Nezařazené

Panasonic LUMIX DMC-TZ80

Z kraje ledna představil na CES Panasonic i novou tézetku, nástupce sedmdesátky z loňského ledna. Nárůst na osmnáct mega z dvanácti, to není ani tak pokrok, jako návrat, vždyť 18 mega měly TZ60 i TZ40, tu jsem recenzoval před třemi lety. Snímač CMOS zůstal při rozměru 1 /2,3 palce a s ním i max 6400 ISO, při tak malém čipu použitelné jen informačně. Pro video je k disposici pětiosá stabilizace obrazu. Zůstal i objektiv s monstrózním rozsahem 24-720/3.3/6.4, který ostří od půl metru, v makru od 3 cm.


Displej je nadále pevný třípalcový megový, ale chválabohu už dotykový. To pokládám za nejvýznamnější vylepšení tohoto ultrazoomu. Hledáček je elektronický s 1,66 megapixely. Přibyla i elektronické závěrka, lze exponovat až 1 /16000 sec. Potěší zvýšení rychlosti série až na 40 fps. Snímky v JPEG i v RAW se zapisují na SD kartu. Výstup je USB nebo micro HDMI. Lithiový aku by měl utáhnout 320 fotek, přístroj oproti sedmdesátce lehce přibyl na váze (282 g) a rozměry mí 112 x 64 x 38 mm.


Je to aparát určený nenáročnému focení. Jeho rozsah zoomu může být příjemný zvláště při cestovní fotografii bez vysokých nároků na kvalitu. Však taky jeho předchůdce ocenila Dpreview jako nejlepší cestovní kompakt. Pro fotky na Facebooku zcela dostatečný, zvětšeniny 50 x 60 cm z toho asi pořizovat nebudete. Rozměrově i váhou splňuje parametry kladené na kompakt, který je dost malý na to, aby se vešel do kapsy a neobtěžoval, ale ne zas tak moc malý, aby byl titěrný a tudíž těžko ovladatelný. Také jeho uživatelské funkce jsou rozumné. Na kompaktu možná bude někdo chtít zkoušet prioritu času nebo clony, ale ještě nikdy jsem neviděl někoho, kdo by měl klasický kompakt a na něm externí blesk.

Ovládání a menu
Přístroj se zapíná tlačítkem vpravo na horní stěně. Vedle něho je spoušť spojená s ovládáním zoomu, kousek dál spoušť pro video, dále zde najdeme kruhový volič s volbou režimů. Začneme inteligentní automatikou, následuje (otáčíme ve směru hodinových ručiček) volba kreativních filtrů, scénické režimy a panorama. Dále tu je poloha pro uživatelské nastavení a video. Následuje PASM, tedy čtveřice voleb „pro znalé“, tedy programovatelná automatika, priorita času a clony a manuál.


Změny jsou na zadní stěně. Je tu záplava Fn tlačítek, i s virtuálními je jich celkem devět. Nahoře je tlačítko pro přepínání displeje a elektronického hledáčku. Není tu ale už tlačítko na wi-fi, místo něho je fotografická kvalita videa v 4K, ale pozor, v menu na obrazovce 13 ho lze nastavit na cokoli jiného včetně wi-fi (tu jinak musíte aktivovat z menu). Na Fn2 je implicitně Dodatečné zaostření. To je funkce, kterou předvádím zde na stránce ve videu. Přístroj v tomto režimu pořídí sérii osmimegových obrázků (zcela dostatečné rozlišení!) , každý s jinou rovinou ostrosti a pak je možno sérii prozkoumat a uložit si tak zaostřený snímek, jak se nám líbí. Opakuji, uvidíte to na videu, možná z toho budete trochu tumpachoví, ale ono je z toho člověk lehce tumpachový taky, ty rozdíly v ostrosti zas tak moc velké nejsou. Nicméně si myslím, že touto cestou teď vývoj půjde, jelikož zaostření je pořád technologické úzké hrdlo fotografické techniky.


