Nezařazené

Olympus E-30 (Info)


tisková informace

Přenosné kreativní studio ve formátu D-SLR
Ukažte, co dokážete s novou digitální zrcadlovkou Olympus E-30


Praha, 5. listopadu 2008 – Pro mnohé je touha po uměleckém vyjádření svých pocitů základem kreativní fotografie. S novou digitální zrcadlovkou Olympus E-30 je možnost vnesení vlastních nápadů do pořízených snímků opět o krok blíže. Nová digitální zrcadlovka patří do proslulé rodiny zrcadlovek 4/3 standardu. Její součástí jsou nové umělecké filtry, které podporují konkrétní vize fotografů. Umělecké efekty, kterých lze běžně dosáhnout jen skrze speciální objektivy a složité fotografické techniky, je nyní možno docílit právě pomocí vestavěných softwarových filtrů. Konkrétní efekty si lze snadno prohlédnout na rozměrné 2.7”/6.9cm výklopné a otáčecí HyperCrystal II LCD obrazovce ještě před samotnou expozicí. Pro pohodlnou kompozici záběru za všech situací je fotoaparát vybaven funkcí živého náhledu – Live View, při kterém lze sledovat obraz pohodlně přímo na obrazovce a zároveň vizuálně kontrolovat funkčnost rychlého automatického* zaostřování. Bezdrátové ovládání blesků a režim vícenásobné expozice dále povyšují tento fotoaparát o zajímavé individuální funkce. Stejně tak se může každý odlišit od ostatních volbou jednoho z devíti formátů poměru stran snímku. Nově vyvinutý 12.3 megapixelový Live MOS senzor společně s novým obrazovým procesorem TruePic III+ zaručují prvotřídní, do detailu prokreslené výsledky. Díky vestavěnému stabilizátoru obrazu, dokáže fotoaparát kompenzovat otřesy až do 5 EV stupňů. Snímky jsou tak dokonale ostré i za velmi obtížných okolností, nezávisle na použitém objektivu. Protože mnohé důležité okamžiky trvají jen zlomek vteřiny, je digitální zrcadlovka Olympus E-30 vybavena naprosto profesionálními prvky: extrémně rychlým zaostřovacím senzorem s 11 plně křížovými AF snímači, sekvenčním snímáním s rychlostí 5 s/s a závěrkou s až 1/8000s. Zcela samozřejmě je i tento nový model vybaven unikátním antiprachovým ultrazvukovým filtrem SSWF, který zaručuje dokonalou ochranu snímače před prachem a tedy zajišťuje vždy čisté snímky. E-30 je nový typ digitální zrcadlovky, která je speciálně vyvinuta pro kreativní tvůrce, kteří se chtějí svými profesionálními výsledky odlišit od ostatních. V prodeji se objeví v polovině ledna 2009.

Kreativita
Olympus E-30 dokáže zachytit své okolí nejen s naprostou věrností a smyslem pro detail, ale dokáže navíc vnést do jednotlivých snímků autorovu uměleckou vizi. Kromě ručně nastavitelných funkcí, poskytuje tato zrcadlovka svým majitelům celou řadu dalších možností, jak vyjádřit své tvůrčí nápady. 6 uměleckých filtrů, které jsou k dispozici, usnadňují zachycení scény pod zcela novým, umělecky laděným úhlem pohledu – to vše bez speciálních objektivů, nasazovacích filtrů nebo úprav na počítači. Efekty jednotlivých filtrů lze sledovat přímo na LCD obrazovce, již při kompozici záběru. Mezi filtry patří: Pop Art, Změkčení, Bledé & světlé barvy, Světlý tón, Zrnitý film a Kamera obskura. Další umělecké efekty lze docílit s funkcí vícenásobné expozice. Díky tomu můžete na sebe poskládat a prolnout několik snímků zachycených v RAW formátu najednou. Funkce je aktivní jak při snímání skrze optický hledáček, tak při komponování přes LCD. Důležitou funkcí je také dálkové řízení a odpalování blesků, které lze umístit kamkoli v okolí snímaného objektu – to vše bez jediného kabelu.

Expresivní vyjádření je dále umocněno možností výběru jednoho z několika obrazových formátů – tedy poměrů stran snímku. Fotografie tak mohou být pořízeny např. ve formátu 4:3, 16:9 nebo dokonce ve středoformátovém poměru 6:6. Samotné komponování záběru lze provést buď přes tradiční optický hledáček, jehož pokrytí je 98% a dosahuje zvětšení cca.1.02x (-1m-1, 50mm, na nekonečno), nebo pro větší přesnost ohraničení lze komponovat na prostorné 2.7”/6.9cm HyperCrystal II LCD obrazovce s širokým pozorovacím úhlem 176°. Díky tomu, že je obrazovka navíc výklopná a otáčecí, je možné komponovat z libovolných, i těch nejodvážnějších a nejnezvyklejších úhlů. Všechny expoziční korekce a úpravy je navíc možné na obrazovce sledovat v reálném čase. S novým vysoce rychlým zaostřovacím* systémem je sledování obrazu zcela věrné a výrazně pohodlnější, než tomu bylo na předchozích modelech. Pohled na LCD je možné dále zvětšit 5x, 7x nebo 10x, podle potřeby konkrétní situace. Tato funkce je velmi výhodná zejména při fotografování drobných detailů s makro objektivem.

