Nezařazené

Panasonic Lumix DMC-L1

Panasonic, součást koncernu Matsushita , začne prodávat svou první digitální zrcadlovku s výměnnými objektivy 22. července 2006 v Japonsku pod označením LUMIX DMC-L1. Zde je tisková zpráva.

Hlavním cílem společnosti Panasonic při vývoji modelu DMC-L1 bylo uvedení digitální zrcadlovky, která nabídne výjimečnou kvalitu obrazu a zachová si jednoduché a intuitivní ovládání vycházející z klasických fotoaparátů.

Celkový pohled


DMC-L1 je dodáván s objektivem LEICA D VARIO-ELMARIT, který je jako první vybaven systémem optické stabilizace obrazu MEGA O.I.S. vyvinutým speciálně pro digitální fotoaparáty. Model DMC-L1 je postaven na standardu 4/3 a osazen snímačem Live MOS s rozlišením 7,5 megapixelu, který je zárukou špičkové obrazové kvality. Nový fotoaparát uživateli nabídne funkci Live View, která využívá obrazového výstupu přímo ze snímače Live MOS a nabízí tak uživateli na LCD displeji stejný obraz, jaký zachycuje snímač. Funkce „živého“ náhledu Live View spolu s velkým LCD displejem fotografům otevírá nové možnosti pro snadnou a přesnou kompozici.

DMC-L1 je vybaven ultrazvukovým filtrem, který automaticky řeší dlouhodobý problém zrcadlovek, jímž je prach usazující se na snímači.

Panasonic integroval do modelu DMC-L1 nejvyspělejší digitální technologie a zároveň dokázal zachovat atraktivní vzhled přístroje a podobný styl fotografování jako s klasickým kinofilmovým fotoaparátem. Manuální nastavení rychlosti závěrky společně s clonovým kroužkem na objektivu LEICA D VARIO-ELMARIT 14-50mm/F2,8-3,5 poskytuje uživateli snadnou a intuitivní kontrolu nad expozicí snímku. Tělo z magnesiové slitiny svým retro designem připomene klasické fotoaparáty minulosti. V kombinaci s objektivem z hliníkové slitiny celý přístroj nabízí jak vysokou odolnost, tak skvělý vzhled.

Panasonic DMC-L1 je špičková digitální zrcadlovka, s níž je radost pracovat a která dokáže nabídnout skvostné fotografie. Díky nekompromisní obrazové kvalitě i zpracování nabízí úchvatné zážitky z fotografování jak začátečníkům, tak pokročilým amatérům i profesionálním fotografům. Je to fotoaparát, který vedle bezprostředních momentek dokáže vytvořit i skutečně expresivní, umělecké fotografie.

1. Díky propracovanému designu se přístroj příjemně drží i používá
2. Objektiv Leica D vybavený systémem optické stabilizace nabízí vynikající kvalitu obrazu
3. Funkce Live View umožňuje nové způsoby komponování a exponování.
4. Systém redukce prachu zabraňuje snížení kvality snímků způsobenému prachem usazeným na snímači

FAKTA O VÝVOJI FOTOAPARÁTU

Ve snaze vytvořit originální digitální alternativu ke klasickému kinofilmovému fotoaparátu se společnost Panasonic zaměřila na vývoj digitálních fotoaparátů, které budou především nabízet nádherné fotografie: jasné, detailně prokreslené, výrazné, bez nechtěných efektů charakteristických pro digitální snímky. Navíc musí být fotografování s nimi snadné a intuitivní.

Systém výměnných objektivů pro model DMC-L1 je kompatibilní se standardem 4/3. Přestože DMC-L1 nabízí řadu výhod charakteristických pro digitální fotoaparáty, ovládání a styl používání tohoto přístroje je velice blízké kvalitnímu analogovému fotoaparátu. Kombinace skvělého obrazu, snadného ovládání a dobrého pocitu z práce s fotoaparátem činí z DMC-L1 jedinečnou digitální zrcadlovku.

