Nezařazené

Panasonic LEICA DG VARIO-ELMARIT 8-18 mm f2,8-4,0 ASPH

Jde o druhý člen řady objektivů Leica DG Vario-Elmarit F2.8-4.0 pro systém Micro Four Thirds. Je to širokáč s rozsahem po přepočtu 16 – 36 mm – špičkový, skvěle vybavený objektiv s rozsahem záběru 107 až 62 stupňů. V této třídě je přirozené, že je utěsněný proti vlhkosti a prachu a snese mráz do -10 (tento údaj je mi vždy nepochopitelný, tím se chce říci, že při -11 pukne? Jistě ne…) Čtu na internetu, že při zoomování se pohybuje přední čočlen, ale uvnitř kovového těla, takže délka 88 mm se nemění. Přenos dat pro autofokus dosahuje rychlosti 240 fps, to zkracuje dobu zaostřování pomocí mikro-krokového motoru. Objektiv nemá stabilizaci (podle mě ji nepotřebuje…). Nový objektiv alternuje se starším objektivem Panasonic 7-17/4.0, ten bude se svou cenou 27 tisíc přímým konkurentem (je o něco menší a lehčí). Na trh má přijít koncem května, cena 1100 dolarů.

Tisková zpráva

Společnost Panasonic dnes představila nový širokoúhlý zoomový výměnný objektiv LEICA DG VARIO-ELMARIT 8-18 mm f2,8-4,0 ASPH. Objektiv, jehož ohnisková vzdálenost odpovídá 16-36 mm u klasického fotoaparátu, je druhým modelem řady LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4,0.


Kromě dostatečného rozpětí ohniskové vzdálenosti se objektivy této řady vyznačují malými rozměry, praktickým provedením a především špičkovou obrazovou kvalitou při fotografování i natáčení videozáznamů. Vesměs jsou vybaveny optickými vrstvami Nano Surface Coating, které brání zdvojené kresbě i přezáření. K dalším přednostem těchto objektivů patří i provedení odolné proti vlhkosti, prachu i mrazu do minus 10 stupňů. Profesionálové se na ně tedy mohou spolehnout i v náročných podmínkách.

Nový objektiv LEICA DG VARIO-ELMARIT 8-18 mm f2,8-4,0 ASPH nabízí velmi příhodný rozsah ohniskové vzdálenosti – po přepočtu na klasický nebo plnoformátový fotoaparát sahá ohnisko od ultraširokých 16 mm po standardní hodnotu 36 mm. Díky tomu se objektiv hodí do mnoha fotografických situací a žánrů, od krajinářských záběrů až po reportáže a momentky. Díky vysoké světelnosti f2,8-4 ho oceníme i ve slabém světle. Zkušenější uživatele potěší možnost použití polarizačních, přechodových nebo ND filtrů. Průměr závitu činí 67 mm. Tyto filtry lze využít ke kreativním účelům jak při fotografování, tak i při natáčení.

Objektiv se skládá z 15 optických členů v 10 skupinách. Nechybí asférický ED člen s mimořádně nízkým rozptylem, tři další asférické členy, dva běžné ED členy a jeden člen UHR s vysokou refrakcí. Díky těmto optickým prvkům dochází k téměř dokonalému potlačení zkreslení i chromatické aberace. Výsledkem je kvalitní ostrá kresba uprostřed záběru i při jeho okrajích.

Nový objektiv odvádí nejlepší výkon v kombinaci s moderními fotoaparáty s mimořádně rychlým a přesným automatickým ostřením, založeným na porovnávání kontrastu. Výrazné optické vylepšení je znát především při natáčení videozáznamů. Díky internímu zaostřovacímu mechanismu je ostření mimořádně tiché a na záznamu není prakticky vůbec slyšet. Clona s pohybem v miniaturních krocích zase umožňuje automatice plynule upravovat expoziční hodnoty při změně světla během natáčení, což se hodí především při zoomování nebo panningu. Díky optické konstrukci s mimořádnou barycentrickou stabilitou při zoomování prakticky nedochází k žádnému posunu obrazu. Vylepšila se i schopnost kontinuálního automatického ostření během zoomování.

Objektivy řady LEICA DG VARIO-ELMARIT f2,8-4,0 ASPH jsou k dispozici ve stylovém černém provedení a výborně se tak doplňují se systémovými kompakty řady LUMIX G. Do modelové řady objektivů brzo přibude další nový, tentokrát teleobjektiv 50-200 mm (po přepočtu na klasický fotoaparát ekvivalent 100-400 mm).