Čtyřcestný volič má předvolené funkce nahoře korekce expozice, dole režimy pohonu a samospoušť, vlevo makro a vpravo blesk, čili klasické řešení. Stiskem středového tlačítka se dostaneme do menu. Kolem něho je prstenec – roller, druhý prstenec je vpředu kolem objektivu. Lze na něj v menu Nastavení dát na příklad korekci expozice, což mi připadá jako dobrá volba.
Pod tím je tlačítko pro režim displeje (ovlivňujeme, co na něm chceme vidět) a vpravo je koš, respektive rychlé menu.

Menu
Má pět oddílů, foto, video, uživatelský setup, setup a prohlížení. Ve fotomenu se ISO nastavuje na obr.5 – už je možné nastavit automatické ISO v manuálním režimu! To nejdůležitější, tedy barevnost, formát, rozlišení a kvalita, je na 1. obr. Na 2. obr. kromě ISPO nastavíme i režim autofokusu, včetně sledování (moc to nefunguje – nikde, nejen na tomto foťáku). Zajímavá je položka i.dynamický, má čtyři stupně a jde v podstatě o projasnění stínů. Vzhledem ale k tomu, že lze fotit v RAW, ten koho takové věci zajímají by měl fotit do rawu a hrát si s tím v počítači. Zajímavost, kterou ukazuju ve videopříloze, je Dodatečné zaostření na obrazovce 4. Zajímavé to je, praktické po mém soudu nikoli. Na 5. obr. vás vyleká MSHTR a ESHTR, ale je to neškodná mechanická, respektive elektronická závěrka. Zde se též nastavuje síla vestavěného blesku. Na 6. obr. je dokonce i kompenzace difrakce, difrakce je ohyb světelných vln a kompenzovat se to moc nedá.

Setup uživatele má dokonce 8 obrazovek. Na 6. je důležité už citované definování 9 Fn tlačítek, ovladač zoomu se tu dá nastavit krokově. Na obr. 7 se nastaví prstenec u objektivu a volič kolem čtyřcestného voliče – obému je třeba věnovat pozornost. Osmá obrazovka má Průvodce menu, to je ne moc užitečné radění v menu, příliš stručné, aby bylo k něčemu.
Ve velkém setupu (5 obrazovek) je zajímavá 2. obr. s možností podsvícení monitoru (displeje) – nastaví se tu síla, včetně reakce na okolní osvětlení.

Jak se s ním fotí
Nabíhá vcelku rychle, o něco přes vteřinu. Odezva spouště je velmi uspokojivá a lze tím fotit i živé scény. Kresba na kratší straně rozsahu zoomu je výborná. Toto je ukázka ze středu:


V rohu to jde jen málo dolů.


Přeexpozicí jsem se pokusil vyvolat v rohu obrázku aberaci – a žádná tam nebyla, pro takový zoom a tak malý čip je to velmi dobré vysvědčení.


Také slunci v záběru vzdoroval ten skřítek pozoruhodně.


Zvětšení počtu pixelů se podepsalo na šumu. Už při 800 Iso je na pováženou, toto je výřez 100%:


Vyšší ISO tady z důvodů hygienicko epidemiologických neuvádím. Je to foťák do pěkného počasí. Vůči ohnisku s ekv. 720 mám velkou skepsi a poznatky s tímto aparátem učiněné mě v ní utvrzují. Fotoaparát je to dobře vybavený, s mnoha zábavnými funkcemi a s velkými možnostmi, ale mít 12 mega a max 300 mm ekv, bylo by lépe.

Videoukázka
Na tomto cca 7 minut dlouhém videu přístroj stručně předvádím, hlavně to doostření a taky ukazuju efekty dlouhého ohniska.


Shrnutí
Je to bezpochyby příjemný cestovní kompakt, který vás přes wi-fi spojí s vaší komunitou kdekoli v dosahu sítě sítí. Je třeba se držet lepšího počasí, protože vysoké ISO není jeho silná stránka, a fotit spíše na kratší než delší ohniska. Má mnoho zajímavých funkcí, například časosběr a animované snímky, to jsou zábavné a zajímavé věci, jež rozhodně stojí za vyzkoušení. Funkčnosti rozhodně přispělo dodání dotykového displeje.

Ukázky:

Obr 1 a 2 rozsah zoomu, 13 kreativní filtr, 18 je panorama

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Panasonic TZ80.