Excelentní obrazová kvalita
Nově vyvinutý 12.3 megapixelový Live MOS senzor zaručuje precizní zachycení všech fotografovaných detailů. Senzor, který je postavený na ověřených technologiích zesilování signálu snímačů MOS, se vyznačuje sníženou energetickou spotřebou i při zapnutém Live View – živém náhledu. Nový obrazový procesor TruePic III+ se stará o velmi rychlé zpracování dat a zároveň o profesionální kvalitu výstupu. Vynikajících výsledků tak dosahuje nejen tonální gradace snímků, ale i barevná věrnost, nízká hladina šumu a ostrost.

E-30 dále zdokonaluje své výsledky pomocí vestavěného stabilizátoru obrazu, který nejenže stabilizuje všechny použité objektivy, ale zároveň dokáže stabilizovat s efektivností až 5 EV. Fotografové tak mohou využít všech výhod stabilizátoru nejen při použití teleobjektivů a obecně dlouhých ohnisek, ale i s širokými a základními objektivy při špatných světelných podmínkách.

Ochrana proti nepříjemnému a všudy přítomnému prachu je dosažena unikátním ultrazvukovým antiprachovým filtrem SSWF. Tato technologie byla vyvinuta společností Olympus a je použitá ve všech digitálních zrcadlovkách Olympus. Zabraňuje usazování prachu na obrazovém snímači a tak i nepříjemným chvilkám strávených zbytečným retušováním skvrn v počítači. S E-30 budou všechny snímky vždy dokonale čisté.

Rychlost
E-30 zdědila ze svého profesionálního předchůdce, vlajkové lodi E-3, prvotřídní, super rychlý zaostřovací systém s 11ti plně křížovými duálními ostřícími snímači. AF senzor tak disponuje jak horizontálními, tak vertikálními řadami snímačů. Celkem tak E-30 využívá 2x 44 zdrojových signálů pro správné a rychlé zaostření. Navíc je tento AF senzor vysoce citlivý a jeho detekční rozsah se pohybuje v rozmezí od -2 do 19 EV, což zabezpečuje jisté a přesné zaostření i za velmi nepříznivých světelných podmínek.

Fotografové se mohou také těšit na situace, ve kterých záleží na každé vteřině. E-30 totiž se svými 12.3 megapixely dokáže snímat rychlostí 5 snímků za vteřinu (celkem 12 snímků v řadě v RAW formátu). Pro okamžité zmrazení akce je přístroj vybaven expozičními časy sahajícími až po 1/8000s. Dokonce i synchronizace s bleskem je velmi rychlá a dosahuje času 1/250s.

Perfektní snímky za všech okolností
E-30 je vybavena také dalšími funkcemi a režimy, které zdokonalují obrazovou kvalitu i za obtížných situací. Patří mezi ně např. “Automatická gradace”, využívající technologii Shadow Adjustment, která zabraňuje vzniku přepálených a naopak podexponovaných zón ve snímku. I vysoce přesvícené oblasti tak budou vypadat přirozeně a nebudou zcela “vypáleny”. Vedle toho funkce “Portrét na pozadí” využívající technologii Face Detection (technologie pro rozpoznání tváří) vytváří optimální vyvážení zaostřeného obličeje na rozostřeném pozadí a přitom reguluje správnou expozici obou zmíněných částí záběru.

Novinkou v E-30 je také funkce vodováhy, která usnadňuje vyrovnání kompozice. Vestavěný biaxiální senzor detekuje horizontální i vertikální náklon fotoaparátu, a jeho stav zobrazuje kontinuálně na stavovém displeji, LCD obrazovce i v hledáčku. Funkce vodováhy je vhodná zejména pro fotografování architektury, ale i záběrů krajiny.

Fotografové si mohou pomocí další funkce nazvané “Perfect Shot Preview” – náhled nejlepšího snímku, zkontrolovat jednotlivé korekce nastavení přímo na LCD obrazovce ještě před samotným pořízením snímku. Vedle sebe tak můžete sledovat až 4 různá expoziční nastavení a pozorovat tak, jak se ten který efekt projevuje v daném záběru. Ten, který vám vyhovuje nejlépe, pak stačí zvolit a stisknout spoušť.

Lehkost ovládání a perfektní ergonomické rozmístění jednotlivých ovládacích prvků je umocněno stavovým LCD displejem v horní části přístroje, na kterém můžete kdykoli zkontrolovat nastavení rychlosti závěrky, clony, kompenzace expozice a další hodnoty. Samozřejmě, že tytéž a další hodnoty můžete sledovat také na barevné LCD obrazovce, na které je velmi jednoduchá a intuitivní navigace.

Příslušenství pro větší kreativitu

E-30 se řadí do rodiny Olympus E-Systém, která je postavená na standardu 4/3. Jako taková může čerpat plně z výhod tohoto standardu a je tedy kompatibilní se sadou příslušenství, včetně prvotřídních objektivů Olympus ZUIKO DIGITAL. Od objektivů typu rybího oka, přes makro, standardní zoomy, až po profesionální teleobjektivy, to vše zahrnuje řada ZUIKO DIGITAL. Novým přírůstkem do řady objektivů je druhá generace základního objektivu 14-54mm 1:2.8-3.5 II, který nyní umožňuje živý náhled a zaostřování v režimu Live AF. Olympus také nabízí řadu blesků: FL-50R a FL-36R jsou blesky, které pracují jak přímo nasazeny do sáněk fotoaparátu, tak je lze odpalovat na dálku interním bleskem zrcadlovky. Pro dlouho trvající focení, kdy jedna baterie nestačí, lze na E-30 nasadit vertikální rukojeť HLD-4 se dvěma bateriemi.

