Nezařazené

Panasonic FZ70

Rekordního rozsahu zoomu 1:60 dosahuje tato novinka Panasonicu. Objektiv má rozsah mezi ekvivalentem 20 mm a 1200, jedno i druhé je pozoruhodné. To posazení na ekvivalent 20 mm vyvolá mezi potenciálními zájemci o tento typ přístroje asi méně podivu a nadšení než 1200 mm na dlouhém konci, nicméně pro praxi je to důležitější údaj, tím spíš, že objektiv na krátkém konci má světelnost F2.8. Dvacítka, to už je hodně slušně široký objektiv, asi jako kdybyste nasadili fyzickou čtrnáctku na APS-C tělo. Pokud jde o těch dvanáct set, názorem na takto dlouhá ohniska na kompaktu se dlouhodobě netajím, rozhodně od toho nelze čekat „řezavě ostré“ obrázky, jak se o nich píše v reklamách. Technicky je to ovšem úctyhodný výkon, tím spíš, že i na dlouhém konci má objektiv pořád ještě světelnost F5.9, čili v podstatě jen o dva a fous stupně víc než je plná světelnost na krátkém konci. Objektiv je stabilizovaný, stabilizace funguje i při snímání videa (zde bych podotkl, že to ultradlouhé ohnisko možná při videu má smysl).


Ostřit lze od 30 cm, v makrorežimu od 1 cm, zaostřovacích bodů je 23.

Přístroj je šestnáctimegový, má1 /2,3 palcový MOS snímač s předním osvitem (tedy zadním, tedy BSI, je v tom terminologický zmatek – je to snímač systému fotodiody vpředu, obvody vzadu). Procesor je Venus Engine, rozsah citlivosti 100 až 3200, s navýšením 6400 ISO. Tady se Panasonic o žádné rekordy nesnaží a dobře dělá. Fotky lze snímat v JPEG i RAW.

Displej je třípalcový se 640 tisíci body, pevný , nedotykový. V hledáčku vidíme 100% pole, má 200 tisíc bodů, to jsou v podstatě skromné údaje, čili hlavní atrakcí je objektiv a vše ostatní je v kategorii běžného průměru, což se týká i rozsahu časů od 8 sec do 1 /2000 sec. Radost způsobí sériové focení 9 fps, aspoň že tak.

Video je full HD 1920, stereomikrofony mají vestavěnou clonu proti šustění větru a zvuk je zpracován systémem Dolby. Přístroj by na jedno nabití měl podle standardu CIPA udělat 400 obrázků. Váží 606 g a měří 130 x 97 x 118 mm.

Tolik tedy tisková zpráva. Objektiv je technicky vzato „state of art“ moderní optiky. Má 14 členů ve 12 skupinách, 6 asférických čoček s 9 asférickými povrchy a 3 čočky z ED skla – nevzpomínám si na objektiv s podobnými parametry. Výrobce nabízí ještě dvojnásobný digitální zoom a slibuje „udržení obrazové kvality“. Přístroj je vybaven rozsáhlými možnostmi efektů. Tyto efekty lze aplikovat i na plynulé panorama, lze je aplikovat na hotové obrázky i při snímání fotek a videa. K přístroji lze dokoupit externí blesk, ale také 1,7x telekonvertor (což mi připadá skutečně komické, pak už se dostáváme do kategorie astro-optiky…)

Zvláště tyto softwarové efekty z něho dělají zajímavý přístroj a uživateli bych radil hodně uvážlivé používání toho, čím se na škatuli bude Panasonic chlubit nejvíc, tedy ohniska 1200 mm…