Nezařazené

Panasonic G80

Nový model své řady Lumix G předvedl v první den Photokiny Panasonic. Ono je těch G modelů už dvaadvacet, tak abychom se v tom trochu vyznali, je to nástupce modelu G7, poznamenaný příbuzenstvím s modely GX7 a špičkového modelu GH4.

Nový model své řady Lumix G předvedl v první den Photokiny Panasonic. Ono je těch G modelů už dvaadvacet, tak abychom se v tom trochu vyznali, je to nástupce modelu G7, poznamenaný příbuzenstvím s modely GX7 a špičkového modelu GH4.

Jaký je a komu je určen
Jde o přístroj z hořčíkové slitiny systému mirrorless neboli bezrcadlovka či systémový kompakt. Tělo je utěsněné proti prachu a vodě. Má výměnnou optiku a malé rozměry a váhu díky standardizovanému čipu typu 4/3 palce, jde o systém Micro Four Thirds, sdílený s Olympusem. Čip má 16 milionů efektivních pixelů.


Procesor Venus Engine generuje obraz až do citlivosti 25600 ISO. Rozsah závěrky je 60 vteřin až 1/4000 při použití mechanické závěrky a 1/16000 při použití elektronické závěrky. Frekvence sériového focení je až 9 fps (200 snímků ISO, 40 RAW). Expozice se měří na 1728 zónách, hledáček s displejem OLED má 2,36 mega, zvětšení 0,74x, korekce vady zraku má rozsah +- 4 dioptrie. Vyskakovací blesk má směrné číslo + při 200 ISO, synchronizace nejkratší čas 1/160 sec. Přístroj je vybaven duální stabilizací a nově konstruovanou závěrkou. Stabilizace by měla ustát 5 stupňů pod normu. Sestává jednak ze stabilizace na čipu v pěti osách, viz schema:


… jednak ze stabilizace optické, tedy v objektivu:


Spoluprací obou systémů má výrazně klesnout riziko rozhýbání obrazu. Duální systém stabilizace byl použitý už v modelech GX8 a GX80, tato I.S.2 by měla mít efekt i na teleobjektivech s ohniskem 280 mm.

Také závěrka je řešena podle nových trendů. Místo pérového mechanismu jsou zde elektromagnetické elementy – viz ukázka z prezentace Panasonicu na tiskové konferenci:


Velká péče je věnována úspoře energie. V menu lze nastavit prodlevu 3 nebo 5 nebo 10 sec, pak hledáček zhasne, avšak okamžitě startuje po přiložení oka. V úsporném režimu lze dosáhnout kapacity až na 900 fotografií.
4 K video je dlouhodobě silná stránka Panasonicu a promítá se i do fotografie. Z videa lze grabovat fotografie – video s frekvencí 30 oken má prakticky neomezenou kapacitu. Video je podporováno průběžný ostřením s technologií DFD (Depth From Defocus) – další osvědčená technologie Panasonicu, kdy z charakteru rozostření inteligentní automatika předvídá směr pohybu a přizpůsobuje tomu zaostřovací systém. V režimu 4K PHOTO má tři režimy, jeden průběžný, druhý stiskem zapnout stiskem ukončit a třetí s namáčknutím, při domáčknutí se zapíší snímky z vyrovnávací paměti a doplní těmi pořízenými po domáčknutí, vše ve frekvenci 30 fps. Také tento model je vybaven funkcí Post Focus včetně Focus Stacking, kdy je možno prolnout snímky zaostřené na různou rovinu ostrosti – tato technologie se používá při makrofotografii. V základním kitu je nabízen za rozumnou cenu cca 20 tisíc Kč (září 2016).

Zde je tisková zpráva Panasonicu:

Nový LUMIX DMC-G80 je vybaven vylepšenou verzí optického stabilizátoru Dual I.S. 2 fungujícího v 5 osách.1 Díky nové gyroskopické technologii jsou systémy O.I.S. (Optical Image Stabiliser, 2 osy) a B.I.S. (Body Image Stabiliser, 5 os) schopné dokonale spolupracovat a dosahují mimořádně přesných výsledků. Neostrost způsobená chvěním fotoaparátu je velmi výrazně potlačena, což znamená ostré snímky i videozáznamy i ve slabém světle, případně při natáčení v pohybu.