Olympus E-30 je pro uměleckého fotografa jakýmsi přenosným kreativním studiem. Kromě prvotřídní kvality pořízených snímků mu umožňuje vyjádřit své umělecké ambice a myšlenky, skrze řadu vestavěných filtrů a režimů. E-30 bude v prodeji ve druhé polovině ledna 2009.

Olympus E-30 DSLR – hlavní charakteristika:

Kreativita
Umělecké filtry, vícenásobná expozice, bezdrátový blesk, více obrazových formátů – poměrů stran
Pohodlný živý náhled díky rychlému AF zaostřování na LCD
Výklopná 2.7”/6.9cm HyperCrystal II LCD obrazovka
Obrazová kvalita
Nový 12.3 megapixelový Live MOS senzor  
TruePic III+ obrazový procesor pro ideální reprodukci barev a nízkou hladinu šumu
Vestavěný stabilizátor obrazu s korekcí max. 5 EV
Rychlost
Vysokorychlostní 11-zónový duální křížový AF senzor
Sekvence – max. 5s/s
1/8000s. závěrka & 1/250 s. synchronizace s bleskem

Další prvky na Olympus E-30:
Vícenásobná expozice na LCD s možností vrstvení a prolínání jednotlivých snímků
Auto gradace pro předejití přeexponovaných a podexponovaných zón ve snímku
Portrét na pozadí – funkce pro dokonale vyvážené portréty osob focené na vzdálenějším pozadí
Náhled nejlepšího snímku – funkce umožňující náhled a výběr z několika rozličných variant snímku přímo na LCD obrazovce ještě před samotnou expozicí
Vestavěný blesk s možností dálkového řízení a odpalování externích blesků
Velký optický hledáček s 98% pokrytím a cca. 1.02x zvětšením
Expoziční informace zobrazené na stavovém displeji a na barevné LCD obrazovce s možností jednoduché navigace a ovládání
Vysoce přesný 49-zónový expoziční systém
Snadná aktivace expozičních funkcí
Několik bracketing režimů pro ISO, vyvážení bílé, expozici, a blesk
Porovnávací náhled – dva snímky vedle sebe na LCD v režimu prohlížení s možností zvětšení detailu
Založen na standardu 4/3
Ergonomický design těla, ovládacích prvků a uživatelského rozhraní
AE/AF zámek pro individuální potřeby
Druhý displej pro zobrazení expozičních nastavení
ISO 100-3200
Vestavěný blesk (GN13) a bezdrátové řízení blesků přímo z fotoaparátu
Bezdrátové řízení blesků až ve třech skupinách
Hi-Speed USB 2.0 rozhraní
Vysokorychlostní zápis dat a bezztrátová RAW komprese
Simultánní zápis RAW a JPEG
27 expozičních režimů (5 expozičních režimů, 5 kreativních režimů, 11 scénických režimů, 6 uměleckých filtrů)
Široký dynamický rozsah ve světlých tónech
Duální slot na karty CompactFlash a xD-Picture Card (podporuje UDMA High-Speed CF karty a Microdrive)
Olympus E-30 bude v prodeji v následujících kitech:

Olympus E-30 tělo
E-30 tělo + ZUIKO DIGITAL ED 12-60mm 1:2.8-4.0
E-30 tělo + ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II
E-30 tělo + ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6

* Režim automatického zaostřování v živém náhledu je k dispozici pouze s těmito objektivy Olympus: ZUIKO DIGITAL ED 9-18mm 1:4.0-5.6, ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6, ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:4.0-5.6, ZUIKO DIGITAL 25mm 1:2.8 “pancake” a nový ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II.

Umělecké filtry
Umožňují vytvoření speciálních uměleckých efektů přímo ve fotoaparátu. Olympus E-30 nabízí následující umělecké filtry: Pop Art: Zdůrazňuje barvy, které jsou sytější a živější. Fotografie tak působí veseleji, a navozují tak dojem pop-art umění. Změkčení: Vytváří změkčení, které dává snímkům až éterickou, mimozemskou atmosféru. Dává snímkům nádech nebeského nasvícení, aniž by ale zahaloval takový detail, jako jsou např. vlasy nebo okvětní lístky.
Bledé & světlé barvy: Popředí je zahaleno do plochého, jemného světla – podobného záběrům do minulosti ve filmech – což vytváří pocit déj? vu. Světlý tón: Vytváří snímky s jemným nádechem podobným snímkům foceným pod umělým světlem. Jak tmavé, tak světlé oblasti jsou podány velmi měkce. Zrnitý film: Tento efekt navozuje dojem klasického zrnitého monochromatického filmu. Dramatická atmosféra dává vyniknout snímanému objektu. Kamera obskura: Omezuje jas v okrajových oblastech snímku a záměrně silně vinětuje, jako tomu bylo u fotoaparátů typu kamera obskura. Spolu s jedinečným barevným tónem tak vytváří styl starých fotoaparátů.

Vestavěný obrazový stabilizátor
Obrazový stabilizátor vestavěný přímo do těla fotoaparátu. Stabilizovaný je tak libovolný objektiv nasazený na tělo fotoaparátu. V digitálních zrcadlovkách Olympus s vestavěným stabilizátorem, jsou pohyby fotoaparátu detekovány několika gyro senzory. Stabilizační systém (SWD) se pak postará o pohyb senzoru v protisměru otřesů fotoaparátu. Pro zrychlenou reakci při použití teleobjektivů jsou fotoaparáty vybaveny dvěma mikroprocesory: jeden ovládá dva ultrazvukové motorky, které pohybují senzorem v horizontální a vertikální ose, a jeden pro zvýšení přesnosti ovládání.

