Nezařazené

Olympus PEN F – poprvé v praxi

Mám pro retro design fotoaparátů slabost a to je jeden z důvodů, proč se mi tento přístroj líbí. Ukázal jsem vám tu jeho rozbalování ze škatule. Přirozeně že při tom nezůstalo, rád bych se tedy s vámi podíval i na první jím pořízené obrázky. Zůstal jsem u objektivu, který patří k soupravě čili kitu – pevné ohnisko 17 mm, tedy ekv. 34 mm kinofilmového přístroje se světelností F1.8. Podotknu ještě, že jsem fotil do JPG, jako vždy, kdy pořizuju testovací fotky – chci ukázat, co umí foťák a ne Photoshop.

Objektiv jsem tu recenzoval v únoru 2013 , když to byla novinka. V recenzi jsem objektiv velmi chválil za výkon i za cenu (ta nás trochu stoupla na 13800 Kč) a pozastavil jsem se jen nad reflexy v protisvětle. Možná to bylo kusem, tentokrát se reflexy neprojevily (na př. ukázka č. 14.). S kresbou problémy nejsou – zde rozdíl v rohu a středu.


 


Za dynamický rozsah je ale odpovědný fotoaparát. Obrázky č. 12 a 13 vykazují velké světelné rozdíly. Na téhle fotce mě Ljuba vyfotila doma, měl jsem na sobě černé triko a slunce pěkně pálilo. Přitom vypálených jasů i slitých stínů je zde nepatrně:


Zrovna tak fotka pejsků, když jsem ji z tohoto hlediska zkoumal, byla vcelku pohodě – vypálené je nebe, to ovšem bylo zcela rozzářené pozdně odpoledním sluncem (obr.13 dole).

Objektiv je to mírně širokoúhlý, proto nezkresluje a přitom prostor pěkně zahrne.


Musíme ovšem počítat s tím, že ani při malých hodnotách clony nebude mít nějak efektně úzkou hloubku ostrosti. Tento snímek byl pořízen clonou F2.5.


Tento byl pořízen objektivem 35 mm a clonou F2.8, ovšem na full frame přístroji.


Separační efekt druhé ukázky je zřetelný. Je to dáno tím, že prodlužovací faktor 2x musíme aplikovat i na clonu, takže pokud jde o hloubku ostrosti, hodnota 2.5 objektivu s faktorem 2x má hloubku ostrosti jako objektiv F5.0 kinofilmového přístroje. To ovšem není chyba, to je vlastnost.

Jak se s ním fotilo
Mám výhodu i nevýhodu v tom, že coby vlastník Olyho řady OM-D dobře Olyho znám a tak se mi plete pod ruce vše, co je jinak, počínaje kolečkem na zapínání/vypínání přístroje a konče nestandardními rollery. Žádné změny k horšímu jsem ale nezaznamenal, přístroj ostří rychle a je to skutečně to, co se od něho očekává, tedy výkonný a pohotový přístroj do nepohody.

Ukázky:15 až 18 vysoké ISO.

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16
17 18