Nezařazené

Olympus Stylus 1s

Nepatrně pozměněný ultrazoom špičkové třídy mnoho novinek nepřináší, spíš jen poutá pozornost k novince loňského podzimu. Přístroj s tělem z hořčíkové slitiny nabízí velký dvanáctimegový čip 1/ 1.7 palce (7.44 – 5.58 mm) – známe například z Olyho řady XZ. Procesor je TruePic VI, rozsah citlivosti je 100 až 12800 ISO. Objektiv nese prestižní označení Zuiko, je stabilizovaný a má ekvivalent 28 až 300 mm při stálé světelnosti F2.8. Ostří od 10 cm, v makrorežimu od 5 cm. Fotografie zapisuje ve čtyřech stupních kvality JPG a v 12bitovém RAW (ORF) formátu. Autofokus je na principu analýzy kontrastu, zdá se, že čip není hybridní. Zaostřovacích bodů je 25. Třípalcový výklopný displej má megové rozlišení, elektronický hledáček má rozlišení 1,4 mega (škoda, že ne 2,3 Mpx…). Rozsah závěrky je od 60 sec do 1/2000. Video se stereozvukem je full HD 1920 s možností až 240 oken / sec při rozlišení 320 x 240 bodů. Přístroj má zabudovanou wifinu se snadným setupem, jak jsme ho poznali na mirrorless přístroji OM-D E-M1.

Od předchůdce se liší novým řešením gripu, má výkonnější baterku, krokové nastavení zoomu s devíti kroky, bodové ostření a lze pořizovat časosběrné záběry.


V propagačních materiálech se zde mluví jako o velké výhodě, že se nemusí vyměňovat objektivy (ale pozor, existují k tomu předsádky). Prodlužovací faktor je 4,7, takže při plné světelnosti je hloubka ostrosti jako při F11 fullframe přístroje. Je to tedy kompakt se vším všudy, s výhodami malých rozměrů i s omezeními plynoucími z malého rozměru čipu. Určité nedostatky lze pak minimalizovat použitím RAW.