Technologie rozeznání tváří (Face Detection)
Technologie, která vyhledává obličeje v záběru a dokáže je rozeznat jako hlavní fotografovaný objekt. Potom je automaticky zaostří a optimálně nastaví expoziční hodnoty tak, že výsledkem je ideálně exponovaný snímek zaostřený na těch správných místech.

Vysokorychlostní Live MOS Sensor
Extrémně výkonný senzor se schopnostmi živého náhledu, který umožňuje vysokorychlostní sekvenční snímání. Kombinuje vyspělé vlastnosti senzorů Full Frame Transfer (FFT) CCD s nízkou energetickou spotřebou snímačů typu CMOS. Senzory Live MOS si dokáží více než efektivně poradit s nežádoucím šumem. Věrohodná reprodukce detailů s bohatými tóny a přirozenými, živými barvami jsou charakteristické pro tento typ senzorů.

Antisluneční LCD obrazovka (HyperCrystal LCD)
Technologie polopropustných vrstev, používaná v LCD obrazovkách, kdy se aplikuje dodatečná vrstva na spodní část LCD pro odražení světla z externích světelných zdrojů. To zlepšuje jas LCD obrazovky, takže dokonce i za přímého slunečního svitu jsou snímky zobrazeny ostře a s třikrát vyšším kontrastem oproti běžným displejům. Umožňuje také prohlížení z úhlů až 176° aniž by docházelo k odleskům či stínění. Snímky lze tedy komponovat z různých úhlů, a může si je prohlížet několik lidí najednou.

Funkce vodováhy
Vestavěná vodováha funguje stejným způsobem, jako zednická vodováha ve stavebnictví – napomáhá zakomponování snímků přesně do roviny. Vestavěný senzor detekuje vertikální i horizontální náklon fotoaparátu a jeho úroveň kontinuálně zobrazuje na LCD, stavovém displeji a v hledáčku.

Live View – Živý náhled
Představuje alternativu ke komponování záběrů pomocí optického hledáčku. Obraz přenášený skrz objektiv k obrazovému snímači se zobrazuje přímo na LCD obrazovce fotoaparátu. Většina kompaktních digitálních fotoaparátů již živý náhled využívá dlouhá léta, u digitální zrcadlovky je tato funkce novinkou. První digitální zrcadlovka na světě, která funkci živého náhledu uvedla, byl model Olympus E-330.

Obrazové formáty – poměry stran
E-30 umožňuje svým uživatelům vybrat si některý z nabízených obrazových formátů a s nimi pak komponovat pomocí LCD obrazovky. K dispozici jsou tyto formáty: 16:9, 3:2, 7:5, 4:3, 5:4, 6:5, 7:6, 3:4 a 6:6.

Vícenásobná expozice
Vícenásobná expozice je na E-30 možná jak v režimu živého náhledu, tak i při komponování přes optický hledáček. V režimu živého náhledu je předchozí snímek pořízený ve formátu RAW, zobrazen jako pozadí obrazovky, do kterého pak zasazujete nový záběr. Snímky tak lze snadno překrývat a vrstvit. Celkem lze na sebe umístit až 4 snímky.

Bezdrátové řízení a odpalování blesků
Uživatel může nyní ovládat, nastavovat a odpalovat blesky dálkově přímo z fotoaparátu. Žádné zbytečné kabely tak již nesou zapotřebí. Nezávisle na sobě lze nastavit intenzitu až tří samostatných skupin blesků. Celkem 4 kanály zase zabezpečují, že se více uživatelů blízko sebe nebude vzájemně rušit. Stejně tak je možné nastavit dosah ovládání v několika stupních.

Technologie Shadow Adjustment (korekce stínů)
Jedná se o technologii navrženou pro vylepšení expozice u snímků s tmavými oblastmi. Speciální snímač, který funguje podobně jako lidské oko, identifikuje tmavé části kompozice (např. stín pod stromem) a fotoaparát odpovídajícím způsobem upraví nastavení expozice pro tyto oblasti. Výsledkem je realističtější a detailněji prokreslená fotografie.

Ultrazvukový motor – Supersonic Wave Drive (SWD)
Spojení dvou výkonných kompaktních motorů dosahujících nevídané přesnosti a rychlosti. Ve fotoaparátech řady Olympus E-System, jsou ultrazvukové motory použity třemi různými způsoby: 1. Ve spojení s gyro senzory fungují jako efektivní stabilizátor obrazu, kdy pohybují obrazovým senzorem. 2. Ve spojení s SWD objektivy fungují ultrazvukové motory spolu s ultra kompaktním kodérem, zajišťujícím ultra rychlé, přesné a plynulé zaostření. 3. Ultrazvukový systém SWD je použitý také u antiprachového filtru Supersonic Wave Filter.

