Nezařazené

Olympus TG1

Na cesty, do skal i pod vodu je určen špičkový model z řady Tough Olympusu. Jde o kompakt postavený kolem stabilizovaného snímače CMOS se zpětným osvitem a s rozměry 1/2.3″ (6.17 x 4.55 mm) , podpořený nejnovějším procesorem Truepic VI. Má 12 mgaixelů a největší rozměr snímků je 3968 x 2976 . K vymoženostem patří zoom s ekvivalentem 25 – 100, na kratší straně s vysokou světelností 2.0, na té delší F4.9. Podstatné je ale to kratší ohnisko a pod vodou se vysoká světelnost bezesporu dobře hodí. Rozsah závěrky je od 4 sec do 1/2000. Ty „krátké dlouhé časy“ jsou překvapující. Ostření je přes analýzu kontrastu, má to samozřejmě i rozpoznávání tváře. Ostří od 60 cm plus samozřejmě makro a supermakro, dokonce i s přisvětlením – a dají se k tomu připojit předsádky. Onen nápadný kroužek kolem objektivu se dá odšroubovat a místo něho se dá buď telekonvertor TCON-T01 anebo rybí oko FCON-T01, obé se dá použít pod vodou, zajímavý by byl ten druhý FCON. Lze se s tím ponořit do hloubky 12 m a snese to pád na pevnou podložku ze dvou metrů. Přístroj je vybaven GPS a v menu najdeme zmínku i o dálkovém řízení externího blesku jde o blesk UFL-2, do 60 m, uff… Má pevný třípalcový displej OLED s 610 tisíci body.

 

Za zmínku ale stojí i design přístroje. Je to provedeno v jakési zlato-khaki metalíze a vypadá to velmi robustně a dobrodružně. Dodává se k němu poutko pro potápění, je přichycené k oušku velkému skoro jako ucho kufru, to vše budí v romantické duši nadšení!

 


Jeho zabezpečení proti vodě budí důvěru. Jsou zde dvoje dvířka, jedna kryjí akumulátor a kartu, druhá konektory pro výstupy. Oboje má dvojí jištění, otvírá se to složitě trochu jako trezor Národní banky, ale to je ve prospěch věci, právě tak jako důkladné gumové těsnění. Přitom přístroj není zas tak moc velký a těžký. Váží 230 g a měří 100 x 65 x 26 mm , má tedy rozměry slušného kompaktu. Má li-ion akumulátor, to je běžné, napájí se speciálním kabelem přes nabíječku a to je trochu otrava. Bohužel se to stává zvykem a nedejbože, bude to norma. Zvykneme si.

Ovládání a menu
Zapíná se tlačítkem nahoře, tam je i spoušť, jinak nic jiného. Ovládací prvky jsou jen na zadní stěně. Vypadají křehce, nejsou: zkusmo jsem jedinkrát pustil aparát na asfalt a překonal jsem se a kopnul jsem do něj a zatrnulo mi, když jsem viděl, jak jede po zádíčkách a po těch tlačítkách… a nezůstala tam žádná stopa. Byl to ošklivý pocit, ale na tohle je ten přístroj stavěný.

Takže k těm ovládacím prvkům:
Pod horní hranou je kolébka pro zoom, dále pak tlačítko pro video (H.264, stereozvuk). Vedle je kruhový volič, na něm P, dvě pozice pro uživatelské nastavení (velmi dobrá věc!) ,iAuto, magic (=filtry), scény, nastavení „sport“ a „svíčka“ pro nízké světelné hladiny.

 


Vedle kolečka je tlačítko pro přehrávání a pod tím čtyřcestný volič. Jeho řešení odpovídá konceptu přístroje. Je to v podstatě totální automat, nemá žádné preference clony nebo času a zřejmě nerad vidí i nastavování WB, ISO nebo kompenzace expozice. Na pozicích čtyřcestného voliče tedy je pouze nahoře funkce INFO, jíž se zapíná/vypíná funkční menu, a na zbylých třech pozicích je pouze pohyb v tomto FN menu. Ani v setupu nelze nic přiřadit. Lze to do zcepenění kritizovat, ale tohle je přístroj se zjednodušenou obsluhou do tvrdých podmínek, pod vodu, do hor, na cyklovýlety. Nastavit se tu dá jak kompenzace, tak WB a ISO, ale jenom přes menu, žádné přiřazené tlačítko, žádné Fn nastavení. A hned prásknu, že každý magický filtr vyžaduje nastavení znovu. Při focení bez filtrů, tedy třeba v P režimu, si přístroj i po vypnutí nastavení pamatuje.

 


Menu je velmi jednoduché, nastavují se zde zase jen základní funkce. Fotomenu má dvě obrazovky, v první lze vypnout/zapnout stabilizaci obrazu a nastavujeme tu režim ostření a měření expozice. Méně důležité funkce jsou na druhé obrazovce. Dobře je podívat se do třetí obrazovky setupu, tady se dá nastavit, případně vypnout GPS zařízení (určení polohy podle družic) – je tu možno zapnout i trasovač, tedy záznam o průběhu cesty. Na kolem moc příjemné. Scénické režimy jsou obvyklé, připomenu olympusí systém panoramování, jak jsem o něm psal zde – přístroj sám složí fotky a donutí vás správně zvolit pásma prolnutí.

