Nezařazené

Panasonic GX80

Menší bratříček prestižní GX8 přišel včera na svět. Systémový kompakt čili bezzrcadlovka patří do třídy MFT neboli Micro Four Thirds, již sdílí Panasonic s Olympusem. Přístroj má výměnné objektivy a elektronický hledáček. Plus spoustu dalšího a o tom si hned vzápětí povíme.

Menší bratříček prestižní GX8 přišel včera na svět. Systémový kompakt čili bezzrcadlovka patří do třídy MFT neboli Micro Four Thirds, již sdílí Panasonic s Olympusem. Přístroj má výměnné objektivy a elektronický hledáček. Plus spoustu dalšího a o tom si hned vzápětí povíme.

Jaký je a komu je určen
Přístroj má snímač typu CMOS velký 17,3 x 13 mm s 16 megapixely. Podporuje ho procesor Venus Engine, barevné filtry jsou tradiční RGB Bayerova maska. Nenajdeme zde ale nízkofrekvenční filtr proti moiré, čímž by se rozlišení mělo o 10% zvednout – podle výrobce (jak se to měří? 🙂 ). Rozsah ISO je 200 až 25600, rozšiřitelný je dolů na 100 ISO. Stabilizace je duální, jednak na čipu, jednak na objektivu – pokud je stabilizovaný. Ostření je na bázi analýzy kontrastu, je zde implementovaný unikátní DOF systém Panasoniku, který analyzuje rozostření a dává pokyn, kterým směrem se má pohyblivý člen optické soustavy vydat , velmi to urychluje ostření. Displej je třípalcový, vyklápěcí a dotykový s milionem pixelů, elektronický hledáček má 1,99 zvětšení a 2764800 bodů. Mechanická závěrka má rozsah 60 sec až 1/4000 – je zcela přepracovaná, je poháněná elektromagneticky a tím by se měly zmírnit otřesy vyvolané pohybem lamel. Elektronická závěrka má maximum 1/16000 sec. Vestavěný blesk by měl mít dosah 6 m při ISO 200. Video je až 4K, zapisuje v MPEG4 nebo AVCHD, stereozvuk. Snímky v JPEG a RAW se zapisují na karty rodiny SD, výstupy jsou USB a micro-HDMI, též wi-fi včetně NFC (párování dotykem). Baterka je li-ion s kapacitou 290 obrázků, váha 426 g, rozměry 122 x 71 x 44 m.


Přístroj je odvozený, jak jsem uvedl, od modelu GX8 a bude výrazně levnější – 1200 dolarů oproti 800 dolarů, kdyby měl platit tento poměr, tak místo 28 tisíc za tělo bychom měli být připraveni na nějakých 19 tisíc. V kitu se bude dodávat s zaklapávacím objektivem 12-32, ten známe z kitu s tělem GM5. Tato GM pětka je roztomilá miniatura, recenzoval jsem ho v říjnu 2014 , a tento model je jen o něco větší, ovšem má výklopný displej a elektronický hledáček. Ten není – na rozdíl od hledáčku modelu GX8 – vyklápěcí, ale nemyslím, že je to zásadní omezení. Také série 8 fps je víc než dostatečná, jakkoli GX8 seká 10 oken za vteřinu. Mrzutá je menší baterka a od toho odvozená menší kapacita, to že tělo není zajištěné proti prachu a vodě tolik nebolí.


Výrobce tvrdí, že duální stabilizace umožní prodloužit udržitelný čas o 4,5 stupňů. Zde jsem skeptický, nicméně pro video je takto výkonná stabilizace jistě užitečná. Navíc výrobce tvrdí, že při 4K videu pro stabilizaci přístroj využívá celou plochu čipu. Pokud jde o video, trochu mrzutá je absence vstupu pro externí mikrofon – pro svoje instrukční videa používám mikrofony Rode a je to holt jiné kafe… K zajímavostem patří i Post Focus, zvláštní režim, kdy probíhá zaostřovací bracketing při pořizování 4K fotek a zpětně lze uložit fotky které jsou zaostřené dle našeho přání a záměru. Přibyly i nové filtry, například L Monochrom který má napodobit černobílý film. Uvidíme.

Novinka má mnoho sympatických rysů a řekl bych, že oproti modelu GX8 je její poměr ceny a výkonu příznivější. O to víc se těším, až ho pro vás vyzkouším.