Nezařazené

Panasonic LUMIX DMC-FX50/DMC-FX07 (info)

Poznámka Digineffu:
„Širokému sklu“ přichází stále více lidí na chuť a právě ohnisko odpovídající 28 mm se v praxi osvědčilo: je to ohnisko s takovým úhlem záběru, který je dostatečně široký, avšak ještě se u něho neprojevuje v rušivé míře zkreslení. Dosavadní tradiční 36 mm ekv. širokoúhlé ohnisko je přece jen „málo široké“. Už z tohoto důvodu je třeba přínos uvítat.
Zajímavou novinkou zřejmě bude inteligentní alokace vysokého ISO. V poslední době sice potkáváme automatické zvyšování ISO v širším rozsahu, než bývalo zvykem (obvykle to bývalo 100 – 200 ISO), bývá nastavitelné v krajním případě až 1600, avšak potíž je v tom, že ne vždy si tato funkce počínala inteligentně. Z tiskové zprávy nezjistíme, do jaké míry se to daří právě Panasonicu, na to si budeme muset počkat až na vzorky, na něž se upřímně těším.
Ondřej Neff, vydavatel

Tisková zpráva:
Praha, 11. září 2006 – Společnost Panasonic, součást největšího výrobce spotřební elektroniky Matsushita Electric Industrial Co. Ltd., uvádí na český trh nové digitální fotoaparáty LUMIX DMC-FX50 a DMC-FX07 s rozlišením 7,2 megapixelu, 28mm širokoúhlým objektivem LEICA DC f/2,8, 3,6násobným optickým zoomem (srovnatelným s 28mm až 102mm na 35mm kinofilmu), systémem optické stabilizace obrazu MEGA O.I.S. a inteligentním nastavením citlivosti ISO. DMC-FX50 je vybaven velkým 3palcovým LCD panelem, zatímco kompaktní DMC-FX07 má 2,5palcový displej. Stejně jako všechny ostatní fotoaparáty nové řady Panasonic Lumix mají i modely FX50 a FX07 kompletní lokalizaci menu i rozsáhlé nápovědy do češtiny. K dostání jsou za doporučené ceny 12.495 Kč a 11.495 Kč včetně DPH.

Oba modely DMC-FX50/FX07 zdědily po svých předchůdcích prověřené 28mm širokoúhlé objektivy LEICA DC, které umožňují využít širokoúhlý režim například při pořizování skupinových portrétů v interiérech, při fotografování krajiny nebo architektury.

Panasonic XF07


Panasonic již před několika lety rozhodl bojovat proti rozmazaným snímkům vlastním systémem MEGA O.I.S., který plně využívá vlastností špičkového objektivu a kompenzuje chvění ruky. Tato funkce se již stala součástí všech fotoaparátů řady LUMIX. Vedle „nepevné“ ruky dokáží nové modely digitálních fotoaparátů Panasonic kompenzovat i druhou nejčastější příčinu rozmazaných snímků, tzn. pohyb fotografovaného objektu. Modely FX50/FX07 jsou vybaveny prvním systémem inteligentního nastavení ISO (označováno dále jako I.I.C.) a maximální citlivostí ISO 1250. Díky schopnostem procesoru LSI Venus Engine III dokáží tyto fotoaparáty fotit při citlivosti ISO 1200, aniž by docházelo ke snížení rozlišení. Při zapnutí funkce I.I.C. detekuje Venus Engine III pohyb objektu a automaticky upraví nastavení ISO a rychlost závěrky podle světelných podmínek. Tento kombinovaný stabilizační systém Panasonic uživateli nabídne jasné a ostré snímky v každé situaci, a to rychle, jednoduše, bez nutnosti zásahu fotografa do nastavení.

DMC-FX50 maximálně využívá velkého 3palcového displeje a umožňuje duální přehrávání, takže je možné zobrazit a porovnat dva snímky současně. Stejně tak je možné zvolit 9 sekvenčních záběrů z natočeného videozáznamu, zobrazit je jako náhledy a dokonce uložit jako fotografie. Na otočném ovladači lze zvolit režim tisku a s jeho pomocí připojit USB kabelem fotoaparát k tiskárně podporující systém Pictbridge.

