Nezařazené

Olympus M.Zuiko 17 mm F1.8

Ke svému Olymu OM-D jsem si koupil objektiv M.Zuiko 12mm na F2.0 a teď koukám, že jsem ho nerecenzoval! Učiním, ale až zažijete recenzi na příbuzným objektiv M.Zuiko s ekvivalentem ohniska 34 mm. Pevná ohniska mají dobrou pověst, a to plným právem!

Ke svému Olymu OM-D jsem si koupil objektiv M.Zuiko 12mm na F2.0 a teď koukám, že jsem ho nerecenzoval! Učiním, ale až zažijete recenzi na příbuzným objektiv M.Zuiko s ekvivalentem ohniska 34 mm. Pevná ohniska mají dobrou pověst, a to plným právem!

Tak především, neplést s palačinkou M.Zuiko 17 mm / 2.8. Jde o objektiv zcela jiné konstrukce a taky jiné kvality a ceny – recenzované sklo stojí 13 tisíc korun (leden 2013). Zopakuji, že má ohnisko 17 mm, což v přepočtu dělá 34 mm. Je celokovový a je určen k fotoaparátům systému Micro 4/3 (MFT), jako jsou Olympusy PEN a OM-D, respektive Panasoniky rodiny přístrojů G. Úhel záběru je 65 stupňů, zvětšení 0,08.Světelnost je F1.8, nejmenší clona F22. Má 9 členů v 6 skupinách a ostří od 25 cm. Dva členy jsou oboustranně asférické, dva jednostranné a 1 s vysokým indexem lomu. Platí zásada, je jedna dvoustranně asférická čočka nahradí dvě sférické, takže toto řešení přispělo kromě zlepšení kvality i k niží váze a menší délce. Průměr filtru je 46 mm. To je dobrá i méně dobrá zpráva. Dobrá v tom, že filtry jsou malé a tudíž relativně levné, horší je, že výběr filtrů je menší, že v tomto průměru se nevyrábějí některé filtry, o které byste měli stát. Objektiv je dlouhý 35,5 mm, široký 57,5 a váží 120 g.


Objektiv nese označení MSC. Znamená to Movie and Still Compatible. Objektiv je vhodný i k natáčení videa, protože má rychlý a hlavně tichý autofokus. Ostření je vnitřní, při ostření se nemění délka objektivu a přední část se neotáčí. Motor AF pohybuje jen jednou čočkou, i to přispívá k rychlosti a přesnosti.

Podobně jako objektiv 12mm/2.0 nabízí tento objektiv přechod z AF na MF přitažením vroubkovaného prstence směrem k sobě: pak ostříme ručně a ke slovu se dostane stupnice hloubky ostrosti, na jakou jsme zvyklí z historických manuálních objektivů. Musí se na to ale dát pozor, stačí neopatrnost, posunete kroužek a je vypnuté ostření – a nemusíte si toho všimnout.

Kvalita obrazu
Na objektivu jsem nenašel žádné soudkové nebo jiné zkreslení, svislice jsou rovné právě tak jako vodorovné linie.


Ani obrysy linií v krajích obrazu nemají žádné nežádoucí svatozáře, chromatická vada je nezbadatelná.


Jediná mrzutost nastává při určitém typu protisvětla, kdy vzniká opravdu ošklivý reflex. Porovnával jsem to s objektivem 12mm/2.0 a tam se žádný reflex nevyskytl (ukázka vpravo). Inzerovaná vrstva ZERO (Zuiko Extra-Low Reflective Optical se tedy moc nevyznamenala.


Co se kresby týká, ta je při plné světelnosti o něco slabší, ale už při F2.8 nastupuje v plné parádě a v podstatě vydrží až do F11. Při F16 slábne a při F22 je slabší.
Objektiv je nesrovnatelně lepší než stará palačinka 17mm/2.8 a může se naprosto bez ruměnce ve tváři řadit k objektivům 12/2,0, 75/1,8 (psal jsem o něm zde) a 60/2.8 Macro (viz zde). Váhání mezi starou palačinkou a touto sedmnáctkou je vcelku pošetilá věc, horší volba bude mezi 12kou a 17kou nové generace. Tady bude hrát roli především cena, protože těch 13 tisíc je vcelku lidská cena, ovšemm 12/2.0 na 26 tisíc je darda. Je to doslova dvakrát tolik. Kresebně jsou ty objektivy v podstatě shodné a zásadně se liší jen v odolnosti proti přímému protisvětlu. Díval jsem se na recenzi Robina Wonga, je to výborný fotograf a pečlivý recenzent. Výslovně píše, že s reflexy neměl problémy. Nicméně do ukázkových fotek jsem si je nepřimaloval a pokusím se získat jiný kus, jestli to náhodou není nějaká individuální chyba.

Shrnutí

M.Zuiko 17/1,8 je objektiv určená k Micro 4/3 fotoaparátů, Olympus a Panasonic. Má vynikající výkon ve všech směrech za rozumnou cenu 13 tisíc. Ohnisko s ekvivalentem 34 mm zkušení fotografové doporučují zejména na street photography, protože při tomto ohnisku se dá zachytit prostředí , nedochází ke zkreslení a nemusíme se na lidi tak lepit jako při použití skel s kratším ohniskem.
No a tu dvanáctku napíšu, hned jak vybude chvilka.

Ukázky:

 

1 2
3 4
5 6
7 8
9 10
11 12
13 14


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky objektivu Olympus M.ZUIKO 17/1.8?