Nezařazené

Panasonic Lumix DMC-FX55/DMC-FX33


Tisková zráva:
8,1megapixelové přístroje DMC-FX55 a DMC-FX33 nabízejí širokoúhlý 28mm objektiv Leica s 3,6násobným přiblížením a vysokou světelností F2,8. Navzdory nezvykle kompaktnímu a tenkému tělu vám širokoúhlé přístroje umožní do záběru dostat širší skupinku lidí nebo zachytit úchvatné krajiny a architektonické objekty. Ostré a jasné snímky tradičně zajišťuje proslulý systém inteligentní stabilizace obrazu. Jednoduchost ovládání a vyšší komfort při fotografování zase zaručí nový automatický režim, který dokáže automaticky zjistit, co fotografujete a ihned nastavit vše potřebné. Model DMC-FX55 je vybaven velkým 3palcovým LCD panelem, zatímco kompaktnější DMC-FX33 má 2,5palcový panel. Důraz na originální styl prozrazuje vytříbený design obou přístrojů, použití ušlechtilých materiálů a možnost výběru z několika barevných variant.

 

Nahoře model kompaktu Panasonic DMC-FX33, dole Panasonic DMC-FX55

Panasonic se do dějin digitální fotografie zapsal vlastním systémem inteligentní stabilizace obrazu MEGA O.I.S., který nejen úspěšně potlačuje chvění ruky při fotografování, ale automaticky zvolí i potřebnou citlivost ISO tak, aby nedošlo k rozmazání pohybujících se objektů a výsledný záběr měl dostatek světla. Nové modely Lumix byly vybaveny zdokonaleným automatickým režimem, takže výsledkem je snadné používání se skvělými obrazovými výsledky bez nutnosti hlubších znalostí nebo dlouhého nastavování parametrů. Nový automatický režim například zvládne automaticky nastavit typ záběru podle objektu, který se chystáte fotit, ať se jedná o portrét, krajinu, detailní makro snímek, noční krajinu nebo noční portrét. Systém rozpoznání tváře automaticky detekuje lidský obličej a podle toho nastaví potřebné zaostření a expozici. Díky systému rychlého automatického zaostřování zůstává fotoaparát zaostřen na požadovaný objekt, aniž by bylo nutné „namáčknout“ spoušť do poloviny. Fotograf tak získá lepší výkon závěrky a zároveň výrazně uspoří čas nutný k automatickému zaostření. Všechny tyto pokročilé funkce se aktivují automaticky a najednou, takže se můžete plně soustředit na fotografování a nezatěžovat se změnou nastavení fotoaparátu pro každý záběr. Nové Lumixy vše zařídí za vás.

Oba nové modely nabízejí účinné rozlišení 8,1 megapixelu, což umožňuje rozšířit rozsah optického zoomu až na 5,7 násobek při rozlišení snímků 3 megapixely. Zpracování snímků zajišťuje vysoce výkonný procesor Venus Engine III, který dokáže vytvořit skutečně skvostné snímky při minimálním šumu. Výkonný procesor umožňuje také superrychlé snímání až sedmi snímků za sekundu *. Další výhodou je režim vysoké citlivosti, který nastaví ISO až do hodnoty 6400**, kdy dosah vestavěného blesku činí až 16 metrů, takže můžete dosáhnout jasných snímků i za velice špatného osvětlení. V náročných světelných podmínkách také uvítáte rozměrný a vysoce kvalitní LCD panel, který se v takové situaci dokáže automaticky nabídnout 4,5krát detailnější obraz. Pokud naopak fotografujete za ostrého světla, jas POWER LCD panelu se zvýší o 40 procent, takže obraz je neustále naprosto jasně čitelný.

Panasonic Lumix DMC-FX55 bude u nás k dispozici na konci léta letošního roku a to ve stříbrném a černém provedení. Model FX33 bude ve stříbrném, černém, modrém a hnědém provedení. Ceny přístrojů dosud nebyly stanoveny.

* při fotografování v rozlišení 2 megapixely(4:3), 2,5 megapixelu(3:2), 2 megapixely (16:9).