Díky sofistikované analýze okolních podmínek a nastavených fotografických parametrů (včetně ohniskové vzdálenosti) umožňuje nový systém Dual I.S. 2 prodloužit expoziční čas až o 5 EV v porovnání s fotoaparátem bez stabilizátoru. Stabilizátor funguje s širokoúhlými skly i s teleobjektivy, dokonce i v šeru nebo při fotografování jednou rukou.

O eliminaci nežádoucích vibrací se stará i nový systém tiché závěrky s elektromagnetickým pohonem. Ten výrazně zmírňuje otřes daný pohybem závěrky, která je navíc i tišší. K dalšímu zmírnění vibrací přispívá i použití hořčíkové slitiny pro přední panel. V porovnání s předchozím modelem G7 se tak intenzita otřesů vzniklých pohybem závěrky snižuje až o 90%.

Vysoký výkon pro jedinečnou kvalitu
Srdcem přístroje je snímač Digital Live MOS s rozlišením 16 megapixelů (bez low pass filtru) a nový obrazový procesor Venus Engine. Společně produkují mimořádně kvalitní fotografie s vynikající kresbou detailů, výraznými kontrasty a skvělým barevným podáním, přičemž lze citlivost zvýšit až na maximální hodnotu ISO 25600.
Výrobci ze snímače odstranili antialiasingový filtr, čímž se zlepšila kresba detailů a celková ostrost zhruba o 10%.2 Obrazový procesor Venus Engine se vyznačuje věrnými barvami a dynamickým rozsahem, což je poznat například na modrém nebi. Zásluhu na tom má samostatné zpracování a jemné doladění odstínu, sytosti a barevného jasu. Uživatelé mohou volit vlastní nastavení kontrastu, ostrosti, sytosti i eliminace šumu.
Fotoaparáty řady LUMIX G se vyznačují špičkovou kvalitou obrazu nejen u fotografií, ale také u videozáznamů s rozlišením 4K. Záznam s vynikajícím obrazem a plynulým zobrazením pohybu se pořizuje v rozlišení 3840 x 2160 bodů rychlostí 25p/30p (50Hz) nebo 24p, ukládá se ve formátu MP4. Kromě toho lze volit rozlišení Full-HD neboli 1920 x 1080 bodů rychlostí 50p/60p (50 Hz). V tomto případě se záznam ukládá ve formátech AVCHD Progressive nebo MP4 (MPEG-4 / H.264).

4K Photo
Podpora ultravysokého rozlišení 4K se ovšem nehodí jen milovníkům videozáznamů. Ocení ji i fotografové, kterým je určena funkce 4K Photo. Díky ní lze každé okénko videozáznamu uložit jako samostatný snímek s rozlišením 8 megapixelů, což v podstatě znamená sekvenční snímání bezkonkurenční rychlostí 30 snímků za vteřinu. Díky tomu nemusí mít člověk strach, že při fotografování propásne nejvhodnější okamžik ke stisku spouště.
Systém 4K Photo nabízí tři atraktivní funkce:
4K Burst Shooting – sériové snímání rychlostí 30 sn/s
4K Burst (Start/Stop) – dlouhodobé sériové snímání rychlostí 30 sn/s
4K Pre-burst – uloží 30 snímků 1 sekundu před samotným stisknutím spouště (celkem 60 snímků).
Ve všech případech zůstává základní funkce stejná – jednotlivá okénka se ukládají jako samostatné snímky.

Kromě toho Panasonic DMC-G80 nabízí i vylepšený systém automatického ostření – nově je rychlejší a přesnější, na čemž má zásluhu přenos signálu s maximální rychlostí 240 obr/s. Systém ostření využívá metody porovnávání kontrastu. Do výbavy patří i technologie Depth From Defocus (DFD)3, která ostření ještě zrychluje.

A pokud se ostření nepovede podle představ, je tu ještě unikátní funkce Post Focus, umožňující vybrat vhodné místo ostření dokonce dodatečně – až po stisku spouště u hotových snímků. Pomáhá to především v situacích, kdy na přesném ostření opravdu hodně záleží, například v makrofotografii. Kromě toho je fotoaparát vybaven novou 4K funkcí
Focus Stacking – V některých žánrech, opět především v makrofotografii, je občas obtížné dostat do hloubky ostrosti celou scénu. Funkce Focus Stacking umožňuje vyfotografovat sérii snímků zaostřených na různá místa a poté je dle vlastní představy složit dohromady, takže máte rozsah hloubky ostrosti zcela pod kontrolou.

