Nezařazené

Panasonic Lumix DMC-FZ1000

Je tu nový superzoom od Panasonicu. Je vybaven týmž jednopalcovým čipem jako je v Sony RX10 a rozsah zoomu je 25-400 / 2.8-4.0 ekv. Rozlišení je 21 mpx s podporou čtyřjádrového procesoru Venus Engine IV. Základní rozsah ISO je 125 – 12800. Objektiv LEICA DC VARIO-ELMARIT (15 členů v 11 skupinách) má optickou stabilizaci v pěti osách, ostření je na kontrast. Ostří od 30 cm, v makru od 3 cm. Přístroj disponuje technologií DFD, použitou už v mirrorlessu GH4: jde o urychlení procesu zaostření tím, že se odhadne kterým směrem se má čočka posunout, přičemž odhad je na základě analýzy dvou obrázků s různou hloubkou ostrosti (vysvětlení ze stránky Panasonicu, lepší vysvětlení dává Imaging Resource). Velmi zjednodušeně DFD znamená, že autofokus počítá se znalostí charakteristiky neostrosti objektivu a z neostrého odvodí, kterým směrem se má zaostřovací sestava vydat – následuje standardní doostření s analýzou kontrastu. V souvislosti s GH4 vyvstaly otázky, protože je to přístroj s výměnnou optikou. Zde ovšem jde o přístroj s vestavěným objektivem, takže tyto pochybnosti odpadají.


Výklopný přetáčecí displej je třípalcový nedotykový s 921 tisíci body. Hledáček je elektronický se 100% pokrytím s výborným rozlišením 2,4 megapixelů. Rozsah časů je od 60 sec do výtečných 16000. Sériové focení má frekvenci až 12 snímků za vteřinu. Korekce expozice jde až do +-5 EV, bracketing má volbu až 7 snímků, to jsou parametry vhodné pro vážné focení. Video je až 4k, MPEG-4 a AVCHD. Vestavěná wi-fi, možnost přímého párování NFC. Měl by vydržet 360 fotek na jedno nabití, váží 831 g, měří 137 x 99 x 131 mm.

Tento nový superzoom je vážná výzva. Má velký čip s vysokým rozlišením a jeho velký rozsah zoomu v podstatě kryje optickou výbavu i hodně dobře zásobeného fotoamatéra. Verdikt samozřejmě vynese až kvalita obrazu a rychlost práce. Pokud by FZ1000 byl aspoň tak pohotový jako jsou mirrorless přístroje, mohl by se z něho stát významný hráč. Každopádně je to významný konkurent Sonyho RX10 (viz naši recenzi z letošního ledna). Tím spíš, že by měl být o třetinu levnější, Sony stojí 30 tisíc (červen 2014). Jen to nechápu, proč nemá dotykový displej, tím spíš, že právě Panasonic vyvinul skvělou kombinaci dotykáče a elektronického hledáčku, kdy lze s okem na hledáčku palcem nastavit na displeji zaostřovací bod. To je boží… ale bohužel ne zde. To je moje zatím jediná výhrada o přístroji, který znám jen z tiskové zprávy.