Aktuality, Fotografická technika, Fotografujeme

Olympus Tough TG6

Olympus byl průkopník outdoorových fotoaparátů s periskopovou optikou a na špici zůstává svou řadou Tough, která přichází se šestou verzí. Připomenu, že periskopové řešení je takové řešení zoomu, kde je v optické soustavě hranol: ten lomí optickou osu o 90 stupňů, takže snímač jako by ležel na dně přístroje. Tím pádem je přední část objektivu zapuštěna do stěny přístroje a zoomování je vnitřní. Tyto přístroje jsou konstruovány tak, aby byly vodotěsné do 15 metrů, nárazuvzdorné od 2 metrů deseti, odolaly tlaku 100 kg a že jsou prachutěsné vyplývá logicky z výše uvedeného. Tyto parametry mají foťáky řadu Tough odjakživa a nové modely nabízejí drobná zlepšení. Drobná, ale vítaná, třeba dvojité ochranné sklo jako ochrana před zamlžením, šikovný bajonet pro krytu objektivu a field senzory, které do EXIF přidávají údaje, o zeměpisné poloze, nadmořské výšce, hloubce pod hladinou a teplotě prostředí. Objektiv světelný F2.0 má čtyřnásobný zoom. Procesor je TruePic VIII stejný jako má profi přístroj OM-D E-M1X. Dá se zde fotit do RAW a zajímavá je funkce Variable Marco – umožňuje přiblížit se až na 1 cm a zvětšit obraz. Jsou zde režimy Microscope, Microscope Control, Focus Bracketing a Focus Stacking – ten poslední režim naznačuje, že lze fotky postupně nafocené na různou vzdálenost složit do jednoho obrázku s maximálním rozpětím ostrosti. Focus Bracketing zvládá Olympus už dlouho, nicméně ten Focus Stacking pokládám za blízkou budoucnost fotografie , známe to z lepších Panasonic 4/3 přístrojů a pro Tough je to velké obohacení.


Pro focení pod vodou je tu pět různých režimu a nastavení bílé má tři předvolby pro různé světelné situace pod vodou. Skvělý je světlovod LG-1 pro makro a mikro fotografii, lépe se ukáže než vysvětlí:

Pro podvodní snímky může velmi dobře posloužit předsádka Fish Eye FCON-T02, ta provází Tough přístroje už od modelu 1 a je samozřejmě k disposici této novince.


Plně vybavený TG-6 pro podvodní fotografii pak vypadá takto:

Ovšem pro běžné focení rybiček absolutně postačí jeho základní provedení!

Inzerce

Techniku a služby nejlépe nakoupíte ve: