Nezařazené

Panasonic 100-400/4.0-6.3

Je to jako to bývá se šlechtici, plné jméno je sáhodlouhé: Panasonic Leica DG Vario-Elmar 100-400mm F4.0-6.3 ASPH Power OIS. Taky ten rozsah je sáhodlouhý, objektiv je určen k systému Micro Four Thirds a tudíž jeho prodlužovací faktor je 2x. Efektivní rozsah tohoto objektivu je tudíž 200 až 800 mm. S těmi milimetry je to jako s rychlostí auta, jak mi to kdysi vysvětloval jeden závodník: do 120 km/hod je to turistika, do 180 km/hod je to sport a nad 1480 km/hod přestává všechna sranda. Do těch 300, no, dejme tomu do 400 mm ekv. Je to ještě pořád lidsky zvládnutelné, ale co je nad 500 mm, to už chce záměr a zkušenost. Tohle je ale 800 mm, je to nejdelší ohnisko určené pro MFT systém.


Jaký je a komu je určen
Zanechme však mudrování a podívejme se na fakta. Původce tohoto objektivu je Leica a je určen pro MFT systém, najmě pak pro Panasonic. Jeho stabilizační systém dovede spolupracovat s DFD technologií Panasonicu, která urychluje zaostření na základě charakteristiky rozostření: podle toho, jak vypadá bokeh motory nastavují optické elementy do správné pozice.

Objektiv má 20 členů ve 13 skupinách, clona má 9 lamel. Jeden člen je asférický, 2 jsou ED a jeden UED. Světelnost je F4.0 až F.6,3 těch 4.0 je to na 100 mm, ale už na 150 mm je to 4.5 a na 300 mm (fyzicky) je to F5.6. Ostří od 1.30, ostření je vnitřní, zoomování prodlužuje fyzickou délku objektivu (rozměry 172 mm na 83 mm, filtr 72 mm, váha 985 g. Při automatickém ostření lze doostřovat ručně.
Objektiv má tři prstence. Tím nejširším se zoomuje, pak je přepínání unlock – lock, tedy zablokování zoomu a užším prstencem ručně ostříme. Objektiv je vybaven ještě prstencem s paticí pro stativ, lze to nastavit na snímání na šířku i na výšku. Na levém boku je přepínání autofokusu buď v plném rozsahu, nebo s omezením 5 až nekonečno, pak by měl být logicky rychlejší. Níž je přepínání autofokus a ruční ostření a vypínač stabilizace.
Při pohledu na tuhle milou panenku si uvědomíme přednost MFT systému. Tamron i Sigma dělají zoom až 600 mm, délka Tamronu 258 mm, váha 1951 g, tedy dvakrát tolik. To už je při toulkách přírodou znát. Není to ovšem žádná láce. Stojí 45 tisíc bez desetikoruny v květnu 2016, kdežto citovaný Tamron o podobném výkonu (s přepočtem je delší strana 900 mm) stojí 31 tisíc. Olympus nabízí ve své řadě Pro objektiv (ovšem s mnohem menším rozsahem) 40-150/2.8 za 39 tisíc. Navíc má jak Olympus, tak Panasonic pro Micro Four Thirds nabídku velmi slušných telezoomů za podstatně humánnější cenu. Je z čeho vybírat.

Jak se s ním fotí
Zkoušel jsem tento objektiv na tělech Panasonic GX80 a Olympus E-M5 Mk II. Při použití na těle se stabilizovaným čipem je třeba jednu či druhou stabilizaci vypnout. Kresba mi připadala poněkud měkčí, podle očekávání vrcholí na F8.0. Zkoušel jsem objektiv v zoologické zahradě, i tam jsem se ale na 400 mm dostal málo kdy.


I tato fotka byla pořízena ohniskem 228 mm.


Úzký úhel záběru vyvolává iluzi zkráceného prostoru, to platí i pro tento objektiv. Nicméně i tento efekt vznikl už na ohnisku 140 mm:


Při focení ze značné vzdálenosti se už projevuje neostrost vyvolaná chvěním vzduchu, to je obecná vlastnost těchto ultradlouhých ohnisek. Už proto je dobře fotit brzy z rána, kdy je vzduch studený a ne v poledne, jako tato fotka. Objektiv ostřil poněkud dozadu (back focus), je to vidět na trávě u kopyt koní.


Stabilizace vcelku uspokojivě ustálí obraz o 2 stupně pod tradičně uznávanou hranici ohnisko = tolikatina vteřiny, tedy ekv. 800 = 1/800 vteřiny. Do 1/200 nemusí být problém (je to individuální a také pravděpodobnostní, tedy stabilizace jen zvyšuje pravděpodobnost, že fotka bude přijatelně ostrá).

Hloubka ostrosti pochopitelně roste se clonou a vzdáleností. Toto je při zaclonění na F22:


zde je to na plnou světelnost F6.3 při f=400 (800 ekv.)


Výrazně nápadný separační efekt tedy nemůžeme čekat.

Shrnutí:
Panasonic 100-400 je nejdelší telezoom pro MFT formát dodávaný na trh do května 2016. Na své parametry je podivuhodně malý a lehký. Jeho stabilizace pracuje spolehlivě do 2 stupňů pod uznávanou normu. Smysl má pro skutečné lovy beze zbraní, tedy pro trpělivou práci v přírodě. Pro běžnou fotografii se jeho maximální ohnisko zřídka využije.


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Panasonic 100-400??