Nezařazené

Otázka priority

Každý jen trochu lepší kompakt dovede pracovat v prioritě clony nebo času, o zrcadlovkách nemluvě. Jak je to s těmi automatikami? Posluchač mé Dílny Petr S. mě svými otázkami přivedl k tomuto článku.
Z čeho to všechno povstalo:

Každý jen trochu lepší kompakt dovede pracovat v prioritě clony nebo času, o zrcadlovkách nemluvě. Jak je to s těmi automatikami? Posluchač mé Dílny Petr S. mě svými otázkami přivedl k tomuto článku.
Z čeho to všechno povstalo:
Nové generace fotoaparátů, lepších kompaktů a zrcadlovek, skvěle zvládají vysoké ISO. Takže pro živou fotografii typu reportáž nebo street photo nebo sport, zábava, děti, zvířata, zkrátka pro focení dynamických ději doporučuji nastavit prioritu času a pokud to fotoaparát umí, nastavit automatické ISO. Pak už se staráte jen o záběr a dobré vystižení momentu a samozřejmě o ostření (což je slabý článek současné fotografické techniky). Toto je ukázka fotky pořízené touto metodou. Měl jsem prioritu času, nastavil jsem jenom 1/1600 sec (kdybych chtěl zachytit psí kočkování Nory s Fanánkem, musel bych jít na 1/2000). Přístroj otevřel clonu naplno a zvýšil ISO na 500.


No a Petr coby koumavý posluchač mi poslal mail tohoto znění:

Nabádal jste, abychom karneval fotili v PRIORITĚ ČASU (měl jsem 1/1000 s) a  s AUTO ISO. Znamená to, že automat dopočítá CLONU a ISO. V jakém pořadí, resp. co nastaví přednostně  – CLONU nebo ISO? A proč? A jaké pořadí by bylo při focení v PRIORITĚ CLONY? Přednostně donastaví ČAS nebo ISO?

2)Zkoušel jsem si totéž doma s nasazeným bleskem při snaze fotit rychlý pohyb s docela málem světla: PRIORITA ČASU (1/1000 s) a  AUTOISO. V moment zapnutí blesku však ISO šlo max. na 400 (při té 1/1000) a výše už ne i když jsem čas zkoušel záměrně ještě i zkracovat. Proč to tak je a ISO již nejde výše, když mu ubírám čas a měl bych to dorovnávat snižující se clonou (ta blikala na světelnosti 2,8) a též zvyšováním ISO?

Takže popořádku.

Vycházejme z toho, že jedna i ta druhá „priorita“ je pořád stoprocentní automat. Od automatického režimu AUTO nebo P se liší tím, že ovlivňujete jeden ze dvou faktorů, které při dané citlivosti a dané světelné hladině tvoří expozici.

Při prioritě času přístroj se snaží nastavit odpovídající clonu a když dojde na plnou světelnost, pak teprve navyšuje hodnotu ISO. Pokud ale přístroj nemá režim AUTO ISO anebo jste si ho nenastavili, dává najevo (obvykle blikáním čísla clony), že máme špatně nastavenou expozici. Když váš objektiv má rozsah clon, dejme tomu, F2.8 až F22, je to sedm stupňů, sedm EV. To je poměrně úzké pásmo a tak se může snadno stát, že přístroj opravdu začne ISO zvyšovat, zvlášť při nastavení tak vysoké hodnoty času, jako je 1/1000.

Při prioritě clony přístroj nastavuje cloně odpovídající hodnotu času. A teď jsme u Petrovy otázky:

jaké pořadí by bylo při focení v PRIORITĚ CLONY? Přednostně donastaví ČAS nebo ISO? Zkoušel jsem to na svém Canonu EOS 6D. V šeru jsem utahoval clonu a on prodlužoval čas, tedy – prioritně pracoval s časem. Jakmile došel na 1/20, pak teprve začal navyšovat ISO. Vyšší třídy Canonů (i kompaktů) mají funkci bezpečný posun, která prostě nedovolí špatnou expozici. Když byste například v šeru chtěli při 100 ISO fotit 1/1000 na F16, krátce a dobře to nepůjde, hodnota clony bude blikat a přístroj natvrdo nastaví správnou hodnotu času, dejme tomu 4 vteřiny a basta. A dělá to – na to pozor – i při nastaveném automatickém ISO. Je to v Fn menu oddíl I. Položka 6, pokud tedy chcete cvičit s Canonem, bezpečný posun zakažte. K otázce č. 2.

S nasazeným bleskem je to samozřejmě složitější. Především, aby fungoval i při 1/1000 sec, musí na něm být nastaven high speed režim. Bavíme se tedy o externích blescích a ne všechny H režim mají. Petrův (i můj) ano, bůh zaplať. Zkoušel jsem podle Petrova návodu a automatika nastavila také maximálně 400 ISO. Prostě, s některými věcmi se musíme smířit. Dovedu si představit, že koumáci schopní hackovat firmware by si s tím dokázali poradit, ale slavně slibuji, že já si nechám svůj firmware, jak ho Canon stvořil.