Nezařazené

Osmo Mobile

Čínská firma DJI se v rozmezí několika málo let prosadila jako přední výrobce dronů, poprvé jsem zde o profi létající plošině referoval před pěti lety a obsáhlý článek o provozu dronu Phantom Vision jsem tu měl na podzim roku 2013. DJI ale vyrábí i jiné přístroje, například tento přenosný stabilizátor typu gimbal. Vyzkoušel jsem si ho na karnevalu v Benátkách.

Čínská firma DJI se v rozmezí několika málo let prosadila jako přední výrobce dronů, poprvé jsem zde o profi létající plošině referoval před pěti lety a obsáhlý článek o provozu dronu Phantom Vision jsem tu měl na podzim roku 2013. DJI ale vyrábí i jiné přístroje, například tento přenosný stabilizátor typu gimbal. Vyzkoušel jsem si ho na karnevalu v Benátkách.

Co je gimbal
V podstatě jde o Kardanův závěs uzpůsobený pro fotografické potřeby. Fotoaparát, kamera a v tomto případě mobil je v závěsu schopném pohybu ve třech osách. Měl jsem tu před lety recenzi na Gimbal head od Benra. Tento gimbal od DJI je ale na rozdíl od velkých gimbalových hlav pro fotoaparáty aktivní. Je vybaven gyroskopickými čidly a aktivními motory, které jsou schopné otáček ve třech osách upnutým mobilem.


Na obrázku vidíme vše potřebné. V rukojeti je akumulátor – nabíjí se to přes USB. Na té trojúhelníkové plošce je jako největší ovládací prvek joystick, jím lze pohybovat (panorámovat) zleva doprava a naklánět mobil nahoru a dolů. Když totiž jenom nakloníme ruku, gyroskopy a motorky mobil vyrovnají, udrží ho ve svislé poloze. Vedle joysticku je spoušť pro video a dole pro fotoaparát, z pravé strany je vypínač, z levé stativový závit – lze to upnout na jakoukoli stativovou destičku.

Přístroj musí ke své funkce mít na mobilu nainstalovanou aplikaci DJI GO. To je univerzální appka používaná i k ovládání dronů. Před použitím je třeba mobil s gimbalem spárovat přes Bluetooth a poté jsme vyzváni, abychom volili zařízení a spárovali ho.


Další rozhraní se podobá běžným fotografickým aplikacím. Je tu volba foto a video. Zde podotknu, že pro foto má přístroj menší smysl. Je fakt, že mobily buď nemají stabilizaci nebo ji mají málo účinnou, nicméně pokud bychom takto používali Osmo, přijdeme o operativnost a malý rozměr mobilu, tedy jeho hlavní přednost. Smysl to má hlavně pro video a zejména pak pro pohyb s mobilem. Tedy pro panoramování a chůze, a pro speciální efekty.


Ty speciální efekty se týkají zpomaleného videa a časosběru, přičemž časosběr je možné provádět i za chůze anebo v režimu ze stativu. Díky gyroskopům a jemným motorkům přístroj ustojí i dlouhé expozice a dají se dělat „světelné čáry“.


Síla věci je ovšem ve zvládnutí stabilizace mobilu v režimu video. Pro fotoaparáty se vyrábějí rozmanité steadycam závěsy, tento přístroj má podobný efekt – vyrovná pohyby a výsledkem je nehnutý obraz, při pohybu zcela plynulý. Podotknu ještě, že DJI vyrábí svoje OSMO i s vestavěnou akční kamerou, avšak výhoda Osmo Mobile je v tom, že k němu připojíte libovolný chytrý mobil s nainstalovanou appkou.

Tahle věc se ovšem spíš ukáže než vysvětlí a proto je zde tohle video.


Shrnutí
Není to nic levného, stojí to 9200 a to je za selfie tyčku fakt masakr. Nicméně je to dokonalé a funguje to úžasně. Kdo má rád drahé technické hračky, neměl by to nechat bez povšimnutí. Navíc si myslím, že se na Osmo Mobile nelze dívat jen ze současné krátkodobé perspektivy. To je univerzálně použitelné zařízení a za pět let, pokud to nerozmlátíte, bude stejně funkční jako dnes – a mobily budou podstatně lepší. Už teď je kvalita videa z mobilu za běžných světelných poměrů úžasná.

Určitý problém vidím v praxi: mobil je skvělý, protože je pořád v kapse a sáhneme pro něj, kdykoli potřebujeme. Toto je poměrně rozměrné zařízení. Spojení a spárování není obtížné, ale přece jen vyžaduje určitý minimální čas a úsilí. Má to tedy smysl pro toho, kdo jde někam se záměrem natočil video – a má důvod, proč to chce dělat mobilem.



Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry aktivní gimbal hlavy Osmo Mobile DJI.