Nezařazené

Panasonic Lumix G1 (info)

Panasonic předvedl dříve než Olympus nedávno oznámený přístroj systému Micro FourthThirds. Jde o aparát s elektronickým hledáčkem a výměnnými objektivy, jakousi pidizrcadlovku bez zrcátka a zrcadlového či hranolového hledáčku.

 
 

O Micro FourthThirds jsme psali 5. srpna tohoto roku. Netušil jsem, že cesta k realizaci bude a) tak krátká, b) realizovat bude Panasonic a nikoli Olympus, který je původce systému 4/3. Jistě to svědčí hodně o vztahu Panasonicu a Olympusu, nebo taky jinak, svědčí to o pozici Olympusu momentálně zaujímané na digitální scéně.

Nuže, nový přístroj má snímač o velikosti 18 x 13.5 mm, tedy stejně velký, jako mají současné DSLR Olympusu a Panasonicu, s 12.111 milióny efektivních pixelů. Bajonet pro výměnné objektivy je jiný, ovšem existuje redukce, která umožňuje používat a speciálně konstruovaných objektivech stávající 4/3 objektivy. Plná funkcionalita je ale zajištěna u těchto objektivů: Olympus Zuiko 25 F2.8 \’Pancake\‘, Olympus Zuiko Digital ED 14-42mm F3.5-5.6, Olympus Zuiko Digital ED 40-150mm F4-5.6, Panasonic Leica D Summilux 25mm F1.4 ASPH, Panasonic Leica D Vario-Elmar 14-50mm F3.8-5.6 ASPH Mega OIS, Panasonic Leica D Vario-Elmar 14-150mm F3.5-5.6 ASPH, Mega OIS. Samozřejmě nemáme možnost ověřit tiskovou zprávu, nicméně není důvod k víře, že redukce nějak zlepší kresbu stávajících objektivů. Panasonic ovšem nabízí dva objektivy speciálně konstruované pro „Micro 4/3“, LUMIX G VARIO 14-45mm/F3.5-5.6 ASPH./MEGA O.I.S. a LUMIX G VARIO 45-200mm/F4.0-5.6/MEGA O.I.S. , což pokrývá ekvivalent 28 až 400 mm.

Není to zrcadlovka v tom smyslu, že zde není žádný zrcadlový systém. Hledáček je elektronický, všem je to hledáček specifických vlastností. Je to systém LCOS (Liquid Crystals On Silicon) se 1,4 milióny zobrazovacích bodů. Podle prvních informací virtuální obraz hledáčku je větší než mají hledáčky zrcadlovek. Myslím, že právě zde je základní problém. Pokud se podaří opravdu vytvořit vysoce kvalitní elektronický hledáček, budou dny autentických zrcadlovek v podstatě sečteny. Hledáček má 100% krytí zobrazovacího pole a korekci oční vady +-4 dioptrie, tedy neobvykle velký rozsah. LCD displej má úhlopříčku 3 palce a je sklápěcí a natáčecí. Obraz lze sledovat buď v elektronickém hledáčku anebo na tomto displeji.

Zaostřování je založeno na 23 měrných bodech na snímači. Systém je na měření kontrastu, což je poměrně pomalý způsob autofokusu. Nicméně podle prvních svědectví je autofokus rychlý asi jako v levnějších zrcadlovkách.

Citlivost má dnes obvyklý rozsah 100až 3200 ISO, sériové focení až 3 fps, rozsah závěrky 60 sec až 1/4000 sec, synchronizace s bleskem při 1/160 sec. Snímky se ukládají ve formátech JPEG a RAW na karty SD / SDHC.
Napájení je z 1250 mAh 7.2v Lithium-Ion akumulátoru.
Rozměry a váha jsou 124 mm x 84 mm x 45 mm a 630 g včetně objektivu a akumulátoru.

Komentář
Podle toho, co jsme se stačili o novém fotoaparátu dozvědět, má být zaměřen na laickou veřejnost a má jim nabídnout alternativu k „entry level“, tedy začátečnickým jednookým zrcadlovkám. Tomu bude odpovídat výkon – ten je samozřejmě především limitovaný malým rozměrem snímače, který vede k horší kresbě a většímu šumu, než jaký mají skutečné DSLR se snímačem APS-C, o „full frame“ nemluvě. Už v první vlně se přístroj nabízí černý, ale také červený a modrý, i to dokresluje jeho „zábavnou povahu“. Jeho hlavní předností je malá váha a malé rozměry. Spousta lidí nechce zrcadlovku právě pro to, že je velká a těžká. I zrcadlovky 4/3 systému nejsou o tolik menší, než jejich APS-C družky. Zatím nebyla ani naznačena cena. Ta musí být srovnatelná se zrcadlovkami. Taky by se zde uživil širokorozsahový zoom – a k němu jako doplněk speciální objektivy pro fajnšmekry. Výměna objektivů tady bude možná trochu problematická, jelikož snímač je obnažený a dá če očekávat, že protiprachový filtr bude mít v některých podmínkách plné ruce práce.

V každém případě je to pozoruhodná novinka a bude jistě jednou z hlavních atrakcí nadcházející Photokiny.

Tisková zpráva Panasonicu (22.9.2008):

Menší, lehčí a výkonnější zrcadlovka bez zrcadla – konečně

Revoluční Panasonic LUMIX G1 – první SLR digitální fotoaparát standardu Micro 4/3 s výměnnými objektivy bez zrcadla

Praha, 21. září 2008 – Společnost Panasonic dnes uvedla první SLR fotoaparát postavený na revolučním standardu Micro 4/3, model LUMIX G1 s výměnnými objektivy. G1 je prvním ideálním fotoaparátem pro všechny aktivní nadšence, kteří nechtějí cestovat s těžkým batohem plným fototechniky, ale s fotografováním to myslí vážně, rádi experimentují a chtějí nekompromisní kvalitu snímků. Novinka totiž dokáže poskytnout fotografům všechny výhody digitálních SLR fotoaparátů (zrcadlovek), jako je výjimečná obrazová kvalita, možnost výměny objektivů, bohaté příslušenství a plně manuální funkce. Přitom jim nabízí neuvěřitelně kompaktní rozměry, výrazně nižší hmotnost, naprostou mobilitu a řadu funkcí, které dosud v digitálních zrcadlovkách nenašli.

Panasonic LUMIX G1 radikálně vyvrací předsudek, že všechny digitální SLR fotoaparáty jsou příliš velké, těžké a obtížné na ovládání. Model vychází z nového standardu Micro 4/3, který kombinuje vysokou obrazovou kvalitu fotografického standardu 4/3 a nový přístup k přenosu obrazu bez použití omezujícího hranolu a zrcadla. Díky tomu standard Micro 4/3 slibuje mnohem vyšší kompaktnost a nízkou hmotnost fotoaparátů, avšak při zachování obrovské flexibility a možností rozšíření.

