Nezařazené

Panasonic G6 a objektiv 10x zoom

Do střední kategorie systémových kompaktů Panasonicu přibyl model G6. Oproti předchozímu modelu představenému loni v létě je v něm jen několik změn nepříliš zásadních, takže majitelé G5 nemusí mít škuby svůj celkem nový přístroj zatracovat. Model G5 jsem podrobně popsal v loňské recenzi. Nový šestnáctimegový přístroj třídy Micro 4/3 se zaměřil na zlepšení obrazové kvality, zvlášť pokud jde o snímky pořízené s vyšším ISO. Na tiskové konferenci ve Vídni jsem mohl přístroj krátce zkoumat, avšak výsledky tohoto předprodukčního vzorku nevedly k žádným zásadním závěrům. Podle tiskové zprávy se měla zvětšit i přesnost autofokusu, zejména při sledování rychle se pohybujících objektů. Při snímání videa (full HD) je nyní možné průběžně ostřit na pohybující se objekty. Samozřejmě je zde zachován pozoruhodný systém, kdy při fotografování pomocí elektronického hledáčku lze dotykový displej používat jako touch pad a ostřit dotykem. Elektronický hledáček OLED s 1,44 miliony body je vylepšený a menších kvalitativních změn doznal i třípalcový displej. Wi-fi připojení je nyní k disposici, včetně varianty NFC, kdy přístroj komunikuje se smartfonem bez nutnosti nastavení – pouhým přiložením.


Lumix G Vario 14-140mm F3.5-5.6 ASPH
Velmi sympaticky se chová objektiv s desetinásobným rozsahem ohniska 14-140 mm (ekv. 28-280 mm) se světelností F3.5-.6. Má 14 členů ve 12 skupinách, 3 jsou asférické a 2 ED na eliminaci barevné vady. Je stabilizovaný, clona má sedm lamel a jeho krokový autofokus je vnitřní. Při zoomování objektiv mění svoji délku, výchozí rozměr je 75 d x 67 š, závit pro filtr má 58 mm.
I tento objektiv jsem měl možnost krátce zkoušet. Pracovalo se s ním velmi dobře a je zřejmé, že o něj bude mezi majiteli přístrojů s formátem Micro 4/3, tedy Panasonic a Olympus, značný zájem. Objektiv s celkem vysokou světelností a velký rozsahem při zachování rozumné kvality váží 265 g – ano, to jsou hlavní výhody Micro 4/3 formátu, protože poměr kvality obrazu a váhy a rozměrů je velmi příznivý.