**při fotografování v rozlišení 3 megapixely (4:3), 2,5-megapixelu (3:2), 2 megapixely (16:9).

1.

28mm širokoúhlý objektiv Leica DC se světelností F2,8 v tenkém kompaktním těle

Panasonic dokázal do tenkého kompaktního těla modelů Lumix DMC-FX55/FX33 instalovat 28mm širokoúhlý objektiv LEICA DC VARIO-ELMARIT F2,8 s 3,6násobným zoomem a optický čip CCD o rozlišení 8,1 megapixelu. Špičkový objektiv Leica obsahuje sedm prvků v šesti skupinách a pět čoček s asférickým povrchem. Díky náročným kvalitativním standardům společnosti Leica se vyznačuje vynikajícím optickým výkonem. Navíc při fotografování v rozlišení 3 megapixely je možné využít funkce extra optického zoomu, který dosahuje až 5,7násobné přiblížení.

2.

Skvělé fotografie nejsou již jen doménou profesionálních fotografů – inteligentní automatický režim

Výrobce vybavil oba modely jak systémem MEGA O.I.S., který eliminuje chvění ruky, tak systémem automatické kontroly nastavení citlivosti, který sám nastavuje ISO podle osvětlení scény.

Tyto dvě technologie eliminující rozmazané snímky nyní Panasonic doplnil o další, kterou je inteligentní automatický režim. Tato kombinace přibližuje naplnění ideálu společnosti Panasonic umožnit každému uživateli, ať jsou jeho technické fotografické schopnosti jakékoli, pořizovat krásné a technicky vysoce kvalitní snímky. Zvýšit počet scénických režimů ve fotoaparátu je jedna věc a naučit se tyto režimy náležitě využít věc druhá, proto byly nové modely Lumix vybaveny funkcí automatického výběru scény, kdy přístroj pozná a nastaví scénický režim podle objektu, který se chystáte fotografovat. K dispozici jsou nejčastěji používané režimy, jako je portrét, krajina, makro, noční krajina a noční portrét. Díky systému rozpoznání lidské tváře dokáže fotoaparát poznat, když má před objektivem obličej a podle toho též provede potřebná nastavení (přístroj dokáže rozpoznat až 15 lidských tváří najednou). Rychlé nastavení automatického zaostření umožňuje zaměřit se na objekt, aniž by bylo nutné neustále namačkávat spoušť napolovinu – díky této funkci se výrazně uspoří čas nutný k zaostření. Všechny tyto funkce probíhají simultánně, takže se můžete naplno soustředit na fotografování a nemusíte se zdržovat novým nastavením při změně podmínek. Vše za vás udělá Lumix a jeho inteligentní automatický režim. Vy si můžete naplno vychutnávat fotografování za jakékoli situace a těšit se z výsledků v podobě ostrých a jasných snímků.

3.

Vysoká kvalita snímků, rychlé zpracování: Venus Engine III

Procesor Venus Engine III podporuje funkci multitasking a vyznačuje se velice rychlým zpracováním snímků. Při sekvenčním focení je možné fotit rychlostí až tři snímky za sekundu v plném rozlišení *. Při vysokorychlostním sekvenčním focení zvládne přístroj neuvěřitelných sedm snímků za sekundu. Vždy máte k dispozici neomezené sériové fotografování, které je omezeno pouze volným prostorem na vaší paměťové kartě ***.

Venus Engine III pracuje na principu oddělení jasového šumu od šumu barevného, což má významný dopad na celkovou kvalitu snímku. Efektivní potlačení chromatického (barevného) šumu též umožňuje udržet vysoké rozlišení. Venus Engine III podporuje nový režim vysoké citlivosti, díky němuž lze s modely DMC-FX55/FX33 pořizovat snímky při nastavení ISO až 6400, což je dostatečná citlivost pro fotografování v téměř naprosté tmě bez použití blesku ****. Vysoce výkonný procesor je navíc energeticky efektivní a proto lze na jedno dobití akumulátoru pořídit přibližně 280 snímků *1.

* Max. sedm snímků ve standardním režimu / čtyři snímky ve vysokém rozlišení.

