Nezařazené

Olympus PEN Lite E-PL5

Název je dlouhý jako šlechtický titul drahého psa, ale s trochou dobré vůle ho rozpleteme. A prozkoumáme poslední přírůstek do olympusí rodiny Micro Four Thirds. Název obsahuje tři informační zdroje. PEN, to je označení kompaktů s výměnnými objektivy, navazující na tradici někdejšího analogového Penu od Olympusu. Písmeno E je vzpomínka na původní přístroje čtyřtřetinového formátu, byly to zrcadlovky, které ustoupily modernímu formátu Micro 4/3. Lite je v názvu ještě jednou, v písmenu L za péčkem. Peny mají tři řady, nejvyšší je E-P, nyní je na trhu E-P3, Lite prezentuje střední třídu a M je mini, dá se říci laická varianta řady PEN.


Model E-PL5 nahrazuje E-PL3 a je zajímavý především tím, že přebírá většinu dobrého ze špičkového modelu OM-D E-M5 (zde Olympus učinil rekord ve složitosti názvu). Především má stejný snímač a zaostřovací systém a většinu dalších vlastností, které s OM-D udělaly žijící legendu současného digitálního světa. S nadsázkou lze říci, že E-PL5 je OM-D bez vestavěného elektronického hledáčku za poloviční cenu. A to už stojí za pozornost!

Jaký je a komu je určen
Přístroj třídy mirrorless neboli systémový kompakt s výměnnými objektivy. Patří do rodiny Micro 4/3, což poskytuje unikátní výhodu doslova nepřeberného množství objektivů, samozřejmě primárně Olympus Zuiko, ale i Panasonic, Samyang, Sigma, Magic nebo Voigtländer. Snímač je stabilizovaný CMOS 16,1 Mpx o rozměrech 17,3×13 mm. Procesor je TruePic VI, rychlost závěrky od 60 sec do 1/4000, sériové snímání 8 oken za vteřinu. Displej je třípalcový výklopný dotykový s 460 tisíci pixely. Nemá vestavěný blesk, v dodávce je malý externí napájený z těla přístroje, zasouvá se do sáněk pro blesk. Lze dokoupit hledáček, optický VF1 nebo elektronické VF2 a VF3, ten první je lepší a dražší. Zápis je na karty rodiny SD, akumulátor je BLS-5, výrobce udává jeho výdrž 350 fotek. Váží 325 g a měří 110,5×63,7×38,2 mm.


Pokud jde o ergonomii, velmi dobře se drží, příjemná je opora pro palec v pravém horním rohu zadní stěny. Karta se vkládá zespodu do prostoru akumulátoru, jak je to zvykem na kompaktech, nemá tedy zvláštní dvířka jako OM-D. Navíc je pant těch dvířek opatřen jakousi brzdičkou, která vyvolává dojem, naštěstí mylný, že se ta věc ulomí. Při focení ze stativu nelze tudíž kartu vyjmout. Obrázky ovšem můžeme tahat kabelem, výstupy USB a HDMI jsou za dvířky na pravé straně. Za zmínku stojí i odjímatelný grip na pravé straně.

Určení jsem naznačil v úvodu. Kvalitou obrazu je na špici současné digitální techniky. V automatickém režimu bezproblémově slouží laikovi, pokročilému fotografovi nabízí plnou kontrolu nad obrazem, tedy veškeré ovládání a samozřejmě RAW formát zápisu dat. Je malý a lehký, snadno ovladatelný. Velmi dobře poslouží jako druhé tělo k OM-D, případně jako varianta k zrcadlovce, přičemž po čase zjistíte, že zrcadlovku máte v šupleti a fotit vyrážíte s tímhle diblíkem na řemeni.

Ovládání a menu
Od modelu OM-D se liší, jak řečeno, hlavně absencí elektronického hledáčku, avšak největší změny jsou i v ovládání. Některé jsou k lepšímu, jiné jsou omezující. Zapíná se tlačítkem na horní stěně, to je lepší, jelikož OM-D má obtížně nahmatatelnou páčku na zadní stěně vpravo dole. Vedle je spoušť a kruhový volič režimů. Od hrany vede dolů šikmá plošinka s dalšími ovládacími prvky, proberu je zase zprava.