Super přenosný a snadno ovladatelný Panasonic LUMIX G1 je prvním takovým příkladem. Díky vyššímu počtu elektrických kontaktů mezi tělem fotoaparátu a objektivem se zvyšuje potenciál fotoaparátu do budoucnosti. Přístroj je navíc možné používat jak s výměnnými objektivy standardu Micro 4/3, tak se staršími výměnnými objektivy standardu 4/3 (se speciálním adaptérem). To představuje velkou výhodu zejména pro ty uživatele, kteří již vlastní objektivy standardu 4/3 – stačí dokoupit adaptér a mohou je používat i s podstatně kompaktnějším tělem. Sečteno a podtrženo, nová generace řady Panasonic LUMIX G se výrazně vyčleňuje z rodiny běžných digitálních zrcadlovek.

Nejpřevratnějším prvkem konceptu Micro 4/3 v novém modelu G1 je nahrazení tradičního systému hranolu a zrcadla, které již plně nevyhovuje požadavkům 21. století, zcela novým rozměrným digitálním hledáčkem Panasonic Live View Finder s extrémně vysokým rozlišením, okamžitou odezvou a funkcí tzv. pravého živého náhledu Live View. Díky tomu je tělo fotoaparátu podstatně kompaktnější, vhodnější pro cestování a příjemnější na ovládání. Navzdory tak kompaktním rozměrům jsou fotoaparáty řady G vybaveny inovativními funkcemi, jako je například systém automatického ostření na kontrast (contrast AF) nebo Inteligentní Auto režim (iA), který sklízí úspěchy v kompaktních fotoaparátech LUMIX. Pod označením iA se skrývá celá řada velice důmyslných a užitečných funkcí – AF Tracking (sledování pohyblivých cílů), detekce tváří, inteligentní řízení ISO a inteligentní expozice. Díky tak široké a vysoce efektivní funkční výbavě lze s novým přístrojem pořizovat naprosto úžasné snímky pohotově a bez nutnosti dlouhého nastavování jednotlivých parametrů.

G1 je osazena 4/3 snímačem Live MOS s rozlišením 12,1 megapixelu, který se vyznačuje širokým dynamickým rozsahem a velice nízkou spotřebou energie. Schopnosti snímače jsou navíc plně využity systémem pravého živého náhledu v reálném čase Live View, a to jak při fotografování pomocí rozměrného LCD panelu, tak při použití revolučního hledáčku. Kontrastní automatické zaostřování pak přináší další výhody, jako je možnost přesného zaostření na jakýkoli vybraný bod obrazu nebo konkrétní oblast včetně sledování jejího pohybu (AF Tracking). Funkce „pravého živého náhledu v reálném čase“ uživateli předem ukáže, jak přesně bude fotografie vypadat a jak se na výsledné fotografii projeví případná změna clony. Velký 3palcový (7,62cm) LCD panel se 100% pokrytím fotografované scény a rozlišením 460.000 bodů je velkým pomocníkem při snaze o dosažení ideální kompozice a vyladění těch nejmenších detailů. U většiny fotoaparátů s výměnným objektivem je závažným problémem prach. Proto jsou nové modely Panasonic vybaveny speciálním ultrazvukovým protiprachovým filtrem, který efektivně eliminuje i ty nejemnější částečky prachu, které ulpívají na snímači a zajišťuje tak vysokou kvalitu obrazu. K výkonu výrazně přispívá i nový obrazový procesor Venus Engine HD, jenž dokáže skvěle potlačit obrazový šum při zachování bohatých detailů a díky výstupu HDMI nabízí nové možnosti propojení s nejmodernějšími domácími audiovizuálními přístroji.

Model Panasonic LUMIX G1 ocení zejména ti, kteří aparáty s výměnným objektivem nikdy nevyzkoušeli, anebo vyzkoušeli, ale přišly jim příliš robustní a obtížné na ovládání. Fotoaparát představuje průlom i na poli designu, a to zejména tím, že oproti tradičním digitálním zrcadlovkám nabízí dramaticky menší rozměry a výběr z podstatně širší barevné škály. I proto je přímo ideální volbou pro milovníky fotografie, kteří dosud váhali s přechodem na digitální zrcadlovku.

Nový model Panasonic LUMIX G1 i amatérskému nadšenci otevře dveře do nekonečného světa kreativní fotografie.

1. Ultra kompaktní digitální fotoaparát s výměnnými objektivy postavený na standardu Micro 4/3

Model G1, který společnost Panasonic právě uvedla na trh, představuje zcela nový typ digitálního fotoaparátu, jenž se vyznačuje podobnými rysy, funkcemi a výkonem jako digitální zrcadlovky, nicméně díky vynechání hranolu a zrcadla je podstatně menší a lehčí, čímž umožňuje i menší a snazší konstrukci objektivů při dosažení stejné nebo vyšší obrazové kvality. Micro 4/3 je zcela nový standard fotoaparátů s výměnnými objektivy, který umožnil mimo jiné výrazně snížit vzdálenost mezi bajonetem a snímačem (a to o plnou polovinu: ze 40 mm u standardu 4/3 na 20 mm u standardu Micro 4/3). Podstatně se snížil i vnější průměr výstupní pupily objektivu, a to o plných 6 mm. To však nejsou jediné výhody systému Micro 4/3 – kromě toho, že bylo možné snížit velikost těla fotoaparátu, byla zvýšena kompaktnost i u objektivu, což platí zejména v případě širokoúhlých a zoom objektivů. Tato změna velikosti však nemá žádný dopad na výslednou kvalitu obrazu, která je zcela srovnatelná s objektivy standardu 4/3. Nejúžasnější na G1 je zcela nový design, který zásadně vyvrací předsudek, že fotoaparát s výměnnými objektivy musí být velký a těžký – jeden z důvodů, proč se mnoho uživatelů zdráhalo přejít k digitálním zrcadlovkám. Fotoaparát G1 disponuje rozměrným 3palcovým LCD panelem a přesto je velice kompaktní. Funkčnost ani výkon fotoaparátu však nejsou nijak omezeny.

2. Live View a automatické ostření na kontrast

U modelu G1 mohou uživatelé využívat výhod funkce Full-time Live View (pravý živý náhled v reálném čase) nejen při prohlížení snímků na LCD panelu, ale též při fotografování s hledáčkem. Ten dokáže zobrazovat objekty stejně detailně jako hledáček optický a navíc zobrazuje i údaje o nastavení fotoaparátu. Fotograf tak nemusí ani na okamžik přestat sledovat fotografovaný objekt. Hledáček je vybaven inteligentním čidlem, které dokáže rozpoznat blízkost lidského oka, takže jakmile do něj uživatel pohlédne, LCD panel se automaticky vypne a přepne do režimu hledáčku. Když uživatel oko oddálí, vrátí se opět do režimu LCD panelu. Live View má frekvenci 60 snímků za sekundu, což je hlavně zásluha snímače Live MOS, který signál přímo v reálném čase zobrazuje v hledáčku / LCD panelu.

G1 zavádí i novou funkcí automatického ostření na kontrast, jež je nejen vysoce přesné a snadno použitelné, ale též nabízí na výběr z řady přednastavených AF režimů, včetně režimu AF pro více oblastí (nastavit jich lze až 28), bodového AF s volným výběrem libovolného bodu, detekci lidských tváří a AF Tracking pro sledování objektů v pohybu. V režimu jednoduchého AF měníte velikost oblasti zaostření pouze otočným ovladačem. Fotoaparát G1 je rovněž vybaven funkcí rychlého AF (Quick AF), které začne ostřit hned po namíření fotoaparátu na objekt. Díky tomu je zaostřování výrazně rychlejší a přesnější a uživatel může objekt zachytit dřív, než přejde klíčový okamžik. Kontinuální AF zase zajišťuje nepřetržité ostření.

