Nezařazené

Panasonic DMC-GF5 – první info

A je to tady, pokračovatel řady, která začala skvělou GF1 a potom, jak to říct, potom odbočila na GX a řadu GF věnovala, jak se říká široké veřejnosti. GF1 je mimořádně zdařilý kompaktní mirrorless systému micro Fourr Thirds, dodnes ho mám, používám a jeho výsledky jsou technicky skvělé. Následovníci mají stejně dobré obrazové vlastnosti, ale GF2 mě nenadchla a GF3 zaskočila svým očividným odklonem k nenáročné části fotografické obce. A to že chci mít na foťáku sáňky pro blesk, to opravdu nejsou MOC velké nároky. Což samozřejmě Panasonic ví a zavedl řadu GX1, která navazuje na GF jedničku. Řada GF je tudíž určena méně technicky náročným zájemcům o vysoce kvalitní obrazový výkon.

Podívejme se, o čem nám tiskové zpravodajství píše, podotknu jen, že model GF4 je z pověrečných důvodů přeskočen, protože 4 je v Asii nešťastné číslo, jako u nás 13 (přitom Zoner se verze 13 nebál… 🙂 ).. Na první pohled nejsou rozdíly moc velké. Snímač je 12.1 Mpx s procesorem Venus Engine FHD, systém umožňuje citlivost od 160 do 6400 ISO, v rozšířeném módu do 12800. Je zde nový systém odstraňování šumu a jeho třípalcový dotykový pevný LCD má teď rozlišení 920 tisíc bodů. Má režimy Program, priorita času nebo clony a plný manuál, rozsah závěrky od 60 sec do 1/4000 a je vybaven vyskakovacím bleskem. Sériové focení až 4 snímky / sec., bracketing volitelný 3 nebo 5 snímků, těch 5 je velmi vhodných pro jemnější HDR.


Video je AVCHD 1080/60i se stereozvukem. Kreativních filtrů je teď 14 a scénických režimů 23. Ukládá i v RAW a umí stereo snímky MPO. Vzhledově se liší pogumovaným úchopem a texturou povrchu, z fotky to moc vidět není. Váží 267 g a měří 108 x 67 x 37 mm .

Co od toho čekat? Už ta GF3 měla velmi rychlý autofokus a nepochybuji, že tato dobrá vlastnost zůstane zachována. Bude se dodávat s objektivem 14-42 s motorovým zoomem, to je velmi kvalitní sklo, ovšem je třeba dodat, že spolupracuje se všemi objektivy systému Micro Four Thirds a těch jsem jenom v katalogu Oly – Paňák napočítal osmadvacet.

Berme nový model jako spíše kosmeticko – marketingovou inovaci, k upgrade není důvod, ale kdo uvažuje o pořízení vysoce kvalitního mirrorlessu a netouží po žádném hlavolamu, toto je jistě dobré téma k přemýšlení.