TruePic III+ obrazový procesor
Jedná se o nejmodernější obrazový procesor společnosti Olympus. Automaticky zdokonaluje obrazové aspekty pořízených snímků: barevnou reprodukci (rozsah barev, saturaci a jas), obrazovou ostrost (redukuje obrazový šum a zdokonaluje podání okrajů) a zároveň zrychluje zpracování dat. Navíc podporuje umělecké filtry, které dokáže rychle v reálném čase aplikovat na komponovaný záběr.

tisková informace

Přenosné kreativní studio ve formátu D-SLR
Ukažte, co dokážete s novou digitální zrcadlovkou Olympus E-30


Praha, 5. listopadu 2008 – Pro mnohé je touha po uměleckém vyjádření svých pocitů základem kreativní fotografie. S novou digitální zrcadlovkou Olympus E-30 je možnost vnesení vlastních nápadů do pořízených snímků opět o krok blíže. Nová digitální zrcadlovka patří do proslulé rodiny zrcadlovek 4/3 standardu. Její součástí jsou nové umělecké filtry, které podporují konkrétní vize fotografů. Umělecké efekty, kterých lze běžně dosáhnout jen skrze speciální objektivy a složité fotografické techniky, je nyní možno docílit právě pomocí vestavěných softwarových filtrů. Konkrétní efekty si lze snadno prohlédnout na rozměrné 2.7”/6.9cm výklopné a otáčecí HyperCrystal II LCD obrazovce ještě před samotnou expozicí. Pro pohodlnou kompozici záběru za všech situací je fotoaparát vybaven funkcí živého náhledu – Live View, při kterém lze sledovat obraz pohodlně přímo na obrazovce a zároveň vizuálně kontrolovat funkčnost rychlého automatického* zaostřování. Bezdrátové ovládání blesků a režim vícenásobné expozice dále povyšují tento fotoaparát o zajímavé individuální funkce. Stejně tak se může každý odlišit od ostatních volbou jednoho z devíti formátů poměru stran snímku. Nově vyvinutý 12.3 megapixelový Live MOS senzor společně s novým obrazovým procesorem TruePic III+ zaručují prvotřídní, do detailu prokreslené výsledky. Díky vestavěnému stabilizátoru obrazu, dokáže fotoaparát kompenzovat otřesy až do 5 EV stupňů. Snímky jsou tak dokonale ostré i za velmi obtížných okolností, nezávisle na použitém objektivu. Protože mnohé důležité okamžiky trvají jen zlomek vteřiny, je digitální zrcadlovka Olympus E-30 vybavena naprosto profesionálními prvky: extrémně rychlým zaostřovacím senzorem s 11 plně křížovými AF snímači, sekvenčním snímáním s rychlostí 5 s/s a závěrkou s až 1/8000s. Zcela samozřejmě je i tento nový model vybaven unikátním antiprachovým ultrazvukovým filtrem SSWF, který zaručuje dokonalou ochranu snímače před prachem a tedy zajišťuje vždy čisté snímky. E-30 je nový typ digitální zrcadlovky, která je speciálně vyvinuta pro kreativní tvůrce, kteří se chtějí svými profesionálními výsledky odlišit od ostatních. V prodeji se objeví v polovině ledna 2009.

Kreativita
Olympus E-30 dokáže zachytit své okolí nejen s naprostou věrností a smyslem pro detail, ale dokáže navíc vnést do jednotlivých snímků autorovu uměleckou vizi. Kromě ručně nastavitelných funkcí, poskytuje tato zrcadlovka svým majitelům celou řadu dalších možností, jak vyjádřit své tvůrčí nápady. 6 uměleckých filtrů, které jsou k dispozici, usnadňují zachycení scény pod zcela novým, umělecky laděným úhlem pohledu – to vše bez speciálních objektivů, nasazovacích filtrů nebo úprav na počítači. Efekty jednotlivých filtrů lze sledovat přímo na LCD obrazovce, již při kompozici záběru. Mezi filtry patří: Pop Art, Změkčení, Bledé & světlé barvy, Světlý tón, Zrnitý film a Kamera obskura. Další umělecké efekty lze docílit s funkcí vícenásobné expozice. Díky tomu můžete na sebe poskládat a prolnout několik snímků zachycených v RAW formátu najednou. Funkce je aktivní jak při snímání skrze optický hledáček, tak při komponování přes LCD. Důležitou funkcí je také dálkové řízení a odpalování blesků, které lze umístit kamkoli v okolí snímaného objektu – to vše bez jediného kabelu.

Expresivní vyjádření je dále umocněno možností výběru jednoho z několika obrazových formátů – tedy poměrů stran snímku. Fotografie tak mohou být pořízeny např. ve formátu 4:3, 16:9 nebo dokonce ve středoformátovém poměru 6:6. Samotné komponování záběru lze provést buď přes tradiční optický hledáček, jehož pokrytí je 98% a dosahuje zvětšení cca.1.02x (-1m-1, 50mm, na nekonečno), nebo pro větší přesnost ohraničení lze komponovat na prostorné 2.7”/6.9cm HyperCrystal II LCD obrazovce s širokým pozorovacím úhlem 176°. Díky tomu, že je obrazovka navíc výklopná a otáčecí, je možné komponovat z libovolných, i těch nejodvážnějších a nejnezvyklejších úhlů. Všechny expoziční korekce a úpravy je navíc možné na obrazovce sledovat v reálném čase. S novým vysoce rychlým zaostřovacím* systémem je sledování obrazu zcela věrné a výrazně pohodlnější, než tomu bylo na předchozích modelech. Pohled na LCD je možné dále zvětšit 5x, 7x nebo 10x, podle potřeby konkrétní situace. Tato funkce je velmi výhodná zejména při fotografování drobných detailů s makro objektivem.

