Nezařazené

Olympus PEN E-PL9

První novinkou Olympusu pro letošní rok je nástupce modelu PL8 z roku 2016. Je to výkonný systémový kompakt formátu Micro Four Thirds MFT, osmička je za rozumnou cenu, prodává se za 11500. Nový model přináší jen malé, nicméně vítané novinky. Vraťme se ale k podstatě:

První novinkou Olympusu pro letošní rok je nástupce modelu PL8 z roku 2016. Je to výkonný systémový kompakt formátu Micro Four Thirds MFT, osmička je za rozumnou cenu, prodává se za 11500. Nový model přináší jen malé, nicméně vítané novinky. Vraťme se ale k podstatě:

Je to systémový kompakt, tedy jde o bezzrcadlovku s výměnnou optikou. Má kompozitové tělo a je vybaven 16megovým snímačem typu CMOS MFT (17.3 x 13 mm) s prodlužovacím faktorem ohniska 2x. Snímač je vybaven tříosou stabilizací. Procesor je TruePic VIII, tedy nový model. Rozsah citlivosti je 200 – 6400 ISO, v rozšířeném módu až 25600. Rozsah závěrky je od 60 sec do 1/4000, v elektronické závěrce až 1/16000. Obrázky jsou buď v JPEG, nebo dvanáctibitovém RAW formátu. Autofokus je na bázi analýzy kontrastu, má 121 bodů, tedy jde o stejný systém, jakým je vybaven vyšší model E-M10 III., s ním také sdílí procesor. Třípalcový TFT LCD displej je dotykový a vyklápěcí s milionem obrazových bodů. Přibyl tu vestavěný elektronický blesk, to je jedna z významných změn – doposud se k přístroji dodával malý externí blesk. Jeho synchronizační čas je obvyklých 1/250 sec. O něco se zrychlilo sériové focení na 8,6 oken za vteřinu, to je velmi dobrá rychlost série. Další zlepšení uvítají videografové, přístroj disponuje 4K videem 3840 x 2160/30 p. Podporuje rychlé karty UHS-I. Nicméně vstup pro externí mikrofon zde není. Výstupy jsou přes USB 2.0 (480 Mbit/sec), k wifině přibyl Bluetooth 4.0 LE, ten značně zpříjemňuje komunikaci s mobilem. Akumulátor BLS-50 vydrží podle měření metodikou CIPA 350 obrázků. Přístroj váží 380 g a měří 117 x 68 x 39 mm. Dodávat se bude i v kitu s tradičním objektivem 14-42/2.5-5.6 s motorovým zoomem. Cenu v korunách neznáme, přes dolary/libry vychází na 15 tisíc, což vypadá na dosti velký cenový skok oproti osmičce. Dodávky se dají čekat v březnu.



Není to tedy převratná novinka, převraty se dnes v modelových řadách čekat nedají. Tyhle PEN řady PL tvoří cenově dostupný nástup do sféry systémových přístrojů. Nabídka objektivů a dalšího příslušenství je skoro nepřeberná: systém MFT podporuje ještě hlavně Panasonic a objektivy vyrábějí i další firmy. Devizou systému MFT je malý objem a váha. Neprojevuje se to ani tolik na těle (i když zrovna PL přístroje jsou malé a lehké), jako na optice. V úhrnu tedy je výbava skutečně mnohem lehčí a méně objemná, než ekvivalent v třídě APS-C, o plnoformátu nemluvě.

Shrnutí:
Olympus PEN E-PL9 z čistě fotografického hlediska nepřináší nic podstatně nového, nicméně uživateli zpříjemňuje život vestavěným bleskem a hlavně bluetoothovou komunikací – Olympusy už dlouho dovedou velmi rychle a bezbolestně komunikovat přes wi-fi s mobilem, ale přes Bluetooth je to snadnější a ty přenosy se dají lépe automatizovat. Moc příjemné je plynulé panorama. Zase, Olympusy už dříve měly vždy panorama dobře ošetřené – museli jste postupně pořizovat fotky, ale velmi snadno se navazovalo. Teď jen plynule táhnete a panorama se vytváří samo. Pokud točíte video, nyní můžete v 4K kvalitě. Zatím jsou 4K televize ještě tak trochu rarita, ale pamatuju doby, kdy barevná televize byla rarita – a připadá mi, že to bylo včera…