Panasonic XF50


Při fotografování skupinových portrétů v interiéru může nastat problém s umístěním všech objektů do záběru nebo se zajištěním dostatku světla, což fotografa nutí použít blesk. Díky kombinaci širokoúhlého 28mm objektivu LEICA DC a inteligentního systému stabilizace obrazu však může i nezkušený fotograf docílit krásných snímků, jejichž atmosféra nebude rušena ostrým světlem blesku.

Model FX50 bude k dispozici ve stříbrné a černé verzi, model FX07 pak ve stříbrné, černé, modré, červené, vždy se zvláštní povrchovou úpravou.

1. 28mm širokoúhlý objektiv f/2,8 LEICA DC s 3,6násobným optickým zoomem v kompaktním těle
Oba 7,2megapixelové modely LUMIX DMC-FX50 i FX07 mají ve svém kompaktním těle 28mm* širokoúhlý objektiv f/2,8 LEICA DC VARIO-ELMARIT s 3,6násobným zoomem. Objektiv se do útlého těla přístroje podařilo vtěsnat díky použití EA čočky (Extra High Refractive Index Aspherical). Širokoúhlý objektiv umožňuje snadné fotografování skupinových portrétů v interiérech, záběry architektury nebo krajiny v dynamické šíři a perspektivě. Objektiv obsahuje sedm prvků v šesti skupinách a čtyři asférické čočky, díky nimž dosahuje vysokého optického výkonu při zachování malých rozměrů. Díky funkci Extra Optical Zoom lze dosáhnout až 5,5násobného zoomu při rozlišení 3 megapixely. Tato funkce zajistí další zvětšení při minimální ztrátě kvality obrazu využitím středové části CCD snímače.

2. Víc než jen MEGA O.I.S. – další vývoj stabilizačního systému fotoaparátů Panasonic LUMIX
Společnost Panasonic při vývoji funkce optické stabilizace obrazu MEGA O.I.S. dokonale využila kvality svých objektivů. Systém, jímž je vybavena celá

Pohled zezadu – jednoduché pracoviště


produktová řada LUMIX a stal se již standardem, dokáže zjistit i sebepatrnější pohyb a ten efektivně kompenzovat. Další častou příčinou rozmazaných snímků je pohyb fotografovaného objektu, který je zde eliminován díky systému automatického nastavování citlivosti ISO (dále označovaného jako I.I.C.) a maximální hodnotou citlivosti ISO1250. Jde vůbec o první použití technologie, kdy I.I.C. automaticky nastavuje hodnotu ISO podle dané situace: pokud se fotografovaný objekt pohybuje, ISO se automaticky zvýší, aby přístroj mohl použít vyšší rychlost závěrky. Na druhé straně pokud je objekt v klidu a fotoaparát nezjistí žádný pohyb, můžete pořídit brilantní a přirozené snímky s nastavením nízké hodnoty citlivosti ISO.

Nové fotoaparáty LUMIX ještě efektivněji odstraňují příčiny neostrosti: systém MEGA O.I.S. kompenzuje chvění ruky, I.I.C. zase řeší problémy s pohybem fotografovaného objektu. Vývoj stabilizačního systému ve fotoaparátech Panasonic LUMIX tak pokračuje.

3. Vysoká kvalita snímků, rychlé zpracování: Venus Engine Plus
Fotoaparáty DMC-FX50 a FX07 využívají procesor Venus Engine III, který umožňuje pracovat v režimu vysoké citlivosti až ISO 1250 při zachování vysokého rozlišení. Systém redukce šumu se výrazně zlepšil díky odstraňování šumu po jednotlivých krocích. Nejprve je odhalen kritický šum a následně oddělen chromatický šum od šumu jasu, přičemž oba dva druhy šumu procházejí redukčním procesem a zbylý šum je pak náležitě minimalizován.

Díky vyspělým možnostem multitaskingu při zpracování obrazu se procesor Venus Engine III může pochlubit též vynikající odezvou – zpoždění závěrky je pouhých 0,005 sekundy a interval 0,5 sekundy*. V režimu sériového snímání lze fotit rychlostí tři snímky za sekundu při plném rozlišení**. Díky rychlému startu se zpožděním zhruba 1,3 sekundy a velmi rychlou odezvou umožňují modely DMC-FX50 a FX07 snadné zachycení i těch nejpomíjivějších okamžiků. Oba fotoaparáty též umožňují sériové snímání až do vyčerpání kapacity paměťové karty SD/SDHC***.

