Nezařazené

Open Air Foto Festival

O víkendu 8.-9. června se poprvé konal tento podnik v mnoha lokacích v Českém Krumlově. Byl jsem tam se svou Dílnou, tedy nikoli jako novinář, takže jsem si nevytkl za úkol podat úplné svědectví. Berte tento článek jako soubor postřehů řadového účastníka. Úplnou informaci o programu získáte na webu festivalu a připomenu, že i tady na Digineffu jsem průběžně o chystaném festivalu informoval. Úhrnem řečeno, šlo o dvoudenní seriál prezentací, workshopů i přednášek na mnoha místech rozesetých po celém městě. Lepší představu vám dá tato interaktivní mapa. Bylo možné si volit program podle svého zájmu a tudíž i vstupné se lišilo podle toho, o které lokace měli lidé zájem.

Jsem veterán Interkamery, na Invexu jsem byl mockrát i na dalších podobných podnicích jsem se účastnil a pochopitelně byl jsem jeden ze zakladatelů Digifóra. Open Air Fotofestival se od všech jmenovaných liší v tom, že se odehrává na ploše historického města, které samo o sobě je nesmírně fotogenické a navíc je příjemné pro návštěvníky. Prostě, je na ně zařízené a cítíte se tam dobře.

Myslím, že ale bude lépe spíš ukázat než vyprávět a zde je tedy pár obrázků, částečně mých, částečně posluchačů Dílny. Myslím, že atmosféru dobře vystihla Šárka Lujková, třeba zde:


Následující fotka je také její. Prvotřídní modelky dodal festival, a zajistil také výbavu. Staral se o ni sám Václav Šeda, dobrotivý otec mnohých profesionálů, apoštol ikonické firmy Bowens, výrobce profesionální osvětlovací techniky. Mohli jsme si například vyzkoušet specialitu od Bowense, difuzní nástavec na „sluníčko“ s voštinou uprostřed. I lidé, kteří ve studiu pracovali podruhé, potřetí v životě, dosahovali velmi dobrých výsledků. Ono totiž, málo platné, opravdu platí mantra, že moc nezáleží čím se svítí, zato víc záleží, skrz co se svítí – a do jsou nejrůznější difuzní pomůcky, kterých je nepřeberné množství. Seminář na téma portrét – akt byl v Ateliérech výtvarného umění.

Studiová světla jsme si mohli vykoušet i v jiné lokaci, ve sklepeních na zámku. Tam byla k disposici cenově dostupná zařízení čínské firmy Menik, kterou jsem do té doby neznal.
Najdete je na adrese Studiové blesky cz. Velký dojem na mne udělaly odpalovačky – každý účastník semináře dostal svoji (to je unikum!) a každý fotil a pokud byly blesky nabité, fotily a blýskaly jedna radost a nepraly se mezi sebou. Přitom dvojče odpalovačka / přijímač stojí pod tisíc korun.


Nemohu zde postihnout vše, opírám se jen o dílčí poznatky. V mincovně na zámku jsem se potěšil s L-řadou Epson a ujistili mě tam, že ještě letos bude v jejich nabídce tiskárna A3 na velké flašky. Nechci jinou tiskárnu, jenom na velké flašky. Mám Epson L800 a odpadly vyčerpávající a nákladné starosti po každém zapnutí, kdy jsem zjistil, že foto-magenta je na 5% a musím si koupit novou. Tisknu na Epsonu L800 už čtvrt roku a skoro ve flaškách neubylo.

Velké formáty tisknu v Rayfilmu, ti měli stánek hned vedle. Do Epsonu používám jejich papíry (mezi námi, je to v podstatě Ilford) a nemám žádné problémy. Abyste si nemysleli, že straním Epsonu, ten plotr je od Canonu.


Těch nahatých lokací tam bylo několik, nicméně bylo možné fotit i akční věci. Tohoto akrobata vyfotila Jana Becková, vítězka naší celoroční soutěže:


Cítím ve všech kostech, že se narodilo něco moc dobrého. Ono mi to hodně připomnělo ten Photography Payground v Berlíně, psal jsem tu o něm v dubnu . To je, myslím, perspektiva fotografických akcí / veletrhů / výstav. Semináře, dobrý, ale trochu nuda. Výstava techniky, dobrý, ale hodně nuda a je to k vidění v každé speciálce. Ale naaranžovaná foto – herna s profi zajištěním a odbornou pomocí, to je něco naprosto supr a myslím, že se to v Českém Krumlově vyklubalo. Prostě, místo hesla POJĎTE KOUKAT je heslo POJĎTE FOTIT.