Nezařazené

Panasonic GH5 a Povstání

Povstání v roce 1945 se netýkalo zdaleka jen Prahy. Jedna tragická epizoda se odehrála v Brandýsku nedaleko Kladna a na připomenutí tam každoročně pořádají ve výroční den 7. května rekonstrukci tehdejšího střetu. Tam jsem mohl doslova v polních podmínkách prozkoušet Panasonic GH5. Připomenu, že je to vlajková loď Panasonicu – už jsem ho zde představoval v únoru. Připomenu, že je to bezzrcadlovka kategorie MFT s čipem 17,3 x 13 mm. Velikost čipu odpovídá prodlužovacímu faktoru 2x, takže objektiv s fyzickým ohniskem 50 mm má úhel záběru jako 100 mm objektiv plnoformátového přístroje 24 x 36 mm. Procesor je Venus Engine, rozsah ISO zůstává od 200 do 25600. Displej je nyní 3,2palcový s 1,6 miliony body, je vyklápěcí a přetáčecí, samozřejmě dotykový.  Hledáček je elektronický, bezmála čtyřmegový – zcela jasný, bez trhání, mrkání a zpožďování. Osazen byl objektivem 12-60/2.8-4.0. V ruce sedí pěkně, ergonomii jsem tu už chválil – žádná miniatura to ale není, máte pocit slušné zrcadlovky, až na to, že je pěkně tichý. Skvěle se mi osvědčil joystick, kterým se dá operativně nastavit zaostřovací bod. Panasonic je v tomto ohledu hodně daleko, k dokonalosti přivedl techniku spolupráce s dotykovým displejem, nicméně ten joystick mi přece jen připadá solidnější řešení. Když bitva vypukla, kropil jsem to dávkami a nafotil něco přes tisíc okének (nikoli tedy záběrů) – a jen pár my vyšlo mimo ostrost. Ostří to opravdu bleskurychle. No a ten čtyřmegový hledáček je skutečně skvělý, takže můj slogan o krumpáči pro hrob jednookých zrcadlovek nemám důvod odvolávat.

Udělal jsem výběr fotek, aby zachytily průběh akce a aby se tam projevily různé světelné situace. Celý příběh se odehrál tak, že v Brandýsku povstání začalo 4. května. Brzy se tam objevila malá sovětská jednotka, která tu zanechala raněné. Němci se ale objevili vzápětí, raněné pobili a popravili i několik povstalců. Vzápětí se ale strhla bitva mezi Němci a sovětskými vojáky a výsledkem jednoznačným.
Podotýkám ještě, že na proklik si můžete stáhnout fotky v plném rozlišení – bez úpravy.

Začněme tedy rozsahem zoomu – nastoupenou německou jednotku jsem fotil na 52 mm:Část tábora Sovětů jsem bral na široko, vidíte velkou část bojiště. Na korunách stromů je patrná kresba i v rozích.Přivezli raněné sovětské vojáky. Protisvětlo, foceno v chvatu za nízké světelné hladiny – prakticky v místnosti. Autofokus zafungoval perfektně.Místní obyvatelstvo vítá sovětskou jednotku. Mám pocit, že objektiv trochu přezařuje – podotýkám, že jde o JPEG bez úprav- Obyvatelka v hnědé rádiovce je moje vnučka.Na scéně jsou Němci. Udavač je navádí za raněnými Rusy.Obyvatelstvo prchá, nacisti vraždí.Scénku popravy jsem měl z nešikovného úhlu.Nacisté jdou na pozici. Už brzy je čeká krvavá lázeň.Útok začal. Rusy má zastavit minometná palba.Zase to protisvětlo. Mám dojem, že tomuhle objektivu moc nesedí.Útok je veden nezadržitelnou silou.Spolu s Rusy útočí i naši lidé.Závěrečný steč. Bitva je pro Němce ztracená.Akce je skončena, padlí vstávají.Jednotky nastupují a loučí se s aplaudujícími diváky.Shrnutí:
V nasazení v podmínkách fotoreportáže obstál Panasonic GH5 velmi dobře. Rozsah ohniska ekv. 24 – 120 je výtečný, na to protisvětlo si musím dát při důkladných zkouškách pozor. Ocenil jsem především rychlost ostření a také pohodlí, jež mi nabízel joystick. Je to bezpochyby fotoaparát, který musíme brát vážně. Ve zkoumání budu pokračovat.

Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: