Nezařazené

Olympus E-330

Dosud měly zrcadlovky Olympus nepochybnou přednost v antiprachovém filtru – ten samozřejmě zůstává i v toto modelu, který nastupuju po cenově přístupném modelu E300. Nicméně, dosud žádná zrcadlovka nedokázala záběr zobrazit na LCD (leda po expozici, samozřejmě), protože tomu bránilo zrcátko kryjící snímač. Podle tiskové zprávy jsou zde dokonce dva senzory, jeden je ten „hlavní“, tedy ten, který snímá obraz, sedmi a půl megový MS snímač, který zabírá 100% obrazu při sklopeném zrcátku. Je kupodivu, že takto jednoduché řešení ještě nikoho nenapadlo a dá se čekat, že k němu brzy přistoupí i další výrobci. Olympus, jak patrno z řezu, používá dokonce tři čipy . Jeden skutečně snímá obraz (na nákresu je to Live MOS Sensor. Druhý je nahoře a prochází polopropustným zrcadlem, které další část světla pouští do hledáčku. Pod ním je sensor určený k měření. Zajímavé je i použití MOS snímače, který má principiálně čtvrtinovou spotřebu elektrické energie. No, ale o to víc elektriky spotřebujeme koukáním na LCD, dodávám s úsměvem… Na nákresu je zajímavý detail – focusing screen – tedy matnice je netradičně umístěna dole a její obraz je přenášen zrcadly nahoru do hledáčku a do „full time live view CCD. Zajímavé je i použití CCD k „live view“, čekali bychom použití levnějšího CMOS. Přístroj jsem viděl jen na fotografii, ale zdá se, že je velmi elegantně řešený. Olympus vydržel s nervy a neopustil od konceptu „zrcadlovka, která vypadá jako kompakt“ – i tomuto přístroji chybí nahoře „stříška“ typická pro SLR přístroje. A ještě poznámka s přimhouřením oka: všimněte si, že se Olympus ve své tiskové zprávě neohání fenomenálními přednostmi E-systemu. Je to prostě označení modelové řady, nic víc, žádná super výhoda. Ono se totiž nepodařilo veřejnost ani odbornou ani laickou přesvědčit, že E-System je principiálně a zřetelně výhodnější než „obyčejné“ DSLR. Ještě detal – oficiální cena je stanovena na 29990, tedy lehce pod třicet tisíc. I to je, myslím, velmi rozumný krok.
Ondřej Neff

TISKOVÁ INFORMACE

První digitální zrcadlovka na světě s živým náhledem *na LCD

Digitální zrcadlovka Olympus E-330

Olympus E-330


S novým fotoaparátem Olympus E-330, posunuli specialisté na optodigitální technologii obzory moderní fotografie opět dále. Vůbec poprvé* v historii jsou tak výhody živého náhledu (LIVE PREVIEW) na LCD obrazovce poskytnuty i uživatelům digitální zrcadlovky. Tato převratná inovace umožňuje přesnou kompozici záběru bez pohledu do hledáčku. Fotografové tak při práci neztrácejí pojem o svém okolí, což je v případě reportážních a sportovních fotografů velmi důležité. Náhled na LCD má výhody i v dalších situacích, kdy je pohled do hledáčku obtížný, jako např. při fotografování pod vodou. Díky rozměrné, a výklopné 6,4cm obrazovce s širokým pozorovacím úhlem se univerzálnost modelu E-330 zvyšuje ještě více. Fotografování v davu lidí nebo zachycení makro snímků těsně u země je s výklopným LCD úplnou hračkou. Aby byl nový fotoaparát nekompromisní také v obrazové kvalitě, vybavil Olympus svůj nový fotoaparát senzorem poslední generace rychlých a citlivých snímačů MOS s rozlišením 7,5 MP. Stejně jako u všech ostatních zrcadlovek řady E-System, budou i majitelé nového modelu těžit z výhod exklusivního antiprachového filtru. V neposlední řadě je Olympus E-330 kompatibilní s celou řadou špičkových digitálních objektivů a příslušenství Olympus E-System. E-330 obsahuje v balení objektiv ZUIKO DIGITAL 14-45mm f3,5-5,6 (ekv. 28-90mm na 35mm fotoaparátu).