I při použití velkého a jasného LCD panelu disponují fotoaparáty DMC-FX50 a FX70 dlouhou životností baterie: na jedno nabití lze pořídit zhruba 300 (FX50) / 320 (FX07) snímků (podle standardu CIPA), což je možné hlavně díky energetické úspornosti procesoru Venus Engine.

Počet snímků, které lze takto uložit, závisí na velikosti paměťové karty, životnosti baterie, velikosti snímků a kompresi.

4. Jasný 3palcový (FX50) / 2,5palcový (FX07) LCD panel umožňující snadné fotografování a prohlížení snímků
Model FX50 je nově vybaven dobře čitelným panelem o úhlopříčce 3 palce, který dokáže zobrazit 230 tisíc barev (FX07 má 2,5palcový displej s rozlišením 207 tisíc barev). Díky vysokému rozlišení LCD panelu je možné zobrazit dva snímky současně vertikálně vedle sebe, stejně jako lze prohlížet až devět záběrů z videozáznamu jako náhledy. Metoda čtení kombinovaných obrazových bodů snímačem CCD automaticky zvyšuje jas při zhoršených vnějších podmínkách, což výrazně usnadňuje fotografování za nedostatečného světla. S pomocí funkce Power LCD, která dokáže zvýšit podsvícení displeje až o 40 procent, není problém fotit ani za jasného slunečného dne. Režim High Angle nabízí snadný pohled na displej z ostrých úhlů, například při zvednutí fotoaparátu nad hlavu a focení davu lidí.

5. Jasné, ostré video nahrávky v širokoúhlém VGA
Vedle standardních nahrávek ve formátu VGA (rozlišení 640×480 bodů) nabízí fotoaparáty FX50 a FX07 též záběry v širokoúhlém formátu VGA (poměr 16:9, rozlišení 848×480) při rychlosti 30 fps. Pokud si nahrávku pořízenou v širokoúhlém režimu pustíte na širokoúhlém televizoru, kvalita záznamu vás nadchne. Speciální technologie čtení obrazových bodů na snímači CCD umožňuje mnohem vyšší jas i u videozáznamů.
Výjimečnou funkcí je možnost zobrazení 9 sekvenčních snímků z videozáznamu. Můžete tak podrobně analyzovat svůj úder tenisovou raketou nebo švih golfovou holí.

6. Rychlé automatické ostření
Fotoaparáty nabízí na výběr z různých metod automatického zaostřování, a to podle prostředí a pozice objektu: 5bodové, 3bodové superrychlé, 1bodové superrychlé, 1bodové při normální rychlosti a zaostření na místo. Pomocné světlo pomáhá zaostřit v situacích s nízkým osvětlením, kde je jinak zaostření obtížné. Výsledkem je příjemná práce s fotoaparátem, při níž vám neunikne ani jediný záběr.

7. Řada režimů a dalších funkcí, které vám pomohou dosáhnout lepších výsledků při fotografování
Oba fotoaparáty uživatelům nabídnou řadu scénických režimů, model FX50 jich má 17, FX07 dokonce o jeden víc. Tyto režimy usnadní práci v nejrůznějších situacích. Například plážový režim „Pláž“ je ideální pro fotografování v ostrém slunci, zatímco režim „Letecké fotky“ byl vytvořen speciálně pro fotografování z okna letadla. Režim vysoké citlivosti (High Sensitivity)*** je ideální pro fotografování pohybujících se objektů a nabízí uživateli maximální citlivost ISO 3200.

Režim Snadný (symbol srdíčka) naopak obstará veškerá nastavení za vás, včetně zvýšení jasu displeje. I začátečníci tak mají otevřenou cestu ke krásným snímkům. FX07 je kompatibilní s vodotěsným pouzdrem***, které umožňuje fotografovat pod vodou v hloubce až 40m. Oba modely, DMC-FX50 i DMC-FX07, jsou vybaveny funkcí “světového času”, která umožní nastavit datum a čas na 74 různých místech po celém světě. Novinkou je režim přímého tisku na otočném ovladači. Lze zvolit režim tisku a s jeho pomocí připojit USB kabelem fotoaparát k tiskárně podporující systém Pictbridge.