Kompatibilita se standardem 4/3
Systém výměnných objektivů je založen na otevřeném formátu 4/3, který byl vyvinut jako společný standard pro digitální fotoaparáty. DMC-L1 je proto vybaven snímačem Live MOS typu 4/3, což znamená, že fotoaparát je možné používat s objektivy od řady výrobců a uživatel tak má podstatně širší možnosti volby. V systému 4/3 je průměr objektivu větší než kruhová plocha obrazu a proto je možné navrhnout objektiv tak, aby světlo dopadalo přímo na snímač. Proto mohou mít objektivy určené pro digitální fotoaparáty menší rozměry než objektivy určené pro fotoaparáty na 35mm kinofilm.

ZÁKLADNÍ VLASTNOSTI

1. Díky propracovanému designu se přístroj příjemně drží i používá

Design DMC-L1 odráží snahu společnosti Panasonic nabídnout ve svých přístrojích víc než vysokou funkčnost. Otočný volič rychlosti závěrky na těle a clonový prstenec na objektivu představují pro uživatele lepší kontrolu. Objektiv LEICA D VARIO-ELMARIT 14-50mm/F2.8 ASPH je vybaven též zaostřovacím kroužkem a otočným přibližovacím prstencem. Tyto ovládací prvky poskytují uživateli rychlou, snadnou a intuitivní kontrolu nad fotoaparátem, jejímž výsledkem je pohodlné fotografování v nejrůznějších situacích. DMC-L1 nabízí uživateli rychlou odezvu a uspokojivý výkon, který od takto propracovaného fotoaparátu očekává.

DMC-L1 nabízí sofistikovaný design, vynikající spolehlivost a odolnost, na čemž má zásluhu i vysoce odolná magnesiová slitina, která byla použitá pro tělo fotoaparátu. Periferie a úchopová část těla jsou pokryté texturovanou imitací kůže, jež zajišťuje bezpečné a pevné držení.

2. Skvělý obraz díky objektivu Leica D s optickou stabilizací obrazu
Objektiv LEICA D VARIO-ELMARIT je vůbec prvním výměnným objektivem značky Leica, který byl navržen speciálně pro digitální fotoaparáty. Jde o standardní objektiv se zoomem, který kombinuje optické technologie vyvinuté společnostmi Leica Camera AG a Panasonic. Speciálně pro tento objektiv byla vytvořena nová řada kvalitativních standardů, které mají zajistit co nejlepší výkon v kombinaci s daným fotoaparátem.

Schema optické stabilizace


Objektiv Leica D nabízí skvělé snímky, ať fotíte portréty nebo krajiny, protože disponuje rozsahem ohniskové vzdálenosti srovnatelným s 28 mm (široký úhel) až 100 mm (střední teleobjektiv) na 35mm kinofilmu. Vysoce světelný objektiv F2.8 – 3.5 umožňuje též maximální využití efektu rozostření, kterého je možné docílit pouze u zrcadlovek.

Objektiv nabízí skvělé možnosti i pro makro fotografování díky minimální vzdálenosti 29 cm od objektu (ekvivalent 0,32násobného zvětšení na 35mm kinofilmu) v celém rozsahu zoomu.

Systém objektivu obsahuje 16 prvků ve 12 skupinách a je vybaven dvěma skleněnými asférickými čočkami s velkým průměrem. Objektiv plně vyhovuje kvalitativnímu standardu Leica D, nabízí špičkový optický výkon a dokonale spolupracuje s tělem digitální zrcadlovky. Výsledkem je dokonalé zpracování obrazu, který má jas, hloubku a detailní kresbu v celé ploše i při plně otevřené cloně.

Systém optické stabilizace obrazu MEGA O.I.S., jímž je objektiv vybaven, pomáhá minimalizovat rozostřené záběry a zajišťuje ostré snímky i v obtížných situacích, například při fotografování makro detailů, snímků pořizovaných v interiérech nebo za zhoršených světelných podmínek. Pomocí pohybových čidel a technologie Venus Engine Plus LSI dokáže objektiv detekovat a kompenzovat pohyb 4000krát za vteřinu. Uživatelé mají k dispozici dva režimy stabilizace obrazu. V prvním režimu je trvalá kompenzace chvění, takže obraz v hledáčku i na LCD panelu je stabilizovaný a ostrý, což umožňuje snadnější kompozici záběru. V druhém režimu se systém aktivuje pouze po stisknutí spouště a kompenzace je proto účinnější. Uživatel má možnost zvolit si preferovaný systém podle konkrétní situace.

3. Funkce Live View umožňuje nové způsoby fotografování
Společnost Panasonic vyvinula funkci full-time Live View (živý náhled), která umožňuje uživatelům dosáhnout velice přesné kompozice záběru na

Fotografování „na displej“ díky Live View


2,5palcovému LCD panelu s vysokým rozlišením. U předchozích digitálních zrcadlovek byl „živý“ obraz k dispozici pouze prostřednictvím hledáčku. Nová funkce Live View tak představuje velký skok v oblasti digitálních zrcadlovek a uživatelům nabízí zcela nové možnosti fotografování.

Funkce průběžného živého náhledu Live View nabízí 100procentní pokrytí fotografovaného pole, takže na velkém 2,5palcovém LCD panelu vidíte stejný obraz jako na snímači fotoaparátu. Díky této funkci mohou uživatelé snadno, rychle a přesně vytvářet kompozici záběru na LCD panelu. Displej rovněž zobrazuje klíčové informace, jako histogram a vyvážení bílé barvy, které lze snadno kontrolovat před pořízením snímku. Pokud při fotografování použijete stativ, Live View vám umožní vytvořit kompozici záběru, aniž byste se museli sklánět nad hledáčkem. Při používání přístroje fotograf záhy zjistí, že mu funkce Live View poskytuje mnohem větší flexibilitu a pohodlí při práci.

Pro použití průběžného živého náhledu s funkcí Live View musí snímač Live MOS zůstat v poloze ON. Snímač má totiž obrazový výstup, který vysílá signál přímo do LCD panelu a umožňuje tak ve vysoké kvalitě rozlišení zobrazit na displeji stejný obraz, jaký dopadá na snímač. Pokud je funkce Live View aktivní, vnitřní zrcadlo je ve zvednuté poloze a optický hledáček proto není aktivní.

Funkci Live View je možné využít jak v režimu automatického, tak manuálního zaostřování. Při použití manuálního zaostřování je možné si v záběru vybrat určitou oblast a tu až desetkrát zvětšit. Na 2,5palcovém LCD displeji s rozlišením 207.000 bodů si pak snadno zkontrolujete, zda je záběr ostrý. Pomocí speciálního tlačítka pro náhled je také možné zkontrolovat hloubku ostrosti. Kdykoli dochází k úpravě clony, DMC-L1 automaticky upravuje jas v obraze Live View na LCD panelu tak, aby výsledný obraz nebyl příliš tmavý nebo špatně viditelný. Díky této funkci je možné kontrolovat hloubku ostrosti mnohem snadněji.

4. Vysoce výkonný a energeticky úsporný snímač Live MOS typu 4/3 s rozlišením 7,5 megapixelu
Snímač Live MOS používaný v DMC-L1 poskytuje nádherné fotky s jemným odstupňováním a širokým dynamickým rozsahem, jaké dokáže nabídnout pouze CCD snímač. Vyznačuje se však také nízkou spotřebou energie, jež je charakteristickým znakem snímačů CMOS. Díky integraci vyspělé technologie dokáže snímač pracovat při nízkém napětí 5 V, čímž se mimo jiné minimalizuje šum v tmavších částech snímků. Fotodiody zapuštěné hluboko v křemíkové vrstvě navíc vytvářejí strukturu, jež potlačuje šum vznikající na povrchu podkladu. Takto se minimalizují pixelové defekty a hrubá textura, jež často charakterizují snímky pořizované v nedostatečném osvětlení a výsledné fotografie jsou jasné a ostré.