Vidíte co fotíte, fotíte co vidíte

Jako první* digitální zrcadlovka vybavená LCD obrazovkou s živým náhledem (LIVE PREVIEW) vyzbrojuje Olympus E-330 své majitele ohromnou flexibilitou, o které se jim dodnes ani nezdálo. Díky speciální TTL zrcadlové soustavě mohl být tento model osazen dvěma senzory, umožňujícími dva různé režimy živého náhledu. Režim A, pro kontinuální živý náhled na LCD obrazovce umístěný v optické cestě hledáčku pokrývá plochu 92% sledovaného záběru a zároveň umožňuje automatické zaostřování. Na druhou stranu režim B uzamkne zrcátko ve zvednuté poloze a využívá funkci obrazového snímače – tzv. Live MOS senzoru, který poskytuje náhled na 100% záběru. Poslední zmíněný režim je vhodný zejména pro makrofotografii, přičemž fotograf získává dokonalou kontrolu nad manuálním zaostřením objektu, zdokonalenou navíc možností 10násobného zvětšení zaostřovaného detailu. Kromě jiných funkcí usnadňují kompozici také dvě šablony pro průkazovou fotografii a pomocné mřížky.

Aby vytěžil maximum ze dvou režimů živého náhledu, vybavil Olympus svůj nový model rozměrnou 6,4cm LCD obrazovkou s širokým pozorovacím úhlem. Fotografové tak profitují nejen z výhod neustálého náhledu sledovaného objektu na LCD obrazovce, ale mohou si ji také vyklopit pro snadnější ovládání a komponování ve složitých situacích. Tímto způsobem s naprostou jistotou provedou přesnou kompozici i s fotoaparátem nad hlavou, nebo u pasu. Makro fotografové zajisté ocení skutečnost, že se již nemusí „skládat a lámat“ do prapodivných poloh, když se sklánějí u země nad miniaturní květinou ve snaze vyfotit ji z boku. LCD obrazovka je navíc antisluneční s širokým pozorovacím úhlem 160°, díky čemuž je obraz na ní dobře viditelný i na jasném slunci.

7,5 MP výkonný senzor Live MOS

Olympus E-330 samozřejmě exceluje také svým obrazovým výkonem. Využívá nově vyvinutý MOS senzor nejnovější generace s rozlišením 7,5 MP. Tento typ snímače dosahuje obrazových kvalit senzoru FFT CCD, avšak při nízké energetické náročnosti MOS senzorů. Jednoduchý zesilovač v každém pixelu redukuje počet okruhů, čímž se výrazně zmenšuje plocha snímače, která nereaguje na světlo. Efektivně zvětšená fotocitlivá plocha tak logicky přispívá k dosažení prvotřídní obrazové kvality, vyšší citlivosti a snížení šumu. Také odezva je zdokonalená pro rychlé zpracování dat. Fotoaparát dokáže pořídit rychlou sekvenci 3 snímků za sekundu. Přirozené a věrné podání snímků na kterém se velkou měrou podílí i procesoru TruePic TURBO, přesvědčí i profesionální fotografy.

Jelikož je fotoaparát vybaven dvěma sloty pro paměťové karty CompactFlash a xD-Picture Card, mohou si fotografové vybrat typ média, na který své snímky budou ukládat. Kompatibilita s novými rychlými kartami Olympus xD-Picture Card, které jsou 2-3x rychlejší než standardní karty se uživatelům otevírají další možnosti. Mimo jiné mohou využívat funkci Panorama nebo speciální umělecké nebo 3D efekty.

Profesionální výsledky pro každého

Ať už chce jít fotograf zcela vlastní cestou a vložit do snímku své vidění a cítění, kdy může využít plně manuálního režimu, nebo využije poloautomatických režimů priority clony a priority času, či preferuje výhody zcela automatického režimu, vždy se může s jistotou na E-330 spolehnout. Kromě 4 zmíněných expozičních režimů nabízí E-330 dalších 20 předdefinovaných scénických a 7 kreativních režimů, vhodných pro většinu situací. Patří mezi ně například režim Makro fotografie, Panorama nebo Podvodní režim či režim Stabilizace obrazu. Speciální funkce Live View Boost je vhodná zejména pro komponování za špatných světelných podmínek. Funkce výrazně zvyšuje jas a kontrast živého náhledu na LCD obrazovce.

