Začnu dotazem čtenáře (dotazy jsou vítány, po dvaceti letech činnosti jsem rád, když mi někdo dá tip na článek):
Mám Canon EOS 77D a jednoho dne jsem zatoužil po tom, si staromilsky hrát a ostřit si manuálně. Zjistil jsem ale, že hledáček neposkytuje úplně pohodlný průhled. Můj kolega v práci je fanda do kinofilmových zrcadlovek (má jich vícero a fotí s nimi krásné zejména portréty). Vzal tedy do práce svoji starou mašinu a porovnali jsme oba hledáčky. Oba se shodujeme, že jeho hledáčkem je vidět nějak víc nebo větší obraz, pohodlnější pohled pro ruční ostření. Začal jsem tedy zkoumat parametry hledáčků, udávané výrobci. Můj Canon 77d má udávaný crop 95 % (to ale podle mě není to stěžejní) a zvětšení tuším 0,85 x. a jiných stránkách uvádějí, ale zvětšení 0,51 x. Vím, že jeden z těchto parametrů je vztažen k 35 mm kinofilmu. Když podělím 0,85/0,51, vychází zhruba 1,6 což je crop faktor APS-C Canonů nebo je to jen shoda okolností…? Některé jiné modely Canonu, např. EOS 7D Mark II má uváděné zvětšení 1x (a crop 100 %), tedy obraz v hledáčku bude větší než u mé 77d… Jak to s tím je?
Bojím se, že to ruční přesné zaostřování na 77D bude obtížné až nemožné, doporučuji ostřit na live view čili živý náhled při maximálním zvětšení. Nicméně je tu ještě mnoho k vysvětlení.
Parametry hledáčku
Ten crop neboli ořez je jasné – 95% plochy obrazu, profi zrcadlovky uvádějí 100% plochy. To zvětšení udává srovnání s pohledem prostým kolem. Zkuste zaměřit na nějaký objekt fotoaparát a současně se dívejte okem a druhým okem skrz hledáček. Skrz hledáček se bude objekt zdát menší. Ten údaj zvětšení 0,81 znamená, že na plnoformátové zrcadlovce při použití 50 mm objektivu by byl obraz 0,8 krát menší. Jelikož ale máte APS-C přístroj, ve skutečnosti je to 0,5 menší. To je jeden z argumentů ve prospěch plnoformátových přístrojů – obraz v jejich hledáčcích je větší a kdo si na to jednou zvykne, těžko se mu s APS-C přístrojem pracuje.
Ten údaj je platný pro 50 mm na FF přístroji, tedy „normální“ ohnisko, jak se dřív říkalo, u APS-C je to 35 mm (crop factor 1,5x). Další důležitý údaj je oční bod neboli bod oka (eyepoint v anglické terminologii). Ten udává, z jaké vzdálenosti od očnice uvidíme celý obraz – je to důležité pro nás, brýlovce.
Kvalita hledáčku
Zrcadlovky mívají buď zrcadlové hledáčky – to jsou ty levnější, což se týká i zmíněné D77, anebo prismatické, hranolové, obraz se lomí v pětibokém hranolu. Součástí soustavy je i matnice. Je to známá věc, že Nikony mají lepší hledáčkové systémy ve svých zrcadlovkách než Canony. Starší kinofilmové zrcadlovky mívaly důmyslné matnice vybavené dálkoměrnými klíny, Fresnelovu čočku a další pomůcky – ty značně usnadňovaly ruční ostření. Nicméně, požadavky na kresbu byly mnohem nižší než jsou dnes. Úspěšně se dá ostřit ručně – s velkou nadějí – na moderních bezzrcadlovkách s velkým elektronickým hledáčkem (4 mega, začínají s e objevovat 5 Mpx elektronické hledáčky), kde si obraz zvětšíte 10x a pak zaostříte zcela luxusně. Pokud jde o APS-C zrcadlovku, tam je třeba, opakuji, ostřit na displej s velkým zvětšením a to je značně nepohodlná činnost.