Excelentní obrazová kvalita
Nově vyvinutý 12.3 megapixelový Live MOS senzor zaručuje precizní zachycení všech fotografovaných detailů. Senzor, který je postavený na ověřených technologiích zesilování signálu snímačů MOS, se vyznačuje sníženou energetickou spotřebou i při zapnutém Live View – živém náhledu. Nový obrazový procesor TruePic III+ se stará o velmi rychlé zpracování dat a zároveň o profesionální kvalitu výstupu. Vynikajících výsledků tak dosahuje nejen tonální gradace snímků, ale i barevná věrnost, nízká hladina šumu a ostrost.

E-30 dále zdokonaluje své výsledky pomocí vestavěného stabilizátoru obrazu, který nejenže stabilizuje všechny použité objektivy, ale zároveň dokáže stabilizovat s efektivností až 5 EV. Fotografové tak mohou využít všech výhod stabilizátoru nejen při použití teleobjektivů a obecně dlouhých ohnisek, ale i s širokými a základními objektivy při špatných světelných podmínkách.

Ochrana proti nepříjemnému a všudy přítomnému prachu je dosažena unikátním ultrazvukovým antiprachovým filtrem SSWF. Tato technologie byla vyvinuta společností Olympus a je použitá ve všech digitálních zrcadlovkách Olympus. Zabraňuje usazování prachu na obrazovém snímači a tak i nepříjemným chvilkám strávených zbytečným retušováním skvrn v počítači. S E-30 budou všechny snímky vždy dokonale čisté.

Rychlost
E-30 zdědila ze svého profesionálního předchůdce, vlajkové lodi E-3, prvotřídní, super rychlý zaostřovací systém s 11ti plně křížovými duálními ostřícími snímači. AF senzor tak disponuje jak horizontálními, tak vertikálními řadami snímačů. Celkem tak E-30 využívá 2x 44 zdrojových signálů pro správné a rychlé zaostření. Navíc je tento AF senzor vysoce citlivý a jeho detekční rozsah se pohybuje v rozmezí od -2 do 19 EV, což zabezpečuje jisté a přesné zaostření i za velmi nepříznivých světelných podmínek.

Fotografové se mohou také těšit na situace, ve kterých záleží na každé vteřině. E-30 totiž se svými 12.3 megapixely dokáže snímat rychlostí 5 snímků za vteřinu (celkem 12 snímků v řadě v RAW formátu). Pro okamžité zmrazení akce je přístroj vybaven expozičními časy sahajícími až po 1/8000s. Dokonce i synchronizace s bleskem je velmi rychlá a dosahuje času 1/250s.

Perfektní snímky za všech okolností
E-30 je vybavena také dalšími funkcemi a režimy, které zdokonalují obrazovou kvalitu i za obtížných situací. Patří mezi ně např. “Automatická gradace”, využívající technologii Shadow Adjustment, která zabraňuje vzniku přepálených a naopak podexponovaných zón ve snímku. I vysoce přesvícené oblasti tak budou vypadat přirozeně a nebudou zcela “vypáleny”. Vedle toho funkce “Portrét na pozadí” využívající technologii Face Detection (technologie pro rozpoznání tváří) vytváří optimální vyvážení zaostřeného obličeje na rozostřeném pozadí a přitom reguluje správnou expozici obou zmíněných částí záběru.

Novinkou v E-30 je také funkce vodováhy, která usnadňuje vyrovnání kompozice. Vestavěný biaxiální senzor detekuje horizontální i vertikální náklon fotoaparátu, a jeho stav zobrazuje kontinuálně na stavovém displeji, LCD obrazovce i v hledáčku. Funkce vodováhy je vhodná zejména pro fotografování architektury, ale i záběrů krajiny.

Fotografové si mohou pomocí další funkce nazvané “Perfect Shot Preview” – náhled nejlepšího snímku, zkontrolovat jednotlivé korekce nastavení přímo na LCD obrazovce ještě před samotným pořízením snímku. Vedle sebe tak můžete sledovat až 4 různá expoziční nastavení a pozorovat tak, jak se ten který efekt projevuje v daném záběru. Ten, který vám vyhovuje nejlépe, pak stačí zvolit a stisknout spoušť.

Lehkost ovládání a perfektní ergonomické rozmístění jednotlivých ovládacích prvků je umocněno stavovým LCD displejem v horní části přístroje, na kterém můžete kdykoli zkontrolovat nastavení rychlosti závěrky, clony, kompenzace expozice a další hodnoty. Samozřejmě, že tytéž a další hodnoty můžete sledovat také na barevné LCD obrazovce, na které je velmi jednoduchá a intuitivní navigace.

Příslušenství pro větší kreativitu

E-30 se řadí do rodiny Olympus E-Systém, která je postavená na standardu 4/3. Jako taková může čerpat plně z výhod tohoto standardu a je tedy kompatibilní se sadou příslušenství, včetně prvotřídních objektivů Olympus ZUIKO DIGITAL. Od objektivů typu rybího oka, přes makro, standardní zoomy, až po profesionální teleobjektivy, to vše zahrnuje řada ZUIKO DIGITAL. Novým přírůstkem do řady objektivů je druhá generace základního objektivu 14-54mm 1:2.8-3.5 II, který nyní umožňuje živý náhled a zaostřování v režimu Live AF. Olympus také nabízí řadu blesků: FL-50R a FL-36R jsou blesky, které pracují jak přímo nasazeny do sáněk fotoaparátu, tak je lze odpalovat na dálku interním bleskem zrcadlovky. Pro dlouho trvající focení, kdy jedna baterie nestačí, lze na E-30 nasadit vertikální rukojeť HLD-4 se dvěma bateriemi.

