Nezařazené

Olympus M.Zuiko ED 40-150/2.8 Pro krátce v ruce

Byla to radost na Photokině vyrazit na sluníčko s posledním profi dělem plus 1,4x konvertorem! Nejdřív zopakujme fakta. Základní parametry jsou patrné z názvu. Jde o objektiv určený pro formát Micro Four Thirds, tedy MFT Olympusu a také Panasonicu. Náleží do profi řady Pro, je odolný proti vlhkosti a prachu a má rychlé dvoumotorové ostření, průkopnická to vlastnost. Zoomování i ostření je vnitřní, nic se tedy navenek nepohybuje. MFT formát má prodlužovací faktor 2x, tudíž ve výsledku je to objektiv 70 – 300 mm. Ná 16 členů v 10 skupinách, jeden asférický člen ED, dva standardní asférické, 1 SED, 3 ED a 1 HD. Ostří od 70 cm.


K němu je 1,4 x konvertor, s ním jsme na ekv. 420 mm. Jde o profi zařízení, objektiv stojí 39 tisíc Kč. Bude se s konvertorem nabízet v kitu, pak to přijde na 45 tisíc, samotný konvertor bude stát cca 10 tisíc a bude se hodit i k chystanému pevnému sklu 300 mm.
Objektiv váží 880 g, měří 160 mm, v průměru má 79 mm, závit pro filtr 72 mm.

Jak se s ním fotí
Vzhledem k tomu, že těla OM-D nabízejí pětiosou stabilizaci čipu, stabilizace zde na objektivu není. Tlačítko L Fn je definovatelné tlačítko, lze jím aretovat ostření, ale v menu mu lze přiřadit v podstatě jakoukoli nabízenou funkci. Velký prstenec slouží k zoomování, užší k ručnímu ostření. Pohybem vpřed lze přepnout na manuál.


 


Samozřejmě jsem si lebedil především při práci s konvertorem. Pak jsme na ohnisku s ekvivalentem 420 mm, aniž by to jakkoli degradovalo kresbu. Když konvertor sejmu, jsem jaksi zklamaný… a hned ho tam vrátím zpátky. Ono to má svoji logiku. Tahle dlouhá ohniska používáme k trikům s perspektivou a k přibližování vzdálených objektů. Čím delší tím lepší.

To co, jsem neřešil, je ostření. Pracoval jsem s těly EM-5 a EM-1, nicméně v obou případech se objektiv choval stejně a nějak bleskový mi nepřipadal. Zkoušku průběžného ostření si musím ušetřit až na pořádné testování.

I po krátké zkušenosti jsem se přesvědčil o tom, že si přídomek Pro zaslouží. Má smysl pro seriózní, náročné a časté fotografování, pravda, z velké peníze. Naštěstí jsou k disposici i finančně méně náročné alternativy, jako například M.Zuiko 75-300, ten stojí takřka třetinu a taky odvede dobrou práci.

Ukázky:

Pořízeno s konvertorem

1 2
3 4

Pořízeno bez konvertoru

 

5 6
7 8