Objektivy, které nejsou kompatibilní s funkcí AF na kontrast, lze používat v režimu manuálního ostření. Mohou se vyskytnout i jiná omezení, pokud budou použity jiné objektivy než LUMIX G VARIO 14-45mm/F3.5-F5.6 ASPH. / MEGA O.I.S. a LUMIX G VARIO 45 – 200MM/F4.0-F5.6/ MEGA O.I.S.

3. Revoluční hledáček Live View Finder a volně otočný LCD panel

Velký hledáček Live View Finder má neuvěřitelné rozlišení 1,44 miliónu obrazových bodů a nabízí velké zvětšení až 1,4x (ekvivalent 0,7 na 35mm kinofilmu) a používá se stejně pohodlně jako optické hledáčky na digitálních zrcadlovkách. Díky tomu si uživatel může být jistý, že pořízená fotografie bude dokonale odrážet obraz, který se nachází na hledáčku. Hledáček modelu G1 má dovoluje oproti klasickým SLR fotoaparátům zobrazovat nejenom barevné podání snímku, ale také poměr stran, vodící linky, histogram a mnoho dalších zajímavých informací pro co nejpohodlnější fotografování. Při manuálním ostření si může například uživatel několikanásobně zvětšit jakoukoliv část obrazu a zcela přesně zaostřit způsobem, který klasické hledáčky prostě nejsou schopny nabídnout. Hledáček i LCD panel mají velmi vysokou obnovovací frekvenci (60fps). Hledáček G1 vychází ze sekvenčního systému, který funguje na principu nezávislé sekvenční iluminace a dokáže vyprodukovat až 180 fps pro každou ze všech tří barev – díky tomu má uživatel při kompozici záběru jasný, přirozený a pohodlný náhled.

Velký, jasně čitelný LCD panel, který je otočný v horizontálním směru o 180° a ve směru vertikálním o 270°, doznal oproti předchozím modelům Panasonic značných vylepšení: jeho velikost se zvýšila na plné tři palce (7,62cm) a uživateli nabízí vysoké rozlišení 460 000 bodů, takže panel lze velice pohodlně používat jako hledáček i pro zobrazování pořízených fotografii. Vynikající poměr stran 3:2 jistě ocení uživatelé, kteří své fotografie tisknou. G1 byl navržen pro snadné používání, a to bez ohledu na to, zda bude se s fotoaparátem bude pracovat venku nebo v interiéru. Intenzita panelu se nastavuje automaticky podle okolního světla – toto zajišťuje funkce Auto Power LCD, jež automaticky zvyšuje jas až o 40 procent. LCD panel je jasný a čitelný za každého světla.

4. Skvělá fotografie není jen výsadou profesionálních amatérů – režim Inteligentní Auto

Když se nemůžete rozhodnout, který režim vám přinese ty nejlepší výsledky, anebo když najednou zahlédnete něco, co si přímo říká o fotku, ale vy zrovna nemáte čas hrát si s nastavením, jednoduše sáhněte po iA – to je inteligentní Auto režim, ve kterém fotoaparát udělá všechno za vás. Součástí tohoto vyspělého režimu je systém optické stabilizace MEGA O.I.S., který dokáže zjistit a eliminovat chvění ruky, Inteligentní kontrola ISO která dle množství světla a případného detekovaného pohybu nastaví takovou citlivost, aby byl snímek co nejkvalitnější a přitom ostrý, Inteligentní detekce tváří, inteligentní výběr scény (Intelligent Scene Selector), který zjišťuje, co zrovna chcete fotit a podle toho se sám přenastaví, dále je zde Inteligentní Expozice, která dokáže automaticky rozpoznat intenzitu osvětlení a funkce AF Tracking zase průběžně sleduje a zaostřuje na pohybující se objekt. Těchto šest funkcí pracuje automaticky a simultánně – společně jsou zárukou co nejpřesnějšího nastavení a co nejvyšší kvality fotografie.

Detekce chvění ruky – MEGA O.I.S. (Optický stabilizátor obrazu)

MEGA O.I.S., který je součástí objektivu, dokáže automaticky zjišťovat rozmazání vzniklé v důsledku chvění ruky fotografa a tyto defekty umí odstranit. Systém kontroluje aparát frekvencí 4000x/s a sebemenší chvění je okamžitě kompenzováno – výsledkem jsou neobyčejně jasné a ostré snímky. Stejně tak se díky této funkci snadno pořizují snímky v hoších světelných podmínkách, kdy nemusíte používat blesk a můžete tak dokonale zachytit atmosféru.

Detekce pohybu – Inteligentní nastavení ISO

Inteligentní nastavení ISO dokáže detekovat pohyb objektu a automaticky upravit nastavení ISO a clonu podle pohybu a světelných podmínek. Systém při každé detekci pohybu automaticky zvyšuje nastavení ISO a rychlost závěrky tak, aby se předešlo jakémukoli obrazovému defektu, např. rozmazání.

Detekce světla – inteligentní expozice

Funkce Inteligentní expozice zvyšuje hodnotu expozice pouze v podexponovaných oblastech, kdy detekuje jas podle jednotlivých částí obrazu. Pokud je na záběru nebe, které se poměrně často objevuje ve vybledlých barvách, fotoaparát automaticky nastaví clonu a rychlost závěrky tak, aby v této oblasti byla mírně podexponovaná. Toho je dosaženo mírným snížením ISO pro tuto jednu konkrétní oblast a díky tomu se lze vyvarovat nechtěného efektu vybledlé oblohy. Pokud naopak fotíte v místnosti a blesk nedokáže pozadí portrétu dostatečně osvítit, pak je naopak ISO v této oblasti zvýšeno, aniž by se to jakkoli projevilo na portrétované tváři. Při aktivaci tohoto režimu se ikonka změní z bílé na žlutou. Kromě toho lze rovněž nastavit i intenzitu samotného efektu – vysoká, střední, nízká.

Detekce tváří – AF/AE

Tato funkce dokáže rozpoznat lidské tváře a automaticky optimalizovat nastavení zaostření a expozice. Už se nemusíte bát, že vaše portréty budou rozmazané a špatně nasvícené – při fotografování dokáže tato funkce automaticky detekovat až 15 různých obličejů, a proto je jako stvořená pro skupinové fotografie. Jakmile fotoaparát detekuje určitou tvář, funkce AF Tracking ji dokáže sledovat i tehdy, když se začne pohybovat. Díky tomu lze zachytit portrét dané osoby nejen v klidu, ale i v pohybu. Aparát je samozřejmě vybaven digitální korekcí červených očí – pokud k takovému efektu při použití blesku dojde, je ještě ve fotoaparátu odstraněn.

Detekce scény – Inteligentní výběr scény

Je-li fotoaparát v inteligentním režimu (iA, Inteligentní Auto), pak je scéna vybírána automaticky, a to z následujících možností: krajina, portrét, makro, noční portrét, noční krajina. Fotoaparát sám zváží několik aspektů, jako je ohnisková vzdálenost, přítomnost lidské tváře a jas. Automatika se stará o vše, takže při náhlé změně podmínek nemusíte pracně měnit nastavení a můžete se plně soustředit na fotografování.