Expoziční AE senzor se 49 zónami poskytuje přesné expoziční hodnoty pro plošné ESP měření používající vyspělý algoritmus pro výpočet výsledné expozice. K dispozici je také integrální měření se zdůrazněným středem a bodové měření expozice. Ohromnou kontrolu nad expozicí navíc poskytují režimy měřící přeexponovaná a podexponované plochy záběru. Samozřejmostí je dnes již funkce histogramu, stejně jako profesionální funkce aretace expozice tlačítkem AEL. Pro dodatečné nasvícení je vždy v pohotovosti vestavěný blesk.

Profesionální prvky, jakými jsou např. manuální vyvážení bílé, náhled hloubky ostrosti a funkce bracketingu vysoce zvyšují užitnou hodnotu této digitální zrcadlovky. V nabídce je také černobílé focení s množností přidání barevných filtrů pro černobílou fotografii – tak, jak je známe z klasické černobílé fotografie. Snímky mohou být uloženy ve formátech JPEG, TIFF nebo RAW.

Ani přes množství funkcí a režimů, neztratíte díky simulovanému stavovému displeji, zobrazenému na LCD obrazovce, nikdy přehled o aktuálním nastavení přístroje. Zobrazit lze jak základní, tak velmi podrobné informace o nastavení.

Zbavte se prachu

Tak jako všechny zrcadlovky řady Olympus E-System, nabízí i E-330 vestavěný antiprachový ultrazvukový filtr – Supersonic Wave Filter. Všechen prach, který se dostane do fotoaparátu a přistane na snímači při výměně objektivů, bude automaticky odstraněn při zapnutí fotoaparátu. Patentovaná technologie umožňuje bezstarostnou výměnu objektivů kdekoli a kdykoli. Nikdy se již nemusíte obávat černých skvrn a flíčků na pořízených snímcích. Antiprachový filtr vyvinutý společností Olympus generuje ultrazvukové vibrace, které odstraní všechny prachové částice, které jsou následně zachyceny speciální adhesivní páskou. Čištění je automaticky aktivováno při každém zapnutí fotoaparátu, nebo jej lze zapnout i ručně. Toto geniální řešení šetří fotografům čas při čištění snímků od prachových částic v počítači a současně jim šetří peníze a čas před nákladným čištěním senzoru v autorizovaných servisech.

Připraven na všechny druhy aplikací

Jednou z největších výhod zrcadlovek je možnost rozšíření svých funkcí pomocí množství dalšího volitelného příslušenství. Olympus E-330 na tomto poli těží z široké nabídky příslušenství řady Olympus E-System. Současná nabídka digitálních objektivů pokrývá ohniska v rozsahu 7-300mm (ekv. 14-600mm na 35mm fotoaparátu). Od unikátních širokoúhlých záběrů, až po ohromující teleobjektivy s unikátní světelností, nabízí Olympus řešení do každé situace – pro nadšené makro fotografy jsou v nabídce dva makro objektivy – ZUIKO DIGITAL 35mm Macro f3,5 a světelný ED 50mm f2,0 Macro. Každý objektiv využívá téměř telecentrickou optickou soustavu, která významně zdokonaluje kvalitu digitální fotografie. K dostatečnému nasvícení scény je v nabídce několik standardních externích blesků – FL-36 nebo FL-50, stejně jako specializovaný kruhový makro blesk a twin blesk.

Od června 2006, bude pro E-330 v prodeji také podvodní pouzdro PT-E02. S voděodolností do 60 metrů otevírá profesionálním fotografům a potápěčům nové dimenze podvodní fotografie. Díky živému náhledu na LCD obrazovce bude nyní kompozice pod vodou stejně jednoduchá, jako na souši. Komponování pomocí hledáčku s nasazenými potápěčskými brýlemi a maskou bývá více než komplikované.