Olympus E-30 je pro uměleckého fotografa jakýmsi přenosným kreativním studiem. Kromě prvotřídní kvality pořízených snímků mu umožňuje vyjádřit své umělecké ambice a myšlenky, skrze řadu vestavěných filtrů a režimů. E-30 bude v prodeji ve druhé polovině ledna 2009.

Olympus E-30 DSLR – hlavní charakteristika:

Kreativita
Umělecké filtry, vícenásobná expozice, bezdrátový blesk, více obrazových formátů – poměrů stran
Pohodlný živý náhled díky rychlému AF zaostřování na LCD
Výklopná 2.7”/6.9cm HyperCrystal II LCD obrazovka
Obrazová kvalita
Nový 12.3 megapixelový Live MOS senzor  
TruePic III+ obrazový procesor pro ideální reprodukci barev a nízkou hladinu šumu
Vestavěný stabilizátor obrazu s korekcí max. 5 EV
Rychlost
Vysokorychlostní 11-zónový duální křížový AF senzor
Sekvence – max. 5s/s
1/8000s. závěrka & 1/250 s. synchronizace s bleskem

Další prvky na Olympus E-30:
Vícenásobná expozice na LCD s možností vrstvení a prolínání jednotlivých snímků
Auto gradace pro předejití přeexponovaných a podexponovaných zón ve snímku
Portrét na pozadí – funkce pro dokonale vyvážené portréty osob focené na vzdálenějším pozadí
Náhled nejlepšího snímku – funkce umožňující náhled a výběr z několika rozličných variant snímku přímo na LCD obrazovce ještě před samotnou expozicí
Vestavěný blesk s možností dálkového řízení a odpalování externích blesků
Velký optický hledáček s 98% pokrytím a cca. 1.02x zvětšením
Expoziční informace zobrazené na stavovém displeji a na barevné LCD obrazovce s možností jednoduché navigace a ovládání
Vysoce přesný 49-zónový expoziční systém
Snadná aktivace expozičních funkcí
Několik bracketing režimů pro ISO, vyvážení bílé, expozici, a blesk
Porovnávací náhled – dva snímky vedle sebe na LCD v režimu prohlížení s možností zvětšení detailu
Založen na standardu 4/3
Ergonomický design těla, ovládacích prvků a uživatelského rozhraní
AE/AF zámek pro individuální potřeby
Druhý displej pro zobrazení expozičních nastavení
ISO 100-3200
Vestavěný blesk (GN13) a bezdrátové řízení blesků přímo z fotoaparátu
Bezdrátové řízení blesků až ve třech skupinách
Hi-Speed USB 2.0 rozhraní
Vysokorychlostní zápis dat a bezztrátová RAW komprese
Simultánní zápis RAW a JPEG
27 expozičních režimů (5 expozičních režimů, 5 kreativních režimů, 11 scénických režimů, 6 uměleckých filtrů)
Široký dynamický rozsah ve světlých tónech
Duální slot na karty CompactFlash a xD-Picture Card (podporuje UDMA High-Speed CF karty a Microdrive)
Olympus E-30 bude v prodeji v následujících kitech:

Olympus E-30 tělo
E-30 tělo + ZUIKO DIGITAL ED 12-60mm 1:2.8-4.0
E-30 tělo + ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II
E-30 tělo + ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6

* Režim automatického zaostřování v živém náhledu je k dispozici pouze s těmito objektivy Olympus: ZUIKO DIGITAL ED 9-18mm 1:4.0-5.6, ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6, ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:4.0-5.6, ZUIKO DIGITAL 25mm 1:2.8 “pancake” a nový ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II.

Umělecké filtry
Umožňují vytvoření speciálních uměleckých efektů přímo ve fotoaparátu. Olympus E-30 nabízí následující umělecké filtry: Pop Art: Zdůrazňuje barvy, které jsou sytější a živější. Fotografie tak působí veseleji, a navozují tak dojem pop-art umění. Změkčení: Vytváří změkčení, které dává snímkům až éterickou, mimozemskou atmosféru. Dává snímkům nádech nebeského nasvícení, aniž by ale zahaloval takový detail, jako jsou např. vlasy nebo okvětní lístky.
Bledé & světlé barvy: Popředí je zahaleno do plochého, jemného světla – podobného záběrům do minulosti ve filmech – což vytváří pocit déj? vu. Světlý tón: Vytváří snímky s jemným nádechem podobným snímkům foceným pod umělým světlem. Jak tmavé, tak světlé oblasti jsou podány velmi měkce. Zrnitý film: Tento efekt navozuje dojem klasického zrnitého monochromatického filmu. Dramatická atmosféra dává vyniknout snímanému objektu. Kamera obskura: Omezuje jas v okrajových oblastech snímku a záměrně silně vinětuje, jako tomu bylo u fotoaparátů typu kamera obskura. Spolu s jedinečným barevným tónem tak vytváří styl starých fotoaparátů.

Vestavěný obrazový stabilizátor
Obrazový stabilizátor vestavěný přímo do těla fotoaparátu. Stabilizovaný je tak libovolný objektiv nasazený na tělo fotoaparátu. V digitálních zrcadlovkách Olympus s vestavěným stabilizátorem, jsou pohyby fotoaparátu detekovány několika gyro senzory. Stabilizační systém (SWD) se pak postará o pohyb senzoru v protisměru otřesů fotoaparátu. Pro zrychlenou reakci při použití teleobjektivů jsou fotoaparáty vybaveny dvěma mikroprocesory: jeden ovládá dva ultrazvukové motorky, které pohybují senzorem v horizontální a vertikální ose, a jeden pro zvýšení přesnosti ovládání.

