Nezařazené

Panasonic Lumix FZ 72

Tento přístroj je znám i pod názvem FZ70, ale v EXIF mají jeho fotky 72 a držme se tedy toho. Ano, je to rekordman s rozsahem zoomu od ekv. 20 do neslýchaných 1200 mm.

Tento přístroj je znám i pod názvem FZ70, ale v EXIF mají jeho fotky 72 a držme se tedy toho. Ano, je to rekordman s rozsahem zoomu od ekv. 20 do neslýchaných 1200 mm.

Jaký je a komu je určen
Už na první pohled zaujme robustností, je to fakt macek do ruky, nic kapesního. Tím pádem se dobře drží a na držení dvanáctistovky už potřebujete mít něco v ruce. Jde o ultrazoom s elektronickým hledáčkem (202 tisíc bodů), tedy ten typ přístroje, který nám suploval zrcadlovky v době, kdy se jejich ceny potulovaly ve hvězdném prostoru. Přístroj je šestnáctimegový, má 1 /2,3 palcový MOS snímač s předním osvitem (tedy zadním, tedy BSI, je v tom terminologický zmatek – je to snímač systému fotodiody vpředu, obvody vzadu), výrobce je s největší pravděpodobností Sony. Procesor je Venus Engine, rozsah citlivosti 100 až 3200, s navýšením 6400 ISO. Fotky lze snímat v JPEG i RAW. Objektiv DC Vario má fyzicky rozsah 3,58 – 215 mm, po přepočtu to dělá těch 20 až 1200 při velmi dobré světelnosti 2.8 až 5.9. Podotýkám, že „bejt to na kinofilm“ a mělo by jít o 1200 mm na F5.9, ten objektiv by vážil půl metráku a stál by meloun. Objektiv je technicky vzato „state of art“ moderní optiky. Má 14 členů ve 12 skupinách, 6 asférických čoček s 9 asférickými povrchy a 3 čočky z ED skla.


Displej je třípalcový se 640 tisíci body, pevný , nedotykový. V hledáčku vidíme 100% pole, má 200 tisíc bodů, to jsou v podstatě skromné údaje, čili hlavní atrakcí je objektiv a vše ostatní je v kategorii běžného průměru, což se týká i rozsahu časů od 8 sec do 1 /2000 sec. Hledáček nemá oční sensor a je tedy třeba ho ručně přepínat. Sériové focení dosahuje až 9 fps. , při 5 fps funguje průběžný autofokus. Video je full HD 1920, stereomikrofony mají vestavěnou clonu proti šustění větru a zvuk je zpracován systémem Dolby. Tyto mikrofony jsou chlouba přístroje a jsou vítaným pomocníkem při natáčení videa, to je zde FullHD až 60 fps. Přístroj by na jedno nabití měl podle standardu CIPA udělat 400 obrázků. Váží 606 g a měří 130 x 97 x 118 mm.


Je to příjemně ovladatelný fotoaparát s dvěma volitelnými tlačítky. Objektiv na té krátké straně kreslí velmi uspokojivě, s dvanáctikilem jsou samozřejmě problémy, jak si povíme dále. Řekl bych, že je to přístroj vhodný pro milovníka přírody, který nebude aspirovat na špičkovou kvalitu výsledku. Nemá smysl si namlouvat, že dosáhneme stejných výsledků, jako kdybyste se do lesa vypravili se zrcadlovkou a půlmetrovým objektivem.

Ovládání a menu
Ovládání je velmi příjemné. Zapínání je páčkou pod kruhovým voličem, na něm máme režimy PASM, jednu pozici pro uživatelské nastavení, art filtry, scény, s inteligentní automatiku. Na horní stěně pak nalezneme spoušť s ovládáním zoomu, spoušť videa, tlačítko pro nastavení sériového focení a tlačítko FOCUS. Po zmáčknutí lze posunout ostřicí bod a měnit jeho velikost rollerem, ten je na příhodném místě pod horní hranou. Tato dvě tlačítka velmi usnadňují práci.