Olympus E-330 reprezentuje technologický průlom. Poprvé v historii je množné spojit kvalitu snímků z digitální zrcadlovky a současně využívat výhod kontinuálního živého náhledu na LCD obrazovce. Relativně kompaktní přístroj vybavený novým MOS senzorem s rozlišením 7,5 milionů pixelů je ideálním fotoaparátem pro ambiciózní fotografy hledající profesionální výsledky, stejně jako pro skutečně profesionální fotografy.

Olympus E-330 se bude prodávat v balení s objektivem ZUIKO DIGITAL 14-45mm f3,5-5,6 (ekv. 28-90mm na 35mm fotoaparátu). V prodeji se objeví v průběhu března 2006.

Digitální zrcadlovka Olympus E-330 – hlavní charakteristika: <

  li>První* digitální zrcadlovka s živým náhledem (LIVE PREVIEW) na LCD ve dvou režimech:

 • A režim – Živý náhled na LCD s automatickým zaostřováním
 • B režim – Živý náhled v makro režimu s 10násobným zvětšením náhledu pro přesné zaostřování
 • 7,5 milionu pixelů – Live MOS senzor
 • 6,4cm antisluneční LCD (215,250 pixelů) s širokým pozorovacím úhlem 160°
 • Antiprachový filtr pro dokonale čisté snímky
 • TTL zrcadlová soustava hledáčku
 • Jednoduchý AF, kontinuální AF a manuální zaostřování, plus S-AF+MF a C-AF+MF
 • 49 zónový AE senzor
 • ESP, integrální se zdůrazněným středem a bodové měření expozice plus měření založené na přeexponovaných a podexponovaných oblastech
 • Aretační tlačítko AEL
 • Sekvenční snímání 3 s./s.
 • Filtr „IR Hybrid Type Cut Filtr“ pro sladění s lidském zrakem
 • 1/3 EV ISO kroky
 • ISO až do 1600
 • TruePic TURBO obrazový procesor
 • P/S/A i plně manuální nastavení
 • 20 scénických režimů, 7 kreativních režimů plus 4 expoziční režimy
 • Duální slot pro karty CompactFlash/Microdrives a xD-Picture Card
 • Vestavěný výklopný blesk
 • Uživatelsky přívětivé menu a simulovaný stavový displej
 • Hmotnost: 550g, rozměry: 140x87x72mm
 • Kompatibilní s kompletním příslušenstvím řady Olympus E-System, včetně objektivů, blesků, hledáčků apod.
 • V prodeji jako samostatné tělo nebo jako kit s objektivem 14-45mm (ekv. 28-90mm) f3,5-5,6, BLM-1 Li-ion baterií a nabíječkou BCM-2
 • Volitelné podvodní pouzdro PT-E02 v prodeji od května

Objektivy Olympus E-System**:

 • ZUIKO DIGITAL ED 7-14mm (14-28mm) f4.0
 • ZUIKO DIGITAL 11-22mm (22-44mm) f2.8-3.5
 • ZUIKO DIGITAL ED 14-35mm (28-70mm) f2.0 (na trhu v r. 2007)
 • ZUIKO DIGITAL 14-45mm (28-90mm) f3.5-5.6
 • ZUIKO DIGITAL 14-54mm (28-108mm) f2.8-3.5
 • ZUIKO DIGITAL ED 18-180mm (36-360mm) f3.5-6.3
 • ZUIKO DIGITAL ED 35-100mm (70-200mm) f2.0
 • ZUIKO DIGITAL 40-150mm (80-300mm) f3.5-4.5
 • ZUIKO DIGITAL ED 50-200mm (100-400mm) f2.8-3.5
 • ZUIKO DIGITAL ED 90-250mm (180-500mm) f2.8
 • ZUIKO DIGITAL ED 8mm f3.5 Fisheye
 • ZUIKO DIGITAL 35mm Makro (70mm) f3.5
 • ZUIKO DIGITAL ED 50mm (100mm) f2.0 Makro
 • ZUIKO DIGITAL ED 150mm (300mm) f2.0
 • ZUIKO DIGITAL ED 300mm (600mm) f2.8

