Nezařazené

Panasonic GX800

Tento přístroj slyší i na názvy GX850 a GF9 a je kupodivu, že jich není ještě víc – jde o křížence modelových řad GM a GF. Pod názvem G850 ho můžete ještě zahlédnout na netu v e-shopech v předobjednávkách, ale na českém trhu bude na prodej definitivně jako GX800. Aby to nebylo moc jednoduché, dodejme, že v řadě GX je ještě GX80 (recenzoval jsem ho loni v květnu) a GX8 (moje recenze je zde): to jsou reportážní přístroje ve stylu „leica“ s elektronickým hledáčkem. Název tedy naznačuje příbuznost, ale řekl bych, že je to trochu klamání tělem – ve srovnání s GX8 a GX80 je tahle osmistovka hodně skromná. Pojďme rychle pryč z bludiště – souhrnně vzato, jde o cenově dostupný, malinký a výkonný přístroj.


Jaký je a komu je určen Jde o přístroj třídy MFT Micro Four Thirds (Olympus & Panaconic) s čipem velkým 17,3 x 13 mm. Velikost čipu odpovídá prodlužovacímu faktoru 2x, takže objektiv s fyzickým ohniskem 50 mm má úhel záběru jako 100 mm objektiv plnoformátového přístroje 24 x 36 mm. Má mnohé podobnosti s modelem GM5 ze září roku 2014: recenzoval jsem ho zde, a připomenu: já nerecenzuji žádné špatné přístroje, vybírám si jen ty dobré. Ale z některých jsem nadšený a tenhle GM5 patřil mezi takové. Měl jsem jedinou výhradu, že nemá výklopný displej. Zato má elektronický hledáček, kdežto GX800 je bez… Ach jo!


Čip je šestnáctimegový, procesor je Venus Engine, ISO má rozsah 200 – 25600. Systém autofokusu je na kontrast se 49 zaostřovacími body. Displej je výklopný s 1 milionem bodů. Rozsah závěrky je od 60 sec do 16tisíciny. Vyskakovací vestavěný blesk zasvítí při 100 ISO na 4 metry – pokud vám to přijde málo pak je to tím, že je to reálný údaj ze specifikací a nikoli marketingový tlach. Sériové focení má pěkné 10 fps. Video MPEG-4 nebo AVCHD má až 4K při 30 fps. Výstupy jsou USM2.0 , microHDMI a wifina, zápis na microSD karty. Nabíjí se přes kabel USB, ale lze dokoupit nabíječka. Baterka vydrží 210 fotek (opravdu ano, ověřeno…).
Přístroj váží 269 g a měří 107 x 65 x 33 mm, dodává se ve čtyřech barevných variantách. Startovací cena je 550 dolarů, tedy o 100 dolarů méně než GM5. Cena v korunách nebyla k dnešku ještě stanovena – doplním.

Je to přístroj se širokou možností použití. Lze ho používat jako obrazový zápisník s vysokou kvalitou obrazu – k disposici je obrovská škála optiky, ale i ten setový 12-32 ( po přepočtu 24 – 64) dává udivující výsledky. Není obsypaný funkčními tlačítky, jak se stalo módou (ne že by tam nebyla, ale je jich rozumné množství), ale v jistém smyslu je to dobře. To co potřebujete zde je a snadno se tu držíte sloganu co nemám nepotřebuju Limitující je omezený rozsah výklopného displeje – usnadňuje focení z podhledu, nikoli nad hlavou, a samozřejmě absence elektronického hledáčku a pro vážnou práci absence sáněk pro blesk (eventuálně přídavný elektronický hledáček). Tato omezení vskutku upřesňují použitelnost přístroje jako obrazového zápisníku.

Ovládání a menu
Přístroj se zapíná nikonským způsobem, tedy páčkou u spouště. Vpravo nalezneme kruhový volič režimů – klasický PASM (program, priorita clony a času a plný manuál), automat, kreativní filtry, předvolené scénické režimy portrét a děti, volba scénických režimů a panorama Vlevo od spouště je Fn tlačítko 1 a na levém rohu trojka, kdežto dvojku najdeme na zadní stěně úplně dole, na společném tlačítku s košem. To jsou ta tři mechanická Fn tlačítka, další čtyři jsou virtuální na displeji. Teď přeskočím – všechna lze definovat v menu, uživatelský setup (klíč+C) ba obrazovce 6.



Na zadní stěně je nahoře spoušť videa, pod gumovou opěrkou pro palec je tlačítko pro prohlížení, pak je čtyřcestný volič s předvolenými funkcemi – nahoře je korekce expozice, vpravo vyvážení bílé, dole sériové focení a samospoušť a vlevo volba zaostřovacích bodů. Pod tím je už zmíněné tlačítko koš/Fn2 a vpravo volba režimu displeje. Dedikovaný roller, tedy ovládací kolečko, zde je v podobě kroužku kolem čtyřcestného voliče, tedy přesněji: má dvojí funkčnost, otáčení i volby prostřednictvím výkyvu.



