Nezařazené

Panasonic Lumix G X 12-35 mm F2.8 ASPH Power OIS

Systém Micro Four Thirds je teď bohatší o nový objektiv, který má zlomový význam – do království čtyřtřetinového mirrorlessu vstoupil objektiv s naprosto špičkovými parametry. Zaujme už na první pohled, ano, světelnost F2.8 je průběžná, nemění se během zoomování. Systém Micro Four Thirds má prodlužovací faktor 2, jde tedy o ekvivalent ohnisek 24 až 70 mm. Co víc si přát pro běžnou fotografii, krajinu, živou fotografii, street photography? Písmeno G v názvu značí příslušnost k 4/3, písmeno X je označení prestižní optické řady Panasonicu. Nicméně tento objektiv od jiných skel této řady má jen manuální ovládání zoomu, to možná zklame videisty. Čočky jsou opatřené Nano Surface Coating, nejmodernějšími antireflexními vrstvami. Čoček je 14 v 9 skupinách, lamely clony mají vylepšený tvar, aby se clonový otvor co nejvíce blížil kruhu, lamel je 7. Jedna čočka je UED s nízkým indexem lomu, 4 čočky jsou asférické. Objektiv měří na délku jen 73,8 mm a váží 305 g.

Ostření je vnitřní, takže při ostření se nic nevysouvá, přední část se neotáčí, takže nic nekomplikuje užití polarizačních nebo přechodových filtrů. Objektiv mění svoji délku při zoomování. Proti prachu a vlhkosti je objektiv chráněn kovovým bajonetem a gumovým prstencem.

 


 

 

Tolik tedy specifikace. Objektiv jsem zkoušel na přístroji Olympus OM-D. Zajímavé je, že i Dpreview má svoji předběžnou recenzi v kombinaci s tímto přístrojem, protože je kvalitativně odpovídající – a recenzent tajemně naznačuje, že patrně brzy bude následovat adekvátní výrobek Panasonicu, zřejmě půjde o očekávaný model Panasonic G5. Pro ostatní modely je jaksi „příliš dobrý“. Pravda je, že s Olym jsem dosáhl nevídané míry ostrosti. Na této ukázce je nejhustší čárkování tabulky:

 

 

Vidíte zde jemné moaré, ale nikoli barevné moaré. Další ukázka je z kraje tabulky:

 


 

Zde dochází k mírnému zkreslení a malé aberaci, nicméně v praxi to nehraje absolutně žádnou roli.

Soudkové zkreslení jsem nezaznamenal žádné:

 


Vrátím se ještě k článku na Dpreview, kde objektiv zkoušejí na Olympusu OM-D. Vyzkoušel jsem ho ještě na Olympusu E-PL3 a na – dnes už – veteránovi mirrorlessů, na Panasonicu GF1, který se mnou objel půl světa a všude dělal skvělé služby. Výsledek jednoznačně mluví ve prospěch Olympusu OM-D:

 


Ukázka je část obrazce 1:1 ze středu. Vlevo je OM-D, uprostřed PL3 a vpravo GF1. Je to z toho druhu objektivů, které svými optickými vlastnostmi přesahují možnosti běžných aparátů a dnes zřejmě z formátu Micro Four Third mu sedí právě Oly OM-D. O chystané Panasonicu G5 se webem šíří všelijaké chýry a dá se čekat, že Paňák udělá vše pro to, aby nenechal Olyho olizovat jeho smetanu.

Zpátky k objektivu. Po mechanické stránce se choval skvěle, úžasný je měkký a přitom absolutně přesný chod jeho zoomu. Proslýchá se, že Panasonic chystá ještě 35-100 mm na F2.8, to je ekvivalent 70-200, po léta osvědčeného dlouhoohniskového zoomu, vyráběného každou renomovanou optickou firmou. Kombinace těchto dvou objektivů spolu s kvalitními těly by pak byly vážnou alternativou k APS-C zrcadlovce. Ostatně si myslím, že Oly OM-D takovou alternativou je už dnes. Shrnu – objektiv je špičkový, ovšem tomu odpovídá i jeho očekávaná cena ve výši 25 tisíc.

Ukázky:

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12