Sledování pohybu objektu – AF Tracking

Jednoduše se zaměřte na objekt a spouští aktivujte funkci AF Tracking. I po sejmutí prstu ze spouště bude fotoaparát automaticky sledovat a ostřit na pohybující se objekt. To je vynikající funkce pro pořizování fotografií dětí, domácích mazlíčků, anebo pro sportovní reportáže – výsledkem jsou ostré a jasné snímky. Tato funkce rovněž minimalizuje zpoždění závěrky, takže si můžete být jisti, že nepropásnete žádnou momentku a že vaše fotografie budou vždy ostré.

Všechny tyto funkce lze prostě a jednoduše aktivovat prostým přepnutím do režimu iA. To dělá z DMC-G1 úžasně flexibilní automatický model pro zachycování jasných, ostrých a především bezvadných snímků.

5. Široká škála kreativních možností

Zvláštní funkcí podporující uživatelovu kreativitu je režim My Color (Mé barvy), který umožňuje různým způsobem upravovat barvu, jas a sytost barev, přičemž nové nastavení lze snadno přímo kontrolovat na LCD panelu.

Model G1 navíc nabízí řadu ojedinělých funkcí, které najdete v sekci Film Mode (Režim filmu). Každý analogový film má své charakteristiky – jako je barva, kontrast, gradace, a toto vše má vliv na výsledný vzhled snímku. U G1 si můžete vybírat celkem z devíti nastavení: Standardní, Dynamický, Přírodní, Jemný, Nostalgický, Živý, Standardní (černobílé), Jemný (černobílé), přičemž dolaďovat lze kontrast, ostrost, nasycení a redukci šumu. Funkce MultiFilm umožňuje pořídit jeden záběr ve třech různých barevných nastaveních – nastavení pak jen potvrdíte a můžete si být jisti, že výsledek bude zcela odpovídat vašemu záměru nebo momentální náladě.

Funkce Full-time Live View (pravý živý náhled v reálném čase) umožňuje kontrolovat výsledný snímek okamžitě předem, a to tím, že upraví nastavení závěrky, clony nebo přesné vyvážení bílé (podle dvou souřadnic).

6. Vysoká kvalita obrazu díky výměným objektivům

Snímač Live MOS standardu 4/3, jímž je fotoaparát G1 osazen, nabízí to nejlepší z obou světů: špičkovou kvalitu CCD snímače a nízkou spotřebu energie, jíž se vyznačují snímače MOS. Díky nové technologii je možné simultánně číst čtyři kanály dat, funkce Live View může pracovat frekvencí 60fps a snímky pořizované ve vysokém rozlišení jsou reprodukovány věrně s náležitým detailem a odstupňováním.

Co se týče zpracování obrazu, nový procesor Venus Engine HD je vybaven širokou škálou schopností. Například dokáže dokonale oddělit chromatický šum od šumu jasového a uplatnit optimální redukci šumu na obě tyto položky – díky tomu zůstává snímek velice ostrý a detailní i při vysokém nastavení citlivosti ISO. Venus Engine HD nabízí i odstupňovanou gradaci pro každou složku barevného spektra (červená, zelená, modrá), a díky tomu jsou velice věrně zachyceny ty nejmenší barevné nuance. Venus Engine HD je velice úzce propojen se snímačem MOS a dokáže zachycovat úžasně přesné snímky v rozlišení až 12 megapixelů. Signály obsahující vysoké objemy obrazových dat jsou odesílány ze snímače Live MOS na hledáček Live View Finder, takže uživatel si může vychutnat skvělé rozlišení 1,44 milionu bodů při rychlosti zobrazení 60fps. Venus Engine HD rovněž podporuje širokou škálu funkcí, včetně výstupu na HDMI.

Značným rizikem při výměně objektivu je prach, který může proniknout dovnitř a posléze ohrozit kvalitu fotografií. I proto je LUMIX G1 vybaven speciálním systémem na redukci prachu, který toto riziko eliminuje tím, že před snímač Live MOS staví filtr. Ten vibruje frekvencí 50 000 vibrací za sekundu a zbavuje přístroj prachu a dalších nečistot.

7. Špičková rozšiřitelnost je zárukou lepší zábavy

Systém LUMIX G Micro 4/3 je kompatibilní s jakýmkoli výměnným objektivem, který vyhovuje standardu 4/3. Díky tomu má uživatel přístup k celé škále objektivů 4/3, přičemž do budoucna bude uvedena i specializovaná řada vysoce výkonných objektivů standardu Micro 4/3. Díky této rozšiřitelnosti máte prakticky neomezené tvůrčí možnosti.

Příslušenství k modelu Panasonic LUMIX G1:

Externí blesk: DMW-FL220 (GN22) / DMW-FL360 (GN36) / DMW-FL500(GN50)

PL filtr: DMW-LPL52

ND filtr: DMW-LND52

MC projektor: DMW-LMC52

Adaptér pro tělo: DMW-MA1

Baterie: DMW-BLB13

DC kabel: DMW-DCC3

Pouzdro: DMW-CG1

Taštička: DMW-BAG1

Popruh (stylový): DMW-SSTG1-A/C/R

Popruh (tkaný): DMW-SSTG2-W

Popruh (kožený): DMW-SSTG3-T

Dálková spoušť: DMW-RSL1

HDMI mini kabel: RP-CDHM15 (1,5), RP-CDHM30 (3m).

8. Propojení ve Vysokém rozlišení HD

G1 má výstupní terminál HDMI. Když je tedy aparát připojen k televizoru kompatibilnímu s formátem HDMI přes specializovaný HDMI kabel (je nutné dokoupit zvlášť), lze přímo na televizi prohlížet snímky pořízené fotoaparátem. Pokud připojíte G1 k televizoru Viera vybavenému funkcí VIERA Link, pak můžete prezentaci ovládat dálkovým ovladačem.

9. Další zajímavé funkce

Když budete používat G1 v režimu manuálního ostření, pak se oblast ostření automaticky zvětší zhruba 5x nebo 10x (míru zvětšení lze nastavit), a to kvůli pohodlnému náhledu v Live View Finder. Díky tomu je manuální ostření neobyčejně snadné a přesnější než kdykoliv předtím. Pohyblivá linie umožňuje kontrolovat horizontální i vertikální pozici předmětu a scény, a to bez ohledu na to, jak je snímek komponován.

Značné změny doznalo i menu, které je v modelu Panasonic G1 v češtině a vyvinulo se do podoby samostatného rozhraní. Ovládání všech funkcí je velice snadné a pohodlné, přičemž uživatel při používání fotoaparátu vůbec nemusí přestat sledovat fotografovaný objekt. Navíc je zde k dispozici záložka, která si automaticky pamatuje pět posledních používaných položek z menu a automaticky je ukládá. Stejně tak si uživatel může vytvořit vlastní zkratky a tyto funkce pak jednoduše aktivovat stiskem směrového tlačítka. Co se týče informačního displeje, u něho lze volit ze třech různých barev – to vše přispívá k vyšší užitné hodnotě, neboť uživatel si může fotoaparát upravit podle sebe.

