Nezařazené

Panasonic Lumix FZ2000

Superzoom FZ1000 s velkým 1“ snímačem a světelným objektivem Leica jsem tu recenzoval předloni. Na Photokinu přivezl Panasonic jeho nástupce. Podívejme se na to, o čem informuje tisková zpráva. Přístroj je osazen novým objektivem LEICA DC VARIO-ELMART s 20x optickým zoomem (rozsah ohniskové vzdálenosti odpovídá 24-480 mm u 35mm fotoaparátu) s vysokou světelností f2,8-4,5. Objektiv tvoří 16 optických členů v 11 skupinách, kdy zdvojená kresba a přezáření jsou omezené na minimum. Díky vnitřnímu zoomu mechanismu a speciální konstrukci optických členů převzaté z profesionálních videokamer je pohyb zoomu mimořádně plynulý a obraz netrpí chvěním a otřesy. V porovnání s předchozím modelem LUMIX FZ1000 se četnost obrazových vad a neostrostí dramaticky snížila o celých 80%. Objektiv LEICA DC VARIO-ELMART je rovněž vybaven devítilamelovou clonou kruhového tvaru, která je zárukou příjemné kresby v bokehu (rozostřené oblasti mimo hloubku ostrosti). Díky galvanometru, kterým bývají obvykle vybaveny profesionální videokamery, se jas záznamu snadno přizpůsobí i proměnlivým světelným podmínkám. Díky vysoké kvalitě 4K videozáznamu splňuje kompaktní fotoaparát i profesionální kritéria .


Panasonic LUMIX FZ2000 se vyznačuje především jedinečnou kvalitou videozáznamů, u ultrazoomových kompaktních modelů dosud nevídanou. Dovede natáčet neomezeně dlouhý záznam1 v rozlišení 4K (Cinema 4K: 4096 x 2160 bodů při 24 obr/s, QFHD 4K: 3840 x 2160 bodů při 30 obr/s) ve formátech MOV nebo MP42. Kromě toho je k dispozici rozlišení Full HD v mimořádně vysoké bitrate 200 Mb/s (ALL-Intra) nebo 100 Mb/s (IPB).
Uživatelé si mohou vybrat z formátů MOV, MP4, AVCHD3 Progressive či AVCHD a z různých variant rychlosti natáčení. Profesionální uživatelé ocení možnost libovolně přepínat mezi hodnotami 59,94 Hz (23,98 Hz) / 50,00 Hz / 24,00 Hz. Kromě toho lze obraz v reálném čase již při natáčení promítat na externí monitor pomocí micro HDMI kabelu (není v základní výbavě). LUMIX FZ2000 navíc nabízí i celou řadu funkcí známých spíše z profesionálních videokamer, např. Dolly Zoom, VFR (variabilní frekvenci), časosběrné snímání nebo systém Stop Motion. K dispozici je i placená softwarová aktualizace, díky níž může být LUMIX FZ2000 kompatibilní se systémem V-Log L.4

Panasonic LUMIX FZ2000 je vybaven snímačem MOS s úhlopříčkou 1“ a rozlišením 20,1 megapixelů. Relativně velký snímač znamená lepší odstup signálu od šumu a tedy nižší šumovou hladinu dokonce i při vysokých citlivostech (ISO 12800).


Mezi další velké přednosti LUMIX FZ2000 patří i mimořádně rychlé automatické ostření AF (cca 0,09 s5) a vysokorychlostní sekvenční snímání 12 obr/s při jednorázovém ostření, resp. 7 obr/s při ostření kontinuálním. V jedné sekvenci lze uložit až 100 snímků ve formátu JPG nebo 30 RAW souborů.

V režimu 4K PHOTO lze libovolné okénko z videozáznamu, natáčeného rychlostí 30 obr/s, uložit jako samostatný snímek v rozlišení 8 megapixelů a to ještě dříve než stačíte zmáčknout spoušť (4K Pre-burst). Toto rozlišení bohatě stačí na tisk ve formátu A3. Funkce Post Focus zase umožňuje vybrat vhodné místo ostření až po stisku spouště u hotových snímků. Kromě toho je fotoaparát nově vybaven i funkcí Focus Stacking, díky níž lze vyfotografovat sérii snímků zaostřených na různá místa, poté je složit dohromady a nastavit tak hloubku ostrosti zcela dle svých představ. Pomáhá to především v makrofotografii.


Panasonic LUMIX FZ2000 je vybaven špičkovým hledáčkem typu OLED s rozlišením 2,36 milionu bodů a poměrem zobrazení 0,74x (ekvivalent klasického fotoaparátu s poměrem stran 35 mm). Technologie OLED znamená mimo jiné velmi rychlé překreslení pohybu s minimální prodlevou (méně než 0,01 s), ale také skvělý poměr kontrastu 10 000:1, takže je v hledáčku výborně vidět celá scéna. Očnice velikosti 20 mm umožňuje pohodlné využití i lidem s brýlemi.

Mezi další přednosti patří ergonomicky tvarovaný úchop pro pravou ruku, díky němuž lze fotoaparát pohodlně používat nepřetržitě po dlouhou dobu bez obav z neostrosti vlivem únavy. Dva otočné voliče na přední a zadní straně umožňují snadné a rychlé nastavení expozičního času a clony, spoustu dalších funkcí a parametrů lze intuitivně ovládat pomocí samostatných tlačítek, přepínačů a voličů.


Ovládání usnadňuje i velký výklopný a dotykový displej na zadní straně s úhlopříčkou 7,6 cm a rozlišením přibližně 1,04 milionu bodů. Displej má 100% pokrytí scény a výklopná konstrukce výrazně napomáhá při fotografování z nezvyklých úhlů.

Další funkce a parametry 3.5mm zdířka na mikrofonní vstup / 3.5mm zdířka na sluchátkový výstup
Snadná bezdrátová komunikace s chytrými telefony přes Wi-Fi
LUMIX FZ2000 je vybaven Wi-Fi portem (IEEE 802.11 b/g/n) pro snadné sdílení snímků i ovládání fotoaparátu přes displej mobilního zařízení.

K Lumixu FZ2000 je možné připojit celou řadu dalšího příslušenství – Externí blesky DMW-FL580L, DMW-FL360L, DMW-FL200L, stereofonní mikrofon DMW-MS2, LED světlo určené pro natáčení videa VW-LED1, dálkový odpalovač DMW-RSL1, 67mm PL Filtr DMW-LPL67 a MC Protektor (DMW-LMCH67).