Technologie rozeznání tváří (Face Detection)
Technologie, která vyhledává obličeje v záběru a dokáže je rozeznat jako hlavní fotografovaný objekt. Potom je automaticky zaostří a optimálně nastaví expoziční hodnoty tak, že výsledkem je ideálně exponovaný snímek zaostřený na těch správných místech.

Vysokorychlostní Live MOS Sensor
Extrémně výkonný senzor se schopnostmi živého náhledu, který umožňuje vysokorychlostní sekvenční snímání. Kombinuje vyspělé vlastnosti senzorů Full Frame Transfer (FFT) CCD s nízkou energetickou spotřebou snímačů typu CMOS. Senzory Live MOS si dokáží více než efektivně poradit s nežádoucím šumem. Věrohodná reprodukce detailů s bohatými tóny a přirozenými, živými barvami jsou charakteristické pro tento typ senzorů.

Antisluneční LCD obrazovka (HyperCrystal LCD)
Technologie polopropustných vrstev, používaná v LCD obrazovkách, kdy se aplikuje dodatečná vrstva na spodní část LCD pro odražení světla z externích světelných zdrojů. To zlepšuje jas LCD obrazovky, takže dokonce i za přímého slunečního svitu jsou snímky zobrazeny ostře a s třikrát vyšším kontrastem oproti běžným displejům. Umožňuje také prohlížení z úhlů až 176° aniž by docházelo k odleskům či stínění. Snímky lze tedy komponovat z různých úhlů, a může si je prohlížet několik lidí najednou.

Funkce vodováhy
Vestavěná vodováha funguje stejným způsobem, jako zednická vodováha ve stavebnictví – napomáhá zakomponování snímků přesně do roviny. Vestavěný senzor detekuje vertikální i horizontální náklon fotoaparátu a jeho úroveň kontinuálně zobrazuje na LCD, stavovém displeji a v hledáčku.

Live View – Živý náhled
Představuje alternativu ke komponování záběrů pomocí optického hledáčku. Obraz přenášený skrz objektiv k obrazovému snímači se zobrazuje přímo na LCD obrazovce fotoaparátu. Většina kompaktních digitálních fotoaparátů již živý náhled využívá dlouhá léta, u digitální zrcadlovky je tato funkce novinkou. První digitální zrcadlovka na světě, která funkci živého náhledu uvedla, byl model Olympus E-330.

Obrazové formáty – poměry stran
E-30 umožňuje svým uživatelům vybrat si některý z nabízených obrazových formátů a s nimi pak komponovat pomocí LCD obrazovky. K dispozici jsou tyto formáty: 16:9, 3:2, 7:5, 4:3, 5:4, 6:5, 7:6, 3:4 a 6:6.

Vícenásobná expozice
Vícenásobná expozice je na E-30 možná jak v režimu živého náhledu, tak i při komponování přes optický hledáček. V režimu živého náhledu je předchozí snímek pořízený ve formátu RAW, zobrazen jako pozadí obrazovky, do kterého pak zasazujete nový záběr. Snímky tak lze snadno překrývat a vrstvit. Celkem lze na sebe umístit až 4 snímky.

Bezdrátové řízení a odpalování blesků
Uživatel může nyní ovládat, nastavovat a odpalovat blesky dálkově přímo z fotoaparátu. Žádné zbytečné kabely tak již nesou zapotřebí. Nezávisle na sobě lze nastavit intenzitu až tří samostatných skupin blesků. Celkem 4 kanály zase zabezpečují, že se více uživatelů blízko sebe nebude vzájemně rušit. Stejně tak je možné nastavit dosah ovládání v několika stupních.

Technologie Shadow Adjustment (korekce stínů)
Jedná se o technologii navrženou pro vylepšení expozice u snímků s tmavými oblastmi. Speciální snímač, který funguje podobně jako lidské oko, identifikuje tmavé části kompozice (např. stín pod stromem) a fotoaparát odpovídajícím způsobem upraví nastavení expozice pro tyto oblasti. Výsledkem je realističtější a detailněji prokreslená fotografie.

Ultrazvukový motor – Supersonic Wave Drive (SWD)
Spojení dvou výkonných kompaktních motorů dosahujících nevídané přesnosti a rychlosti. Ve fotoaparátech řady Olympus E-System, jsou ultrazvukové motory použity třemi různými způsoby: 1. Ve spojení s gyro senzory fungují jako efektivní stabilizátor obrazu, kdy pohybují obrazovým senzorem. 2. Ve spojení s SWD objektivy fungují ultrazvukové motory spolu s ultra kompaktním kodérem, zajišťujícím ultra rychlé, přesné a plynulé zaostření. 3. Ultrazvukový systém SWD je použitý také u antiprachového filtru Supersonic Wave Filter.

TruePic III+ obrazový procesor
Jedná se o nejmodernější obrazový procesor společnosti Olympus. Automaticky zdokonaluje obrazové aspekty pořízených snímků: barevnou reprodukci (rozsah barev, saturaci a jas), obrazovou ostrost (redukuje obrazový šum a zdokonaluje podání okrajů) a zároveň zrychluje zpracování dat. Navíc podporuje umělecké filtry, které dokáže rychle v reálném čase aplikovat na komponovaný záběr.