* K lednu 2006

** Ohnisková vzdálenost ekvivalentní na 35mm fotoaparátu

Dosud měly zrcadlovky Olympus nepochybnou přednost v antiprachovém filtru – ten samozřejmě zůstává i v toto modelu, který nastupuju po cenově přístupném modelu E300. Nicméně, dosud žádná zrcadlovka nedokázala záběr zobrazit na LCD (leda po expozici, samozřejmě), protože tomu bránilo zrcátko kryjící snímač. Podle tiskové zprávy jsou zde dokonce dva senzory, jeden je ten „hlavní“, tedy ten, který snímá obraz, sedmi a půl megový MS snímač, který zabírá 100% obrazu při sklopeném zrcátku. Je kupodivu, že takto jednoduché řešení ještě nikoho nenapadlo a dá se čekat, že k němu brzy přistoupí i další výrobci. Olympus, jak patrno z řezu, používá dokonce tři čipy . Jeden skutečně snímá obraz (na nákresu je to Live MOS Sensor. Druhý je nahoře a prochází polopropustným zrcadlem, které další část světla pouští do hledáčku. Pod ním je sensor určený k měření. Zajímavé je i použití MOS snímače, který má principiálně čtvrtinovou spotřebu elektrické energie. No, ale o to víc elektriky spotřebujeme koukáním na LCD, dodávám s úsměvem… Na nákresu je zajímavý detail – focusing screen – tedy matnice je netradičně umístěna dole a její obraz je přenášen zrcadly nahoru do hledáčku a do „full time live view CCD. Zajímavé je i použití CCD k „live view“, čekali bychom použití levnějšího CMOS. Přístroj jsem viděl jen na fotografii, ale zdá se, že je velmi elegantně řešený. Olympus vydržel s nervy a neopustil od konceptu „zrcadlovka, která vypadá jako kompakt“ – i tomuto přístroji chybí nahoře „stříška“ typická pro SLR přístroje. A ještě poznámka s přimhouřením oka: všimněte si, že se Olympus ve své tiskové zprávě neohání fenomenálními přednostmi E-systemu. Je to prostě označení modelové řady, nic víc, žádná super výhoda. Ono se totiž nepodařilo veřejnost ani odbornou ani laickou přesvědčit, že E-System je principiálně a zřetelně výhodnější než „obyčejné“ DSLR. Ještě detal – oficiální cena je stanovena na 29990, tedy lehce pod třicet tisíc. I to je, myslím, velmi rozumný krok.
Ondřej Neff

TISKOVÁ INFORMACE

První digitální zrcadlovka na světě s živým náhledem *na LCD

Digitální zrcadlovka Olympus E-330

Olympus E-330


S novým fotoaparátem Olympus E-330, posunuli specialisté na optodigitální technologii obzory moderní fotografie opět dále. Vůbec poprvé* v historii jsou tak výhody živého náhledu (LIVE PREVIEW) na LCD obrazovce poskytnuty i uživatelům digitální zrcadlovky. Tato převratná inovace umožňuje přesnou kompozici záběru bez pohledu do hledáčku. Fotografové tak při práci neztrácejí pojem o svém okolí, což je v případě reportážních a sportovních fotografů velmi důležité. Náhled na LCD má výhody i v dalších situacích, kdy je pohled do hledáčku obtížný, jako např. při fotografování pod vodou. Díky rozměrné, a výklopné 6,4cm obrazovce s širokým pozorovacím úhlem se univerzálnost modelu E-330 zvyšuje ještě více. Fotografování v davu lidí nebo zachycení makro snímků těsně u země je s výklopným LCD úplnou hračkou. Aby byl nový fotoaparát nekompromisní také v obrazové kvalitě, vybavil Olympus svůj nový fotoaparát senzorem poslední generace rychlých a citlivých snímačů MOS s rozlišením 7,5 MP. Stejně jako u všech ostatních zrcadlovek řady E-System, budou i majitelé nového modelu těžit z výhod exklusivního antiprachového filtru. V neposlední řadě je Olympus E-330 kompatibilní s celou řadou špičkových digitálních objektivů a příslušenství Olympus E-System. E-330 obsahuje v balení objektiv ZUIKO DIGITAL 14-45mm f3,5-5,6 (ekv. 28-90mm na 35mm fotoaparátu).