Poznámka Digineffu:
„Širokému sklu“ přichází stále více lidí na chuť a právě ohnisko odpovídající 28 mm se v praxi osvědčilo: je to ohnisko s takovým úhlem záběru, který je dostatečně široký, avšak ještě se u něho neprojevuje v rušivé míře zkreslení. Dosavadní tradiční 36 mm ekv. širokoúhlé ohnisko je přece jen „málo široké“. Už z tohoto důvodu je třeba přínos uvítat.
Zajímavou novinkou zřejmě bude inteligentní alokace vysokého ISO. V poslední době sice potkáváme automatické zvyšování ISO v širším rozsahu, než bývalo zvykem (obvykle to bývalo 100 – 200 ISO), bývá nastavitelné v krajním případě až 1600, avšak potíž je v tom, že ne vždy si tato funkce počínala inteligentně. Z tiskové zprávy nezjistíme, do jaké míry se to daří právě Panasonicu, na to si budeme muset počkat až na vzorky, na něž se upřímně těším.
Ondřej Neff, vydavatel

Tisková zpráva:
Praha, 11. září 2006 – Společnost Panasonic, součást největšího výrobce spotřební elektroniky Matsushita Electric Industrial Co. Ltd., uvádí na český trh nové digitální fotoaparáty LUMIX DMC-FX50 a DMC-FX07 s rozlišením 7,2 megapixelu, 28mm širokoúhlým objektivem LEICA DC f/2,8, 3,6násobným optickým zoomem (srovnatelným s 28mm až 102mm na 35mm kinofilmu), systémem optické stabilizace obrazu MEGA O.I.S. a inteligentním nastavením citlivosti ISO. DMC-FX50 je vybaven velkým 3palcovým LCD panelem, zatímco kompaktní DMC-FX07 má 2,5palcový displej. Stejně jako všechny ostatní fotoaparáty nové řady Panasonic Lumix mají i modely FX50 a FX07 kompletní lokalizaci menu i rozsáhlé nápovědy do češtiny. K dostání jsou za doporučené ceny 12.495 Kč a 11.495 Kč včetně DPH.

Oba modely DMC-FX50/FX07 zdědily po svých předchůdcích prověřené 28mm širokoúhlé objektivy LEICA DC, které umožňují využít širokoúhlý režim například při pořizování skupinových portrétů v interiérech, při fotografování krajiny nebo architektury.

Panasonic XF07


Panasonic již před několika lety rozhodl bojovat proti rozmazaným snímkům vlastním systémem MEGA O.I.S., který plně využívá vlastností špičkového objektivu a kompenzuje chvění ruky. Tato funkce se již stala součástí všech fotoaparátů řady LUMIX. Vedle „nepevné“ ruky dokáží nové modely digitálních fotoaparátů Panasonic kompenzovat i druhou nejčastější příčinu rozmazaných snímků, tzn. pohyb fotografovaného objektu. Modely FX50/FX07 jsou vybaveny prvním systémem inteligentního nastavení ISO (označováno dále jako I.I.C.) a maximální citlivostí ISO 1250. Díky schopnostem procesoru LSI Venus Engine III dokáží tyto fotoaparáty fotit při citlivosti ISO 1200, aniž by docházelo ke snížení rozlišení. Při zapnutí funkce I.I.C. detekuje Venus Engine III pohyb objektu a automaticky upraví nastavení ISO a rychlost závěrky podle světelných podmínek. Tento kombinovaný stabilizační systém Panasonic uživateli nabídne jasné a ostré snímky v každé situaci, a to rychle, jednoduše, bez nutnosti zásahu fotografa do nastavení.

DMC-FX50 maximálně využívá velkého 3palcového displeje a umožňuje duální přehrávání, takže je možné zobrazit a porovnat dva snímky současně. Stejně tak je možné zvolit 9 sekvenčních záběrů z natočeného videozáznamu, zobrazit je jako náhledy a dokonce uložit jako fotografie. Na otočném ovladači lze zvolit režim tisku a s jeho pomocí připojit USB kabelem fotoaparát k tiskárně podporující systém Pictbridge.