Panasonic předvedl dříve než Olympus nedávno oznámený přístroj systému Micro FourthThirds. Jde o aparát s elektronickým hledáčkem a výměnnými objektivy, jakousi pidizrcadlovku bez zrcátka a zrcadlového či hranolového hledáčku.

 
 

O Micro FourthThirds jsme psali 5. srpna tohoto roku. Netušil jsem, že cesta k realizaci bude a) tak krátká, b) realizovat bude Panasonic a nikoli Olympus, který je původce systému 4/3. Jistě to svědčí hodně o vztahu Panasonicu a Olympusu, nebo taky jinak, svědčí to o pozici Olympusu momentálně zaujímané na digitální scéně.

Nuže, nový přístroj má snímač o velikosti 18 x 13.5 mm, tedy stejně velký, jako mají současné DSLR Olympusu a Panasonicu, s 12.111 milióny efektivních pixelů. Bajonet pro výměnné objektivy je jiný, ovšem existuje redukce, která umožňuje používat a speciálně konstruovaných objektivech stávající 4/3 objektivy. Plná funkcionalita je ale zajištěna u těchto objektivů: Olympus Zuiko 25 F2.8 \’Pancake\‘, Olympus Zuiko Digital ED 14-42mm F3.5-5.6, Olympus Zuiko Digital ED 40-150mm F4-5.6, Panasonic Leica D Summilux 25mm F1.4 ASPH, Panasonic Leica D Vario-Elmar 14-50mm F3.8-5.6 ASPH Mega OIS, Panasonic Leica D Vario-Elmar 14-150mm F3.5-5.6 ASPH, Mega OIS. Samozřejmě nemáme možnost ověřit tiskovou zprávu, nicméně není důvod k víře, že redukce nějak zlepší kresbu stávajících objektivů. Panasonic ovšem nabízí dva objektivy speciálně konstruované pro „Micro 4/3“, LUMIX G VARIO 14-45mm/F3.5-5.6 ASPH./MEGA O.I.S. a LUMIX G VARIO 45-200mm/F4.0-5.6/MEGA O.I.S. , což pokrývá ekvivalent 28 až 400 mm.

Není to zrcadlovka v tom smyslu, že zde není žádný zrcadlový systém. Hledáček je elektronický, všem je to hledáček specifických vlastností. Je to systém LCOS (Liquid Crystals On Silicon) se 1,4 milióny zobrazovacích bodů. Podle prvních informací virtuální obraz hledáčku je větší než mají hledáčky zrcadlovek. Myslím, že právě zde je základní problém. Pokud se podaří opravdu vytvořit vysoce kvalitní elektronický hledáček, budou dny autentických zrcadlovek v podstatě sečteny. Hledáček má 100% krytí zobrazovacího pole a korekci oční vady +-4 dioptrie, tedy neobvykle velký rozsah. LCD displej má úhlopříčku 3 palce a je sklápěcí a natáčecí. Obraz lze sledovat buď v elektronickém hledáčku anebo na tomto displeji.

Zaostřování je založeno na 23 měrných bodech na snímači. Systém je na měření kontrastu, což je poměrně pomalý způsob autofokusu. Nicméně podle prvních svědectví je autofokus rychlý asi jako v levnějších zrcadlovkách.

Citlivost má dnes obvyklý rozsah 100až 3200 ISO, sériové focení až 3 fps, rozsah závěrky 60 sec až 1/4000 sec, synchronizace s bleskem při 1/160 sec. Snímky se ukládají ve formátech JPEG a RAW na karty SD / SDHC.
Napájení je z 1250 mAh 7.2v Lithium-Ion akumulátoru.
Rozměry a váha jsou 124 mm x 84 mm x 45 mm a 630 g včetně objektivu a akumulátoru.

Komentář
Podle toho, co jsme se stačili o novém fotoaparátu dozvědět, má být zaměřen na laickou veřejnost a má jim nabídnout alternativu k „entry level“, tedy začátečnickým jednookým zrcadlovkám. Tomu bude odpovídat výkon – ten je samozřejmě především limitovaný malým rozměrem snímače, který vede k horší kresbě a většímu šumu, než jaký mají skutečné DSLR se snímačem APS-C, o „full frame“ nemluvě. Už v první vlně se přístroj nabízí černý, ale také červený a modrý, i to dokresluje jeho „zábavnou povahu“. Jeho hlavní předností je malá váha a malé rozměry. Spousta lidí nechce zrcadlovku právě pro to, že je velká a těžká. I zrcadlovky 4/3 systému nejsou o tolik menší, než jejich APS-C družky. Zatím nebyla ani naznačena cena. Ta musí být srovnatelná se zrcadlovkami. Taky by se zde uživil širokorozsahový zoom – a k němu jako doplněk speciální objektivy pro fajnšmekry. Výměna objektivů tady bude možná trochu problematická, jelikož snímač je obnažený a dá če očekávat, že protiprachový filtr bude mít v některých podmínkách plné ruce práce.

V každém případě je to pozoruhodná novinka a bude jistě jednou z hlavních atrakcí nadcházející Photokiny.

Tisková zpráva Panasonicu (22.9.2008):

Menší, lehčí a výkonnější zrcadlovka bez zrcadla – konečně

Revoluční Panasonic LUMIX G1 – první SLR digitální fotoaparát standardu Micro 4/3 s výměnnými objektivy bez zrcadla

Praha, 21. září 2008 – Společnost Panasonic dnes uvedla první SLR fotoaparát postavený na revolučním standardu Micro 4/3, model LUMIX G1 s výměnnými objektivy. G1 je prvním ideálním fotoaparátem pro všechny aktivní nadšence, kteří nechtějí cestovat s těžkým batohem plným fototechniky, ale s fotografováním to myslí vážně, rádi experimentují a chtějí nekompromisní kvalitu snímků. Novinka totiž dokáže poskytnout fotografům všechny výhody digitálních SLR fotoaparátů (zrcadlovek), jako je výjimečná obrazová kvalita, možnost výměny objektivů, bohaté příslušenství a plně manuální funkce. Přitom jim nabízí neuvěřitelně kompaktní rozměry, výrazně nižší hmotnost, naprostou mobilitu a řadu funkcí, které dosud v digitálních zrcadlovkách nenašli.

Panasonic LUMIX G1 radikálně vyvrací předsudek, že všechny digitální SLR fotoaparáty jsou příliš velké, těžké a obtížné na ovládání. Model vychází z nového standardu Micro 4/3, který kombinuje vysokou obrazovou kvalitu fotografického standardu 4/3 a nový přístup k přenosu obrazu bez použití omezujícího hranolu a zrcadla. Díky tomu standard Micro 4/3 slibuje mnohem vyšší kompaktnost a nízkou hmotnost fotoaparátů, avšak při zachování obrovské flexibility a možností rozšíření.