** V rozlišení 2 megapixely (4:3), 2,5 megapixelu (3:2), 2 megapixely (16:9)

*** Rychlost konsekutivního fotografování záleží na vlastnostech paměťové karty. Počet snímků závisí na velikosti karty, životnosti baterie a kompresi snímků.

**** V rozlišení 3 megapixely (4:3), 2,5 megapixelu (3:2), 2 megapixely (16:9)

4.

Jasný 3palcový (FX55) / 2,5palcový (FX33) LCD panel umožňující snadné fotografování a prohlížení snímků

Model DMC-FX55 je vybaven dobře čitelným panelem o úhlopříčce 3 palce, který dokáže zobrazit 230 tisíc barev (model DMC-FX33 má 2,5palcový panel s rozlišením 207 tisíc barev). POWER LCD panel se dokáže automaticky přizpůsobit světelným podmínkám a zvýšit podsvícení až o 40 procent, což usnadňuje fotografování i za ostrého letního slunce, ale také za špatného osvětlení, kdy je signál posílen 4,5krát prostřednictvím metody směsného čtení pixelů. Režim High Angle – k němuž máte pohodlný přístup pomocí zvláštního tlačítka, umožňuje pohodlné prohlížení panelu pod různými úhly, což oceníte například při fotografování s přístrojem nad hlavou.

5.

Vysoké rozlišení HD a širokoúhlé videosekvence

Obrazovky televizorů se neustále zvětšují a stejně tak i jejich rozlišení. Dnešní spotřebitelé požadují kvalitnější snímky i videozáznamy, které lze s fotoaparátem pořídit. Společnost Panasonic dlouhodobě usiluje o to, aby digitální fotografie přinášela spotřebitelům kvalitnější a bohatší zážitky. Proto jsou televizory Panasonic Viera vybaveny vestavěným slotem pro SD kartu, jehož prostřednictvím je možné snadno si prohlížet digitální fotografie nebo videozáznamy. S fotoaparáty DMC-FX55/FX-33 můžete pořizovat snímky ve vysokém rozlišení 1920 x 1080 bodů, pro jejichž prohlížení je možné využít možnosti širokoúhlého televizoru. Panasonic též nabízí přehrávač fotografií s typovým označením DMW-SDP1 HDTV, který fotografie pořízené fotoaparáty Lumix dokáže prezentovat ve vysokém rozlišení HD. Vedle standardního režimu VGA (640 x 480) dokáží modely DMC-FX55/FX33 pořizovat videozáznamy v rozlišení WVGA (848 x 480) při rychlosti 30 snímků za sekundu. Tyto videosekvence jsou jako stvořené pro širokoúhlou obrazovku. Fotoaparáty DMC-FX55/FX33 rovněž nabízejí ojedinělou funkci výběru jednotlivých snímků videozáznamu. Jeden ze snímků si jednoduše vyberete a uložíte jej jako fotografii. Tato funkce je praktická při analýze rozložení složitějšího pohybu, například úderu golfovou holí nebo tenisovou raketou.

6.

Rychlé automatické ostření

Modely DMC-FX55/FX33 dávají uživateli na výběr z několika režimů automatického zaostřování: rozpoznání obličeje, 5bodové, 3bodové, jednobodové vysokorychlostní, 1bodové při normální rychlosti a zaostření na místo. Fotograf může zvolit podle toho, která metoda nejlépe vyhovuje podmínkám fotografování a pozici subjektu. Pomocné zaostřovací světlo oceníte zejména v situacích se špatným osvětlením, kde jinak bývá zaostřování velice obtížné. Výsledkem je příjemná práce s fotoaparátem, při níž vám neunikne ani jediný záběr. Novinkou je systém detekce tváře, díky němuž dokáže fotoaparát rozpoznat lidskou tvář a následně upravit nastavení tak, aby byl snímek co nejostřejší. Najednou dokáže rozpoznat až 15 lidských tváří. Detekční systém je aktivován i tehdy, pokud se objekty pohybují, což umožňuje minimalizovat dobu nutnou pro zaostření.

7.

