Nezařazené

Panasonic DMC-G7

Zatímco G6 byl sympaticky oblý, je nástupce G7 sympaticky hranatý. Uvnitř je nový snímač, samozřejmě nadále formátu Micro Four Thirds s crop factorem 2x. A umí 4 K video. Snímač má 16 Mpx a procesor je Venus Engine 9. Hledáček je OLED s rozlišením 2,36 mega, tedy nadále to nejlepší, co je na trhu. Třípalcový jednomegový dotykový přetáčecí displej (uf, toho ale je). Vide je 4 K /30/24 fps, fotky umí až 8 snímků za vteřinu i s průběžným ostřením. Mimořádně zajímavý je 4K foto-mód, který ukládá jednotlivé osmimegové snímky jako samostatné fotky. Znamená to plnohodnotné sériové focení obrovskou frekvencí 30 oken za vteřinu.


Z tiskové zprávy Panasonicu:
Funkce 4K Photo ukládá jednotlivá okénka coby samostatné osmimegové snímky. Funkce 4K Photo je v modelu LUMIX DMC-G7 k dispozici hned ve třech odlišných režimech: 4K Burst Shooting, 4K Burst (Start/Stop) a 4K Pre-burst. Základem je ve všech případech zmíněná možnost ukládat samostatná okénka z videozáznamu ve 4K.

V režimu 4K Burst Shooting lze natáčet v rozlišení 4K rychlostí 30 obr/s po dobu až 29 minut a 59 vteřin, přičemž se fotoaparát chová podobně, jako v běžném režimu sekvenčního snímání – záznam se točí, dokud uživatel drží stisknutou spoušť. Režim 4K Burst (Start/Stop) funguje na stejném principu, spoušť ale není třeba držet – jedním stiskem natáčení spustíme, druhým zastavíme. Tento způsob tedy více připomíná klasické natáčení videokamerou. Konečně třetí režim 4K Pre-burst automaticky ukládá 30 okének za vteřinu před stiskem a 30 okének po stisku spouště, což znamená celkem 60 záběrů pořízených během dvou vteřin (hodí se při fotografování akčních scén, kdy nechcete promeškat ani zlomek sekundy). Režim 4K Burst Shooting a 4K Burst (Start/Stop) tedy umožňují natáčet naráz bezmála půl hodiny, což znamená desetitisíce snímků na výběr v několika možných rozlišeních s různým poměrem stran: 3840×2160 (16:9), 3328×2496 (4:3), 3504×2336 (3:2) či 2880×2880 (1:1).

Fotografie v maximální kvalitě
Panasonic LUMIX DMC-G7 je vybaven snímačem Digital Live MOS s rozlišením 16 megapixelů. Obrazový procesor Venus Engine se čtyřmi jádry umožňuje výkonné zpracování obrazového signálu, což znamená rychlé sekvenční snímání (8 obr/s při konstantním zaostření, resp. 6 obr/s při průběžném přeostřování).
Obrazový procesor Venus Engine kromě toho vylepšuje barevné podání snímků díky pečlivé analýze každého okénka. Nevyhodnocuje jen samotné barevné odstíny, nýbrž také sytost a jas barev. O kvalitu kresby se stará rovněž nový a vylepšený systém eliminace šumu Multi- process Noise Reduction, který bere v úvahu specifické světelné i další podmínky u každé fotografie zvlášť. Novinka jménem Random Filter (Náhodný filtr) navíc dokáže účinně eliminovat i chromatický šum, který se tak rozplyne v kresbě. Výsledky vypadají velmi přirozeně a odpovídají tomu, jak scénu vidí lidské oko. V důsledku vylepšené eliminace šumu lze u modelu LUMIX DMC-G7 nastavit citlivost až do hodnoty ISO 25600.

