Nezařazené

Panasonic Lumix G X VARIO 35-100mm F2.8

Loni v květnu jsem zde doslova opěvoval objektiv Panasonic 12-35/2.8 a v závěru jsem konstatoval, že je to objektiv špičkový, ale tomu odpovídá i jeho „očekávaná cena ve výši 25 tisíc“. No a tumáš čerte kropáč, stojí potvora 30 tisíc. Cena jeho bratříčka 35-100/2.8 nebyla ještě stanovena, ale těch pětatřicet to bude. Ono je to ale tak: mirrorless fotoaparáty nejsou chudí příbuzní zrcadlovek. Je to nová třída fotografické techniky a předpokládám, že časem pohřbí zrcadlovky s APS-C čipy. Full frame zrcadlovky zůstanou jako profi přístroje a jako „něco jako střední formát“ a na běžné fotografování se bude používat mirrorless. V této kategorii pak hrají fotoaparáty systému Micro Four Third zvláštní úlohu, protože se na něm podílí Olympus i Panasonic a oba výrobci dodržují standard. K nim se připojili i další výrobce, takže pro Micro 4 / 3 je dnes velký výběr objektivů. Zatím chyběl opravdu kvalitní teleobjektiv a do této mezery vstupuje Panasonic 35-100/2.8 v plné zbroji.

Čtyřtřetinový formát má crop factor 2x, takže v ekvivalentu ke kinofilmovému přístroji jde o objektiv s ohniskem 70-200. To je nesmírně oblíbený rozsah, špičkové jsou Canony a Nikony, k nim se řadí Tamron a Sigma, všechno mimořádně kvalitní objektivy v třídě středních teleobjektivů. Rozsah kryje potřeby portrétní fotografie, street, živou fotografii a je vhodný i k focení určitých sportů. Jakmile má průběžnou světelnost F2.8, je to známka vrcholné kvality. A sem tedy spadá i tento Panasonic.

 


Má 18 členů ve 13 skupinách, z toho 2 členy s nízkým rozptylem a 1 člen téže třídy ale nové generace, objektivy kryjí antireflexní nanovrstvy. Stabilizace je Power O.I.S., clona má 7 lamel, největší clona je F22. Rozsah úhlu záběru je od 34 do 12 stupňů. Průměr filtru je 58 mm, délka 100 mm, šířka 67 mm, váha 360 g. Ostří od 0.85 m, ostření i zoomování je vnitřní, takže těch deset centimetrů (plus 4 cm sluneční clona) je konečná míra a při ostření se nic neotáčí, což uvítají majitelé polarizačního filtru.

Jak se s ním fotí
Jakmile ho vezmete do ruky, oceníte smysl mirrorlessů a micro čtyřtřetinového formátu obzvlášť. Co je to platné, váží pětatřicet deka, kdežto 70-200 od Canonu skoro půl druhého kila. A výkon? Srovnání není fér, objektiv pro full frame má jiné vlastnosti a jiné výsledky než objektiv pro micro 4 / 3, ať jsou přepočty jakékoli. Nicméně pokud bychom měli hodnotit čistě ostrost kresby, tento Panasonic se může směle pustit do souboje s konkurenční špičkou. Ovládacích prvků tu moc nenajdeme. Široký prstenec slouží k zoomování, úzký k ručnímu ostření a je tu vypínač stabilizace. Na stupnici vidíme údaje o ohnisku, 35, 50, 70 a 100.

Zoomování je hladké. Objektiv neměl tendenci k samovolnému přezoomování, což je dáno konstrukcí vnitřního zoomování, nepotřebuje tedy zámek, jímž někdy jsou jiné objektivy vybaveny.

Ostření je poháněno krokovým motorkem. Motorek pracuje velmi tiše, takže neruší video. Ruční ostření je elektrické, což umožňuje i takový režim, že při ručním ostření se v elektronickém hledáčku zvětší obraz.

Pokud jde o rychlost ostření, v této oblasti pořád ještě dominují zrcadlovky, respektive SLT systém Sonyho: při běhu naší lovecké Nory směrem k fotoaparátu neudržel objektiv psa v ostrosti ani na jinak velmi rychlé Olympusu OM-D. To je ovšem velmi rychlý pohyb… a vyžaduje sonické ostření a princip fázového posunu. Pro běžné situace je rychlost ostření naprosto dostatečná.

 


Ostrost je vynikající už při plné světelnosti, při cloně F2.8 a 4 je samozřejmě střed o něco lepší než okraje, ale v optimální oblasti F8.0 – 11 je obraz excelentní. O nějakých soudkových a polštářkových vadách nebo chromatické aberaci nemá smysl hovořit. Při plné světelnost má tendenci k mírnému vinětování, ale do praktické fotografie se to nepromítne.

Shrnutí:
Panasonic Lumix G X VARIO 35-100mm F2.8 je špičkový objektiv typu zoom s vysokou průběžnou světelností F2.8, vnitřním zoomováním a ostřením, lehký a malý, tudíž nenápadný, ideální v kombinaci s kvalitním tělem, nabízí se novinka Panasonic GH3, pro něj je jako dělaný a pravděpodobně absolutně dělaný. V tom se shodují recenze které jsem četl i ohlasy uživatelů. Všichni řeší cenu, ale to plyne z velkého, velkého nedorozumění, zmíněného už v úvodu. Leica byla v minulosti taky malý formát a byla drahá. Kinofilmová třída byla „malý formát“ ještě v devadesátých létech. Tento objektiv je schopen podat špičkovou kresbu a můžete s ním pořizovat fotky, které budete tisknout ve výstavním formátu 50×70. Cena je stanovena na 32 tisíc korun. Je úměrná výkonu, to je jediné, co mohu k otázce ceny dodat. Na trh přijde objektiv v polovině listopadu.

Ukázky:

Za povšimnutí stojí výkon při přímém záběru slunce – odlesky jsou minimální.

1 2
3 4
5 6
7 8


Chcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2,8?