Nezařazené

Olympus FL600R

Když už jsem měl v testu Olympus OM-D E-M10, vzal jsem s sebou i externí blesk. Oly má pro své MFT přístroje PEN a OM-D maličký blesk FL-14, pak nabízí podvodní a makroblesky a tato 600ka je blesk vyšší třídy, která leccos umí.

Když už jsem měl v testu Olympus OM-D E-M10, vzal jsem s sebou i externí blesk. Oly má pro své MFT přístroje PEN a OM-D maličký blesk FL-14, pak nabízí podvodní a makroblesky a tato 600ka je blesk vyšší třídy, která leccos umí.


Je to blesk napájený čtyřmi bateriemi či akumulátory AA (tužkovky). Při 200 ISO má směrné číslo 50, při 100 ISO 36, to znamená, že na 100 ISO dosvítí při cloně F 4.0 devět metrů GN 36/4=9). Je to blesk systémový, tudíž může měnit vyzařovací úhel podle nastaveného ohniska objektivu. Velice zajímavé je LED světlo, které lze použít pro video, ale možná, že ho někdo bude používat i při fotografování. Síla světla je regulovatelná. Hlava blesku je výklopná až o 90 stupňů nahoru a přetáčecí o 180 stupňů na každou stranu. Lze ho tedy použít i k odrážení světla o strop nebo o jinou odraznou plochu. V hlavě je zasunuta rozptylná destička pro použití širokoúhlého objektivu a také bílá destička, která pomůže vytvořit rozptýlené světlo. Rozptylná destička je prťavá, její účinnost problematická, bílá destička je úplně k ničemu a špatně se vytahuje a nezdá se, že by měla dlouho vydržet. Limit šířky záběru odpovídá ekv. 16 mm kinofilmu, tedy zvládá i hodně široký úhel.


Blesk umí řídit jiné blesky, včetně režimu, že je jenom vypnutý a řídí blesk či blesky umístěné mimo. Takto může řídit tři skupiny blesků. Funguje i v podřízeném režimu, kdy je ovládán vestavěným bleskem – konkrétně třeba přístroje OM-D E-M10. Je plně kompatibilní i s ostatními zrcadlovkami Olympus (E řada) a měl by být kompatibilní i s MFT přístroji řady Panasonic G. S fotoaparátem může být spojen ramenem, v nabídce jsou FL-BK01, FL-BKM03 nebo FL-BK04, jsou pěkně drahá. I cena dva a půl tisíce za propojovací kabel FL-CB02 mi přijde drsná. Metz chce za kabel třetinu, ale nejspíš nebude umět přenášet data TTL a ovládání zoomu, jsou ale i jiní výrobci, Aputure a další. Měří 61 x 104 x 28 a váží 260 g, je tedy relativně malý a lehký.



Ovládání a menu
Blesk se zapíná tlačítkem vpravo dole, nad ním je osvětlení displeje. Kontrolky vlevo informují o nabití blesku a stavu baterek. Vše se ovládá čtyřcestným voličem a kolečkem. Většina lidí bude používat TTL-A režim, kdy blesk komunikuje s fotoaparátem. Obyčejné Auto je na aparátu nezávislé, proto se musí nastavit ISO, eventuálně clona. Tomu příbuzný je režim manuální, kdy nastavujeme GN (směrné číslo) a jsme informováni o mezní účinné vzdálenosti. Pro focení venku je důležitý režim FP TTL-A a FP M. Je to práce při vyšších rychlostech závěrky, přesahujících synchronizační čas (obdoba high-speed režimu blesků Canon a Nikon). Ručně se dá nastavit i vyzařovací úhel a pochopitelně lze ovlivňovat i výkon. Blesk nemá režim stroboskopického snímání, modelování nepotřebuje, protože má stálé LED světlo. Pokud je v roli řídícího blesku na fotoaparátu, umí jenom řídit, aniž by exponoval.

 


Komunikace s fotoaparátem
Zkoušel jsem to na přístroji OM-D E-M10. Nejdříve je třeba ve fotomenu číslo 2 přístroje nastavit blesk režim na Zapnuto. Poté lze aktivovat ovládací displej blesku. Přepíná se tlačítkem INFO. Je to vidět na naší ukázce:


Lze nastavit intenzitu blesku v jednotlivých skupinách (lze nastavovat i kanály, k disposici jsou 4, aby vedle sebe pracující fotografové si vzájemně odpalovali blesky, implicitně je zapnut kanál 1). Vpravo na displeji se nahoře přepíná standardní záblesk se synchronizací omezenou nejkratším synchronizačním časem a vysokorychlostním snímáním. Pod tím je nastavení intenzity komunikace vestavěného blesku. Ten nelze nastavit do režimu, kdy pouze řídí, avšak jeho vyzařování neovlivňuje expozici – jenom je možné ho snížit. Nejedná se tedy o nastavení výkonu interního blesku při samotném focení – o tom je položka vlevo dole, pod skupinami A, B a C.
Je to tedy velmi pohodlné řízení vzdálených blesků přímo přes menu fotoaparátu, funguje i dotykové ovládání. Dosah není samozřejmě neomezený. Externí blesk musí vidět fotoaparát. Do pěti metrů se může odchýlit do 50 stupňů vlevo i vpravo od osy, do 7 metrů je odchylka možná do 30 stupňů.

V režimu RV jeho LEDka bliká (podobně jako blikají Canony a Nikony, ale červeně). To blikání lze odstranit přechodem na jiný než RC režim. Shrnutí
Blesk Olympus FL600R je solidní výrobek, pozicovaný i cenově do střední třídy. Cenou 6600 korun (březen 2014) je níž než Canon 430 EX II nebo Nikon SB-700. Směrné číslo 36 při 100 ISO je daň za nižší cenu.