Díky funkci Low Light AF lze zase přesněji ostřit na objekt i v extrémně slabém světle až po hodnotu -4EV, což přijde vhod například na fotografickém „lovu“ zvířat ve volné přírodě za svítání nebo za soumraku. Milovníky astrofotografie zase potěší funkce Starlight AF, umožňující snadno ostřit na hvězdy či souhvězdí.

Odolné univerzální provedení
Jak už bylo řečeno, Panasonic Lumix DMC-G80 je fotoaparát určený do terénu, takže musí něco vydržet. Za tímto účelem použili výrobci přední díl šasi z pevné hořčíkové slitiny. Kromě toho je fotoaparát odolný proti vlhkosti i prachu – všechny klouby, voliče, tlačítka i otvory jsou důkladně a pečlivě utěsněny.
Ergonomii napomáhá masivní a šikovně tvarovaný úchop pro pravačku, díky němuž lze přístroj držet při fotografování pohodlně i v jedné ruce. Ovládání usnadňují dva příkazové otočné voliče, jeden vpředu a jeden vzadu, jimiž lze nastavovat nejrůznější fotografické parametry. Předním kolečkem se kupříkladu nastavuje vyvážení bílé, zadním citlivost, přičemž množství šumu okamžitě vidíme na displeji. To pomáhá v náročnějších světelných situacích.
Kromě toho je Panasonic DMC-G80 vybaven špičkovým a rozměrným elektronický hledáčkem typu OLED s rozlišením 2,360 milionu pixelů a poměrem zobrazení 0,74x při 100% pokrytí scény. Prodleva zobrazení je naprosto minimální, nepřesahuje 0,01 s, k přednostem patří i poměr kontrastu 10 000:1. Očnice velikosti 20 mm umožňuje pohodlné využití i lidem s brýlemi.
Hledáček je nově vybaven úspornou funkcí Power Save. Pokud senzor zjistí, že nedržíme fotoaparát u oka, automaticky ho po 3, 5 nebo 10 vteřinách uvede do režimu spánku. Stačí ovšem namáčknout spoušť a přístroj se okamžitě probudí. Tím se takřka trojnásobně prodlužuje výdrž baterie (z 320 na cca 800 snímků).5
Displej na zadní straně umožňuje pohodlné dotykové ovládání, má velkou úhlopříčku 7,62 cm a rozlišení 1,04 megapixelu. Při použití hledáčku se displej změní v dotykvou plochu, kdy pohybem palcem snadno změníte ostřicí plochy.
Další atraktivní funkce a parametry
Nový bateriový grip – DMW-BGG1
K volitelnému příslušenství patří i nový bateriový grip DMW-BGG1. S ním fotoaparát využívá dvojici akumulátorů (jeden v těle a druhý v gripu) a tím se výdrž baterie výrazně prodlužuje. Kromě toho grip usnadňuje fotografování na výšku. Je vyroben speciálně pro model LUMIX DMC-G80 a tím pádem nabízí podobně odolné provedení.
Systém 4K Live Cropping
HDMI výstup pro náhled videa na externím monitoru v reálném čase
Audiokonektor 3,5 mm pro mikrofon
Nové možnosti bracketingu clony a ostření Základní sady s objektivy
Panasonic LUMIX DMC-G80 se dodává ve dvou základních sadách:
1. DMC-G80M (s objektivem LUMIX G VARIO 12-60 mm f3,5-5,6 ASPH./ POWER O.I.S. – i objektiv je odolný proti vlhkosti a prachu)
2. DMC-G80H (s objektivem LUMIX G VARIO 14-140 mm f3,5-5,6 ASPH./ POWER O.I.S)
Přednastavené modely barevného podání pro natáčení videozáznamů (režim Creative Video)
Snadná bezdrátová komunikace s chytrými telefony přes Wi-Fi
Kreativní funkce v pokročilých fotografických režimech (P/A/S/M)
Možnost zpracování RAW snímků přímo ve fotoaparátu
Tichý režim pro diskrétní snímání
Funkce vícenásobné expozice
Časosběrné snímání / Stop Motion

Dostupnost přístroje bude na českém trhu od října 2016 s cenou 20 000 – 30 000 Kč (dle použité sady objektivů).