5. Systém odstranění prachu a dalších částic, které zhoršují kvalitu snímku
Jedním z nejpalčivějších problémů digitálních zrcadlovek s výměnnými objektivy je riziko proniknutí prachu do těla přístroje při výměně objektivů. Tento prach může přilnout na obrazový snímač a přirozeně poškozovat kvalitu pořizovaných snímků. Společnost Panasonic vyřešila tento problém prostřednictvím vestavěného ultrazvukového filtrovacího systému (Supersonic Wave Filter), který používá ultrazvukových vibrací 3000krát za sekundu a automaticky odstraňuje jakékoli nečistoty, které přilnou na snímač. Systém výrazně zjednodušuje údržbu fotoaparátu a eliminuje obavy z prachu, který by mohl do přístroje vniknout při výměně objektivů v exteriéru, takže se uživatelé mohou plně soustředit na samotné fotografování.

6. Zpracování obrazu pomocí technologie Venus Engine III LSI
Venus Engine III je technologií zpracování obrazu speciálně vyvinutou společností Panasonic pro objektivy Leica D a snímače Live MOS. Tento vyspělý systém pomáhá reprodukovat snímky s vysokým rozlišením, v přirozených barvách a s plynulými přechody, ale též dokáže rozlišit chromatický (barevný) šum od jasového (bílého) šumu a selektivně potlačit právě chromatický šum, který bývá jednou z hlavních příčin zhoršené kvality snímků. Venus Engine III pracuje navíc velice rychle: fotoaparát je tak připraven k použití za méně než 1 sekundu po zapnutí a závěrka pracuje v mnohem kratších intervalech, což je výhodné pro sériové snímání.

Venus Engine III spotřebuje o 20 % energie méně nežli jeho předchůdce. V kombinaci s nízkou spotřebou snímače Live MOS tak fotoaparát nabízí vyšší životnost baterie. Na jedno nabití je možné pořídit kolem 450 snímků (ve standardu CIPA) a to při používání zapnutého LCD panelu v režimu Live View a zapnutého stabilizátoru MEGA O.I.S.

7. Filmový režim
U kinofilmových fotoaparátů ovlivňuje výběr filmu barevné podání, přechody mezi odstíny i barevnou sytost. Fotograf si tak může vybrat k dosažení kýženého efektu vždy konkrétní film. Podobnou možnost mu nyní nabízí i zrcadlovka DMC-L1, kde si uživatel může vybírat ze sedmi „filmových“ režimů, včetně čtyř barevných nastavení (standardní, dynamické, přirozené a jemné) a tří monochromatických nastavení (standardní, dynamické a jemné). Stejně jako tradiční fotografové mohou volit různé filmy podle charakteristiky záběru, uživatelé DMC-L1 dosáhnou podobného efektu pouhým přepínáním mezi jednotlivými režimy.

8. Vyvážení bílé na dvou osách
Kromě konvenčního nastavení vyvážení bílé je fotoaparát DMC-L1 vybaven dvouosým systémem nastavení, který umožňuje mnohem jemnější vyvážení. Nastavení je možné upravovat na horizontální (jantarová – modrá) a vertikální ose (zelená – magenta). Tak je možné nastavit detailní vyvážení barev prakticky napříč celým barevným spektrem.

9. Extra optický zoom*
Když je fotoaparát nastaven na nižší rozlišení, než umožňuje maximální počet pixelů, je možné využít funkci extra optického zoomu*, jež mění obrazový prostor snímače Live MOS a zvyšuje poměr přiblížení.

Na rozdíl od digitálního zoomu zvyšuje funkce extra optického zoomu ohniskovou vzdálenost 1,5násobně** (při fotografování v rozlišení 3 megapixely nebo méně), aniž by docházelo ke kvalitativnímu snížení.

* Dostupný pouze při použití funkce Live View.

** Při použití fotoaparátu DMC-L1 s dodávaným objektivem LEICA D VARIO-ELMARIT 14-50mm/F 2,8 – 3,5.

10. Další funkce a vlastnosti přístroje

  • Podpora formátu SDHC (paměťové karty SD FAT 32 s kapacitou 4 GB a vyšší)
  • Kompatibilní s externími blesky TTL (modely DMW-FL500, DMW-FL360)
  • Funkce AEB (Auto Exposure Bracket) dokáže pořídit tři až pět snímků rychle za sebou s rozdílnými expozičními hodnotami + 1/3 až 1 EV
  • Možnost nastavení rychlosti závěrky na režim Bulb (maximálně 8 minut)

Panasonic, součást koncernu Matsushita , začne prodávat svou první digitální zrcadlovku s výměnnými objektivy 22. července 2006 v Japonsku pod označením LUMIX DMC-L1. Zde je tisková zpráva.

Hlavním cílem společnosti Panasonic při vývoji modelu DMC-L1 bylo uvedení digitální zrcadlovky, která nabídne výjimečnou kvalitu obrazu a zachová si jednoduché a intuitivní ovládání vycházející z klasických fotoaparátů.

Celkový pohled


DMC-L1 je dodáván s objektivem LEICA D VARIO-ELMARIT, který je jako první vybaven systémem optické stabilizace obrazu MEGA O.I.S. vyvinutým speciálně pro digitální fotoaparáty. Model DMC-L1 je postaven na standardu 4/3 a osazen snímačem Live MOS s rozlišením 7,5 megapixelu, který je zárukou špičkové obrazové kvality. Nový fotoaparát uživateli nabídne funkci Live View, která využívá obrazového výstupu přímo ze snímače Live MOS a nabízí tak uživateli na LCD displeji stejný obraz, jaký zachycuje snímač. Funkce „živého“ náhledu Live View spolu s velkým LCD displejem fotografům otevírá nové možnosti pro snadnou a přesnou kompozici.

DMC-L1 je vybaven ultrazvukovým filtrem, který automaticky řeší dlouhodobý problém zrcadlovek, jímž je prach usazující se na snímači.

Panasonic integroval do modelu DMC-L1 nejvyspělejší digitální technologie a zároveň dokázal zachovat atraktivní vzhled přístroje a podobný styl fotografování jako s klasickým kinofilmovým fotoaparátem. Manuální nastavení rychlosti závěrky společně s clonovým kroužkem na objektivu LEICA D VARIO-ELMARIT 14-50mm/F2,8-3,5 poskytuje uživateli snadnou a intuitivní kontrolu nad expozicí snímku. Tělo z magnesiové slitiny svým retro designem připomene klasické fotoaparáty minulosti. V kombinaci s objektivem z hliníkové slitiny celý přístroj nabízí jak vysokou odolnost, tak skvělý vzhled.

Panasonic DMC-L1 je špičková digitální zrcadlovka, s níž je radost pracovat a která dokáže nabídnout skvostné fotografie. Díky nekompromisní obrazové kvalitě i zpracování nabízí úchvatné zážitky z fotografování jak začátečníkům, tak pokročilým amatérům i profesionálním fotografům. Je to fotoaparát, který vedle bezprostředních momentek dokáže vytvořit i skutečně expresivní, umělecké fotografie.

1. Díky propracovanému designu se přístroj příjemně drží i používá
2. Objektiv Leica D vybavený systémem optické stabilizace nabízí vynikající kvalitu obrazu
3. Funkce Live View umožňuje nové způsoby komponování a exponování.
4. Systém redukce prachu zabraňuje snížení kvality snímků způsobenému prachem usazeným na snímači

FAKTA O VÝVOJI FOTOAPARÁTU

Ve snaze vytvořit originální digitální alternativu ke klasickému kinofilmovému fotoaparátu se společnost Panasonic zaměřila na vývoj digitálních fotoaparátů, které budou především nabízet nádherné fotografie: jasné, detailně prokreslené, výrazné, bez nechtěných efektů charakteristických pro digitální snímky. Navíc musí být fotografování s nimi snadné a intuitivní.

Systém výměnných objektivů pro model DMC-L1 je kompatibilní se standardem 4/3. Přestože DMC-L1 nabízí řadu výhod charakteristických pro digitální fotoaparáty, ovládání a styl používání tohoto přístroje je velice blízké kvalitnímu analogovému fotoaparátu. Kombinace skvělého obrazu, snadného ovládání a dobrého pocitu z práce s fotoaparátem činí z DMC-L1 jedinečnou digitální zrcadlovku.

