Nezařazené

Olympus Stylus 1

Zrodila se nová modelová řada, ultrazoom vyšší třídy. Vypadá jako zrcadlovka, chová se jako zrcadlovka a fakticky je to kompaktní přístroj. A pokud vám připomíná OM-D, jistě to není náhoda. Přístroj s tělem z hořčíkové slitiny nabízí velký dvanáctimegový čip 1/ 1.7 palce (7.44 – 5.58 mm) – známe například z Olyho řady XZ. Procesor je TruePic VI, rozsah citlivosti je 100 až 12800 ISO. Objektiv nese prestižní označení Zuiko, je stabilizovaný a má ekvivalent 28 až 300 mm při stálé světelnosti F2.8. Ostří od 10 cm, v makrorežimu od 5 cm. Fotografie zapisuje ve čtyřech stupních kvality JPG a v 12bitovém RAW (ORF) formátu. Autofokus je na principu analýzy kontrastu, zdá se, že čip není hybridní. Zaostřovacích bodů je 25. Třípalcový výklopný displej má megové rozlišení, elektronický hledáček má rozlišení 1,4 mega (škloda, že ne 2,3 Mpx…). Rozsah závěrky je od 60 sec do 1/2000. Video se stereozvukem je full HD 1920 s možností až 240 oken / sec při rozlišení 320 x 240 bodů. Přístroj má zabudovanou wifinu se snadným setupem, jak jsme ho poznali na mirrorless přístroji OM-D E-M1. Přístroj váží 410 g a měří 116 x 67 x 57 mm .


V oblasti superzoomů to bude stejně přelomový přístroj, jako byl OM-D v mirrorlessech. Cílí na lidi, kteří chtějí vysoký obrazový výkon, ale nechtějí se zabývat výměnnou optikou. Rozsah 28 – 300 při stálé světelnosti F2.8. Objektiv lze plně zatáhnout do těla přístroje a tam je kryt roletkou, takže se přístroj vejde do větší kapsy. Ovládání je skoro zrcadlovkové. Jeden ovládací prvek je prstenec kolem objektivu, druhý je roller na horní stěně přístroje. Na webové stránce českého Oylmpusu najdeme sekci věnovanou tomuto přístroji.


Potěšující je pohled shora – na kruhovém voliči režimů jsou položky C1 a C2, tedy pozice pro uživatelské nastavení, které najdeme i na XZ-2, ale bohužel chybí na řadě OM-D. Přístroj nabízí nadefinování tří tlačítek – Fn1, Fn2 a spoušť videa. Displej je dotykový a výklopný, automatický senzor přepíná mezi displejem a elektronickým hledáčkem. Lze si na něj navolit Super Control Panel, stejný jako na přístrojích řady OM-D: je to funkční menu, díky dotykovému displeji snadno dostupné. Zajímavý je i vestavěný neutrální ND filtr, který sníží expozici o 3EV. Používá se to k efektům, kdy potřebujeme prodloužit expoziční čas (na př „rozmazání vody“). Sériové focení dosahuje rychlosti 7 fps. Velmi zajímavá je i funkce Frame Assist. Při použití maximálního 300 mm ohniska někdy ztrácíme přehled o záběru – motiv nám snadno uteče. Pokud je na Fn1 navolen Frame Assist, uvidíme „jakoby širší“ záběr a snadno kompozici doplníme.

Až dosud nabízel Olympus poněkud unavenou řadu ultrazoomů SP. Ta postupně propadla do kategorie velmi levných přístrojů, které Oly přestal vyrábět a doprodávají se skladové zásoby. Tímto novým modelem hodlá navázat na slavnou dobu ltrazoomů před 10 lety, kdy nahrazovaly – tehdy cenově absolutně nedostupné – zrcadlovky. Dnes sice jsou na trhu skutečné zrcadlovky levnější než je Stylus 1, nicméně teď je hlavní předností kombinace výkonu, ovladatelnosti, váhy a rozměru. A na průsečíku těchto čtyř faktorů zaujal Oly velmi zajímavou pozici i vzhledem k oznámené ceně 16 tisíc korun. Nabízí se srovnání se Sony RX-10, ovšem ten je skoro dvakrát dražší.