Úplně vpravo je spoušť videa, ta je ale programovatelná (jako OM-D) a já si tam nastavil ovládání WB (nastavení bílé podle barevné teploty světla), dále je „lupa“ na zvětšování náhledu a dále pak funkční Fn tlačítko (v režimu prohlížení jím zmenšujeme obrázky), programovatelné, já si tam nastavil ISO. Vlevo od sáněk je pak koš a tlačítko pro prohlížení, velmi příjemně nahmatatelné, OM-D to má na špatně nahmatatelné kolébce pod horní hranou.

Na zadní stěně kolem čtyřcestného voliče už toho moc není. Je tam INFO tlačítko, to je ovládání toho, co má být vidět na displeji, a dole tlačítko pro menu. Čtyřcestný volič má ve výchozím nastavení nahoře korekce expozice, vpravo ovládání blesku, dole režim snímání jednotlivé obrázky – sekvence – samospoušť a vlevo nastavení ostřicího bodu. Pozice doprava a dolů jsou ale přeprogramovatelné, v uživatelském menu (ikona ozubená kolečka) druhá položka shora Tlač/Ovladač najdeme celkem šest možností individuálního nastavení.


Přístroj má cosi jako roller v tom smyslu, že má kruhový volič umístěný kolem čtyřcestného voliče. Tím se dostávám k jediné více méně problematické věci. Tento roller ovládá korekci expozice, v menu to lze navolit tak, aby v režimu priority clony ovládal clonu a v prioritě času ovládal rychlost závěrky. I pak ale musíme celou věc aktivovat klepnutím na čtyřcestný volič. To je poněkud nešikovné a je škoda, že se řádný roller nikam nevešel, vyšší model E-P3 ho samozřejmě má v místech, kde zde na PL5 je opora o palec; tu bych oželel ve prospěch rolleru. Model OM-D má rollery dva.

Velmi příjemný je dotykový displej. Dotykem lze nastavit ostřicí bod – lze jít téměř až ke kraji obrazového pole – a pokud tuto volbu zvolíme, lze i exponovat. Displej je vyklápěcí a lze ho extrémně zvrátit, takže lze fotit sám sebe. Tak vznikla fotka očka… 🙂


Dotykem nelze ovládat menu, nicméně volba ostřicího bodu je velmi příjemná a v praxi užitečná. Lze zde i měnit velikost ostřicího bodu, další výborná pomůcka.

Funkční menu je přístupné stiskem tlačítka OK na čtyřcestném voliči. Je stejné jako na OM-D – volby vidíme na okraji displeje, aktivní položka nabízí své možnosti na dolním okraji. Je třeba si pamatovat pořadí a trochu je to nepřehledné, lze si ale zvyknout.

Velké menu má dvě fotomenu, přičemž to první fakticky nastavuje velikost a kompresi snímku, poměr stran a lze tu kartu smazat, případně zformátovat. Faktické fotomenu je pod číslem dvě, ale ani tam toho moc není, důležitý je bracketing, lze nastavit bracketing takřka čehokoli, samozřejmě expoziční – lze nastavit až 7 oken s odstupem 2 EV, tak to už je pořádné rozpětí! Při postupné expozici se ale chová podivně, rozestupy nejsou vždy 2 EV. Podstatné je Uživatelské fotomenu, zde se nastavují tlačítka, v setupu ho lze vypnut, aby nepřekáželo, když je pak už vše nastaveno.

Jak se s ním fotí
O ovladatelnosti už byla řeč v souvislosti s ovládacími prvky – to je asi největší výtka, že pro změnu clony, respektive času musím nejdřív celý krám aktivovat klepnutím na čtyřcestný volič směrem nahoru. Kdo by s tím neměl být spokojen, musí si počkat na novou verzi E-P, která, jak předpokládám, bude nadále vybavena řádným rollerem. Start je dostatečně rychlý a hlavně, spínač je nahoře, na velmi příhodném místě. Ostření je za příznivých světelných podmínek dostatečně rychlé i pro živou fotografii. To platí pro celou novou generaci systémových kompaktů a tento přístroj netvoří žádnou smutnou výjimku. Přirozeně že s klesající světelnou hladinou klesá rychlost autofokusu, nicméně i pak je rychlost srovnatelná s běžnými amatérskými zrcadlovkami.