Super přenosný a snadno ovladatelný Panasonic LUMIX G1 je prvním takovým příkladem. Díky vyššímu počtu elektrických kontaktů mezi tělem fotoaparátu a objektivem se zvyšuje potenciál fotoaparátu do budoucnosti. Přístroj je navíc možné používat jak s výměnnými objektivy standardu Micro 4/3, tak se staršími výměnnými objektivy standardu 4/3 (se speciálním adaptérem). To představuje velkou výhodu zejména pro ty uživatele, kteří již vlastní objektivy standardu 4/3 – stačí dokoupit adaptér a mohou je používat i s podstatně kompaktnějším tělem. Sečteno a podtrženo, nová generace řady Panasonic LUMIX G se výrazně vyčleňuje z rodiny běžných digitálních zrcadlovek.

Nejpřevratnějším prvkem konceptu Micro 4/3 v novém modelu G1 je nahrazení tradičního systému hranolu a zrcadla, které již plně nevyhovuje požadavkům 21. století, zcela novým rozměrným digitálním hledáčkem Panasonic Live View Finder s extrémně vysokým rozlišením, okamžitou odezvou a funkcí tzv. pravého živého náhledu Live View. Díky tomu je tělo fotoaparátu podstatně kompaktnější, vhodnější pro cestování a příjemnější na ovládání. Navzdory tak kompaktním rozměrům jsou fotoaparáty řady G vybaveny inovativními funkcemi, jako je například systém automatického ostření na kontrast (contrast AF) nebo Inteligentní Auto režim (iA), který sklízí úspěchy v kompaktních fotoaparátech LUMIX. Pod označením iA se skrývá celá řada velice důmyslných a užitečných funkcí – AF Tracking (sledování pohyblivých cílů), detekce tváří, inteligentní řízení ISO a inteligentní expozice. Díky tak široké a vysoce efektivní funkční výbavě lze s novým přístrojem pořizovat naprosto úžasné snímky pohotově a bez nutnosti dlouhého nastavování jednotlivých parametrů.

G1 je osazena 4/3 snímačem Live MOS s rozlišením 12,1 megapixelu, který se vyznačuje širokým dynamickým rozsahem a velice nízkou spotřebou energie. Schopnosti snímače jsou navíc plně využity systémem pravého živého náhledu v reálném čase Live View, a to jak při fotografování pomocí rozměrného LCD panelu, tak při použití revolučního hledáčku. Kontrastní automatické zaostřování pak přináší další výhody, jako je možnost přesného zaostření na jakýkoli vybraný bod obrazu nebo konkrétní oblast včetně sledování jejího pohybu (AF Tracking). Funkce „pravého živého náhledu v reálném čase“ uživateli předem ukáže, jak přesně bude fotografie vypadat a jak se na výsledné fotografii projeví případná změna clony. Velký 3palcový (7,62cm) LCD panel se 100% pokrytím fotografované scény a rozlišením 460.000 bodů je velkým pomocníkem při snaze o dosažení ideální kompozice a vyladění těch nejmenších detailů. U většiny fotoaparátů s výměnným objektivem je závažným problémem prach. Proto jsou nové modely Panasonic vybaveny speciálním ultrazvukovým protiprachovým filtrem, který efektivně eliminuje i ty nejemnější částečky prachu, které ulpívají na snímači a zajišťuje tak vysokou kvalitu obrazu. K výkonu výrazně přispívá i nový obrazový procesor Venus Engine HD, jenž dokáže skvěle potlačit obrazový šum při zachování bohatých detailů a díky výstupu HDMI nabízí nové možnosti propojení s nejmodernějšími domácími audiovizuálními přístroji.

Model Panasonic LUMIX G1 ocení zejména ti, kteří aparáty s výměnným objektivem nikdy nevyzkoušeli, anebo vyzkoušeli, ale přišly jim příliš robustní a obtížné na ovládání. Fotoaparát představuje průlom i na poli designu, a to zejména tím, že oproti tradičním digitálním zrcadlovkám nabízí dramaticky menší rozměry a výběr z podstatně širší barevné škály. I proto je přímo ideální volbou pro milovníky fotografie, kteří dosud váhali s přechodem na digitální zrcadlovku.

Nový model Panasonic LUMIX G1 i amatérskému nadšenci otevře dveře do nekonečného světa kreativní fotografie.

1. Ultra kompaktní digitální fotoaparát s výměnnými objektivy postavený na standardu Micro 4/3

Model G1, který společnost Panasonic právě uvedla na trh, představuje zcela nový typ digitálního fotoaparátu, jenž se vyznačuje podobnými rysy, funkcemi a výkonem jako digitální zrcadlovky, nicméně díky vynechání hranolu a zrcadla je podstatně menší a lehčí, čímž umožňuje i menší a snazší konstrukci objektivů při dosažení stejné nebo vyšší obrazové kvality. Micro 4/3 je zcela nový standard fotoaparátů s výměnnými objektivy, který umožnil mimo jiné výrazně snížit vzdálenost mezi bajonetem a snímačem (a to o plnou polovinu: ze 40 mm u standardu 4/3 na 20 mm u standardu Micro 4/3). Podstatně se snížil i vnější průměr výstupní pupily objektivu, a to o plných 6 mm. To však nejsou jediné výhody systému Micro 4/3 – kromě toho, že bylo možné snížit velikost těla fotoaparátu, byla zvýšena kompaktnost i u objektivu, což platí zejména v případě širokoúhlých a zoom objektivů. Tato změna velikosti však nemá žádný dopad na výslednou kvalitu obrazu, která je zcela srovnatelná s objektivy standardu 4/3. Nejúžasnější na G1 je zcela nový design, který zásadně vyvrací předsudek, že fotoaparát s výměnnými objektivy musí být velký a těžký – jeden z důvodů, proč se mnoho uživatelů zdráhalo přejít k digitálním zrcadlovkám. Fotoaparát G1 disponuje rozměrným 3palcovým LCD panelem a přesto je velice kompaktní. Funkčnost ani výkon fotoaparátu však nejsou nijak omezeny.

2. Live View a automatické ostření na kontrast

U modelu G1 mohou uživatelé využívat výhod funkce Full-time Live View (pravý živý náhled v reálném čase) nejen při prohlížení snímků na LCD panelu, ale též při fotografování s hledáčkem. Ten dokáže zobrazovat objekty stejně detailně jako hledáček optický a navíc zobrazuje i údaje o nastavení fotoaparátu. Fotograf tak nemusí ani na okamžik přestat sledovat fotografovaný objekt. Hledáček je vybaven inteligentním čidlem, které dokáže rozpoznat blízkost lidského oka, takže jakmile do něj uživatel pohlédne, LCD panel se automaticky vypne a přepne do režimu hledáčku. Když uživatel oko oddálí, vrátí se opět do režimu LCD panelu. Live View má frekvenci 60 snímků za sekundu, což je hlavně zásluha snímače Live MOS, který signál přímo v reálném čase zobrazuje v hledáčku / LCD panelu.

G1 zavádí i novou funkcí automatického ostření na kontrast, jež je nejen vysoce přesné a snadno použitelné, ale též nabízí na výběr z řady přednastavených AF režimů, včetně režimu AF pro více oblastí (nastavit jich lze až 28), bodového AF s volným výběrem libovolného bodu, detekci lidských tváří a AF Tracking pro sledování objektů v pohybu. V režimu jednoduchého AF měníte velikost oblasti zaostření pouze otočným ovladačem. Fotoaparát G1 je rovněž vybaven funkcí rychlého AF (Quick AF), které začne ostřit hned po namíření fotoaparátu na objekt. Díky tomu je zaostřování výrazně rychlejší a přesnější a uživatel může objekt zachytit dřív, než přejde klíčový okamžik. Kontinuální AF zase zajišťuje nepřetržité ostření.

