Nezařazené

Odstup bajonetu – co a k čemu to je

Jak jsme v očekávání plnoformátových zrcadlovek Canon a Nikon, často se mluví o tom, zdali běžné objektivy systému DSLR budou k vyhlíženým tělům pasovat. Selsky řečeno – zdali budeme moci bez překážek a problémů používat Nikon zrcadlovková skla k Nikonu FX tělu mirrorlesu. Hned říkám že pochybuji a vysvětlím, proč. Může za to flange distance.

Jak jsme v očekávání plnoformátových zrcadlovek Canon a Nikon, často se mluví o tom, zdali běžné objektivy systému DSLR budou k vyhlíženým tělům pasovat. Selsky řečeno – zdali budeme moci bez překážek a problémů používat Nikon zrcadlovková skla k Nikonu FX tělu mirrorlesu. Hned říkám že pochybuji a vysvětlím, proč. Může za to flange distance.
Česky se používá výraz sečná vzdálenost,  opisem se to vyjadřuje jako vzdálenost bajonetu od roviny filmu (čipu). Po bleskově krátkém zamyšlení je snadné pochopit, co co jde. Objektiv má své osazení – bajonet, dřív to byl závit, standardně M42. Také tělo systémového aparátu má bajonet – patrice / matrice nebo sameček / samička, zkrátka, jeden padne do druhého a pevně se spojí. Vzdálenost takto spojeného bajonetu určí vzdálenost optické soustavy od průmětny, ať je to čip nebo rovina filmu. No a to je flange distance neboli sečná vzdálenost.

Tato FD nemůže být nahodilá. Jasně je to vidět na schematu zrcadlovky. Ta ohnutá šipka znázorňuje dráhu sklopného zrcátka. Červená hranice vymezuje nejkratší možnou vzdálenost bajonetu od roviny filmu (čipu) v systému jednooké zrcadlovky. Bezzrcadlovka takto vymezenou minimální FD nemá.



Když bude kratší, zrcátko třískne do objektivu. Dřív tato vzdálenost (flange distance) byla rovná nejkratšímu použitelnému ohnisku, zrcadlovky to mívaly 36 mm. Až v šedesátých létech vznikly konstrukce širokoúhlých objektivů, které měly zobrazovací úhel odpovídající ohnisku kratšímu než flange distance. Tento technický zázrak funguje dodnes a už se tomu nedivíme.

Technickým vývojem se tyto vzdálenosti normalizovaly a dnes se ustálily na zavedených hodnotách, nicméně dodnes jsou FD systému zrcadlovek delší než FD bezzrcadlovek.  Canon EOS EF i EF-S ji má 44 mm, Nikon F 46,5, Micro Four Thirds (Olympus a Panasonic) 19,25, a pozor, Sony E má 18 mm. Toto je jedna z výhod bezzrcadlovky. Ze zkrácení odstupu od roviny čipu plynou optické výhody a právě v případě plnoformátového Alpha 7/9 systému Sony má E bajonet nepřekonatelnou výhodu nad zrcadlovkami – má méně než poloviční odstup.

Čímž se dostáváme ke kompatibilitě. Sony bezzrcadlovky Alpha FF i APS-C bez problémů používají konvertory, které zpřístupní použití objektivů Sony s bajonetem A – ale i objektivů s jinými bajonety. Opět selsky řečeno, místa je tu dost, takový Canon potřebuje odstup 44 mm, takže je tu k dobru 26 mm pro redukci. Jistěže to není zcela jednoduché, dnešní objektivy jsou elektrické a čipované a první generace redukcí brutálně zpomalovaly ostření a ani dnes to není zcela totožné s rychlostí nativního objektivu, ale – jde to. Canon vyrábí APS-C bezzrcadlovky, je to řada M. Ta má flange distance též 18 mm jako Sony E. Dodává se redukce a funguje to velmi dobře.

Čímž se ale dostáváme k otázce, která zaměstnává nejednu hlavu. Chystané plnoformátové bezzrcadlovky Canon a Nikon s čipem rozměru kinofilmového okna – budou potřebovat redukci, tudíž budou mít své vlastní objektivy, anebo zachovají flange distance zrcadlovek?

Ujišťuji, že nemám žádné interní informace a usuzuji jen logicky. Zrcadlovky jsou systém, který odejde ze scény. Viděli jsme odejít dálkoměrné přístroje, myslím že už nikdo nevyrábí dvouoké zrcadlovky (Flexareta, Rolleiflex) a stejně dopadnou zrcadlovky. Nebude to hned, půjde to v řádu ne jednotlivých let, spíš desítek, ale stane se to. Objektivy s kratším odstupem od čipu mají jinou konstrukci a ta vede k lepší kresbě. Navíc, podle statistik lidé mají ke svým systémovým tělům v průměru jen málo objektivů, narazil jsem na číslo 1,2 objektivu na tělo, až se mi tomu nechce věřit. Dále, historie ukazuje, že lpění na starém systému se nevyplácí. Když Canon přišel se svým systémem EOS, znamenalo to deklasování veškeré jeho stávající optiky. A lidé ochotně přezbrojili, protože systém EOS přinesl výhody. Zpětná kompatibilita sahající desítky let dozadu se ukazuje jako spíše přítěž než výhoda. Proto sázím na to, že příští FF bezzrcadlovky Canon a Nikon budou mít své nativní objektivy a s těmi starými budou spolupracovat přes redukce. Na ukázce je JJC adaptér z Nikon F na Canon EOS:



Některé ty adaptéry mají pozoruhodné vlastnosti, Metabones Speed Booster ULTRA T 0.71x z Canon EF na Sony E je určen pro použití Canon EF objektivů s vybranými fotoaparáty bajonetu Sony E. Podporuje měření clony, stabilizaci i AF objektivu. Zkrátí ohniskovou vzdálenost na těle x0,71 a zvyšuje světelnost o 1 f/stop. Skládá se z pěti členů ve čtyřech skupinách. Součástí je odpojitelný stativový adaptér kompatibilní se stativovými hlavami typu ARCA.


Chcete znát názor prodejce, znát aktuální prodejní cenu adaptéru Metabones Speed Booster ULTRA?