Jak se s ním fotí
Přístroj velmi rychle nabíhá a v příznivých světelných podmínkách i rychle (podle kompaktích standardů) ostří. Startuje za dvě vteřiny a interval mezi snímky je něco přes vteřinu. Ostří poněkud pomalu i za dobrých světelných podmínek. Na plné rozlišení umí fotit 5 fotek /sec, v třímegovém rozlišení lze jít na 15 a dokonce na 60 fps. Je to především automat, o tomto konceptu jsem se zmínil už dříve. Je určen k obrazovému záznamu i za tvrdých pracovních podmínek a nějaké čarování se tu nepředpokládá.

Magické filtry jsou běžné, z dílny Olympusu ,
Režim „sport“ ve slušných světelných podmínkách nastaví natvrdo pětisetinu a sekvenční snímání, pokud je blesk v režimu AUTO, pak je schopen i opakovaného užití záblesků. V nižších hladinách samozřejmě prodlužuje dobu osvitu.
Režim „svíčka“ se chová trochu nevyzpytatelně. Dobré výsledky dává při nejkratším ohnisku, nastavuje 1/30 sec na plnou světelnost F2.0, a k ní přiřadí ISO podle potřeby. Tedy prakticky jde o natvrdo nastavení expozice a flexibilitu citlivosti. Při vyzoomování jde sice taky na plnou světelnost, v daném případě tedy F4.9, nicméně zkrátí dobu osvitu na 1/25, tedy riziko rozhýbání se zvětší. Takže rada je jednoznačná – potmě nezoomovat… Oba režimy jsou příjemné, v podstatě je to „něco jako uživatelské nastavení“, prostě sáhnete na ovládací kolečko, zapnete a jedete.

Obrazová kvalita odpovídá vyšší úrovní v této třídě fotoaparátů. Kvalita obrazu je poplatná konstrukci, jde o periskopové řešení „za roh“. Hodně zde vypomáhá vnitřní zprocesování obrazu, o kresbu se postará softwarové doostření, takže při bedlivějším zkoumání vidíme poněkud rozmydlené detaily. Ale zase – tyto přístroje neslouží k vytváření výstavních krajinářských fotografií, jsou to otrlí kamarádi do skal. S jistou aberací je tedy nutno počítat.

 


To silné zprocesování se pak vyplácí ve vyšších ISO, kdy použitelné výsledky přináší i při 1600 ISO a překvapivě snesitelné jsou i snímky při 3200 ISO. Pravda, 6400 je bída a je s podivem, že se tento – pro kompakt neudržitelný balvan – stále ještě udržuje a nabízí. Na ukázce stoprocentní zvětšení při 400 – 800 a 1600 ISO.

 


 

Pod vodou jsem přístroj zkoušel jen v jezírku u nás na zahrádce – v nastavení WB je třeba nastavit „rybku s bublinou“ anebo zvolit příslušný scénický režim.

Stabilizace má evidentní funkčnost od 1/8 při plném vyzoomování, kdy použitelnost pořízených snímků v sérii byla 90 procentní.

Digitální zoom samozřejmě vede k hodně přibližné kresbě. Nicméně, když uděláme z fotky výřez záběrově odpovídající záběru digitálního zoomu a zvětšíme ho na dvanáctimegový rozměr, pochopíme, jak velké počítání za digitálním zoomem je.

Shrnutí
Olympus TG1 je vlajková loď rozsáhlé skupiny přístrojů TG „tough“, určených k provozu za drsných podmínek, typicky pod vodou a v horolezeckém batohu. Nejlevnější je momentálně TG320 za 4 tisíce, tento TG1 stojí 10 tisíc a je tudíž dražší než špičkový kompakt Olyho, model XZ-1. Doposud špičkový model byl TG 820, psal jsem tu o něm letos v březnu v souvislosti s vynikajícím systémem panoramování který je zde zachován též.

TG 820 je o dva tisíce levnější a zájemce o tuto třídu přístrojů asi bude zvažovat rozdíly mezi nimi. TG1 je bezesporu stylovější, tedy více sexy, a má GPS, což obvykle také bývá navýšení ceny do těch dvou tisíc. Má objektiv posazený do ekvivalentu 25-100 oproti 28-140. přičemž pro focení pod vodou je jistě výhodnější širší záběr a hlavně vysoká světelnost F2.0-4.9 (oproti 3.9-5.6). Právě tato světelnost je zásadní přednost TG1, využitelná především zvláště dobře pod vodou. Ostatní parametry jsou hodně podobné, takže argument pro TG1 je hlavně tedy design a vysoká světelnost a v neposlední řadě možnost dokoupit telekonvertor a hlavně rybí oko – oboje je použitelné v plném rozsahu pod vodou.
A to už stojí za úvahu.

Ukázky:
1-2 rozsah zoomu, 3-5 běžné světlo, 6 protisětlo, 10 režim „pop art“, 11 … kde asi?. 12 HDR.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12



Chcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního fotoaparátu Olympus TG1?