Kompatibilita se standardem 4/3
Systém výměnných objektivů je založen na otevřeném formátu 4/3, který byl vyvinut jako společný standard pro digitální fotoaparáty. DMC-L1 je proto vybaven snímačem Live MOS typu 4/3, což znamená, že fotoaparát je možné používat s objektivy od řady výrobců a uživatel tak má podstatně širší možnosti volby. V systému 4/3 je průměr objektivu větší než kruhová plocha obrazu a proto je možné navrhnout objektiv tak, aby světlo dopadalo přímo na snímač. Proto mohou mít objektivy určené pro digitální fotoaparáty menší rozměry než objektivy určené pro fotoaparáty na 35mm kinofilm.

ZÁKLADNÍ VLASTNOSTI

1. Díky propracovanému designu se přístroj příjemně drží i používá

Design DMC-L1 odráží snahu společnosti Panasonic nabídnout ve svých přístrojích víc než vysokou funkčnost. Otočný volič rychlosti závěrky na těle a clonový prstenec na objektivu představují pro uživatele lepší kontrolu. Objektiv LEICA D VARIO-ELMARIT 14-50mm/F2.8 ASPH je vybaven též zaostřovacím kroužkem a otočným přibližovacím prstencem. Tyto ovládací prvky poskytují uživateli rychlou, snadnou a intuitivní kontrolu nad fotoaparátem, jejímž výsledkem je pohodlné fotografování v nejrůznějších situacích. DMC-L1 nabízí uživateli rychlou odezvu a uspokojivý výkon, který od takto propracovaného fotoaparátu očekává.

DMC-L1 nabízí sofistikovaný design, vynikající spolehlivost a odolnost, na čemž má zásluhu i vysoce odolná magnesiová slitina, která byla použitá pro tělo fotoaparátu. Periferie a úchopová část těla jsou pokryté texturovanou imitací kůže, jež zajišťuje bezpečné a pevné držení.

2. Skvělý obraz díky objektivu Leica D s optickou stabilizací obrazu
Objektiv LEICA D VARIO-ELMARIT je vůbec prvním výměnným objektivem značky Leica, který byl navržen speciálně pro digitální fotoaparáty. Jde o standardní objektiv se zoomem, který kombinuje optické technologie vyvinuté společnostmi Leica Camera AG a Panasonic. Speciálně pro tento objektiv byla vytvořena nová řada kvalitativních standardů, které mají zajistit co nejlepší výkon v kombinaci s daným fotoaparátem.

Schema optické stabilizace


Objektiv Leica D nabízí skvělé snímky, ať fotíte portréty nebo krajiny, protože disponuje rozsahem ohniskové vzdálenosti srovnatelným s 28 mm (široký úhel) až 100 mm (střední teleobjektiv) na 35mm kinofilmu. Vysoce světelný objektiv F2.8 – 3.5 umožňuje též maximální využití efektu rozostření, kterého je možné docílit pouze u zrcadlovek.

Objektiv nabízí skvělé možnosti i pro makro fotografování díky minimální vzdálenosti 29 cm od objektu (ekvivalent 0,32násobného zvětšení na 35mm kinofilmu) v celém rozsahu zoomu.

Systém objektivu obsahuje 16 prvků ve 12 skupinách a je vybaven dvěma skleněnými asférickými čočkami s velkým průměrem. Objektiv plně vyhovuje kvalitativnímu standardu Leica D, nabízí špičkový optický výkon a dokonale spolupracuje s tělem digitální zrcadlovky. Výsledkem je dokonalé zpracování obrazu, který má jas, hloubku a detailní kresbu v celé ploše i při plně otevřené cloně.

Systém optické stabilizace obrazu MEGA O.I.S., jímž je objektiv vybaven, pomáhá minimalizovat rozostřené záběry a zajišťuje ostré snímky i v obtížných situacích, například při fotografování makro detailů, snímků pořizovaných v interiérech nebo za zhoršených světelných podmínek. Pomocí pohybových čidel a technologie Venus Engine Plus LSI dokáže objektiv detekovat a kompenzovat pohyb 4000krát za vteřinu. Uživatelé mají k dispozici dva režimy stabilizace obrazu. V prvním režimu je trvalá kompenzace chvění, takže obraz v hledáčku i na LCD panelu je stabilizovaný a ostrý, což umožňuje snadnější kompozici záběru. V druhém režimu se systém aktivuje pouze po stisknutí spouště a kompenzace je proto účinnější. Uživatel má možnost zvolit si preferovaný systém podle konkrétní situace.

