Nezařazené

Olympus Tough TG-2 iHS

Po necelém roce uvedl Olympus novou verzi přístroje, který je lídrem jeho řady odolných kompaktů. Jedničku jsem recenzoval v červenci, podívejme se, jakou cestu ušel za půl a něco roku.

Po necelém roce uvedl Olympus novou verzi přístroje, který je lídrem jeho řady odolných kompaktů. Jedničku jsem recenzoval v červenci, podívejme se, jakou cestu ušel za půl a něco roku.

Jaký je a komu je určen
Základní parametry zůstávají. Jde o kompakt odolný proti ponoření do vody a pádu, tentokrát do 15 metrů hloubky (před tím 12 m) , třísknout jím můžete z dvoumetrové výšky. Snímač zůstává, je to 1 / 2.3 palce (6.17 x 4.55 mm) stabilizovaný BSI-CMOS (sběrné čočky a filtry a fotodiody vpředu, sběrné obvody vzadu) . Objektiv je čtyřnásobný zoom 25-100 s pěknou světelností F2.0-4.9, v supermakru ostří od 1 cm. Třípalcový OLED displej je pevný s 610 tisíci body. Rozsah závěrky je od 4 sec do 1/2000 sec. Má vestavěnou GPS. K automatickým režimům přibyla priorita clony, přístroj je vybaven 22 MB vnitřní paměti a video nyní nahrává i v MPEG-4 formátu. Je o milimetr kratší a užší než předchůdce (111 x 67 x 29 mm) a váží stejně, tedy 230 g. Starý model TG-1 je ještě někde k dostání od 9200 Kč, model TG-2 stojí 10000. Takže tedy větší hloubka, integrovaný tlakoměr, za to připlatíte si pár stovek oproti TG-1. Změny jsou tedy minimální.


Je to v podstatě velmi jednoduchý přístroj a nečekejte tedy, že je to XZ-2 v potápěčském skafandru. Vypadá důkladně a nejlépe je s ním fotit v automatickém režimu. Z vychytávek zmiňme možnost připojit telekonvertor TCON-T01 anebo rybí oko FCON-T01, obé se dá použít pod vodou. Design se nezměnil a to je dobře, přístroj vypadá velmi atraktivně. Jsou zde dvoje dvířka, jedna kryjí akumulátor a kartu, druhá konektory pro výstupy. Oboje má dvojí jištění, otvírá se to složitě trochu jako trezor Národní banky, ale to je ve prospěch věci, právě tak jako důkladné gumové těsnění. Napájí se kabelem, sloty pro USB a HDMI jsou také za dvojnásob jištěnými dvířky. Je to tedy důkladný obrazový zápisník do nepohody.


Ovládání a menu
Je totožné s TG-1, takže opakuji. Zapíná se tlačítkem nahoře, tam je i spoušť, jinak nic jiného. Ovládací prvky jsou jen na zadní stěně. Pod horní hranou je kolébka pro zoom, dále pak tlačítko pro video, top je nešikovně umístěné, určitě si natočíte hodně nechtěných videoklipů, protože při držení foťáku máte na té spoušti palec. Vedle je kruhový volič, ten se trochu změnil, na něm P, dvě pozice pro uživatelské nastavení ,iAuto, magic (=filtry), scény a nastavení supermakro (makro kupodivu nikde není, přístroj ostří od 10 cm od roviny čipu). Vedle kolečka je tlačítko pro přehrávání a pod tím čtyřcestný volič. Na pozicích čtyřcestného voliče nahoře funkce INFO, jíž se přepíná zobrazení na displeji, zde zjistíte i hloubku pod vodou, pokud to dokážete přečíst a je tu i datum a hodiny. Stejně funguje i poloha dolů. Pohybem vpravo nastavujete režim blesk u a zapne se skromné funkční menu; do něho se dostanete i stiskem středního OK tlačítka. Stiskem vlevo se dostaneme k ovládání režimu priorita clony, má ale jen omezené polohy, v krátkém ohnisku clony 2.0 – 2.8 a 8.0, v maximálním vyzoomování 4.9 – 6.3 a 18. Jinak samozřejmě volič slouží k pohybu v menu.


Ve funkčním menu nastavujeme korekci expozice, WB, ISO, velikost obrazu a poměr stran.
Menu je velmi jednoduché, nastavují se zde zase jen základní funkce. Fotomenu má dvě obrazovky, v první lze vypnout/zapnout stabilizaci obrazu a nastavujeme tu režim ostření a měření expozice. Méně důležité funkce jsou na druhé obrazovce. Dobře je podívat se do třetí obrazovky setupu, tady se dá nastavit, případně vypnout GPS zařízení (určení polohy podle družic) – je tu možno zapnout i trasovač, tedy záznam o průběhu cesty. Zde se zapíná / vypíná i onen tlakoměr. Je tu i „beauty nastavení“, to je focení obličejů s vyhlazováním pokožky a dokonce zeštíhlováním.

Jak se s ním fotí
Přístroj velmi rychle nabíhá a v příznivých světelných podmínkách i rychle (podle kompaktích standardů) ostří. Startuje za dvě vteřiny a interval mezi snímky je něco přes vteřinu. Ostří poněkud pomalu i za dobrých světelných podmínek. Na plné rozlišení umí fotit 5 fotek /sec, v třímegovém rozlišení lze jít na 15 a dokonce na 60 fps. Je to především automat, o tomto konceptu jsem se zmínil už dříve. Je určen k obrazovému záznamu i za tvrdých pracovních podmínek a nějaké čarování se tu nepředpokládá.

Magické filtry jsou vcelku běžné, připadal mi nový onen „dramatický“, který v olympusech bývá až moc dramatický, kdežto tentokrát je to více použitelné. Scénické režimy mají velmi dobré panorama, je to inteligentní poloautomat, který nás donutí dobře fotky zpasovat dohromady. Velmi dobře funkční je HDR, doporučuji ho ale použít fakt jen při protisvětle. Stabilizace má evidentní funkčnost od 1/8 při plném vyzoomování, kdy použitelnost pořízených snímků v sérii byla 90 procentní.
Obrazová kvalita vyhoví požadavkům obrazového dokumentačního záznamu, jaký potřebujeme při cestách. Je tu sklon k přepalům, doporučuji tedy kompenzovat do mínusu. Velmi slušně se přístroj vyrovnává se šumem:


Vlevo 800, pak 1600 a 3200 ISO. Problém není ani s vinětací:


Soudkovou vadu jsem nezaznamenal, spíš menší podušku:


Chromatická aberace se už taky pomalu stává historickým pojmem. Kresba tohoto snímku je z levého horního rohu:


Pod vodou jsem ho tentokrát nezkoušel, nicméně předpokládám, že platí totéž co u TG1, že je dobře nastavit některý ze scénických režimů určených k tomuto druhu fotografie.

Shrnutí
Olympus TG-2 se spíš jen kosmetická úprava stávající TG-1. Upgrade rozhodně nemá smysl a kdo uvažuje před nadcházející sezónou o tuhém chlapíkovi, mohl by si na tohoto Tougha myslet. Ve své třídě patří k nejdražším a to asi bude tak trochu hendikep tohoto přístroje.

Ukázky:

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16



Zjistěte aktuální cenu, dostupnost a také podrobné parametry digitálního fotoaparátu Olympus TG2 .