Řada režimů a dalších funkcí, které vám pomohou dosáhnout skvělých výsledků při fotografování

Uživatelé obou modelů budou mít k dispozici zhruba 27 MB integrované paměti. Fototapráty podporují i velkokapacitní paměťové karty SDHC. Zajímavou funkcí je tzv. Title Edit*, který umožňuje vkládat k jednotlivým snímkům doprovodný text, například jména dětí, domácích mazlíčků nebo míst navštívených na cestách. Když tuto funkci zkombinujete s funkcí Text Stamp*, fotoaparáty DMC-FX55/FX33 zobrazí název místa, přesné datum a hodinu pořízení. Tyto údaje lze pak použít i při tisku fotografií. Kromě toho je možné zobrazit například aktuální věk dítěte nebo domácího mazlíčka. Modely DMC-FX55/FX33 jsou též vybaveny funkcí Category Playback, která dokáže roztřídit snímky na paměťové kartě podle jednotlivých kategorií, například portréty, krajina, noční krajina, události, děti, domácí zvířata, jídlo, cesty nebo videozáznamy, takže se můžete ve snímcích orientovat např. podle žánru. Oba fotoaparáty jsou rovněž vybaveny funkcí zápisníku, kterou využijete především na cestách. Je možné například pořídit snímek jízdního řádu a ten pak kdykoli jednoduše vyvolat na displej. Model FX33 je kompatibilní s vodotěsným pouzdrem **, s nímž je možné plnohodnotně fotografovat pod vodou.

* Pokud je do fotografie vložen datum, snímek je automaticky přeformátován na 3 megapixely. V případě, že je původní velikost nižší než 3 megapixely, zůstává zachována. Můžete si zvolit, zda bude původní snímek uložen nebo přepsán.

**Volitelné

*1. Podmínky pro fotografování: 23°C, 50% vlhkost vzduchu; zapnutý LCD displej; použitá dodávaná SD paměťová karta; začátek fotografování 30 sekund po zapnutí fotoaparátu, snímek pořízen každých 30 sekund, blesk použit pro každý druhý snímek, změna nastavení zoomu při každém snímku; vypnutí fotoaparátu zhruba po deseti snímcích (aby se snížila teplota baterie).

Tisková zráva:
8,1megapixelové přístroje DMC-FX55 a DMC-FX33 nabízejí širokoúhlý 28mm objektiv Leica s 3,6násobným přiblížením a vysokou světelností F2,8. Navzdory nezvykle kompaktnímu a tenkému tělu vám širokoúhlé přístroje umožní do záběru dostat širší skupinku lidí nebo zachytit úchvatné krajiny a architektonické objekty. Ostré a jasné snímky tradičně zajišťuje proslulý systém inteligentní stabilizace obrazu. Jednoduchost ovládání a vyšší komfort při fotografování zase zaručí nový automatický režim, který dokáže automaticky zjistit, co fotografujete a ihned nastavit vše potřebné. Model DMC-FX55 je vybaven velkým 3palcovým LCD panelem, zatímco kompaktnější DMC-FX33 má 2,5palcový panel. Důraz na originální styl prozrazuje vytříbený design obou přístrojů, použití ušlechtilých materiálů a možnost výběru z několika barevných variant.

 

Nahoře model kompaktu Panasonic DMC-FX33, dole Panasonic DMC-FX55

Panasonic se do dějin digitální fotografie zapsal vlastním systémem inteligentní stabilizace obrazu MEGA O.I.S., který nejen úspěšně potlačuje chvění ruky při fotografování, ale automaticky zvolí i potřebnou citlivost ISO tak, aby nedošlo k rozmazání pohybujících se objektů a výsledný záběr měl dostatek světla. Nové modely Lumix byly vybaveny zdokonaleným automatickým režimem, takže výsledkem je snadné používání se skvělými obrazovými výsledky bez nutnosti hlubších znalostí nebo dlouhého nastavování parametrů. Nový automatický režim například zvládne automaticky nastavit typ záběru podle objektu, který se chystáte fotit, ať se jedná o portrét, krajinu, detailní makro snímek, noční krajinu nebo noční portrét. Systém rozpoznání tváře automaticky detekuje lidský obličej a podle toho nastaví potřebné zaostření a expozici. Díky systému rychlého automatického zaostřování zůstává fotoaparát zaostřen na požadovaný objekt, aniž by bylo nutné „namáčknout“ spoušť do poloviny. Fotograf tak získá lepší výkon závěrky a zároveň výrazně uspoří čas nutný k automatickému zaostření. Všechny tyto pokročilé funkce se aktivují automaticky a najednou, takže se můžete plně soustředit na fotografování a nezatěžovat se změnou nastavení fotoaparátu pro každý záběr. Nové Lumixy vše zařídí za vás.

