Nezařazené

Olympus M. Zuiko Digital ED 45mm f/1.8

Objektiv zapadá to výtečné řady objektivů s pevným ohniskem, určené pro použití v systému Micro Four Thirds, tedy pro olympusí řadu PEN či OM-D, respektive pro G řadu Panasonicu. S prodlužovacím faktorem 2x jsme na ohnisku 90 mm ekv., tedy na ideálním ohnisku pro portrétní fotografii. A nejen pro ni.

Objektiv zapadá to výtečné řady objektivů s pevným ohniskem, určené pro použití v systému Micro Four Thirds, tedy pro olympusí řadu PEN či OM-D, respektive pro G řadu Panasonicu. S prodlužovacím faktorem 2x jsme na ohnisku 90 mm ekv., tedy na ideálním ohnisku pro portrétní fotografii. A nejen pro ni.


Už ze specifikací je zřejmé, že půjde o nikoli tuctový objektiv. O určení ohniska ekv. 90 jsme si řekli. Světelnost F1.8 na toto určení navazuje – hloubka ostrosti je malá, jak se sluší na portrétní objektiv, nicméně není zas tak nezvladatelně malá, jak jki známe s ultrasvětelných objektivů delších ohnisek: tam je těžké, skoro nemožné opravdu přesně zaostřit. Objektiv má šlechtický predikát MSC (Movie and Still Compatible, znamená to, že jeho autofokus pracuje tiše a neruší při natáčení videa.

Při světelnosti F1,8 má objektiv největší clonu F222. Má 9 členů, z toho dva ze speciálního skla, v osmi skupinách, clona má 7 lamel. Tělo je plastové a objektiv nemá onen půvabný systém přepínání do manuálního ostření souosým posunem ostřicího prstence – však taky stojí 8 tisíc, kdežto vzpomínaná kovová dvanáctka stojí 20 tisíc. Ostří od půl metru, takže na nějaké makro s ním nelůze počítat. Úhel záběru má 27 stupňů. Závit pro filtr má průměr 37 mm, rozměry má 46 x 56 mm a váží 116 g.

Nic moc na něm nenajdeme: ostřicí prstenec pro ruční ostření, přirozeně že elektronické. Na obrubě je úzký prstenec, který je třeba odejmout, abychom mohli nasadit sluneční clonu LH-40B, ta se dodává extra za 800 Kč černá, 90 Kč stříbrná.

Jak se s ním fotí
Objektiv je to příjemný svým komorním rozměrem a nízkou váhou. Nebudí pozornost, zvlášť je-li nasazen na nějakém PENu nižší třídy. Jeho autofokus není nejrychlejší. Má velmi dobrou kresbu od plného otevření clony:


Nicméně je třeba počítat s tím, že od clony 11 nahoru nastupuje difrakce. Myslím si, že nemá cenu lámat ěci přes koleno – cloněním na maximum stejně nedosáhneme nějakého zásadního proostření. Je to přece jen v podstatě portrétní objektiv a jeho doménou jsou nižší hodnoty clony.zobrazení pobličeje:



Všimněte si malé hloubky ostrosti – je nutné ostřit bodově na oko. Toto je výřez ve 100% zobrazení:


Je prakticky prostý běžných vad – vinětace při F1.8 je zcela zanedbatelná:


Ani soudková vada nestojí za řeč:


Bylo by příjemné, kdyby ostřil na bližší vzdálenost než na půl metru – toto je maximum, co se dá od něho čekat:


Můžeme pomýšlet i na použití v street fotografii. Je to věc názoru a praxe. Podle mého je street delším ohniskem tak trochu srabárna – navíc objektiv neostří tak rychle, aby se dalo střílet od boku na delší vzdálenost a do ostrosti se tímto způsobem focení netrefíme. Na nepozorované focení zpoza buku je ohnisko 45 respektive 90 přece jen krátké. Jistě je ale možné si najít svoje oko, svůj způsob pojetí reality tímto ohniskem a pak máme šanci získat v oblasti středních clon perfektně ostré obrázky.

Shrnutí:
Olympus M. Zuiko Digital ED 45mm f/1.8 má obdivuhodný poměr cena – výkon. Výrobce nešetřil na kvalitě, šetřil spíš na materiálu (plast, objektiv není odolný proti dešti), nepokusil se o makro režim, natož pak stabilizaci (toto není výtka!, olympusí MFT přístroje mají stabilizovaný čip) a cena mu tudíž vyšla velmi příjemná na tak kvalitní sklo.

Ukázky:

 

 

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Olympus M.ZUIKO 45mm f/1,8 ?