Vidíte co fotíte, fotíte co vidíte

Jako první* digitální zrcadlovka vybavená LCD obrazovkou s živým náhledem (LIVE PREVIEW) vyzbrojuje Olympus E-330 své majitele ohromnou flexibilitou, o které se jim dodnes ani nezdálo. Díky speciální TTL zrcadlové soustavě mohl být tento model osazen dvěma senzory, umožňujícími dva různé režimy živého náhledu. Režim A, pro kontinuální živý náhled na LCD obrazovce umístěný v optické cestě hledáčku pokrývá plochu 92% sledovaného záběru a zároveň umožňuje automatické zaostřování. Na druhou stranu režim B uzamkne zrcátko ve zvednuté poloze a využívá funkci obrazového snímače – tzv. Live MOS senzoru, který poskytuje náhled na 100% záběru. Poslední zmíněný režim je vhodný zejména pro makrofotografii, přičemž fotograf získává dokonalou kontrolu nad manuálním zaostřením objektu, zdokonalenou navíc možností 10násobného zvětšení zaostřovaného detailu. Kromě jiných funkcí usnadňují kompozici také dvě šablony pro průkazovou fotografii a pomocné mřížky.

Aby vytěžil maximum ze dvou režimů živého náhledu, vybavil Olympus svůj nový model rozměrnou 6,4cm LCD obrazovkou s širokým pozorovacím úhlem. Fotografové tak profitují nejen z výhod neustálého náhledu sledovaného objektu na LCD obrazovce, ale mohou si ji také vyklopit pro snadnější ovládání a komponování ve složitých situacích. Tímto způsobem s naprostou jistotou provedou přesnou kompozici i s fotoaparátem nad hlavou, nebo u pasu. Makro fotografové zajisté ocení skutečnost, že se již nemusí „skládat a lámat“ do prapodivných poloh, když se sklánějí u země nad miniaturní květinou ve snaze vyfotit ji z boku. LCD obrazovka je navíc antisluneční s širokým pozorovacím úhlem 160°, díky čemuž je obraz na ní dobře viditelný i na jasném slunci.

7,5 MP výkonný senzor Live MOS

Olympus E-330 samozřejmě exceluje také svým obrazovým výkonem. Využívá nově vyvinutý MOS senzor nejnovější generace s rozlišením 7,5 MP. Tento typ snímače dosahuje obrazových kvalit senzoru FFT CCD, avšak při nízké energetické náročnosti MOS senzorů. Jednoduchý zesilovač v každém pixelu redukuje počet okruhů, čímž se výrazně zmenšuje plocha snímače, která nereaguje na světlo. Efektivně zvětšená fotocitlivá plocha tak logicky přispívá k dosažení prvotřídní obrazové kvality, vyšší citlivosti a snížení šumu. Také odezva je zdokonalená pro rychlé zpracování dat. Fotoaparát dokáže pořídit rychlou sekvenci 3 snímků za sekundu. Přirozené a věrné podání snímků na kterém se velkou měrou podílí i procesoru TruePic TURBO, přesvědčí i profesionální fotografy.

Jelikož je fotoaparát vybaven dvěma sloty pro paměťové karty CompactFlash a xD-Picture Card, mohou si fotografové vybrat typ média, na který své snímky budou ukládat. Kompatibilita s novými rychlými kartami Olympus xD-Picture Card, které jsou 2-3x rychlejší než standardní karty se uživatelům otevírají další možnosti. Mimo jiné mohou využívat funkci Panorama nebo speciální umělecké nebo 3D efekty.

Profesionální výsledky pro každého

Ať už chce jít fotograf zcela vlastní cestou a vložit do snímku své vidění a cítění, kdy může využít plně manuálního režimu, nebo využije poloautomatických režimů priority clony a priority času, či preferuje výhody zcela automatického režimu, vždy se může s jistotou na E-330 spolehnout. Kromě 4 zmíněných expozičních režimů nabízí E-330 dalších 20 předdefinovaných scénických a 7 kreativních režimů, vhodných pro většinu situací. Patří mezi ně například režim Makro fotografie, Panorama nebo Podvodní režim či režim Stabilizace obrazu. Speciální funkce Live View Boost je vhodná zejména pro komponování za špatných světelných podmínek. Funkce výrazně zvyšuje jas a kontrast živého náhledu na LCD obrazovce.