Oba nové modely nabízejí účinné rozlišení 8,1 megapixelu, což umožňuje rozšířit rozsah optického zoomu až na 5,7 násobek při rozlišení snímků 3 megapixely. Zpracování snímků zajišťuje vysoce výkonný procesor Venus Engine III, který dokáže vytvořit skutečně skvostné snímky při minimálním šumu. Výkonný procesor umožňuje také superrychlé snímání až sedmi snímků za sekundu *. Další výhodou je režim vysoké citlivosti, který nastaví ISO až do hodnoty 6400**, kdy dosah vestavěného blesku činí až 16 metrů, takže můžete dosáhnout jasných snímků i za velice špatného osvětlení. V náročných světelných podmínkách také uvítáte rozměrný a vysoce kvalitní LCD panel, který se v takové situaci dokáže automaticky nabídnout 4,5krát detailnější obraz. Pokud naopak fotografujete za ostrého světla, jas POWER LCD panelu se zvýší o 40 procent, takže obraz je neustále naprosto jasně čitelný.

Panasonic Lumix DMC-FX55 bude u nás k dispozici na konci léta letošního roku a to ve stříbrném a černém provedení. Model FX33 bude ve stříbrném, černém, modrém a hnědém provedení. Ceny přístrojů dosud nebyly stanoveny.

* při fotografování v rozlišení 2 megapixely(4:3), 2,5 megapixelu(3:2), 2 megapixely (16:9).

**při fotografování v rozlišení 3 megapixely (4:3), 2,5-megapixelu (3:2), 2 megapixely (16:9).

1.

28mm širokoúhlý objektiv Leica DC se světelností F2,8 v tenkém kompaktním těle

Panasonic dokázal do tenkého kompaktního těla modelů Lumix DMC-FX55/FX33 instalovat 28mm širokoúhlý objektiv LEICA DC VARIO-ELMARIT F2,8 s 3,6násobným zoomem a optický čip CCD o rozlišení 8,1 megapixelu. Špičkový objektiv Leica obsahuje sedm prvků v šesti skupinách a pět čoček s asférickým povrchem. Díky náročným kvalitativním standardům společnosti Leica se vyznačuje vynikajícím optickým výkonem. Navíc při fotografování v rozlišení 3 megapixely je možné využít funkce extra optického zoomu, který dosahuje až 5,7násobné přiblížení.

2.

Skvělé fotografie nejsou již jen doménou profesionálních fotografů – inteligentní automatický režim

Výrobce vybavil oba modely jak systémem MEGA O.I.S., který eliminuje chvění ruky, tak systémem automatické kontroly nastavení citlivosti, který sám nastavuje ISO podle osvětlení scény.

Tyto dvě technologie eliminující rozmazané snímky nyní Panasonic doplnil o další, kterou je inteligentní automatický režim. Tato kombinace přibližuje naplnění ideálu společnosti Panasonic umožnit každému uživateli, ať jsou jeho technické fotografické schopnosti jakékoli, pořizovat krásné a technicky vysoce kvalitní snímky. Zvýšit počet scénických režimů ve fotoaparátu je jedna věc a naučit se tyto režimy náležitě využít věc druhá, proto byly nové modely Lumix vybaveny funkcí automatického výběru scény, kdy přístroj pozná a nastaví scénický režim podle objektu, který se chystáte fotografovat. K dispozici jsou nejčastěji používané režimy, jako je portrét, krajina, makro, noční krajina a noční portrét. Díky systému rozpoznání lidské tváře dokáže fotoaparát poznat, když má před objektivem obličej a podle toho též provede potřebná nastavení (přístroj dokáže rozpoznat až 15 lidských tváří najednou). Rychlé nastavení automatického zaostření umožňuje zaměřit se na objekt, aniž by bylo nutné neustále namačkávat spoušť napolovinu – díky této funkci se výrazně uspoří čas nutný k zaostření. Všechny tyto funkce probíhají simultánně, takže se můžete naplno soustředit na fotografování a nemusíte se zdržovat novým nastavením při změně podmínek. Vše za vás udělá Lumix a jeho inteligentní automatický režim. Vy si můžete naplno vychutnávat fotografování za jakékoli situace a těšit se z výsledků v podobě ostrých a jasných snímků.