Panasonic XF50


Při fotografování skupinových portrétů v interiéru může nastat problém s umístěním všech objektů do záběru nebo se zajištěním dostatku světla, což fotografa nutí použít blesk. Díky kombinaci širokoúhlého 28mm objektivu LEICA DC a inteligentního systému stabilizace obrazu však může i nezkušený fotograf docílit krásných snímků, jejichž atmosféra nebude rušena ostrým světlem blesku.

Model FX50 bude k dispozici ve stříbrné a černé verzi, model FX07 pak ve stříbrné, černé, modré, červené, vždy se zvláštní povrchovou úpravou.

1. 28mm širokoúhlý objektiv f/2,8 LEICA DC s 3,6násobným optickým zoomem v kompaktním těle
Oba 7,2megapixelové modely LUMIX DMC-FX50 i FX07 mají ve svém kompaktním těle 28mm* širokoúhlý objektiv f/2,8 LEICA DC VARIO-ELMARIT s 3,6násobným zoomem. Objektiv se do útlého těla přístroje podařilo vtěsnat díky použití EA čočky (Extra High Refractive Index Aspherical). Širokoúhlý objektiv umožňuje snadné fotografování skupinových portrétů v interiérech, záběry architektury nebo krajiny v dynamické šíři a perspektivě. Objektiv obsahuje sedm prvků v šesti skupinách a čtyři asférické čočky, díky nimž dosahuje vysokého optického výkonu při zachování malých rozměrů. Díky funkci Extra Optical Zoom lze dosáhnout až 5,5násobného zoomu při rozlišení 3 megapixely. Tato funkce zajistí další zvětšení při minimální ztrátě kvality obrazu využitím středové části CCD snímače.

2. Víc než jen MEGA O.I.S. – další vývoj stabilizačního systému fotoaparátů Panasonic LUMIX
Společnost Panasonic při vývoji funkce optické stabilizace obrazu MEGA O.I.S. dokonale využila kvality svých objektivů. Systém, jímž je vybavena celá

Pohled zezadu – jednoduché pracoviště


produktová řada LUMIX a stal se již standardem, dokáže zjistit i sebepatrnější pohyb a ten efektivně kompenzovat. Další častou příčinou rozmazaných snímků je pohyb fotografovaného objektu, který je zde eliminován díky systému automatického nastavování citlivosti ISO (dále označovaného jako I.I.C.) a maximální hodnotou citlivosti ISO1250. Jde vůbec o první použití technologie, kdy I.I.C. automaticky nastavuje hodnotu ISO podle dané situace: pokud se fotografovaný objekt pohybuje, ISO se automaticky zvýší, aby přístroj mohl použít vyšší rychlost závěrky. Na druhé straně pokud je objekt v klidu a fotoaparát nezjistí žádný pohyb, můžete pořídit brilantní a přirozené snímky s nastavením nízké hodnoty citlivosti ISO.

Nové fotoaparáty LUMIX ještě efektivněji odstraňují příčiny neostrosti: systém MEGA O.I.S. kompenzuje chvění ruky, I.I.C. zase řeší problémy s pohybem fotografovaného objektu. Vývoj stabilizačního systému ve fotoaparátech Panasonic LUMIX tak pokračuje.

3. Vysoká kvalita snímků, rychlé zpracování: Venus Engine Plus
Fotoaparáty DMC-FX50 a FX07 využívají procesor Venus Engine III, který umožňuje pracovat v režimu vysoké citlivosti až ISO 1250 při zachování vysokého rozlišení. Systém redukce šumu se výrazně zlepšil díky odstraňování šumu po jednotlivých krocích. Nejprve je odhalen kritický šum a následně oddělen chromatický šum od šumu jasu, přičemž oba dva druhy šumu procházejí redukčním procesem a zbylý šum je pak náležitě minimalizován.

Díky vyspělým možnostem multitaskingu při zpracování obrazu se procesor Venus Engine III může pochlubit též vynikající odezvou – zpoždění závěrky je pouhých 0,005 sekundy a interval 0,5 sekundy*. V režimu sériového snímání lze fotit rychlostí tři snímky za sekundu při plném rozlišení**. Díky rychlému startu se zpožděním zhruba 1,3 sekundy a velmi rychlou odezvou umožňují modely DMC-FX50 a FX07 snadné zachycení i těch nejpomíjivějších okamžiků. Oba fotoaparáty též umožňují sériové snímání až do vyčerpání kapacity paměťové karty SD/SDHC***.