Expoziční AE senzor se 49 zónami poskytuje přesné expoziční hodnoty pro plošné ESP měření používající vyspělý algoritmus pro výpočet výsledné expozice. K dispozici je také integrální měření se zdůrazněným středem a bodové měření expozice. Ohromnou kontrolu nad expozicí navíc poskytují režimy měřící přeexponovaná a podexponované plochy záběru. Samozřejmostí je dnes již funkce histogramu, stejně jako profesionální funkce aretace expozice tlačítkem AEL. Pro dodatečné nasvícení je vždy v pohotovosti vestavěný blesk.

Profesionální prvky, jakými jsou např. manuální vyvážení bílé, náhled hloubky ostrosti a funkce bracketingu vysoce zvyšují užitnou hodnotu této digitální zrcadlovky. V nabídce je také černobílé focení s množností přidání barevných filtrů pro černobílou fotografii – tak, jak je známe z klasické černobílé fotografie. Snímky mohou být uloženy ve formátech JPEG, TIFF nebo RAW.

Ani přes množství funkcí a režimů, neztratíte díky simulovanému stavovému displeji, zobrazenému na LCD obrazovce, nikdy přehled o aktuálním nastavení přístroje. Zobrazit lze jak základní, tak velmi podrobné informace o nastavení.

Zbavte se prachu

Tak jako všechny zrcadlovky řady Olympus E-System, nabízí i E-330 vestavěný antiprachový ultrazvukový filtr – Supersonic Wave Filter. Všechen prach, který se dostane do fotoaparátu a přistane na snímači při výměně objektivů, bude automaticky odstraněn při zapnutí fotoaparátu. Patentovaná technologie umožňuje bezstarostnou výměnu objektivů kdekoli a kdykoli. Nikdy se již nemusíte obávat černých skvrn a flíčků na pořízených snímcích. Antiprachový filtr vyvinutý společností Olympus generuje ultrazvukové vibrace, které odstraní všechny prachové částice, které jsou následně zachyceny speciální adhesivní páskou. Čištění je automaticky aktivováno při každém zapnutí fotoaparátu, nebo jej lze zapnout i ručně. Toto geniální řešení šetří fotografům čas při čištění snímků od prachových částic v počítači a současně jim šetří peníze a čas před nákladným čištěním senzoru v autorizovaných servisech.

Připraven na všechny druhy aplikací

Jednou z největších výhod zrcadlovek je možnost rozšíření svých funkcí pomocí množství dalšího volitelného příslušenství. Olympus E-330 na tomto poli těží z široké nabídky příslušenství řady Olympus E-System. Současná nabídka digitálních objektivů pokrývá ohniska v rozsahu 7-300mm (ekv. 14-600mm na 35mm fotoaparátu). Od unikátních širokoúhlých záběrů, až po ohromující teleobjektivy s unikátní světelností, nabízí Olympus řešení do každé situace – pro nadšené makro fotografy jsou v nabídce dva makro objektivy – ZUIKO DIGITAL 35mm Macro f3,5 a světelný ED 50mm f2,0 Macro. Každý objektiv využívá téměř telecentrickou optickou soustavu, která významně zdokonaluje kvalitu digitální fotografie. K dostatečnému nasvícení scény je v nabídce několik standardních externích blesků – FL-36 nebo FL-50, stejně jako specializovaný kruhový makro blesk a twin blesk.

Od června 2006, bude pro E-330 v prodeji také podvodní pouzdro PT-E02. S voděodolností do 60 metrů otevírá profesionálním fotografům a potápěčům nové dimenze podvodní fotografie. Díky živému náhledu na LCD obrazovce bude nyní kompozice pod vodou stejně jednoduchá, jako na souši. Komponování pomocí hledáčku s nasazenými potápěčskými brýlemi a maskou bývá více než komplikované.