3.

Vysoká kvalita snímků, rychlé zpracování: Venus Engine III

Procesor Venus Engine III podporuje funkci multitasking a vyznačuje se velice rychlým zpracováním snímků. Při sekvenčním focení je možné fotit rychlostí až tři snímky za sekundu v plném rozlišení *. Při vysokorychlostním sekvenčním focení zvládne přístroj neuvěřitelných sedm snímků za sekundu. Vždy máte k dispozici neomezené sériové fotografování, které je omezeno pouze volným prostorem na vaší paměťové kartě ***.

Venus Engine III pracuje na principu oddělení jasového šumu od šumu barevného, což má významný dopad na celkovou kvalitu snímku. Efektivní potlačení chromatického (barevného) šumu též umožňuje udržet vysoké rozlišení. Venus Engine III podporuje nový režim vysoké citlivosti, díky němuž lze s modely DMC-FX55/FX33 pořizovat snímky při nastavení ISO až 6400, což je dostatečná citlivost pro fotografování v téměř naprosté tmě bez použití blesku ****. Vysoce výkonný procesor je navíc energeticky efektivní a proto lze na jedno dobití akumulátoru pořídit přibližně 280 snímků *1.

* Max. sedm snímků ve standardním režimu / čtyři snímky ve vysokém rozlišení.

** V rozlišení 2 megapixely (4:3), 2,5 megapixelu (3:2), 2 megapixely (16:9)

*** Rychlost konsekutivního fotografování záleží na vlastnostech paměťové karty. Počet snímků závisí na velikosti karty, životnosti baterie a kompresi snímků.

**** V rozlišení 3 megapixely (4:3), 2,5 megapixelu (3:2), 2 megapixely (16:9)

4.

Jasný 3palcový (FX55) / 2,5palcový (FX33) LCD panel umožňující snadné fotografování a prohlížení snímků

Model DMC-FX55 je vybaven dobře čitelným panelem o úhlopříčce 3 palce, který dokáže zobrazit 230 tisíc barev (model DMC-FX33 má 2,5palcový panel s rozlišením 207 tisíc barev). POWER LCD panel se dokáže automaticky přizpůsobit světelným podmínkám a zvýšit podsvícení až o 40 procent, což usnadňuje fotografování i za ostrého letního slunce, ale také za špatného osvětlení, kdy je signál posílen 4,5krát prostřednictvím metody směsného čtení pixelů. Režim High Angle – k němuž máte pohodlný přístup pomocí zvláštního tlačítka, umožňuje pohodlné prohlížení panelu pod různými úhly, což oceníte například při fotografování s přístrojem nad hlavou.

5.

