Nezařazené

Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7

Nerozčilujte se, že tu recenzuju starou šunku z roku 2011. Ta se sice pořád ještě prodává (za cca 10 a půl), ale Oly má nový objektiv s tímto rozsahem a světelností, oznámený koncem ledna, a ten vám chci dnes přiblížit.

Nerozčilujte se, že tu recenzuju starou šunku z roku 2011. Ta se sice pořád ještě prodává (za cca 10 a půl), ale Oly má nový objektiv s tímto rozsahem a světelností, oznámený koncem ledna, a ten vám chci dnes přiblížit.

Papírově jsou v podstatě totožné, jsou určeny pro systém Micro Four Thirds 4/3 Olympusu a Panasonicu, rozsah je 75 – 300, což při dvojnásobném cropu odpovídá 150 až 600 mm. Světelnost je F4,8-6,7, největší clona F22, clona má 7 lamel. 18 členů je seskupeno do 13 skupin, ostří od 90 cm, přičemž ostření obstarává mikromotor třídy MSC (Movie and Still Compatible), je vnitřní. Při zoomování se vysunuje tubus. Objektiv je plastový s kovovým bajonetem, váží 423 g, na šířku má 69 mm a na délku 117mm, jen tyto údaje signalizují, že nejde jen o přelepení jinou nálepkou. Průměr filtru je 58 mm. Hlavní změna není vidět, je to vrstva ZERO (Zuiko Extra-low Reflection Optical) na čočkách, která je odolná proti oděru a lépe chrání před nežádoucími vnitřními reflexy.

Jak se s ním fotí
Objektiv jsem zkoušel na přístroji Olympus OM-D. Na objektivu nejsou žádné jiné ovládací prvky než široký prstenec pro zoomování a na vzdálenější straně (od těla) je úzký prstenec pro ostření „by wire“, tedy elektronické. Od extrému do extrému se zoomuje otočením o 90 stupňů. Zoomování jde trochu ztuha, ale nezadrhává, je plynulé. Ostření je opravdu tiché, při snímání videa jsem ostřil i zoomoval a ve zvuku se to neprojevilo.

Objektiv nemá zámek zabraňující nežádoucímu posunu, nicméně objektiv neměl sklony se sám od sebe vysouvat – je to dáno poměrnou tuhostí zoomování. Podotýkám, že není stabilizovaný, počítá se s použitím především v přístrojích se stabilizovaným čipem, jakým je např. Oly OM-D.

Nejmenší ostřicí vzdálenost 90 cm slibuje snad i cosi jako makro. Při ohnisku 75 je ochoten zaostřit i blíž než na 90 cm, přinejmenším se Oly tak tváří, nicméně při 300 mm je nutno ustoupit a ostřicí vzdálenost je 150 cm od roviny čipu k předloze. Nicméně zvětšení je pak větší než při 75 mm. Na této ukázce je snímek pořízený při 75 mm a vzdálenosti 90 cm:


Tady je to 150 cm a ohnisko 300 cm:


Je vidět, že zabereme větší detail.

 


Na ohnisku 75 mm kreslí výtečně a vyrovnaně, od plné světelnosti do clony F11 (ukázka nahoře), pak je to slabší při F16 a hodně slabé při F22, což je normální. K prakticky totožným výsledkům dojde ohnisko 300 mm, nicméně je tam kresba trošku měkčí, zato při cloně F22 kupodivu lepší než při ohnisku 75. Což je zjištění akademické, protože jenom Bimbo by na clonu 22 fotil tří, respektive šestikilem. U těchto objektivů jsou zásadně důležité plné světelnosti a opakuji, ty kreslí plně uspokojivě.

V terénu ostřil velmi rychle a spolehlivě. Pokud jde o chromatickou aberaci, ani na plné světelnosti není patrná při ohnisku 75 mm. Na ohnisku 300 mm se mírně projevuje v okrajích, uvidíte to na ukázkových snímcích, podotýká, že byly pořízeny s korekcí expozice +1 EV proti bílému nebi, aby se aberace jóó mohla uplatnit.


Na snímku pořízeném bez brutální korekce byla v krajích sotva patrná, rozhodně je mnohem menší – je to při plné světelnosti.


Shrnutí:
Právě na dlouhém ohnisku se názorně projeví výhoda MFT, tedy Micro 4/3 formátu. Máte fakticky šestikilo a objektiv je malý a lehoučký, vejde se do kapsy. Kresba při 75 mm (ekv. 150) je výtečná, při 300 mm (ekv. 600 mm) velmi dobrá. Zopakuji svoji tezi, že v současnosti MFT formát vnímám jako novodobou obdobu kinofilmu – je skvělý na živou, rychlou fotografii. Na velké bubnování musíte mít pořádnou zrcadlovku, pokud možno full frame…

A ještě něco. Ohnisko 300 mm, tedy ekvivalent 600 mm, není hračka pro malé děti. Moc si nedovedu představit seriózní focení s přístroji bez elektronického hledáčku, s nataženýma rukama. Já to fotil OM-D a držel jsem přístroj u hlavy a přestože jsem měl zapnutou stabilizaci, obrázek sebou mrskal jako lapená veverka. Priorita času, tisícina a automatické ISO to jistí… Někdo to možná udrží na třicetinu s nataženýma rukama. Někdo ale dovede jezdit na jednokolce po nataženém laně. Já neumím ani jedno, ani druhé.  No a stojí (březen 2013) čtrnáct tisíc.

Ukázky:

1 a 2 je rozsah zoomu.  

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14
15 16


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7?