Objektivy, které nejsou kompatibilní s funkcí AF na kontrast, lze používat v režimu manuálního ostření. Mohou se vyskytnout i jiná omezení, pokud budou použity jiné objektivy než LUMIX G VARIO 14-45mm/F3.5-F5.6 ASPH. / MEGA O.I.S. a LUMIX G VARIO 45 – 200MM/F4.0-F5.6/ MEGA O.I.S.

3. Revoluční hledáček Live View Finder a volně otočný LCD panel

Velký hledáček Live View Finder má neuvěřitelné rozlišení 1,44 miliónu obrazových bodů a nabízí velké zvětšení až 1,4x (ekvivalent 0,7 na 35mm kinofilmu) a používá se stejně pohodlně jako optické hledáčky na digitálních zrcadlovkách. Díky tomu si uživatel může být jistý, že pořízená fotografie bude dokonale odrážet obraz, který se nachází na hledáčku. Hledáček modelu G1 má dovoluje oproti klasickým SLR fotoaparátům zobrazovat nejenom barevné podání snímku, ale také poměr stran, vodící linky, histogram a mnoho dalších zajímavých informací pro co nejpohodlnější fotografování. Při manuálním ostření si může například uživatel několikanásobně zvětšit jakoukoliv část obrazu a zcela přesně zaostřit způsobem, který klasické hledáčky prostě nejsou schopny nabídnout. Hledáček i LCD panel mají velmi vysokou obnovovací frekvenci (60fps). Hledáček G1 vychází ze sekvenčního systému, který funguje na principu nezávislé sekvenční iluminace a dokáže vyprodukovat až 180 fps pro každou ze všech tří barev – díky tomu má uživatel při kompozici záběru jasný, přirozený a pohodlný náhled.

Velký, jasně čitelný LCD panel, který je otočný v horizontálním směru o 180° a ve směru vertikálním o 270°, doznal oproti předchozím modelům Panasonic značných vylepšení: jeho velikost se zvýšila na plné tři palce (7,62cm) a uživateli nabízí vysoké rozlišení 460 000 bodů, takže panel lze velice pohodlně používat jako hledáček i pro zobrazování pořízených fotografii. Vynikající poměr stran 3:2 jistě ocení uživatelé, kteří své fotografie tisknou. G1 byl navržen pro snadné používání, a to bez ohledu na to, zda bude se s fotoaparátem bude pracovat venku nebo v interiéru. Intenzita panelu se nastavuje automaticky podle okolního světla – toto zajišťuje funkce Auto Power LCD, jež automaticky zvyšuje jas až o 40 procent. LCD panel je jasný a čitelný za každého světla.

4. Skvělá fotografie není jen výsadou profesionálních amatérů – režim Inteligentní Auto

Když se nemůžete rozhodnout, který režim vám přinese ty nejlepší výsledky, anebo když najednou zahlédnete něco, co si přímo říká o fotku, ale vy zrovna nemáte čas hrát si s nastavením, jednoduše sáhněte po iA – to je inteligentní Auto režim, ve kterém fotoaparát udělá všechno za vás. Součástí tohoto vyspělého režimu je systém optické stabilizace MEGA O.I.S., který dokáže zjistit a eliminovat chvění ruky, Inteligentní kontrola ISO která dle množství světla a případného detekovaného pohybu nastaví takovou citlivost, aby byl snímek co nejkvalitnější a přitom ostrý, Inteligentní detekce tváří, inteligentní výběr scény (Intelligent Scene Selector), který zjišťuje, co zrovna chcete fotit a podle toho se sám přenastaví, dále je zde Inteligentní Expozice, která dokáže automaticky rozpoznat intenzitu osvětlení a funkce AF Tracking zase průběžně sleduje a zaostřuje na pohybující se objekt. Těchto šest funkcí pracuje automaticky a simultánně – společně jsou zárukou co nejpřesnějšího nastavení a co nejvyšší kvality fotografie.

Detekce chvění ruky – MEGA O.I.S. (Optický stabilizátor obrazu)

MEGA O.I.S., který je součástí objektivu, dokáže automaticky zjišťovat rozmazání vzniklé v důsledku chvění ruky fotografa a tyto defekty umí odstranit. Systém kontroluje aparát frekvencí 4000x/s a sebemenší chvění je okamžitě kompenzováno – výsledkem jsou neobyčejně jasné a ostré snímky. Stejně tak se díky této funkci snadno pořizují snímky v hoších světelných podmínkách, kdy nemusíte používat blesk a můžete tak dokonale zachytit atmosféru.

Detekce pohybu – Inteligentní nastavení ISO

Inteligentní nastavení ISO dokáže detekovat pohyb objektu a automaticky upravit nastavení ISO a clonu podle pohybu a světelných podmínek. Systém při každé detekci pohybu automaticky zvyšuje nastavení ISO a rychlost závěrky tak, aby se předešlo jakémukoli obrazovému defektu, např. rozmazání.

Detekce světla – inteligentní expozice

Funkce Inteligentní expozice zvyšuje hodnotu expozice pouze v podexponovaných oblastech, kdy detekuje jas podle jednotlivých částí obrazu. Pokud je na záběru nebe, které se poměrně často objevuje ve vybledlých barvách, fotoaparát automaticky nastaví clonu a rychlost závěrky tak, aby v této oblasti byla mírně podexponovaná. Toho je dosaženo mírným snížením ISO pro tuto jednu konkrétní oblast a díky tomu se lze vyvarovat nechtěného efektu vybledlé oblohy. Pokud naopak fotíte v místnosti a blesk nedokáže pozadí portrétu dostatečně osvítit, pak je naopak ISO v této oblasti zvýšeno, aniž by se to jakkoli projevilo na portrétované tváři. Při aktivaci tohoto režimu se ikonka změní z bílé na žlutou. Kromě toho lze rovněž nastavit i intenzitu samotného efektu – vysoká, střední, nízká.

Detekce tváří – AF/AE

Tato funkce dokáže rozpoznat lidské tváře a automaticky optimalizovat nastavení zaostření a expozice. Už se nemusíte bát, že vaše portréty budou rozmazané a špatně nasvícené – při fotografování dokáže tato funkce automaticky detekovat až 15 různých obličejů, a proto je jako stvořená pro skupinové fotografie. Jakmile fotoaparát detekuje určitou tvář, funkce AF Tracking ji dokáže sledovat i tehdy, když se začne pohybovat. Díky tomu lze zachytit portrét dané osoby nejen v klidu, ale i v pohybu. Aparát je samozřejmě vybaven digitální korekcí červených očí – pokud k takovému efektu při použití blesku dojde, je ještě ve fotoaparátu odstraněn.

Detekce scény – Inteligentní výběr scény

Je-li fotoaparát v inteligentním režimu (iA, Inteligentní Auto), pak je scéna vybírána automaticky, a to z následujících možností: krajina, portrét, makro, noční portrét, noční krajina. Fotoaparát sám zváží několik aspektů, jako je ohnisková vzdálenost, přítomnost lidské tváře a jas. Automatika se stará o vše, takže při náhlé změně podmínek nemusíte pracně měnit nastavení a můžete se plně soustředit na fotografování.