I při použití velkého a jasného LCD panelu disponují fotoaparáty DMC-FX50 a FX70 dlouhou životností baterie: na jedno nabití lze pořídit zhruba 300 (FX50) / 320 (FX07) snímků (podle standardu CIPA), což je možné hlavně díky energetické úspornosti procesoru Venus Engine.

Počet snímků, které lze takto uložit, závisí na velikosti paměťové karty, životnosti baterie, velikosti snímků a kompresi.

4. Jasný 3palcový (FX50) / 2,5palcový (FX07) LCD panel umožňující snadné fotografování a prohlížení snímků
Model FX50 je nově vybaven dobře čitelným panelem o úhlopříčce 3 palce, který dokáže zobrazit 230 tisíc barev (FX07 má 2,5palcový displej s rozlišením 207 tisíc barev). Díky vysokému rozlišení LCD panelu je možné zobrazit dva snímky současně vertikálně vedle sebe, stejně jako lze prohlížet až devět záběrů z videozáznamu jako náhledy. Metoda čtení kombinovaných obrazových bodů snímačem CCD automaticky zvyšuje jas při zhoršených vnějších podmínkách, což výrazně usnadňuje fotografování za nedostatečného světla. S pomocí funkce Power LCD, která dokáže zvýšit podsvícení displeje až o 40 procent, není problém fotit ani za jasného slunečného dne. Režim High Angle nabízí snadný pohled na displej z ostrých úhlů, například při zvednutí fotoaparátu nad hlavu a focení davu lidí.

5. Jasné, ostré video nahrávky v širokoúhlém VGA
Vedle standardních nahrávek ve formátu VGA (rozlišení 640×480 bodů) nabízí fotoaparáty FX50 a FX07 též záběry v širokoúhlém formátu VGA (poměr 16:9, rozlišení 848×480) při rychlosti 30 fps. Pokud si nahrávku pořízenou v širokoúhlém režimu pustíte na širokoúhlém televizoru, kvalita záznamu vás nadchne. Speciální technologie čtení obrazových bodů na snímači CCD umožňuje mnohem vyšší jas i u videozáznamů.
Výjimečnou funkcí je možnost zobrazení 9 sekvenčních snímků z videozáznamu. Můžete tak podrobně analyzovat svůj úder tenisovou raketou nebo švih golfovou holí.

6. Rychlé automatické ostření
Fotoaparáty nabízí na výběr z různých metod automatického zaostřování, a to podle prostředí a pozice objektu: 5bodové, 3bodové superrychlé, 1bodové superrychlé, 1bodové při normální rychlosti a zaostření na místo. Pomocné světlo pomáhá zaostřit v situacích s nízkým osvětlením, kde je jinak zaostření obtížné. Výsledkem je příjemná práce s fotoaparátem, při níž vám neunikne ani jediný záběr.

7. Řada režimů a dalších funkcí, které vám pomohou dosáhnout lepších výsledků při fotografování
Oba fotoaparáty uživatelům nabídnou řadu scénických režimů, model FX50 jich má 17, FX07 dokonce o jeden víc. Tyto režimy usnadní práci v nejrůznějších situacích. Například plážový režim „Pláž“ je ideální pro fotografování v ostrém slunci, zatímco režim „Letecké fotky“ byl vytvořen speciálně pro fotografování z okna letadla. Režim vysoké citlivosti (High Sensitivity)*** je ideální pro fotografování pohybujících se objektů a nabízí uživateli maximální citlivost ISO 3200.

Režim Snadný (symbol srdíčka) naopak obstará veškerá nastavení za vás, včetně zvýšení jasu displeje. I začátečníci tak mají otevřenou cestu ke krásným snímkům. FX07 je kompatibilní s vodotěsným pouzdrem***, které umožňuje fotografovat pod vodou v hloubce až 40m. Oba modely, DMC-FX50 i DMC-FX07, jsou vybaveny funkcí “světového času”, která umožní nastavit datum a čas na 74 různých místech po celém světě. Novinkou je režim přímého tisku na otočném ovladači. Lze zvolit režim tisku a s jeho pomocí připojit USB kabelem fotoaparát k tiskárně podporující systém Pictbridge.