Nezařazené

Olympus OM-D E-M10 Mark II

Přichází inovovaná verze mirrorless přístroje, který měl mimořádně dobrý poměr výkonu ku ceně už ve stávající verzi. Je zajímavé pozorovat, jak určité vlastnosti prosakují z vyšších vrstev do nižších, ale to je normální… Přístroj v kovovém těle má nadále šestnáctimegový Live MOS snímač, patří do třídy Micro Four Thirds (17.3 x 13 mm). Procesor je TruePics VII, fotky jsou v RAW nebo JPEG ve čtyřech volitelných kompresích. Stabilizace je teď pětiosá, funguje to výtečně při snímání videa. Nicméně není to stejná stabilizace, jako je na vyšších modelech. To je full HD 1920 při 60 fps. Zajímavá funkce je snímání časosběru, pořídí až 999 fotek. Ve formátu 4 K vytvoří videozáběr frekvencí 5 fps. Sériové focení je uváděno s frekvencí 8,5 fps, tak to už je pěkný rachot, třebaže v praxi do bude nějakých šest fps. Rozsah časů je od 60 sec do 1/16000.


Velmi vítám zvětšení rozlišení hledáčku na 2,36 milionů pixelů, to je opravdu výrazná změna k lepšímu. LCD displej je vyklápěcí a dotykový – a pozor – na dotyk reaguje i při pohledu do hledáčku. Pak totiž LCD funguje jako touchpad a to je v praxi opravdu hodně použitelná funkce. Zaostřovacích bodů je 81. Přibyly dva kreativní filtry, je jich teď 14. Fokus peaking má čtyři volitelné barvy, byly dvě (to je to zvýrazňování hran při ostření). Pozměněné jsou i kruhové voliče na horní stěně přístroje. Nápadná je změna páčky vypnout/zapnout, zabírá levou část horní stěny. Páčka navíc má funkci uvolnění fleše. Původní E-M10 tam má kruhový volič režimů. Ten se přestěhoval do prava a vedle něho jsou dva rollery. A ještě se tam vešla 3 Fn volitelná ovládací tlačítka plus spoušť videa, které je – předpokládám – taky volitelné.


Přístroj má vestavěný blesk, schopný komunikovat bezdrátově s olympusím flešem Wireless RC Flash. Jeho baterka BLS-50 vydrží 320 záběrů, přístroj měří 120 x 83 x 47 mm a váží 320 g. Zápis je na karty formátu SD. Oba modely, původní i tento nový model E-M10 budou souběžně v prodeji. Cena je 17 tisíc, za přístroj oceněný EISA jako nejlepší ve své třídě je to cena velmi dobrá..