Problém je ovšem s kontinuálním ostřením a sledováním objektu. Netýká se to jen tohoto modelu. V roce 2012 tvrdím, že systémové kompakty nejsou pro fotografování sportu vhodné. Průběžné ostření neuostří běžícího psa… natož pak Štěpánka při Davis Cupu. Ale pozor, na skutečné focení sportu nestačí ani běžná zrcadlovka.

Obrazová kvalita je znamenitá. Obraz má značný dynamický rozsah a není tedy nutné se zabývat korekcí expozice – mimochodem, v menu lze nastavit trvale korekci pro různé typy měření, celoplošné, s preferencí středu a bodového. Automatika dobře nastavuje bílou i v umělém světle, v případě potřeby je snadné nastavit bílou ručně expozicí barevně neutrální předlohy (na př. bílé stěny nebo listu papíru). Peny i OM-D nabízejí i „art filtry“, zde je důležité, že tyto filtry respektují korekce ručního nastavení, takže uživateli zůstává plná kontrola. Je velmi chvályhodné (a ne zcela obvyklé), že art-filtry lze použít i při nastaveném JPEG+RAW: ve formátu JPEG máte obrázky zfiltrované, v RAW (koncovka ORF) je máte přirozené, přírodní).

Ke kritizování toho moc nezbývá a chápu kolegy, když si vymýšlejí takové výtky, jako že PL-5 nemá ovládání přes wi-fi. Ano, nemá ani GPS, pokud jde o wi-fi, spolupracuje Eye-fi a to by mohlo pro běžnou praxi stačit.

Kapitolou sama pro sebe je schopnost snímat při vysokém ISO. Tím zaujal už OM-D a PL5 tuto schopnost bezezbytku převzal. Zde si můžeme dovolit nastavit automatické ISO více méně na libovolnou hodnotu, nebál jsem se 6400 ISO a živou fotografii pořizovat v prioritě času 1(/250 sec… Ano, šum zde je, ale kupodivu fotky vypadají ostře, šum není rozplizlý, je jaksi ostrý. Podotýkám, že jsem neměl k disposici konverzní program, protože z RAW (ORF) fotek bude výsledek ještě lepší.


Shrnutí
Olympus PEN Lite E-PL5 je přístroj schopný plnit i velice náročné fotografické úkoly. Zaslouží si prvotřídní optiku. Dodává se v kitu s objektivem 14-42, přál bych mu objektiv 12-50, případně nějaké pevné sklo – výběr je opravdu veliký. Já osobně dávám přednost pevné Zuiko dvanáctce se světelností F2.0, která je sice drahá, ale kvalitativně špičková. Do úvahy přichází koupě elektronického hledáčku, jsou sice nesmyslně drahé, ale i pak vyjde přístroj levněji než OM-D a zpívá prakticky stejnou muziku. Je svižný, lehký, nenápadný – lidi ho neberou vážně a nechtějí vás lynčovat, jak to zná každý, kdo fotí street zrcadlovkou. S PL5 vás berou jako neškodného trumpetu s kompaktem a nikoho nenapadne, že „to“ dělá fotky schopné zvětšenin 50×60 cm. Oproti E-P3 má zásadní výhodu výklopného displeje. Záleží na osobním přístupu, já dávám přednost výklopnému displeji před pohodlím rolleru modelu E-P3. Otázka ovšem zní, jak bude vypadat eventuální E-P5 (čtyřka asi nebude, čtyřka je u Japonců nešťastné číslo), zda bude mít výklopný displej. S ohledem na frekvenci inovací bychom ji mohli čekat za půl roku. Přístroj stojí s objektivem 14-42 a 8 GB wi-fi kartou 17 a půl tisíce, to je rozhodně dobrá cena vzhledem k cenové úrovni špičkových kompaktů bez výměnné optiky. Nicméně, abychom ho užili a využili, musíme do budoucna počítat s tím, že jde o jádro systému a že systém vyžaduje další výdaje.

Ukázky:
1 až 12 při běžném světle, 13 rozsah jasů, 14 při 400 ISO, 15 při 2000 ISO, 16 při 3200 ISO, 17 při 25600 ISO, 18 filtry „dramatický obraz“.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18



Chcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou video-prezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z digitálního fotoaparátu Olympus E-PL5?