Nezařazené

Panasonic Lumix DMC-GX8

Pozdě ale přece – Panasonic oznámil svůj nový model ledva jsem vytáhl paty a proto přicházím z informací jaksi se zpožděním. Ano, GX8 je zde a podívejme se na to nejdůležitější, co je s ním spojeno.

Pozdě ale přece – Panasonic oznámil svůj nový model ledva jsem vytáhl paty a proto přicházím z informací jaksi se zpožděním. Ano, GX8 je zde a podívejme se na to nejdůležitější, co je s ním spojeno.

Jde o systémový kompakt, tedy o přístroj s výměnnou optikou, avšak bez zrcadlového mechanismu. Patří k třídě Micro Four Thirds, sdílenou s Olympusem a také s nástupcem Kodaku a dalších méně významných výrobců. Má standardní rozměr čipu CMOS 17.3 x 13 mm , nicméně tento model se jako první dotkl hranice 20 mega – dosud jsou MFT čipy maximálně šestnáctimegové. Maximální rozlišení je tedy 5184 x 3888 bodů, tudíž poměr stran 4:3. Je v prachu a vlhkotěsném těle z hořčíkové slitiny. Nový čtyřjádrový procesor Venus Engine umožňuje nastavit až 25600 ISO. Podle ziskové zprávy je nový procesor schopen několikastupňové eliminace šumu – zvědavost budí uváděný Random Filter , který by měl optimalizovat barevný šum: pochopil jsem to tak, že skvrny (vyvolané parazitním nábojem ve fotodiodách) jsou tímto filtrem rozbity a stejnoměrně distribuovány. Více k tomu až bude dostupný vzorek k testování. Další zvláštností je duální stabilizace – je na čipu, avšak dokáže spolupracovat s některými stabilizovanými objektivy Panasonic k dosažení maximálního zklidnění. Bude ovšem nutno upgradovat firmware oněch objektivů – Panasonic bude postupně firmware uvolňovat a do příštího února mají být změnitelné všechny s výjimkou 14-45mm kitového zoomu, 45-200mm F4-5.6 and 100-300mm F4-5.6 . Protože jsem dobrák od kosti, nebudu rozvádět poznámku, že je pikantní, že se to nebude týkat objektivů, které by to potřebovaly nejvíc, tedy nejpoužívanější seťák a dlouhá skla. Otočme list.


K významným prvkům patří systém ostření DFD (Depth From Defocus). Panasonic ho používá už od modelu GH4: systém odhaduje podle míry rozostření při náhledu, jak daleko je objekt od fotoaparátu a zároveň zjišťuje, zdali je objekt před nebo za aktuální rovinou zaostření. Tato data slouží k urychlení procesu zaostření na principu analýzy kontrastu. Celý proces vychází z uložených profilů objektivů Panasonic MFT. V tiskové zprávě je to „ztraceno v překladu“, jelikož se zde uvádí „působivá rychlost zaostření 0,7 sekundy“, což by opravdu na mě mocně zapůsobilo. Správně má být 0,07 sekundy – a zatímco se dříve uvádělo, že to funguje s 12 objektivy MFT Panasonic, teď se uvádí, že to funguje na širokém konci zoomu při LUMIX G VARIO 14-140 mm / F3,5-5,6 ASPH / POWER O.I.S, (H-FS14140) nebo LUMIX G X VARIO 12-35 mm / F2,8 ASPH / POWER O.I.S (H-HS12035). Což tedy jsou objektivy dva.


Zrychlení zaostřovacího procesu je vítané stejně jako vyšší rychlost sériového focení – 8 snímků za vteřinu a 6 fps s průběžným ostřením (někde se uvádí 12 fps, ale v tiskové zprávě je 8 a 6). Rozsah časů závěrky je od 60 sec do 1/16000. Přístroj ostří i ve velmi nízké světelné hladině – údajně při světle měsíce je schopen spolehlivě ostřit. Zaostřovacích bodů je teď 49. Lze je seskupovat do bloků. Kromě detekce tváře lze nastavit i detekci oka – přístroj vyhledá v obličeji oči na ně zaostří. Spolehlivost automatického sledování se podle tiskové zprávy zvýšila o 200%. Přístroj usilující o zařazení do nejvyšší třídy se nemůže obejít bez 4K videa. Je to video v rozlišení 3840 x bodů při rychlosti 25p (50Hz) nebo 24p, záznam se ukládá ve formátu MP4. Další možností je záznam v rozlišení Full HD, tedy 1920 x 1080 bodů, frekvencí 50p (50 Hz) ve formátech AVCHD Progressive nebo MP4 (MPEG-4 / H.264) s průběžným automatickým ostřením. Zajímavé je ovšem 4K Photo, též známé z aktuálních modelů Panasonicu. Je možno snímat osmimegové fotky v sérii dlouhé až 30 minut. Též je možné sérii zapnout stiskem a opětovným stiskem vypnout a nejzajímavější je Pre-Burst režim, kdy fotoaparát automaticky ukládá 30 okének před stiskem spouště a 30 po něm, takže máte k dispozici 60 snímků.


Přístroj má elektronický hledáček s rozlišením 2,4 mega a zvětšením 1,54x, pokrytí obrazu je 100%. přesností. Na zadní straně fotoaparátu je pak výklopný dotykový displej s úhlopříčkou 7,6 cm a rozlišením 1 040 000 bodů. Pohyb do strany je možný o 180 stupňů, nahoru a dolů pak o 250 stupňů. Výstupy jsou USB 2.0 (nechápu, proč fotoaparáty pořád ještě nemívají USB 3.0) a micro-HDMI, jakož i wi-fi 802.11b/g/n s možností přímého sppojení NFC . Baterka by měla vydržet podle standardu CIPA 330 oken , rozměry jsou 133 x 78 x 63 mm a přístroj váží 847 g. Nezbývá než přejít k podstatným otázkám, tedy k poměru ceny a výkonu. Na trhu je i předchůdce tohoto modelu, GX7 za 15 tisíc. Cena novinky je 33 tisíc za tělo, s objektivem 14-42 II jde za 37 tisíc (k dodání od září). Víc než dvojnásobné navýšení ceny, to se mi nezdá, že něco podobného pamatuji. Tím spíš, že kupříkladu ubyl vestavěný blesk, GX7 ho má. přitom současná vlajková loď MFT Panasonic, model GH4 stojí tělo 36 tisíc. Předpokládám že si cena sedne, ledaže by se ukázalo, že inzerování zásadně převratného odšumování nejsou jen plané reklamní řečičky.