Nezařazené

Ohlédnutí za CES 2013

První vlnu novinek jsme mohli zaznamenat na výstavě spotřební elektroniky CES v Las Vegas, která se zde konala minulý týden. Převraty tam žádné nebyly, zato evolučních novinek spousta. Ty nejzajímavější si připomeňme.

První vlnu novinek jsme mohli zaznamenat na výstavě spotřební elektroniky CES v Las Vegas, která se zde konala minulý týden. Převraty tam žádné nebyly, zato evolučních novinek spousta. Ty nejzajímavější si připomeňme.

Za koncepční novinku lze pokládat přístroj Canon N. Je to dvanáctimegový kompakt s výklopným dotykovým displejem, vybavený čipem CMOS 6,17×4,55 mm s podporou procesoru Digic 5. Jeho objektiv má ohnisko odpovídající 28 až 224 mm kinofilmového přístroje se světelností F3.0 ažv F5.9. Sériové focení 2,3 fps, citlivost až 6400 ISO. Zápis je na microSD karty, rozměry 79 x 60 x 29 mm a váha 195 mm. Zvláštností je zabudovaná wifina a také unikátní ovládání prstenci na objektivu. Jimi se mění ohnisko, ale též se exponuje. Je v podstatě jedno, jak přístroj držíme, zda „normálně“ nebo „vzhůru nohama“. Wifina komunikuje s tabletem nebo chytrým telefonem, tahá z něho údaje GPS a komunikuje s Facebookem a YourTube. Jde o jakousi extenzi mobilu – rádiově propojené zařízení, které vytváří výrazně lepší obrázky, než na jaké si mobily mohou troufnout. V softwarové výbavě je režim Creativ Shot, který na jedno stisknutí spouště nabídne pět variant s různými filtry a dokonce i výřezy – na tohle jsem zvědavý, až to dostanu do ruky…


Fujifilm předvedl nové verze dvou mimořádně zajímavých modelů. Především je to model 100 S, navazující na kompakt s APS-C čipem a pevným objektivem, jakož i hybridním hledáčkem (průhled a elektronický hledáček). Původní model jsem recenzoval předloni v srpnu. Stěžoval jsem si na pomalost zápisu na kartu, to by mělo být v novém modelu pořešeno. Změny jsou markantní. Hybridní hledáček má ve své elektronickém podobě dva a půl mega, to je už hodně dobré rozlišení. Podstatnější je změna čipu, ten je 16megový l X-Trans , jako v X-Pro1 a X-E1. Tento čip se obejde bez low pass filtru, který odstraňuje moiré (proužky). Ostření je hybridní, tedy na kontrast a s fázovou detekcí a výrobce se chlubí značným zrychlením startu, autofokusu i zápisu na kartu. Tedy – odstraňuje to, co na jinak skvělém přístroji bylo kritizováno.


Blízký příbuzný je X20. Jeho předchůdce X10 jsem recenzoval loni v únoru. Také změny zde realizované jsou podobné změnám v modelu X100S. Je tu nový čip X-Trans a EXR II procesor, takže ve výsledku bychom mohli dosáhnout na 20% lepší rozlišení a 30% méně šumu (bral bych tyto údaje se značnou rezervou).
Hledáček tohoto přístroje je optický, ale promítají se do něho údaje a přístroj je schopen varovat i před expozičními a jinými chybami.


Je to výtečný kompakt nejvyšší třídy – a obdivuhodný je i jeho důsledně provedený retro design.

Nikon pokračuj rozvíjení své řady Nikon1 – ultrarychlé systémové kompakty s výměnnou optikou. Na CESu předvedl model J3 a model S1, jakož i dva objektivy, 6.7-13mm (ekv. 18-35 mm) F/3.5-5.6 a 10-100MM F/4-5.6 (ekv. 27-270 mm). Připomenu, že prodlužovací faktor je 2,7x. Model S1 je jednodušší verze řady Nikon 1 s desetimegovým rozlišením, kdežto naopak J3 navyšuje rozlišení na 14 mega. Nikon představil i bezdrátový adaptér WU-1b , určený ke komunikaci s tablety a chytrými mobily. Na ukázce je model S1.


S velmi zajímavým modelem přišel i Ricoh-Pentax. Jde o MX-1 a jde do přímé soutěže s matadory jako je Panasonic LX7, Olympus XZ2, Sanon S100 a Sony RX-100. Do značné míry je to příbuzný Olyho XZ2, má objektiv s ekvivalentem 28-112 mm F1.8-2.5 a dvanáctimegový snímač.


Prohlídku uzavřeme Samsungem NX300. Je to přírůstek do varianty systémových kompaktů s výměnnou optikou bez elektronického hledáčku. Je hodně podobný modelu NX200, recenzoval jsem ho tu předloni v listopadu, podle mého gusta je nejvýznamnější zlepšení ve výklopném dotykovém OLED displeji s úhlopříčkou 3,3 palce. I tento přístroj pamatuje na wi-fi připojení s tablety a chytrými telefony. V dohledné době se s těmito přístroji zde na Digineffu jistě setkáme.