Dovolte návrat k Fn tlačítkům: v základním nastavení je na Fn3 funkce Post focus, dokonce je na něm i typické logo této funkce – symbolika série a krajinka/kytička. Je to zajímavá specialita Panasonicu, kdy v režimu 4K přístroj postupně zaostřuje, ukládá do paměti snímky s různou rovinou ostření a pak dává možnost buď vybrané uložit a ostatní zahodit, anebo je sloučit. Poprvé jsem o tom psal zde a popis s praktickými ukázkami je zde.

 

Menu je u Panasonicu v podstatě společné napříč modelových řad, velmi přehledné a výrazné. Má jen čtyři oddíly, fotomenu má osm obrazovek, uživatelský setup taky 8 a základní obyčejný setup 6 obrazovek.
Velký osmiobrazovkový setup má důležitou hned 1. obrazovku. Zde se zapíná tichý režim – ten je vskutku hodně tichý a můžete fotit i na koncertě. Dále se tu nastaví odpojení autofokusu od spouště: položku Zámek AF/AE dlužno dát na AF-ON a AF závěrka na OFF. Komu to nesedí, nechť nechá defaultní AE LOCK a pak se přístroj chová standardně – po stisku tlačítka drží naměřenou expozici. Na obrazovce 2 je dobré dohlédnout na prioritu, zdali ostření nebo spoušť, jistě je lépe mít tam FOCUS, protože co s neostrým obrázkem. Na obr. 6 si nastavíte všechna Fn tlačítka a Q menu. Na obr. 8 lze vypnout spoušť videa, nelze ho však definovat na jinou funkci. Na obr. 8 se zapne/vypne nápověda v menu a je tam Foto bez objektivu – když dáte ON, lze použít s redukcí i nestandardní objektivy.
V setup menu je roztomilá funkce Pípnutí na 2. obrazovce – zde nastavíte, jak má cvakat závěrka. Na obr. 3 si volíte barvu pozadí, defaultní černá je myslím zcela vyhovující. Kdybyste zabloudili v labyrintu menu, na obr. 4 se vše dá resetovat. No a na obr. 6 se formátuje karta. Výbava funkcemi je tedy u tohoto zdánlivě skromného přístroje v podstatě totožná se staršími bratry modelové řady, tedy GX80 a dokonce i špičkové GX8. Jak se s ním fotí Přístroj jsme měl příležitost důkladně zkoušet během týdenního pobytu na Fuerteventuře a Lanzarote. Došlo často k tomu, že se mi nechtělo vybalovat plnoformátovou zrcadlovku a fotil jsem jen tímhle plivníkem. Obrazová kvalita je naprosto na úrovni MFT systému – proč by taky neměla být. Je to přece vlk v oděvu beránčím, tedy je to nadupaný přístroj maskovaný jako jednoduchoučký aparátek. Ostření je přiměřeně rychlé – tedy: pro běžný provoz naprosto dostačující, sport s tím nefoťte, třebaže se zde nabízí 1/16000 sec. Tu využijeme při focení světelným objektivem za vysoké světelné hladiny, pokud potřebujeme malou hodnotu clony a tím i malou hloubku ostrosti. Velmi užitečný je dotykový displej, lze na něm snadno nastavit zaostřovací bod a pochopitelně je možná zapnout / vypnout exponování dotykem.

Když jsem recenzoval model GM5, litoval jsem jenom, že tento skřítek nemá výklopný displej. Věčná lidská nespokojenost! Tento model ho má, ale omezený a vyklopení nahoru: pant to má důkladný, všechna čest, ale jednostranný. No a tím že tělo dostalo výklopný displej, ztratilo místo pro elektronický hledáček. Ten by se na ostrovech nedaleko marockých břehů v ostrém slunci dobře hodil, protože orientace na displeji byla v té světelné záplavě dosti problematická.
Sledovan parametr je šum. I ten je zde na úrovni běžného MFT standardu, limit bezstarostnosti je ISO 3200, vyšší hodnoty samozřejmě jsou už šumem poznamenány, nicméně katastrofální mi to nepřipadá. Podle mě je i 6400 ISO v rozumné míře snesitelná hodnota.


Shrnutí
Panasonic GX800 je – opakuji – atlet v těle roztomilého nekňuby. Obsahuje prakticky stejnou výbavu funkčnosti, jako jeho druzi z vyšších tříd GX řady, takže ta osmička v názvu není nijak opovážlivá. Jeho hlavní předností je malý rozměr a malá váha, za výklopný displej je však zaplaceno absencí elektronického hledáčku – a nelze ho ani přikoupit.

 

 

Ukázky:

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18


Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Panasonic GX800.