Sledování pohybu objektu – AF Tracking

Jednoduše se zaměřte na objekt a spouští aktivujte funkci AF Tracking. I po sejmutí prstu ze spouště bude fotoaparát automaticky sledovat a ostřit na pohybující se objekt. To je vynikající funkce pro pořizování fotografií dětí, domácích mazlíčků, anebo pro sportovní reportáže – výsledkem jsou ostré a jasné snímky. Tato funkce rovněž minimalizuje zpoždění závěrky, takže si můžete být jisti, že nepropásnete žádnou momentku a že vaše fotografie budou vždy ostré.

Všechny tyto funkce lze prostě a jednoduše aktivovat prostým přepnutím do režimu iA. To dělá z DMC-G1 úžasně flexibilní automatický model pro zachycování jasných, ostrých a především bezvadných snímků.

5. Široká škála kreativních možností

Zvláštní funkcí podporující uživatelovu kreativitu je režim My Color (Mé barvy), který umožňuje různým způsobem upravovat barvu, jas a sytost barev, přičemž nové nastavení lze snadno přímo kontrolovat na LCD panelu.

Model G1 navíc nabízí řadu ojedinělých funkcí, které najdete v sekci Film Mode (Režim filmu). Každý analogový film má své charakteristiky – jako je barva, kontrast, gradace, a toto vše má vliv na výsledný vzhled snímku. U G1 si můžete vybírat celkem z devíti nastavení: Standardní, Dynamický, Přírodní, Jemný, Nostalgický, Živý, Standardní (černobílé), Jemný (černobílé), přičemž dolaďovat lze kontrast, ostrost, nasycení a redukci šumu. Funkce MultiFilm umožňuje pořídit jeden záběr ve třech různých barevných nastaveních – nastavení pak jen potvrdíte a můžete si být jisti, že výsledek bude zcela odpovídat vašemu záměru nebo momentální náladě.

Funkce Full-time Live View (pravý živý náhled v reálném čase) umožňuje kontrolovat výsledný snímek okamžitě předem, a to tím, že upraví nastavení závěrky, clony nebo přesné vyvážení bílé (podle dvou souřadnic).

6. Vysoká kvalita obrazu díky výměným objektivům

Snímač Live MOS standardu 4/3, jímž je fotoaparát G1 osazen, nabízí to nejlepší z obou světů: špičkovou kvalitu CCD snímače a nízkou spotřebu energie, jíž se vyznačují snímače MOS. Díky nové technologii je možné simultánně číst čtyři kanály dat, funkce Live View může pracovat frekvencí 60fps a snímky pořizované ve vysokém rozlišení jsou reprodukovány věrně s náležitým detailem a odstupňováním.

Co se týče zpracování obrazu, nový procesor Venus Engine HD je vybaven širokou škálou schopností. Například dokáže dokonale oddělit chromatický šum od šumu jasového a uplatnit optimální redukci šumu na obě tyto položky – díky tomu zůstává snímek velice ostrý a detailní i při vysokém nastavení citlivosti ISO. Venus Engine HD nabízí i odstupňovanou gradaci pro každou složku barevného spektra (červená, zelená, modrá), a díky tomu jsou velice věrně zachyceny ty nejmenší barevné nuance. Venus Engine HD je velice úzce propojen se snímačem MOS a dokáže zachycovat úžasně přesné snímky v rozlišení až 12 megapixelů. Signály obsahující vysoké objemy obrazových dat jsou odesílány ze snímače Live MOS na hledáček Live View Finder, takže uživatel si může vychutnat skvělé rozlišení 1,44 milionu bodů při rychlosti zobrazení 60fps. Venus Engine HD rovněž podporuje širokou škálu funkcí, včetně výstupu na HDMI.

Značným rizikem při výměně objektivu je prach, který může proniknout dovnitř a posléze ohrozit kvalitu fotografií. I proto je LUMIX G1 vybaven speciálním systémem na redukci prachu, který toto riziko eliminuje tím, že před snímač Live MOS staví filtr. Ten vibruje frekvencí 50 000 vibrací za sekundu a zbavuje přístroj prachu a dalších nečistot.

7. Špičková rozšiřitelnost je zárukou lepší zábavy

Systém LUMIX G Micro 4/3 je kompatibilní s jakýmkoli výměnným objektivem, který vyhovuje standardu 4/3. Díky tomu má uživatel přístup k celé škále objektivů 4/3, přičemž do budoucna bude uvedena i specializovaná řada vysoce výkonných objektivů standardu Micro 4/3. Díky této rozšiřitelnosti máte prakticky neomezené tvůrčí možnosti.

Příslušenství k modelu Panasonic LUMIX G1:

Externí blesk: DMW-FL220 (GN22) / DMW-FL360 (GN36) / DMW-FL500(GN50)

PL filtr: DMW-LPL52

ND filtr: DMW-LND52

MC projektor: DMW-LMC52

Adaptér pro tělo: DMW-MA1

Baterie: DMW-BLB13

DC kabel: DMW-DCC3

Pouzdro: DMW-CG1

Taštička: DMW-BAG1

Popruh (stylový): DMW-SSTG1-A/C/R

Popruh (tkaný): DMW-SSTG2-W

Popruh (kožený): DMW-SSTG3-T

Dálková spoušť: DMW-RSL1

HDMI mini kabel: RP-CDHM15 (1,5), RP-CDHM30 (3m).

8. Propojení ve Vysokém rozlišení HD

G1 má výstupní terminál HDMI. Když je tedy aparát připojen k televizoru kompatibilnímu s formátem HDMI přes specializovaný HDMI kabel (je nutné dokoupit zvlášť), lze přímo na televizi prohlížet snímky pořízené fotoaparátem. Pokud připojíte G1 k televizoru Viera vybavenému funkcí VIERA Link, pak můžete prezentaci ovládat dálkovým ovladačem.

9. Další zajímavé funkce

Když budete používat G1 v režimu manuálního ostření, pak se oblast ostření automaticky zvětší zhruba 5x nebo 10x (míru zvětšení lze nastavit), a to kvůli pohodlnému náhledu v Live View Finder. Díky tomu je manuální ostření neobyčejně snadné a přesnější než kdykoliv předtím. Pohyblivá linie umožňuje kontrolovat horizontální i vertikální pozici předmětu a scény, a to bez ohledu na to, jak je snímek komponován.

Značné změny doznalo i menu, které je v modelu Panasonic G1 v češtině a vyvinulo se do podoby samostatného rozhraní. Ovládání všech funkcí je velice snadné a pohodlné, přičemž uživatel při používání fotoaparátu vůbec nemusí přestat sledovat fotografovaný objekt. Navíc je zde k dispozici záložka, která si automaticky pamatuje pět posledních používaných položek z menu a automaticky je ukládá. Stejně tak si uživatel může vytvořit vlastní zkratky a tyto funkce pak jednoduše aktivovat stiskem směrového tlačítka. Co se týče informačního displeje, u něho lze volit ze třech různých barev – to vše přispívá k vyšší užitné hodnotě, neboť uživatel si může fotoaparát upravit podle sebe.