Vysoké rozlišení HD a širokoúhlé videosekvence

Obrazovky televizorů se neustále zvětšují a stejně tak i jejich rozlišení. Dnešní spotřebitelé požadují kvalitnější snímky i videozáznamy, které lze s fotoaparátem pořídit. Společnost Panasonic dlouhodobě usiluje o to, aby digitální fotografie přinášela spotřebitelům kvalitnější a bohatší zážitky. Proto jsou televizory Panasonic Viera vybaveny vestavěným slotem pro SD kartu, jehož prostřednictvím je možné snadno si prohlížet digitální fotografie nebo videozáznamy. S fotoaparáty DMC-FX55/FX-33 můžete pořizovat snímky ve vysokém rozlišení 1920 x 1080 bodů, pro jejichž prohlížení je možné využít možnosti širokoúhlého televizoru. Panasonic též nabízí přehrávač fotografií s typovým označením DMW-SDP1 HDTV, který fotografie pořízené fotoaparáty Lumix dokáže prezentovat ve vysokém rozlišení HD. Vedle standardního režimu VGA (640 x 480) dokáží modely DMC-FX55/FX33 pořizovat videozáznamy v rozlišení WVGA (848 x 480) při rychlosti 30 snímků za sekundu. Tyto videosekvence jsou jako stvořené pro širokoúhlou obrazovku. Fotoaparáty DMC-FX55/FX33 rovněž nabízejí ojedinělou funkci výběru jednotlivých snímků videozáznamu. Jeden ze snímků si jednoduše vyberete a uložíte jej jako fotografii. Tato funkce je praktická při analýze rozložení složitějšího pohybu, například úderu golfovou holí nebo tenisovou raketou.

6.

Rychlé automatické ostření

Modely DMC-FX55/FX33 dávají uživateli na výběr z několika režimů automatického zaostřování: rozpoznání obličeje, 5bodové, 3bodové, jednobodové vysokorychlostní, 1bodové při normální rychlosti a zaostření na místo. Fotograf může zvolit podle toho, která metoda nejlépe vyhovuje podmínkám fotografování a pozici subjektu. Pomocné zaostřovací světlo oceníte zejména v situacích se špatným osvětlením, kde jinak bývá zaostřování velice obtížné. Výsledkem je příjemná práce s fotoaparátem, při níž vám neunikne ani jediný záběr. Novinkou je systém detekce tváře, díky němuž dokáže fotoaparát rozpoznat lidskou tvář a následně upravit nastavení tak, aby byl snímek co nejostřejší. Najednou dokáže rozpoznat až 15 lidských tváří. Detekční systém je aktivován i tehdy, pokud se objekty pohybují, což umožňuje minimalizovat dobu nutnou pro zaostření.

7.

Řada režimů a dalších funkcí, které vám pomohou dosáhnout skvělých výsledků při fotografování

Uživatelé obou modelů budou mít k dispozici zhruba 27 MB integrované paměti. Fototapráty podporují i velkokapacitní paměťové karty SDHC. Zajímavou funkcí je tzv. Title Edit*, který umožňuje vkládat k jednotlivým snímkům doprovodný text, například jména dětí, domácích mazlíčků nebo míst navštívených na cestách. Když tuto funkci zkombinujete s funkcí Text Stamp*, fotoaparáty DMC-FX55/FX33 zobrazí název místa, přesné datum a hodinu pořízení. Tyto údaje lze pak použít i při tisku fotografií. Kromě toho je možné zobrazit například aktuální věk dítěte nebo domácího mazlíčka. Modely DMC-FX55/FX33 jsou též vybaveny funkcí Category Playback, která dokáže roztřídit snímky na paměťové kartě podle jednotlivých kategorií, například portréty, krajina, noční krajina, události, děti, domácí zvířata, jídlo, cesty nebo videozáznamy, takže se můžete ve snímcích orientovat např. podle žánru. Oba fotoaparáty jsou rovněž vybaveny funkcí zápisníku, kterou využijete především na cestách. Je možné například pořídit snímek jízdního řádu a ten pak kdykoli jednoduše vyvolat na displej. Model FX33 je kompatibilní s vodotěsným pouzdrem **, s nímž je možné plnohodnotně fotografovat pod vodou.

* Pokud je do fotografie vložen datum, snímek je automaticky přeformátován na 3 megapixely. V případě, že je původní velikost nižší než 3 megapixely, zůstává zachována. Můžete si zvolit, zda bude původní snímek uložen nebo přepsán.

**Volitelné

*1. Podmínky pro fotografování: 23°C, 50% vlhkost vzduchu; zapnutý LCD displej; použitá dodávaná SD paměťová karta; začátek fotografování 30 sekund po zapnutí fotoaparátu, snímek pořízen každých 30 sekund, blesk použit pro každý druhý snímek, změna nastavení zoomu při každém snímku; vypnutí fotoaparátu zhruba po deseti snímcích (aby se snížila teplota baterie).