Rychlé a přesné automatické ostření s technologií Depth From Defocus
Nový fotoaparát využívá stejný systém automatického ostření jako ostatní modely řady LUMIX G. Systém založený na porovnávání kontrastu zvládá přenos digitálního signálu na frekvenci až 240 obr/s, ostření je proto neobyčejně rychlé a spolehlivé.
Automatické ostření se navíc ještě zrychluje díky technologii Depth From Defocus (DFD)1. Tato technologie dokáže vypočítat vzdálenost fotoaparátu od objektu porovnáním dvou obrazů s odlišnou úrovní ostrosti a současnou analýzou optické charakteristiky aktuální kompozice. Výsledkem je mimořádně rychlé automatické ostření, trvající jen 0,07 s2. Toto bleskurychlé ostření je velkou výhodou především při použití objektivu s delším ohniskem. Navíc v porovnání s předchozím modelem LUMIX DMC-G6 umožňuje podstatně rychlejší sekvenční snímání (8 obr/s při konstantním zaostření, resp. 6 obr/s při průběžném přeostřování).
K dispozici je dále režim Low Light AF, tedy automatické ostření ve slabém světle. Jak název napovídá, dokáže fotoaparát v tomto režimu spolehlivě zaostřit i v podmínkách, které mají k ideálu daleko (např. na pláži ve světle měsíce). Jako první model své kategorie navíc LUMIX DMC-G7 nabízí speciální režim Starlight AF, umožňující snadno fotografovat hvězdy a souhvězdí na nočním nebi. Kromě běžného systému rozpoznávání tváře je k dispozici další speciální režim Face / Eye Detection AF (rozpoznávání tváře a očí), při němž fotoaparát automaticky zaostří na lidské oko. Funkce Pinpoint AF umožňuje zvětšit určitou část záběru, což usnadňuje ruční ostření.

Panasonic LUMIX DMC-G7 je vybaven velmi kvalitním elektronickým hledáčkem typu OLED. Jeho rozlišení narostlo oproti předchozímu modelu na 2 360 000 bodů, poměr zobrazení činí 1,4x / 0,7x (při přepočtu na 35 mm fotoaparát). Výklopný dotykový displej na zadní straně má úhlopříčku 7,6 cm a rozlišení 1 040 000 bodů. Pokrytí činí v obou případech celých 100% scény, takže nehrozí, že by se na okraj fotografie vloudil nějaký nechtěný motiv.
Viditelnost obrazu v hledáčku se výrazně vylepšila díky nové konstrukci očnice. Mezi displejem a hledáčkem se obraz přepíná automaticky, pomáhá v tom oční senzor umístěný u hledáčku (přepínání šetří energii). Výhodou technologie OLED není jen vyšší rozlišení a kvalitnější obraz, ale také rychlejší překreslení pohybu s minimální prodlevou, což ocení zejména milovníci akčních a sportovních záběrů.

Kvůli snadnějšímu ovládání (zejména pro pokročilejší uživatele) výrobci nový model vybavili jako první fotoaparát řady LUMIX G samostatným voličem způsobu snímání. Ten doplňuje tradiční systém voličů a příkazových koleček. Nový volič umožňuje přímý přístup k nejrůznějším funkcím, například k režimům 4K Photo, což opět znamená vyšší rychlost a lepší spolehlivost při fotografování. Clona a expoziční čas se nastavuje tradičně pomocí příkazových koleček, která v různém kontextu slouží i k nastavení dalších parametrů.

 • Kompatibilita s novými paměťovými kartami UHS-II SDXC
 • Nejkratší expoziční čas 1/16000 s
 • Vylepšený režim pro kreativní panorama (360 stupňů)
 • Konektor pro externí mikrofon (3,5 mm)
 • Zvětšení části záběru při ostření
 • Tichý režim
 • Digitální vodováha
 • Bracketing vyvážení bílé
 • Kreativní efekty (22 filtrů)
 • Systém časosběrného snímání a animace ve stylu stop motion
 • Základní škála expozičních režimů (programová automatika, priorita clony, priorita času, manuál) při fotografování i při natáčení videozáznamů
 • Režim inteligentní automatiky iA+ pro fotografování i natáčení videozáznamů
 • Režim průvodce se 20 vzorovými situacemi