Na zadní stěně je toho víc. Zleva, pod hranou je tlačítko pro aktivaci vestavěného blesku (přístroj má ještě sáňky pro externí blesk, pro focení ptáků je to velmi užitečná věc), přepínač EVF/displej (EVF nemá oční sensor, ale má korekci oční vady), dále je to uzávěr ostření a expozice (lze nastavit), vpravo od displeje je tlačítko pro režim ostření a pro přehrávání. Důležitý je roller. Ten slouží k nastavování různých funkcí, ale po stisknutí se přepne na korekci expozice – je to řešení známé ze systémových kompaktů řady G, je velmi pohodlné a účinné.

Na čtyřcestném voliči máme předvolené ISO, WB a samospoušť, vlevo je volitelné Fn 2 tlačítko (Fn 1 je to volitelné AEL tlačítko, doporučuji změnit, to AEL se málo používá). Dole pod voličem je displej a koš. Roller zároveň slouží k ovládání korekce expozice – po zmáčknutí směrem dovnitř.

Menu pro záznam má 6 obrazovek, žádné nástrahy a záhady tu nejsou. Je dobře si nastavit limit automatického ISO – s tak dlouhým objektivem je dobře fotit s prioritou času, dejme tomu 1/1000 sec, a potom přístroj doplní ISO, když clona nestačí (což mnohdy nestačí). Další oddíl menu je vyhrazen videu, načež následuje setup s osmi obrazovkami. Na obrazovce č. 4 doporučuji volit Zobrazit přepaly, v defaultu je to vypnuté.

Jak se s ní fotí
Abych byl upřímný, mám problém jen s těmi šíleně dlouhými ohnisky. Jinak je ten přístroj OK, startuje rychle, ostří jak se dá čekat u kompaktu. Při focení na ekv. 1200 sice dosahujeme podivuhodně efektních výsledků, nicméně kvalita obrazu je hodně problematická. Už to, že fotíte do obrovské dálky. Vzduch se tetelí a už to rozhodí obraz. Stabilizátor je ovšem výborný – pozná se to podle toho, že při pohledu do hledáčku máte pocit klidného obrazu, i při tom dlouhém ohnisku.

Oceňuji hlavně ten kratší konec zoomu. Ohnisko odpovídající 20 mm, to už je hodně širokoúhlý objektiv. Proč jenom se ten zoom nezastaví, ať visím, na ekv. 200 mm, to by pak byla ideální kombinace. Ale dvanáctistovka… I za slunečného počasí doporučuji nastavit automatické ISO a pracovat v režimu priority času tisícinou. Trochu bude problém s šumem, což je důsledek málo rozměrného čipu (a ten musí být malý kvůli rozsahu objektivu). Šum je patrný ve stinných partiích už při 400 ISO a citlivost 1600 ISO je asi tak snesitelný limit pro kvalitativně nenáročnou fotku. Což samozřejmě koliduje s požadavky na objektiv dlouhý 1200 mm, ale už se nechci opakovat.


Velmi příjemný je makro-zoom. Volba makra má samostatné tlačítko nad čtyřcestným voličem. Makro-zoom je sice jen 1:3, ale i tak je to velmi příjemné a užitečné zařízení. Ostřit lze i ručně, ostří se rollerem a při ostření se na chvilku zvětší obraz na displeji.

Shrnutí
Panasonic Lumix FZ 72 je kompakt s rekordně rozsáhlým zoomem 20-1200 mm, určený k univerzálnímu použití. Je velmi dobře ovladatelný a vychází vstříc i nepoučenému uživateli. Má obdivuhodně výkonný stabilizátor, nicméně ani ten nezaručí bezproblémově ostrý obraz při nejdelším ohnisku. Stojí 10 a půl tisíce, jeho souputník FZ200 je o dva a půl tisíce dražší, třebaže má „jen“ 600 mm maximálního vyzoomování. To je námět pro přemýšlení případnému zájemci o držitele zoomovacího rekordu.

Ukázky:

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky fotoaparátu Panasonic Lumix FZ72 ?