Nezařazené

Panasonic Lumix DC-LX100 II

Po čtyřech letech inovoval Panasonic svůj úspěšný model ze září 2014. Jde o přístroj z rodiny systému Micro Four Thirds s čipem MOS 17,3 x 13 mm velkým, nicméně s pevně vestavěným objektivem s ekvivalentem 24-75 mm. MOS je konstrukčně velmi podobný CMOS čipu (má individuální odvod dat z každé fotodiody), nicméně oproti CMOS má poněkud zjednodušenou konstrukci a je výrobně levnější. Projeví se to na lehce zvýšené spotřebě elektrické energie, nicméně i to je spíš teorie, přinejmenším v tomto případě, jelikož kapacita baterky je zde 340 snímků oproti 300 snímků původního modelu.


 

Zvláštností zde je variabilní čip, který umožňuje bezbolestné změny poměru stran. Bezbolestné v tom smyslu, že nejde o výřez, jelikož MFT čip má nativně poměr 4:3 a pokud chceme fotky 3:2, jsou ořezané. Nikoli zde. Výchozí rozměr 4:3 má 4736 x 3552 bodů, 3:2 má 4928 x 3288 a 16:9 má 5152 x 2904 pixelů. Čip je v podstatě 17 megový (vypůjčený z GX9 modelu) a podporuje ho procesor poslední generace. Objektiv má vysokou světelnost F1.7-2.8 (5 asférických a dva ED členy) a je totožný s předchozím modelem – ten získal na Dpreview Golden award, tedy nejvyšší ocenění. Za zmínku stjí i centrální závěrka, ta je vázána na objektiv a to je jedna z výhod této pevně vestavěné optiky. Přístroj má dotykový, leč bohužel pevný displej s 1,24 mega a elektronický hledáček má 2,76 mega. Zvětšená vyrovnávací paměť zvládne 33 RAW fotek při snímání frekvencí 11 oken za vteřinu. Pokud je průběžné ostření, utáhne 5,5 fps. Jinak je zde v podstatě vše při původním, ten jsem recenzoval zde a překypoval jsem tu nadšením s výjimkou pevného displeje, přičemž jsem vyjádřil domněnku, že je to kvůli konkurenci modelu GX7. No a dnes máme Panasonic GX8 a už dopředu vím, že moje výhrada bude přes kopírák.
Můj názor
Nadšení pro LX100 bylo upřímné. Pro běžné použití je 24-75 rozsah blízký ideálu; kompaktu vysloveně sluší spíše krátké ohnisko a blahodárnost výměnné optiky ne každý využije. Pro můj vkus by to mohlo být posazeno na ještě kratší ohnisko (ideální 21 mm ekv., ale to bych si moc foukal), ale i těch 24 mm je super. Čip MFT je 1,6 x větší než jednopalcový čip a je to znát hlavně na dynamickém rozsahu. Potud tedy zdroj mého nadšení, výhradu bych jen opakoval, já prostě ten výklopák nějak musím mít…