3. Funkce Live View umožňuje nové způsoby fotografování
Společnost Panasonic vyvinula funkci full-time Live View (živý náhled), která umožňuje uživatelům dosáhnout velice přesné kompozice záběru na

Fotografování „na displej“ díky Live View


2,5palcovému LCD panelu s vysokým rozlišením. U předchozích digitálních zrcadlovek byl „živý“ obraz k dispozici pouze prostřednictvím hledáčku. Nová funkce Live View tak představuje velký skok v oblasti digitálních zrcadlovek a uživatelům nabízí zcela nové možnosti fotografování.

Funkce průběžného živého náhledu Live View nabízí 100procentní pokrytí fotografovaného pole, takže na velkém 2,5palcovém LCD panelu vidíte stejný obraz jako na snímači fotoaparátu. Díky této funkci mohou uživatelé snadno, rychle a přesně vytvářet kompozici záběru na LCD panelu. Displej rovněž zobrazuje klíčové informace, jako histogram a vyvážení bílé barvy, které lze snadno kontrolovat před pořízením snímku. Pokud při fotografování použijete stativ, Live View vám umožní vytvořit kompozici záběru, aniž byste se museli sklánět nad hledáčkem. Při používání přístroje fotograf záhy zjistí, že mu funkce Live View poskytuje mnohem větší flexibilitu a pohodlí při práci.

Pro použití průběžného živého náhledu s funkcí Live View musí snímač Live MOS zůstat v poloze ON. Snímač má totiž obrazový výstup, který vysílá signál přímo do LCD panelu a umožňuje tak ve vysoké kvalitě rozlišení zobrazit na displeji stejný obraz, jaký dopadá na snímač. Pokud je funkce Live View aktivní, vnitřní zrcadlo je ve zvednuté poloze a optický hledáček proto není aktivní.

Funkci Live View je možné využít jak v režimu automatického, tak manuálního zaostřování. Při použití manuálního zaostřování je možné si v záběru vybrat určitou oblast a tu až desetkrát zvětšit. Na 2,5palcovém LCD displeji s rozlišením 207.000 bodů si pak snadno zkontrolujete, zda je záběr ostrý. Pomocí speciálního tlačítka pro náhled je také možné zkontrolovat hloubku ostrosti. Kdykoli dochází k úpravě clony, DMC-L1 automaticky upravuje jas v obraze Live View na LCD panelu tak, aby výsledný obraz nebyl příliš tmavý nebo špatně viditelný. Díky této funkci je možné kontrolovat hloubku ostrosti mnohem snadněji.

4. Vysoce výkonný a energeticky úsporný snímač Live MOS typu 4/3 s rozlišením 7,5 megapixelu
Snímač Live MOS používaný v DMC-L1 poskytuje nádherné fotky s jemným odstupňováním a širokým dynamickým rozsahem, jaké dokáže nabídnout pouze CCD snímač. Vyznačuje se však také nízkou spotřebou energie, jež je charakteristickým znakem snímačů CMOS. Díky integraci vyspělé technologie dokáže snímač pracovat při nízkém napětí 5 V, čímž se mimo jiné minimalizuje šum v tmavších částech snímků. Fotodiody zapuštěné hluboko v křemíkové vrstvě navíc vytvářejí strukturu, jež potlačuje šum vznikající na povrchu podkladu. Takto se minimalizují pixelové defekty a hrubá textura, jež často charakterizují snímky pořizované v nedostatečném osvětlení a výsledné fotografie jsou jasné a ostré.

