to Panasonic's website etc., for the latest information.

•The use of recorded or printed materials that are protected by copyright for any purpose other than personal enjoyment is prohibited, as it would infringe upon the rights of the copyright holder.

•Weight and dimensions shown are approximate.

•Design, functions, and specifications are subject to change without notice.

O společnosti Panasonic