Olympus E-330 reprezentuje technologický průlom. Poprvé v historii je množné spojit kvalitu snímků z digitální zrcadlovky a současně využívat výhod kontinuálního živého náhledu na LCD obrazovce. Relativně kompaktní přístroj vybavený novým MOS senzorem s rozlišením 7,5 milionů pixelů je ideálním fotoaparátem pro ambiciózní fotografy hledající profesionální výsledky, stejně jako pro skutečně profesionální fotografy.

Olympus E-330 se bude prodávat v balení s objektivem ZUIKO DIGITAL 14-45mm f3,5-5,6 (ekv. 28-90mm na 35mm fotoaparátu). V prodeji se objeví v průběhu března 2006.

Digitální zrcadlovka Olympus E-330 – hlavní charakteristika: <

  li>První* digitální zrcadlovka s živým náhledem (LIVE PREVIEW) na LCD ve dvou režimech:

 • A režim – Živý náhled na LCD s automatickým zaostřováním
 • B režim – Živý náhled v makro režimu s 10násobným zvětšením náhledu pro přesné zaostřování
 • 7,5 milionu pixelů – Live MOS senzor
 • 6,4cm antisluneční LCD (215,250 pixelů) s širokým pozorovacím úhlem 160°
 • Antiprachový filtr pro dokonale čisté snímky
 • TTL zrcadlová soustava hledáčku
 • Jednoduchý AF, kontinuální AF a manuální zaostřování, plus S-AF+MF a C-AF+MF
 • 49 zónový AE senzor
 • ESP, integrální se zdůrazněným středem a bodové měření expozice plus měření založené na přeexponovaných a podexponovaných oblastech
 • Aretační tlačítko AEL
 • Sekvenční snímání 3 s./s.
 • Filtr „IR Hybrid Type Cut Filtr“ pro sladění s lidském zrakem
 • 1/3 EV ISO kroky
 • ISO až do 1600
 • TruePic TURBO obrazový procesor
 • P/S/A i plně manuální nastavení
 • 20 scénických režimů, 7 kreativních režimů plus 4 expoziční režimy
 • Duální slot pro karty CompactFlash/Microdrives a xD-Picture Card
 • Vestavěný výklopný blesk
 • Uživatelsky přívětivé menu a simulovaný stavový displej
 • Hmotnost: 550g, rozměry: 140x87x72mm
 • Kompatibilní s kompletním příslušenstvím řady Olympus E-System, včetně objektivů, blesků, hledáčků apod.
 • V prodeji jako samostatné tělo nebo jako kit s objektivem 14-45mm (ekv. 28-90mm) f3,5-5,6, BLM-1 Li-ion baterií a nabíječkou BCM-2
 • Volitelné podvodní pouzdro PT-E02 v prodeji od května

Objektivy Olympus E-System**:

 • ZUIKO DIGITAL ED 7-14mm (14-28mm) f4.0
 • ZUIKO DIGITAL 11-22mm (22-44mm) f2.8-3.5
 • ZUIKO DIGITAL ED 14-35mm (28-70mm) f2.0 (na trhu v r. 2007)
 • ZUIKO DIGITAL 14-45mm (28-90mm) f3.5-5.6
 • ZUIKO DIGITAL 14-54mm (28-108mm) f2.8-3.5
 • ZUIKO DIGITAL ED 18-180mm (36-360mm) f3.5-6.3
 • ZUIKO DIGITAL ED 35-100mm (70-200mm) f2.0
 • ZUIKO DIGITAL 40-150mm (80-300mm) f3.5-4.5
 • ZUIKO DIGITAL ED 50-200mm (100-400mm) f2.8-3.5
 • ZUIKO DIGITAL ED 90-250mm (180-500mm) f2.8
 • ZUIKO DIGITAL ED 8mm f3.5 Fisheye
 • ZUIKO DIGITAL 35mm Makro (70mm) f3.5
 • ZUIKO DIGITAL ED 50mm (100mm) f2.0 Makro
 • ZUIKO DIGITAL ED 150mm (300mm) f2.0
 • ZUIKO DIGITAL ED 300mm (600mm) f2.8

* K lednu 2006

** Ohnisková vzdálenost ekvivalentní na 35mm fotoaparátu