5. Systém odstranění prachu a dalších částic, které zhoršují kvalitu snímku
Jedním z nejpalčivějších problémů digitálních zrcadlovek s výměnnými objektivy je riziko proniknutí prachu do těla přístroje při výměně objektivů. Tento prach může přilnout na obrazový snímač a přirozeně poškozovat kvalitu pořizovaných snímků. Společnost Panasonic vyřešila tento problém prostřednictvím vestavěného ultrazvukového filtrovacího systému (Supersonic Wave Filter), který používá ultrazvukových vibrací 3000krát za sekundu a automaticky odstraňuje jakékoli nečistoty, které přilnou na snímač. Systém výrazně zjednodušuje údržbu fotoaparátu a eliminuje obavy z prachu, který by mohl do přístroje vniknout při výměně objektivů v exteriéru, takže se uživatelé mohou plně soustředit na samotné fotografování.

6. Zpracování obrazu pomocí technologie Venus Engine III LSI
Venus Engine III je technologií zpracování obrazu speciálně vyvinutou společností Panasonic pro objektivy Leica D a snímače Live MOS. Tento vyspělý systém pomáhá reprodukovat snímky s vysokým rozlišením, v přirozených barvách a s plynulými přechody, ale též dokáže rozlišit chromatický (barevný) šum od jasového (bílého) šumu a selektivně potlačit právě chromatický šum, který bývá jednou z hlavních příčin zhoršené kvality snímků. Venus Engine III pracuje navíc velice rychle: fotoaparát je tak připraven k použití za méně než 1 sekundu po zapnutí a závěrka pracuje v mnohem kratších intervalech, což je výhodné pro sériové snímání.

Venus Engine III spotřebuje o 20 % energie méně nežli jeho předchůdce. V kombinaci s nízkou spotřebou snímače Live MOS tak fotoaparát nabízí vyšší životnost baterie. Na jedno nabití je možné pořídit kolem 450 snímků (ve standardu CIPA) a to při používání zapnutého LCD panelu v režimu Live View a zapnutého stabilizátoru MEGA O.I.S.

7. Filmový režim
U kinofilmových fotoaparátů ovlivňuje výběr filmu barevné podání, přechody mezi odstíny i barevnou sytost. Fotograf si tak může vybrat k dosažení kýženého efektu vždy konkrétní film. Podobnou možnost mu nyní nabízí i zrcadlovka DMC-L1, kde si uživatel může vybírat ze sedmi „filmových“ režimů, včetně čtyř barevných nastavení (standardní, dynamické, přirozené a jemné) a tří monochromatických nastavení (standardní, dynamické a jemné). Stejně jako tradiční fotografové mohou volit různé filmy podle charakteristiky záběru, uživatelé DMC-L1 dosáhnou podobného efektu pouhým přepínáním mezi jednotlivými režimy.

8. Vyvážení bílé na dvou osách
Kromě konvenčního nastavení vyvážení bílé je fotoaparát DMC-L1 vybaven dvouosým systémem nastavení, který umožňuje mnohem jemnější vyvážení. Nastavení je možné upravovat na horizontální (jantarová – modrá) a vertikální ose (zelená – magenta). Tak je možné nastavit detailní vyvážení barev prakticky napříč celým barevným spektrem.

9. Extra optický zoom*
Když je fotoaparát nastaven na nižší rozlišení, než umožňuje maximální počet pixelů, je možné využít funkci extra optického zoomu*, jež mění obrazový prostor snímače Live MOS a zvyšuje poměr přiblížení.

Na rozdíl od digitálního zoomu zvyšuje funkce extra optického zoomu ohniskovou vzdálenost 1,5násobně** (při fotografování v rozlišení 3 megapixely nebo méně), aniž by docházelo ke kvalitativnímu snížení.

* Dostupný pouze při použití funkce Live View.

** Při použití fotoaparátu DMC-L1 s dodávaným objektivem LEICA D VARIO-ELMARIT 14-50mm/F 2,8 – 3,5.

10. Další funkce a vlastnosti přístroje

  • Podpora formátu SDHC (paměťové karty SD FAT 32 s kapacitou 4 GB a vyšší)
  • Kompatibilní s externími blesky TTL (modely DMW-FL500, DMW-FL360)
  • Funkce AEB (Auto Exposure Bracket) dokáže pořídit tři až pět snímků rychle za sebou s rozdílnými expozičními hodnotami + 1/3 až 1 EV
  • Možnost nastavení rychlosti závěrky na režim Bulb (maximálně 8 minut)